Wintersche kwalen Dan Mijnhardtjes halen MKMm Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- VIaantieren. W 92. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. oi oiau verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS: Pet 3 maanden 75 Cent; franco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van I tof 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Do stryd om de Kireliscke Landengte Men schrijft aan de N. R. C. ln het jaar 1240 werd aan den oever van de rivier de Newa een strijd uitgevochten tusschen de troepen van Nowgorod en een legerschaar, hoofdzakelijk door Finnen en Zweden gevormd. Zeer waarschijnlijk is dit de vroegste botsing tusschen Zweedsch Finsche en Russische strijdmach ten, welke de geschiedenis kent. Deze slag eindigde met een neder laag voor de uit het westen ko mende aanvallers. De overwin naar, vorst Alexander Nowgorod, nam ter herinnering aan dit wa penfeit den bijnaam Nevski aan. Het is merkwaardig, dat een dergelijke strijd reeds in dien tijd zoover naar het oosten werd ge voerd, daar de Zweedsche heer schappij over Finland toen nog slechts tot het zuid-westelijk deel van dit land was beperkt, waar de ridders van Eric den Heilige omstreeks 1150 hun kruisvlag hadden geplant en sindsdien slechts een vreedzame kolonisatie plaats vond, wellicht in aanslui ting op een nog oudere Scandi navische nederzetting. Het gevecht aan de Newa heeft echter een natuurlijke verklaring, wanneer het wordt gezien ais een schakel in den langen Zweedsch- Russischen strijd om deKarelische landengte. De Kareliërs, de oostelijkste van de drie Finsche stammen, hadden in langdurig isolement hun woonstreek werd naar het westen door uitgestrekte, woeste gebieden begrensd hun oor spronkelijke gemeenschap met de eigenlijke Finnen en Tawasten nagenoeg vergeten. De verhou ding met hun buren in het westen was zelfs uitgesproken vijandig geworden. Voortdurend vonden schermutselingen plaats over FEUILLETON Berlijnschk Roman a 36) Ia de groote hal brandde een reusachtig voor, in 't midden stond een tatel waaraan de notaris gesseteD was. In 't rond stonden de onderhoorigen, De voorlezing van het testament bracht niets nieuws. Egmont was bezitter van het goed en ertde de heltt van bet baar vermogen. De weduwe was niet verschenen eu had zich door baar rechtsgeleerden raads man doen vertegenwoordigen. Daar verhief de notaris zjjn stem. De afgestorvene heett aan het testament nog eeD codicil toegevoegd. Het lnidt»Mijn neet Egmont von Wandersee is verder verplicht nit de inkomsten van Hobenwertstein een tonds at te zonderen, zich nit den adel een vronw te nemen van gelijken stand als hij en by den naam Wandersee den naam en bet wapen van Qohenwertstein ta voeren*. Egmont was opgestaan en trad op een wenk van den Dataris dich ter op hem toe. Wist uw oom dan niet, vroeg deze fluisterend, dat u reeds in het huwelijk getreden waart? Bij Griep, Koorts, Kou, Rheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 ct., 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. jachtgronden en vischwater. Voor Nowgorod kwam deze verwijde ring tusschen de Finsche stam men zeer wel van pas. Zonder groote moeilijkheden kon geheel Karelië onder zijn invloed worden gebracht. De strijd in 1240 kan derhalve worden beschouwd als een mislukte poging om deze ont wikkeling tegen te gaan. Het resultaat van dezen strijd maande tot voorzichtigheid, het geen door Birger Jarl bij zijn kruistocht naar Finland, tien jaar later, zeer wel is ingezien. Hij liet zoowel de Kareliërs als Now gorod geheel met rust en breidde de Zweedsche invloedsfeer slechts uit tot het gebied van de Ta- wasten. De toen ontstane situatie had groote gevolgen kunnen heb ben indien zij gestabiliseerd was. Finland had in twee machts sferen verdeeld kunnen blijven, de Zweedsche en de Nowgorod- sche. De Oost- en West Finnen hadden geheel andere wegen kun nen bewandelen en de gordel van oerwouden in Savolax, die hun woonstieken scheidde, had de definitieve grens tusschen oost en west kunnen worden. Doch het werd anders, want het toen malige Zweedsche Rijk bleek de kracht te beziiten zijn grens nog een flink stuk naar het oosten te verschuiven. Dit geschiedde door den kruistocht van Tyrgil Knuts- son naar Karelië omstreeks 1290. Verreweg het belangrijkste resul taat van deze onderneming was de bouw van de vesting Wiborg. Met deze nieuwe vesting als ba sis was het betrekkelijk eenvou dig het westen van Karelië te onderwerpen, hetgeen reeds door den eersten bevelhebber dezer vesting geschiedde. My'n oom schynt daarvan onkundig geweest te zijn, ant woordde Egmont met een stem, waaraan h(j vergeets vastheid trachtte te geveD. De Dotaria schudde het hoofd en haalde de schouders op. Uw oom zeide eens tegen my dat n verlootd waart met een dame nit een adellek, maar verarmd ge slecht. Deze verloving is afgespron gen. Mijn vrouw is nit den bur gerstand. De notaris ging voort met zyn voorlezing. Indien Egmont von Wandersee niet in staat is om aan deze voorwaarden te vol doen, vervalt HoheDwertstein aan den fiiens. De notaris keek weer op en zag Egmont aan. Alzoo, mijnheer, n bent ge trouwd met iemand uit den bur gerstand en kant niet aan de voorwaarden voldoen. De notaris sloeg zijn portefeuille dicht. Egmont boog, verliet Hohen- wertBtein en begaf zich naar het station Zwijgend, op zijn sabel geleund' stond Egmont in het huis van juffrouw Blurne. Zijn gelaat was smaller geworden, om zijne lippen lag een trek van barnsting. Daar ging de dear open. Hij wendde sieh om, teneinde zijn oude vrien din te begroeten. Verrest keek Natuurlijk lokte deze nieuwe Zweedsche vooruitgang Nowgo rod weer op het strijdtooneel, waarmede een nieuw tijdperk van de lange en macabere oorlogs geschiedenis van de Karelische landengte werd ingeluid. Reeds in 1294 kreeg Wiborg den eer sten aanval te weerstaan. Deze aanval, de eerste van een lange reeks Russische ondernemingen tegen Wiborg, werd echter af geslagen en kort hierop ging het garnizoen der vesting tot den tegenaanval over, waarbij een Russische versterking bij Keks- holm veroverd werd. Het kleine garnizoen, dat hier werd achter gelaten, slaagde er echter niet in deze belangrijke sleutelpositie te behouden en werd na stout- moedigen tegenstand door de Russen overmand. Men weet, ook thans spelen zich in deze omgeving de hevigste gevechten af; Kekshoim ligt binnen het vestinggebied der Mannerheim- linie. Vele jaren woedde deze oorlog. Een in 1301 door de Zweden gebouwde vesting Landskrona werd een paar jaar later weer door de Russen met den grond gelijk gemaakt. Steeds waren er weer gevechten bij Wiborg en Kekshoim en toen reeds werden herhaaldelijk dorpen en boerde rijen platgebrand, totdat in 1323 pas de vrede geteekend werd, waarbij Zwedens heerschappij over West-Karelië bekrachtigd werd. Oost-Karelië en Kekshoim bleven echter in Russische han den. Na 1330 viel Nowgorod echter weer herhaaldelijk het Zweedsche kolonisatiegebied binnen, totdat in 1345 koning Magnus Eriksson hij op, want in de deur stond een slanke vrouwengestalte. Een vreemde Neen 't was Klara I Maar toch zoo vreemd, zoo geheel an ders 1 Hare gestalte scheen vol ler, vrouwelijker geworden te zijn in het violette kleed, kostbaar en toch eenvoudig. Er was een ze kere bekoorlijke trots in de jonge vrouw, die daar in afwachting stond. Klara, stamelde hij, geheel in verwarring. Klam, wat is er uit je geworden Wat de hemel gewild heeft en wat ooze vriendin hier mt me gemaakt heett. Hij ging verschrikt en haastig naar haar toe, want twee helle tranen ontvloden aan bare oogan. Schaamte beving hem, schaamte, daar hij baar te laag en zich zelf te hoog geschat had. Daar was ze reeds bij hem en nam zacht zijn hand in de hare Maar hy boog zich en drukte er zwijgend een kus op Egmont, zeide ze zacht, heb ik dit jaar goed besteed om je een weinig meer waard te worden Liefste, sprak hy ontroerd, heden is bet een jaar geleden, dat je het hnis van je man ver liet, vervuld van minachting voor hem, en ook een jaar geleden dat je je tnsschen hem en den dood wierpt. Je gevoelde dat de dood me kon bedreigen en je liefde wilde..,. een machtig leger uitzond, dat de Russen terugwierp en verschillen de vestingen bezette. Doch nadat dit leger huiswaarts was gekeerd, werd het verloren gegane gebied weer even snel door Nowgorod heroverd, zoodat het resultaat even negatief was als een halve eeuw geleden. De geheele 14de eeuw kwamen in het betwiste gebied schermut selingen voor, zoodat een oorlogs toestand als normaal werd be schouwd. Toen aan het einde dezer eeuw Nowgorod zijn zelf standigheid aan Moskou verloor, werd de toestand spoedig anders. Deze nieuwe buur bleek nog erger te zijn. De vijandelijkheden werden weder geopend en de Russische aanvallen werden steeds krachtiger. De heftigste aanval was in 1495 tegen Viborg gericht. De kronieken uit dien tijd schil deren uitvoerig den taaien tegen stand van het garnizoen tegen den numeriek veel sterkeren aan valler. Nadat de uitslag van den strijd langen tijd onzeker was geweest, gaven de Russen ten slotte de belegering op en ont ruimden zelfs het geheele door hen bezette gebied. Gustav Wasa bleek het grootste deel zijner lange regeering den Russen vredelievend gezind te zijn, maar de staatsmacht was in de afgelegen grensgebieden niet krachtig genoeg om de wilde en loshandige grensbewoners in be dwang te kunnen houden. Veel particuliere ondernemingen wer den op touw gezet, vee werd geroofd en boerderijen werden uitgeplunderd. De eene daad lokte de andere uit, terwijl wraak weder wraak eischte. Bovendien werden de Russen Wilde voor je sterven 1 Ja, Egmont, wanneer 't niet anders zijn kan..., Eu ik heb nu je brief ge lezen, ook dien, dien ik helaas veel te laat. Za maakte met de hand een afwerende beweging. Niet te laat, Egmont. Laat ons liever over de toekomst spreken. Je bent tn zelf rijk, je zult me nu alles teruggeven, wat je tegen je zin van me moest nemen Je vergist je ik ben niet rijk. Je bent niet ryk vroeg ze verbaasd. Hoe moet ik dat verstaan Ik ben even arm ais toen ik aanzoek deed om je hand, zeide hij ernstig. Egmont 1 Ik heb afstand gedaan van Hohenwertstein. Je hebt afstand gedaan vbb Hohenwertstein Maar waarom Omdat ik de voorwaarde, die daarmee verbonden was, niet kon en wilde vervullen een adel lijke vrouw. Maar Egmont, dat ban ja toch. Ik wil gaarne je je vrij heid geven, wanneer.... Nooit, sprak hy ernstig. Ik en mijn leven behooren je toe. Wanneer je me als je man wilt liefhebben, dan doe ik gaarne van al hit ewige afstand, sprak hjj geprikkeid door de steeds voort schrijdende vreedzame kolonisatie van de Zweden, welke de oude grenzen van 1323 op verschillende plaatsen ver overschreden was. Natuurlijk was deze onverbeter lijke toestand ook van invloed op de officieele betrekkingen tus schen de beide landen en in 1553 brak de oorlog weer uit. Weer woedde de strijd op de Karelische landengte en wel bij Kivinebb en Valkjaervi (plaatsen, die vlak voor de Mannerheimlinie liggen), ter wijl over en weer vruchtelooze aanvallen op Viborg en op Rus sische stellingen worden gedaan. Het krijgstooneel was ongeveer dezelfde als in dp middeleeuwen ook nu stonden honderden boeren hoeven in brand en stroomden rustig. Twyfel en vrengde weerspie gelde zich op haar gelaat. Zie Klara, wanneer ik toen tertijd dien brief gelezen had, die je edel karakter zoo roerend toon de, toen nog een ander een plaats in oayn hart innam, dan zon ik zeker het hoogste verloren heb ben, wat men in een ander vin den kan. EgmoDt, sprak ze zacht, wees openhartig tegenover my. Gevoel je nog liefde voor jo vroegere bruid Meen je, dat je met haar gelukkig kunt worden Neen, K-ara. Met Annie gelukkig te worden is niet m ar mogeifjk. Hoe klein lykt ze ma nn, hoe bekrompeB, tegenover. Goed Egmont. Ja lietde verdient ze misschien niet. Maar wie..,.. Klara jy alleen bent mijn gelnk, mijn alles! Laat me goed maken wat ib aan ja misdaan heb. Gun me je achting, je liefde, die me gelnkkig en trotsch maakt 1 Ze keek naar htm op en sprak plechtig en zachtIk blijf by je, Egmont, royn geliefde mau. Heb me altijd lief, zooals ik j«n liefheb. Ze knielde voor hem ncr, terwijl hem de tranen ever het gelaat stroomden. EINDE, i AXELSCHE COURANT bederft het beste humeur! Maar de zwaarste hoofd pijn verdwijnt in een kwar tier met een "AKKERTJE" dat de nieuwste menging bevat tegen hoofdpijnen. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is het geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imi tatie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstelling, noch in hun gemakkelijk in tr nemen roncf sn vorm. Op elk "AKKERTJE" staat het "AKKER'-merk, Uw garantie voor echtheid I tegen pijnen, griep, koorts, kou, 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuiver

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1