Axel Fa. J. C. VINK Koninkrijk der Nederlanden. 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening 1940" r Efeliïiiiür VAN WAESBERGHE n.ï. AXEL Tel. 54. HULST Tel. 3, DE borst: Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Advei tentiën Vereen, van Oud-Leerlingen der Landbouwschool te Axel. ED DEKKER De landbouw en suikerbietenteelt in Frankrijk. RUI TEKAVONü groot nominaal F 300.000,000 - Schnldbewijzen aan toonder groot F 1000,- F 500,- en F100.- Koers van uitgifte 100 pCt. Vrij van couponbelasting. Gratis voorlichting. Kostelooze behandeling Uwer inschrijvingen. de goede en. nog] steeds voort levende karaktertrekken van de boirenüevuiftiiig i.e. in ons land, ais naai iijnt Cnnsieitzi boocr- neia, trouw aan truuw, Oianje en Vadenand, en andere. Spt. wees ook meer in bijzon- derncid op de taak van de Moe der en Vrouw in de samenleving. Hij deed dit met voorbeelden van tdeale Moederschap aan te wijzen tn een Juliana van Stolberg en de Moeder van den Kerkvader Augustinus. Het slot van zijn met aandacht gevolgde rede was een gloedvolle peroratie, ook onder deze abnormale omstan digheden, te blijven streven naar de ontplooiing van het maat schappelijk leven r.aar eigen aard, trcu»v aan de levensnormen be lichaamd in confessie en belijde nis, opdat een stoere en trouwe boerenstand op Christel, grond- sidfe fcU'andnaafd bnjve. (Ap plaus). Naar aanleiding van dit betoog hao eeq korte geoachtenwisseling plaats met eemgen der aanwezige jeugd leden van beider kunne, die haar leerzaamheid met mistte, evenmin als het verdere gedeelte van het programma, dat van hoogstaand en beschaafd gehalte bleek en een kenmerk was van voorbeeldige samenwerking en opgewekt vereenigtngsleven, het welk dan ook nog nader aange toond werd door de van be stuurszijde gosproken woorden van den voorzitter van den C.B. T.B. en het hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool, den heer Booy. Zang en voordracht vulden verder den avond. De Jeugd organisatie van den C.B.T.B. kunnen alzoo met zeei veel voldoening op dezen ge slaagden avond terugzien. Tot hoofd van de R. K. scholen voor u.l.o. en g.l.o. te Ter- neuzen is benoemd de heer J. Volders te ljsselmonde. Paspoorten roor België. In Brusselsche olficieele krin gen is men niet van meening, dat de huidige bepaling, volgens welke in het grensverkeer tus- schen Nederland en België een paspoort is vereischt, spoedig zal veranderen. Er is zelfs sprake van, dat de maatregelen zuilen worden verscherpt, zoodal mis- scnien wel een visum zal worden gevraagd. De Brusselsche correspondent van het R.N. heeft bij olficieele instanties geïnformeerd naar het standpunt der Belgische regeering ten aanzien van de kwestie der passnn en het antwoord was niet bemoedigend. Den Haag heeft aldus verklaarde men te Brus sel bij de Belgische regeering aangedrongen op terugkeer naar het stelsel van voor den oorlog, toen etn Bewijs van Nederlander schap of een verloopen pas vol doende was om de grens te mo gen overschrijden. De Belgische militaire autoriteiten, die na hel uitbreken van den oorlog tot het verpincnt stellen van paspoorten den stoot hebben gegeven, ver zetten zich sterk tegen ophctfi.ig van deze bepaling, daar zij een doeltreffende controie op de bin nenkomende vreemdelingen wen- schen uit te oefenen. Zelfs wen- scnen zij de controle nog te ver scherpen, zoodat de mogelijkheid van het stellen van een visum groot is. Dienaangaande werd echter te Brussel nog geen besluit genomen. De Staatscourant van 14 Febr. bevat een kcnn.sgeving van den Minister van Justitie inzake de beschikking betreffende zit tingen der kantongerechten. Daar bij wordt het getal gewone te rechtzittingen voor de kantonge rechten in het anondissement Middelburg als volgt bepaald Middelburg eenmaal in de week: Oostburg eenmaal in de maand; Terneuzen eenmaal in de week, in Juli en Augustus eenmaal in ue 14 dagen, Zienk- zee eenmaal in de maand. AVRO-Postzegelaibum. Verscnenen is een nieuwe druk Van net AVRO Postzegelalbum Voor Nederland eu Koloniën, in tegenstelling met de voor gaande drukken werd ditmaal de ondergrond van de bladen geheel wit gehouden, waardoor de li.ge plakte z< gels beter tot hun recht komen. Voor de zegels, die het komende jaar uitgegeven zullen worden, zijn enkele blanco bladen ingevoerd. De prijs van het album is onveranderd f 0,65. Buiten twijfel zal dit nieuwe album in den smaak vallen, in het bijzonder van die verzame laars, die zich speciaal op een volledig bezit van postzegels van ons land en zijn koloniën toe leggen. KOU OP Het ijs in de Zandkreek he fi zien Dij Katsche veer thans zoo vast gezet en is van zoodanige dikte, dat men reeds van Noord- naar Zuid Beveland heeft ge- loopen. De Prov. bootdienst is, zooals reeds gemeld, van Zierikzee naar Stavenisse geleid. Zaterdagnamiddag is de eerste personei -auto over het ijs uit Noord-Holland te Stavoren aangekomen. Het was de wagen van den heer H. Bultsma, die vergezeld was van 3 passagiers. Men was om half drie uit Audijk vertrokken. Op het Ginthammereinde te Den Bosch heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. De heer J. van der K. kwam met zijn echtgenoote van familie bezoek per auto thuis. Bij het uitstappen struikelde mevrouw van der K. Haar echtgenoot be merkte dit met en reed dert wagen de garage in, waardoor zij de auto over het lichaam kreeg. In ernstigen toestand werd zij naar het Carolus-ziekenhuis over gebracht, waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het slachtoffer was moeder van 8 kinderen. Het Nederlandsche stoom schip Ameland van de Stoomvaart- maatscnappij Rotterdam, dat Zon dagmorgen uit Hoek van Holland, geladen met stukgoederen, incl uestemming Neueriandsch Oost- lndtë was vertrokken, is op ae Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning werd gered door het JMederland- sche s.s. Montferland. Later zijn eenige gewonde leden ,van de bemanning overgenomen door de Belgische loodsboot no. lo, welke deze mannen naar Vlissingen bracht, terwijl de andere opvaren den van de Ameland overgingen op de uit Vlissingen te huip ge snelde sleepboot Zwarte Zee, welke daarop koers zette naar Maassluis. Vijftien leden der beman ning van het Engelsche s.s. Lan- leeford, dat Woensdag door een Duitsche duikboot was tot zinken gebracht, zijn Zaterdag aangeko men in een Engetscne haven. Vrijdagavond waren reeds de 15 andere opvarenden in Ierland aangekomen. Twee man zijn overleden tijdens den zwaren tocht gedurende 70 uur in een open boot. Een detachement Italiaan- sche alpenjagers is door een lawine overvallen. Een officier en twee manschappen zijn om het leven gekomen. Tengevolge van de sneeuw stormen, welke gewoed hebben boven New York en het kustge bied van den Atlanttschen Oceaan zijn 50 menschen omgekomen en vele honderden gewodd. Da schade wordt op millioenen dol lars geraamd. Te New York zijn 3000 menschen aangewezen om sneeuw te ruimen. Ook elders in Amerika heeft het hevig gesneeuwd. Napels is in afwachting van de geboorte van het derde kind van prinses Marie José van Pie* mont, de gemalin van den Itali- aanschen kroonprins. In België is de scheepvaart op de kanalen en de meeste rivieron gestremd. Te Hemik- 8em, enkele kilometers ten Zui den van Antwerpen werd een militaire pontonbrug over de Schelde, door het kruiende jjs, gedeeltelijk vernield. In Hoog-Be!gië zijn verschei dene dorpen zoo goed als geheel van de buitenwereld afgesloten. Herten, reeëa en everzwijnen hebben de bosschen verlaten en wagen zich, op zoek naar voed set, tot in de onmiddellijke na bijheid van huizen en boerde rijen. Duizenden vogels zjjn omgek. men. Te Eupen moesten de scholen worden gesloten wegens gebrek aan brandstof. Hetzelfde feit deed zich voor in verschillende gemeenten van de provincie Luxemburg. Niettegenstaande het barre weder heeft koningin Elisabeth verscbelnene militaire kantonnementen in het Oosten ven het land bezocht. De vor stin informeerde met groote be langstelling naar de maatregelen welke getroffen werden ten einde de gemobiliseerde troepen tegen de koude te beschermen. Over al werd de koningin door de troepen en de bevolking toege juicht. Voor den Vastentijd door MARTINE WITTOP KONING. Voor de vleescblooze dagen, vooral nu de eieren nog vrjj duur zijn en visch niet in over vloed is te krijgen, vragen twee echt Hollandsche producten ocze aandacht de melk en de kaas. En omdat deze tijd van het jaar ous nog volop gelegenheid biedt tot het gebruik maken van stamppot, kan het van belang zijn om eens na te gaan, hoe we deze geliefde combinatie van groente en aardappelen ook zon der vleesch een kans kunnen geven op de gewenschte voed zaamheid door er ouze melk ot onze kaas in te pas te brengen. Eigenlijk zou ik ook buiten den vastentijd om altijd de melk willen beschouwen als onderdeel van den stamppot dat is een logisch uitvloeisel van den meer en meer door de huis vrouw aanvaarden maatregel van het niet afkoken. Immers, als we ook voor den stamppot bereiding slechts een bodempje water gebruiken en er dus voor zorgen dat na een half uur als groente en aardappelen gaar zijn de pan feitelijk droog is, dan moet voor het doorten- stampen een nieuwe hoeveelheid vloeistof worden toegevoegd en dan kunnen we niets beters kiezen dan juist de melk Da ongeveer 2 d.L. per persoon, die we gebruiken, verhoogen de voedingswaarde (eiwit, vet, kalk, vitamines) en geven bovendien aan bet gerecht een „smeuïg heid", die door water zeker niet bereikt wordt en dat alles in ruil voor een zeer matige prijs- verhooging. Zijn we gewend om op vleesch- looze dagen onzen stamppot te voorzien van de een of andere peulvruchtensoort (hutspot met groene erwten ot witte boonen zuurkool met witte boonen, kool raap met bruine boonen savoye- kool met witte boonen ot met capucijners; boerenkool met groene erwten, enz.), dan heeft de melk eerst met recht een taak te vervullen. Het eiwit uit de erwten en boonen n.l. bezit niet in voldoende mate alle bouw steentjes, die in ons lichaam vereischt zjjn voor het aanmakei van ons eigen eiwit, maar d. tos v oeging van slechts een ge ricge hoeveelheid melk ii in staat om dit bezwaar op te bef feii de melk deelt van haar eigen overvloed aan nuttige eiwitbouwsteemjes uit, wat er in de peulvruchten te kort komt. Recept voor stamppot van koolraap met bruine beonen. 1 kg. aardappelen, 2 ons bruine boonen, drie-vierde kg koolraap, 4 dL. melk, 80 gram boter of plantenvet, wat zout, wat peper of nootmuskaat. Kook de bruine boonen reeds den vorigen dag gaar of bewaar een restje van de boonen. Zet de geboende gewaBschen, in parten gesneden aardappelen met een bodempje kokend water, leg er de geschilde, in reepjes gesneden koolraap op en iaat beide in de goed gesloten pan op een zacht vuur gaar en b(jna droog koken (een half uur). Giet er de melk b(j, laat die aan de kook komen en stamp er de aardappelen en de koolraap mee t(jn. Roer er boonen door, voeg er boter of het vet by, laat alles samen door en doer heet worden. Hedenochtend is op de lijn Den Haag—Utrecht tusschen Oudewater en Woerden een elec- trtsche trein uit de rails geloopen. Tusschen Leiden en Alfen liep een locomotief uit de rails. Een en ander veroorzaakte veel stagnatie in het verkeer. Fransch ochtend-legerbericht Mislukte overval van patrouilles. Duitsch legerbericht: TenZ.O. van Boesendorf op Fransch grond gebied werd door een verken- ningspatrouille een militaire vrachtauto met 12 man vernittigd. De luchtmacht maakte verken ningen boven de Noordzee. Het Finsche legerbericht van gisteren maakt melding van een groote Finsche overwinning. Twintig tanks, 3 stukken ge schut, 17 tractoren, 32 veldkeu kens, 25 automobielen, 26 wagens en nog meer materieel vielen in handen van de Finnen. Na du nardnekkig gevecht hebben ue Finsche troepen de 18e divisie van den vijand, na omsingeling, geheel vernietigd. Ongeveer 18000 man zijn ge sneuveld of gevangen genomen en al het materieel is buitge maakt. Het Russische legerbericht meldtOntwikkeling met succes van het offensief op de Karelische landengte. Op de overige gedeelten ge ringe bedrijvigheid. Door de luchtmacht werden met succes militaire obj eten gebombardeerd. Veertien Fin sche toestellen werden neerge haald. Havas meldt uit Stockholm Ten noorden van het Ladoga- meer verkeert de 164ste Russi sche divisie in ernstig gevaar. Deze divisie zou door de Fin nen geheel omsingeld zijn. De druk op het front bij Sum ma begint te verminderen. Sportnieuws. België - Nedrhnd 14 dagen uitgesteld. Het bestuur v.m den Kon. Ned. Voetbalbond heeft gunstig be schikt op het verzoek van den Kon. Belgischen Voetbalbond om den wedstrijd B lgië-Nederland veertien dagen uit te stellen, zoodat deze ontmoeting thans op 17 Maart zal plaats hebben. Op D1NSDAO 27 FEBR. a. s. zal voor de Verctn. optreden in „HET CENTRUM" de heer van Braschaete, handelend over het onderwerp Na de lezing wordt ds K0HN- FILM vertoond. Belangstellenden welkom. Aanvang 6 uur. AlLE PRIJZEN Boekhandel, Markt Kleine advertenliën. BIEDT ZICH AAN nette Werk ster. Aüres Bureau van dit blad. te geven door de L. R. „DE ORANJE RUITERSte AXEL op 28 FEBRUARI a.s., 'savonds 61/, ure in „HET CENTRUM' te AXEL. REDE door den heer SLOB, Secr. K. N F. van L. R te Hoofddorp. Schitterende Voordrachten, afgewisseld door Film, Muziek en Zang, te geven door de leden. 9^" Komt deze Ruiteravond zien. Allen welkom. ENTREE f0,80. Programma's verkrijgbaar aan de kassa. HET BESTUUR. Wrijf s avonds rug en borst in met Dampo Dan onder de wol! Volgende morgen beter! Pot 50ct Doos 30ct.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3