wast a ©assist vieuws- en A dvertentieblad voor Zeeuwse li - Vr laan deren. Sn. 91. DINSDAG 20 FEBRUARI 1940. 55 e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters v/orden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrïjdagvoormiddag 11 ure. Oproep der Finsche vroawen. De Finsche vrouwen hebben den volgenden oproep tot de wereld gericht om „hulp voor de Finsche vrouwen, kinderen en huisgezinnen" „Het volk van Finland heeft altijd gedroomd, onverdroten te kunnen arbeiden. Nooit hebben wij onzen kinderen den verschrik- kelijken strijd van den veroverings oorlog bijgebracht, op school niet en in de huisgezinnen niet. Alleen de verdediging van de vrijheid van hun land wordt als een heilige plicht beschouwd. Voor zoover wij met de geringe middelen, waarover wij beschik ken dit konden doen, hebben wij gestreefd naar de handhaving van vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met onze nabuur- staten. In weerwil daarvan maken onze Finsche gezinnen in de laatste maanden van dezen winter een verschrikkelijke nachtmerrie mede. Ontelbare woningen zijn bij luchtaanvallen verwoest. Hon derdduizenden menschen zijn ge dwongen hun huizen te verlaten en de leden van het gezin zijn ver uiteengedreven. Dag en nacht moeten de moeders met pasge boren kinderkens en de oude en gebrekkige menschen klaar staan om in de besneeuwde bosschen bescherming te zoeken tegen de barbaarsche luchtaanvallen. Eiken Zondag worden niet alleen de dappere soldaten, die in den strijd sneuvelen, maar ook vrouwen en kinderen, die het slachtoffer wer den van de bomaanvallen, naar de kerkhoven in het land ge dragen. Wanneer de koude Noorden wind onze huizen door de ge broken vensters binnendringt, wanneer wij zoeken naar de over blijfselen van onze bezittingen te midden van de rookende puin- hoopen, wanneer wij vol vrees ineengekrompen zitten in de bosschen en schuilplaatsen en wacnten totdat de dood en verderf zaaiende bommen van den vijand gevallen zijn en wij uit onze woningen wegtrekken, dan komen wij in verzet bij de gedachte, dat dit alles aan de Finsche vrouwen en kinderen overkomt, omdat onze echtgenooten en broeders zoo heldhaftig standhouden tegen den vijand aan de grenzen van ons land. Want de wraak van den vijand is thans gericht op de weerlooze gezinnen van de mannen aan het front. Met gebroken hart vragen wij thans hoe lang zal de wereld r.og dulden, dat dit zoo blijft voortduren? Moet dan een kleine vredelievende natie blijven vech ten tot het bittere einde, tegen een vijand die vele malen sterker is De sympathie, die de wereld ons schenkt, heeft ons diep ge troffen, maar wij hopen, dat allen die met ons sympathiseeren, zich bewust zullen zijn, dat elk ge vechtsvliegtuig en elk luchtdoel kanon, dat ons gegeven wordt, een humanitaire hulp is, die den vijand belet de burgerlijke bevol king met zijn vliegtuigen uit te moorden. Wij betuigen onzen oprechten dank aan allen, die uit de ver schillende werelddeelen zich als vrijwilligers bij ons hebben aan gesloten, vooral aan de vrijwilli gers uit onze Noordelijke zuster- naties, die zij aan zij met onze mannen strijden. Maar daar wij niet wenschen, dat het lijden in deze wereld nog grooter worde en evenmin, dat het geweld zich over onze grenzen verspreiden zal naar onze zuster-naties, doen wij een beroep op u. Laten uw echtgenooten en zonen tot ons komen om ons te helpen. Helpt ons, Finnen, in den strijd voor de vrijheid en de menschheid". Lotta's in de vuurlinie. De organisatrice van de Lotta's, Fannie Luukkonen, die zich op het oogenblik in Zweden bevindt, om de Zweedsche hulp, vooral die aan burgers, in goede banen te leiden, heeft in een interview ver teld van het werk der dappere FEUILLETON Berlijnschjb Roman. Gï~ <S 35) En je gelooft, je meent dat ikzijn stem stokte, maar de beweging, waarmee hij zich van haar losrukte, bewees haar dat zij 't spel verloren had Het volgende oogenblik had Aunie het wapen uit haar zak te voorscbiju gehaald. Neem dan dit..... De deur werd opengerukt. Een vrouwengestalte stond tuaschen hen beiden. Een zwakke knal,... Met een lichten kreet stortte Klara von Wandersee achterover. Een jaar was voorbijgegaan. Aan het venster zit Egmont von Wandersee. Hij heelt een briet in de hand. Hjj heeft hem reeds herhaaldelijk gelezen •Lieve Egmont 1 Je moogt je niet zoo aanklagen Ook ik heb schuld aan het nood iot, dat ons bijeengebracht en weer van elkaar gescheiden heelt. Je moogt ook niet.seggen dat ik n^n Finsche vrouwen, die onverschrok ken de mannen bijstaan in den strijd tegen den aanvaller. Mevrouw Luukkonen is een groote gezette vrouw van on geveer 55 jaar, die een vrien delijken indruk maakt. Men zegt algemeen van haar, dat ze stalen zenuwen heeft, al kan men aan haar gelaat zien, welke moeilijke tijden ze in haar land heeft door gemaakt. „Wij, leden van de Lotta-orga- nisatie", aldus zeide zij, „zijn niet bang voor bommen, granaten, ge weren of vuur. Al strijden wij niet met wapens, moeten wij, evenals de soldaten, dikwijls ons even wagen. Reeds zijn twintig otta's gedood en velen gewond, meestal bij bombardementen van hospitalen aan het front. Deze .otta's hebben haar plicht gedaan en wij zijn trotsch op haar. De vrouwen werken vol toewijding en moed aan de haar opgedragen taak. Ik kan u niet de namen der steden opgeven, waar de Lotta's werken, omdat het een militair geheim is, maar ik weet, dat de officieren dikwijls tot de Lotta's zeggen Ik moet u bevelen, u uit de onmiddellijke nabijheid van de gevechtszone terug te trekken, maar wilt u absoluut blijven, dan zal ik u dat niet beletten, want we hebben u heel erg noodig. Moet ik nog zeggen, dat in alle gevallen de Lotta's op haar post bleven De eerste Lotta, die voor haar land stierf, werkte als onderwij zeres in een gehucht in het Noorden. Op den tweeden dag van den oorlog werd zij door een schot getroffen. Het was een jonge vrouw, die haar particulier werk opgaf, omdat zij haar land in tijden van gevaar wilde helpen. Dikwijls moeten de Lotta's in de open lucht slapen, bij een temperatuur van meer dan dertig graden onder nul. Niet iedereen is daartegen bestand, maar het besef, dat wij ons land verdedi gen, draagt er toe bij, dat wij niet opgeven. Ik kan u een voorbeeld noe- leven voor je wilde geven en zelve wilde sterven. Dat ik die ongelukkige, die met het wapen iu de hand voor ja stond, in de armen viel, was volkomen onover- legd. Een impulsieve handeling, die ik met een flauwte boette Bovendien met dat speelgoed kon ze geen kwaad aanrichten. Za was klaarblijkelijk ziek. Ze wilde sleebts angst aanjagen, niet dooden of verwonden, ze wilde slechts een groote theaterscèae spelen en ik zou met jou de toeschouwster zjjn. De doktoren zeggen, dat zooiets bij historisch aangelegde vrouwen vaak voor komt. Nu is ze, naar ik hoor bijna weer gezond. De doktoren zeggen dat ze weer geheel her stellen zal. Toen ik haar bezocht was ze heel zacht en rnstig. Za stelde veel vertrouwen iu mij en ik had voor jullie beiden vee! modelijden. Tweemaal was ik bij haar in het sanatorium. Het kan alles nog goed worden. Maar we moeten wachten. Beiden. Hoe jammer, dat de menschen zoo zelden oprecht tegenover el kaar zijn, voordat ze ertoe be sluiten zich voor het gebeele le ven eau elkaar te binden. Hoe goed zou 't geweest zijn, wanneer je me eerlijk gezegd had hoe 't men. In een bepaalde stad kre gen twee Lotta's bevel in het bureau te blijven, dat in een toren gevestigd was. Eenige uren later bombardeerden de Russen de stad en alle bewoners gingen naar de schuilplaatsen. Het bom bardement was zeer hevig en verscheiden huizen vlogen in brand. Nadat het bombardement meer dan twee uur geduurd had, telefoneerden de twee Lotta's naar het hoofdbureau en vertel den „We vinden het jammer, maar het brandt nu zoo fel en de rook is zoo dik, dat wij onzen post moeten verlateu". De twee meisjes waren al dien tijd op haar post gebleven, omdat de leider vergeten had haar te be velen een schuilplaats op te zoeken. Vele Lotta's hebben haar man nen en kinderen achtergelaten. De mannen zijn dikwijls onder dienst, de kinderen naar andere plaatsen gezonden. De organisatie telt ruim 86.000 geoefende leden en 22 000 reservisten. In de ko mende maanden zai dat aantal nog stijgen. De helft der meisjes werkt in de veldkeukens nabij het front, de anderen in hospi talen, kindertehuizen, kantoren, enz. Kostbaar offensief. Volgens te Stockholm ontvan gen berichten, aldus meldt Reu ter, wordt het aantal mannen, dat de Russen dagelijks bij het offensief op de Karelische land engte verliezen op 3000 geschat (dooden, gewonden of krijgsge- vangener). Sinds het begin van het offensief, ongeveer 2 weken geleden, hebben zij meer dan 33 000 man op deze wijze ver loren. Hun troepenmacht is enorm. Er is een schatting van 300 000 man, maar aan den anderen kant wordt het betwijfeld, of zooveel soldaten op een betrekkelijk zoo smal front gebruikt kunnen worden. Aan het Noordelijke front ma ken de Russen gebruik van pa rachutes om machinegeweren, munitie en voedsel te verschaffen aan de patrouilles, die in het uitgestrekte en desolate Nie mandsland dienst doen. Soms zijn Finsche patrouilles er eerder bij dan de Russen, een bitter ge vecht tusschen patrouilles is dan het gevolg. Volgens den correspondent van „Dagens Nyheter" vecht thans een deel van het korps van Zweedsche en Noordsche vrij willigers aan het Noordelijke front in de vuurlinie. Deze af- deelingen vallen de terugtrek kende Russen in den rug aan. FrankrQk ter zee. Reuter meldt uit Londen De Fransche marine is bij het convooieeren van troepen in de Middellandsche zee op geenerlei verzet van den vijand gestuit en tot dusver is geen Duitsche duik boot er in geslaagd in de Mid dellandsche zee te komen, aldus heeft een hooge Fransche auto riteit den diplomatieken mede werker van Reuter verklaard. Van dezelfde zijde werd mede gedeeld, dat de Fransche marine vele duikbooten tot .zinken heeft »ebracht. Evenals de Britsche heeft de Fransche marine kennis gemaakt met de magnetische mijn, want Duitsche vliegtuigen zijn er in nachten met heldere maan op betrapt, dat zij ckze magnetische mijnen door middel van para chutes in de Fransche wateren legden. Het convooi, dat het tweede Canadeesche troepentransport naar Engeland begeleidde, stond onder bevel van een Franschen admiraal, een Fransche kruiser maakte deel uit van het convooi, dat onlangs de Auslralische en Nieuw- Zeelandsche divisies naar Egypte heeft gebracht. De Fransche marine verleende haar medewerking bij de jacht op de Graf Spee en Fransche divisies torpedobooten patrouil leeren langs de toegangswegen naar de Noordzee. De Fransche marine heeft geen verliezen geleden tengevolge van vijandelijke actie. met ja gesteld was. We zouden wel een uitweg gevonden hebben. Maar je hadt helaas mijn brief niet gelezen. Ea nu verheugt 't me, dat je 't niet gedaan hadt, dat je er niets van wist, want, wanneer je hem gelezen hadt en je waart toch gekomen dat zou veel veel erger geweest zijn. Nu kan ik je niet vragen om bij me te kernen. Maar spoedig zal ik dat knnnen en betoon dan de dankbaarheid, die jo meent voor me te moeten hebben, door de vervulling van dezen wensch geef me mijn vrijheid, zoodra ik daarom meen te kunnen vragen. Beschouw me in 't vervolge als je trouwste vriendin, aan wie je iederen wenscb kunt kenDaar ma ken. Als je vrouw pas ik niet bij ja ons huwelijk werd ook niet »in den hamel* gesloten. Je hebt nu tweemaal aan juf frouw Blume geschreven om haar te vragen waar ik me ophield en tweemaal ben je, naar ik weet, by haar geweest, zonder te wor den toegelaten. Ik moet er dan wel toe be sluiten om op dien eersten brief, waarin ik zeide dat ik niet in je huis terug zou kumen, een twee den te doen volgen met bet ver- io«k{ Vervol wijn weoioh, laat ons eeD jaar lang elkaar niet zien, dan kunnen we overleggen ot 't goed is dat we samen ons geluk zoeken. Ach, hadden we dat sleebts voor ons huwelijk gedaan. Na een jaar zullen we ook weten, of Aunie weer geheel en al ge zond zal worden. Ge kunt dan naar eigen goeddunken handelen. Ge zijt nu zelf vermogend en ik wil me gaarne terugtrekken, daar ik inzie dat zjj oudere rechten heeft dan ik. Over dit alles zul len we later uitvoeriger sprekeu. Laat me dus nog zoolang gaan en tracht niet om mjjn verblijfplaats uit te vorschau. Z -g aau de bui tenwereld, dat ik voor mijn ge zondheid in het zuiden verblijf. Je zult dat wei zoo kunnen voor stellen dat men het gelooft. Klara* Het jaar was nu verstreken. Doa volgenden dag zou de opening van hot testament op Hohenwert- 8tein plaats vinden. Het was hem onverschillig. Dat de tijd van scheiding, die Klara voor zich be dongen had, voorbij was, was voor hem veel gewichtiger. Terwijl hij zoo zat en nadacht, bracht de bediende hem de post binnen. Hij greep er haastig naar, 1 misschien bericht van Klara. Zun verwachting werd teleurgesteld. Maar hier was een ander hand schrift. Annie I De briet was afgegeven in Berlijn. Ze was dus uit het sanatorium voor zenuw lijders ontslagen, 't Waren Blechts enkele regels. «Vergeet me, zooals ook Klara me vergeven heelt. Ik was zeer ziek, maar beo nu weder gezond. Je trouwe Aunie.* Hij had het gevoel, dat ze weliswaar geestelijk en lichamelijk weer genezen was, maar dat ze toch in het diepst van haar ziel nog op hem hoopte. Auuie, kleine Aunie, mur melde hij, iu gedachten verzou ku, zooais hij vroeger zoo vaak ge fluisterd had. Aunie, kleiue Annie 1 Den volgenden morgen bevond hij zich op weg naar Hohenwert- stein. Zeer gaarne was hij in dienst gebleven, maar dat ging niet. Hohenwertstein had een be stuurder noodig. De rentmeester had zijn ontslag gevraagd. (Siot volgt). COURANT. li

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1