Hoofdpijn-Kiespijn-Gevatte koude Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaand ere n, tPIÏROL No. 90. VRIJDAG 16 FEBRUARI 194a 55" Jaafg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. .Pijnlijke kleven •sSlV'm L)n t>laa verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een ongelijke strijd. Reeds veertien dagen woedt de aanval dien de Russen bij Summa in de Karelische landengte op de Mannerheimlinie ondernemen, en naar de Russische legerberichten te verstaan geven, beginnen de aanvallen de linie thans eenigs- zins aan te vreten. De strijd, die hier gevoerd wordt, is van een bijzondere he vigheid. Voor het eerst schijnen de Russen thans een zekere doel treffendheid in hun operaties te leggen, waardoor hun overwicht inderdaad tot gelding kan komen. De aanval kost den Russen zeer veel menschenlevens, maar hij geschiedt ook tegen een linie, die iederen aanvaller van te vo ren den prijs aan levens zal mededeelen. In ieder geval ge schiedt hij op een wijze, die de eenig mogelijke geacht wordt van de moderne wapens tegen een versterkte linie. De Russen tas ten haar aan op een bepaald punt, dat wanneer het eenmaal ver overd is en wanneer de aanval lende troepen er zich hebben kun nen consolideeren. mogelijkheden biedt tot verdere uitbreiding van hun posities. Op zich zelf behoeft de mate, waarin de Russen op het oogen- blik de linie zijn binnengedron gen, nog niet belangrijk te zijn. Gezien het feit, dat de striid zich nog steeds afspeelt in hetvoor werk" van de linie, is dat zelfs heel onwaarschijnlijk. Belangrij ker is echter, dat de aanvallers bepaalde punten, in dit geval kazematten, kunnen behouden en dat de Finnen onmachtig schij nen te zijn om ze daar voor- loopig uit te drijven. Men schrijft nu voorloopig, doch het is in werkelijkheid onwaarschijnlijk, dat de verdedigers üoerhaupt tot een dergelijken uitval in staat zullen zijn Hier wreekt zich op een aangrijpende wijze het tekort van de dappere FinnenZij zijn met te weinigen Mijnhardljes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. Hoe dapper zij ook mogen strijden, hoe behendig zij ook zijn in het ontwijken van de hevigste slagen op een ander terrein dan hun past, hoe geniahl zij ook nu en dan het gewicht van een aanval tegen den aan valler weten te keeren, de eigen lijke toestand, van een klein volk dat is besprongen door een mach tig buurvolk, kunnen zij er niet mee veranderen. Numeriek vor men zij een armzalige minder heid en een verdediging als de Mannerheimlinie moet ten slotte aan waarde verliezen, wanneer niet de manschappen beschikbaar blijven om het technisch samen stel te bedienen. En daarin schijnt op het oogen- blik de groote zwakheid van de Finnen te zitten. De Russen weten dat hun eenige kans tegen de linie moet liggen in het niet aflaten van hun aanval. Welis waar laat de lange nacht een onophoudelijkheid van de opera ties niet toe, doch de aanval ge schiedt zoo lang het licht is met zulk een hevigheid en met zulk een overvloed van materiaal, dat de verdedigers in het donker al hun tijd noodig hebben om de schade te herstellen, gewonden te vervoeren en wapens opnieuw in stelling te brengen. Van rusten kan geen sprake zijn en reserves, die de oververmoeide mannen op tijd kunnen aflossen, schijnen evenmin aanwezig. Hoezeer de moderne oorlog een kwestie van techniek ge worden mag zijn, de menschen om de machines te bedienen blijven onontbeerlijk en wanneer zij om de een of andere reden in kwa liteit verminderen, daalt ook de waarde van de technische mid delen. De technische middelen zullen in kwaliteit mogelijk niet onder doen voor die van de Finnen, doch de oorlog heeft tot dusverre FEUILLETON geleerd, dat de bedienaars van die middelen aan Russischen kant wel onderdeden voor de Finnen, doch wanneer de Russen komen te staan tegenover verdedigers, die ook aan waarde hebben ver loren, dan geldt geen enkele superioriteit meer dan die van de hoeveelheid en die is aan de Russen. Vandaar, dat men mag ver onderstellen, dat wanneer deze aanval op de Mannerheimlinie nog eenigen tijd dezelfde kracht behoudt en het Russische oppercommando heeft tot dus verre niet blijk gegeven op te zien tegen eenig offer aan men schenlevens, zoodat men mag veronderstellen, dat wanneer dit technisch mogelijk is, de aanval inderdaad niet aan kracht zal verliezen de positie van de Finnen spoedig gevaarlijk kan worden. Dat wil nog geenszins zeggen, dat men in de naaste toekomst kan rekenen met een volledige doorbraak van de Man nerheimlinie, want de kracht daar van mag niet onderschat worden en evenmin mag men uit het oog verliezen, dat de gevechten zich thans nog slechts in het voorste gedeelte van de versterkte weer- standsstrook afspelen. Maar wel wil het zeggen, dat de Russen in staat zullen blijken bepaalde po sities van de linie te bezetten en van deze posities zullen zij dan, wanneer de omstandigheden zulks mogelijk maken, gebruik maken om de linie te ondermijnen. Aangenomen, dat het succes van de Russen bij Summa be vestigd wordt en aanhoudt, dan za! echter waarschijnlijk slechts sprake kunnen zijn van een eigen lijke poging om door te breken, wanneer de actie ten Noordoosten van het Ladogameer, die parallel loopt aan dezen aanval, eveneens succes heeft. En daar schijnt nog geen sprake van te zijn. Maar al mislukken deze Rus sische pogingen om het terrein Noordelijk van het Ladogameer te bezetten en een aanval in den rug van de Mannerheimlinie te ontketenen, dat neemt niet weg dat zij toch een aanzienlijk deel van de Finsche macht gevangen houdt, en hierdoor wordt de mo gelijkheid van een toevoer van reserves naar de Mannerheimlinie ook weer geringer. Tegenover een gelijkwaardigen vijand zou dit niet veel te beteekenen heb ben, omdat het aantal manschap pen, dat hij noodig zou hebben om een dergelijken flankaanval te ontketenen, in dit geval, aange zien de toegangswegen beperkt zijn, toch grooter zou moeten zijn dan bet aantal verdedigers, dat hij er mee vast zou moeten hou den, doch in het geval Finland zijn zij, ook al stranden deze operaties op de macht van de Finnen, toch uiterst belangrijk. Het is thans reeds zeer dui delijk, dat de Russen, die eerst hun troepen met willekeur en met de overtuiging van een spoe dige overwinning schenen in te zetten, uit die massa's bezig zijn het eenige wapen te construeeren, dat de Finnen moeten missen de hoeveelheid. Die hoeveelheid gebruiken zij thans op straft gsch heel listige en den vijand ondermijnendewijze, de hoeveelheid is het ook, die de Finnen bij allen steun, dien zij uit het buitenland ontvangen, hulpeloozer maakt dan ooit, nu juist de hulp op dit punt on voldoende is en niet in staat om het eenige wapen te leveren, dat den Finnen gegeven behoorde te worden in hun strijd tegen dezen verfoeilijken aanval. De laatste dagen zijn er ver schillende, elkaar tegensprekende berichten verschenen over het al of niet doordringen der Russen in de Mannerheimlinie. Volgens Finsche schatting zijn bij gevechten rond Summa reeds minstens 30 00C Russen gesneu veld en meer dan 200 tanks ver nield. Volgens Reuter zou het roode leger in twee weken tijds 40.000 man hebben verloren. De gevechten om de Manner heimlinie duren onverminderd voort. Het schijnt, dat de strijd op en neer golft. De Finnen stellen alles in het werk om weerstand te bieden. De Russen willen met geweld een succes forceeren. Zij offeren daartoe duizenden soldaten en groote hoeveelheden materiaal op. Vol gens Reuter is het offensief een kwestie van het prestige der Rus sische generaals geworden. „Af- tonbladet" verklaart, dat de on tevredenheid in Rusland toeneemt en dat Molotov, naar men zegt, het „gevaarlijke gebied der zui veringen nadert". Naar schatting gebruiken de Russen thans 56 divisies storm troepen. Naar vernomen wordt, bezigen de Russische soldaten metalen schilden van ongeveer 60 cm hoog om zich tegen het vuur van de Finnen te bescher men. Havas bericht, dat de Finnen in tegenaanvallen alle posities te Summa en Muolajarvi weten te heroveren. In Taipale konden de Russen zich evenwel hand haven. De roode luchtmacht heeft bommen geworpen op verschei dene steden en dorpen, waardoor talrijke branden zijn ontstaan en verscheidene burgers gedood of gewond. Naar schatting hebben honderden vliegtuigen van den Berlijnschjs Roman, 3 34) Maar werkelijk een weinig genegenheid moet daarbjj komen, opdat ik zoo kunnen gelooven, dat n me later werkelijk zoudt kan nen liefhebben. En, ziet a, dat kan ik na eenmaal niet zoo da delijk gelooven. Ik heb niet al leen vaak, sedert wjj met elkaar omgaan, het gevoel gehad, dat ik u in vele dingen onsympathiek en onaangenaam ben niet alleen, maar ook dat het hart van een ander meisje u reeds toebehoort, en dat n die liefde beantwoordt. Wanneer dit het gaval is, dan smeek ik n ait het diepst van aajjn onervaren hartMaak ons niet beiden voor het geheele leven ongelukkig, zoo ongelukkig, dat geen schatten ter wereld dat leed kunnen verzachten. Zie at van een huwelijk met mij en maak me daardoor gelukkig dat u mjjn oprechte en trouwe vriend blijtt, die mjjn hartelijk aangeboden hulp aanneemt. Want dit moet u mjj beloven, dat ik u mag helpaa om u uit uwen fioancieeleD nood te redden. Of ik mjjn geld aan u leen, of 't ergens anders uitzet, is toeh hetzelfde 1 U van uw kant geeft me daarvoor zoo iets kostbaars, dat ik me met al mijn rijkdem toch niet zelve verschaffen kan, namelijk uw vriendschap, uw hulp eu steun. Eu dau heb ik nog dit geluk, dat n, zee lang wij beideu vrij zijn, het gevoel heb dat u met on verbreek bare banden aan mjj gekluisterd zijt en dat ge me mettertijd toch nog lief kunt krij gen. Is dat niet eenvoudig en goed Wanneer u dus morgen niet komt, dan is mjjn verzoek niet vergeefs geweest en dan zou ik u onuitsprekelijk hoogachten. Maar, wanneer u de eerlijke overtuiging hebt, dat u me nu reeds voldoende hoogacht en liefhebt, en dat geen andere een plaats in nw hart inneemt, dan komt u morgen om mijn jawoord te halen, We wil len dan niet over dit alles spre ken. Dat zou me te pijnlijk zijn. U omarmt me dan slechts zwij gend. Dan weet ik, dat ik mijn leven en mijn liefde aan een edelen en nobelen man geschon ken heb en dat ik el het overige rustig aan de toekomst kan over laten. Klara Peters* Egmont liet zijn hoofd op de schrijftafel zinken. Hij klemde den brief krampachtig in zijn hand, de brief die hem tot een eerlooze maakte, tot ean verrader tegen over zijn vrouw. Egmont von Wandersee begaf zieh naar den voogd zijner vrouw Hjj wilde met hem afrekenen. Deze was niet te spreken. Of mevrouw Von Wandersee hier was Neen. Hij ging naar Rosalie Blume. Zo was niet thuis en had bevel gegeven dat niemand meer in haar kamer gelaten zon worden om haar terugkeer te wachten. Weer vroeg hij of zijn vrouw soms hier geweest was. Ook nu kreeg hij een ontken nend antwoord. Waar was ze, waar kon ze in 's hemelsnaam zjjn Hjj reed naar bnis. Misschien was er een brief gekomen. Hij stormde den bediende, die hem zeide dat er een dame in het sa lon op hem waohtte, voorbij en liep naar zijn schrijftafel. Niets Geen brief De bediende kwam aarzelend binnen. De dame wacht nog. Hij ging er heen. Misschien een boodschap van zijn vrouw. Annie 1 Egmont 1 fluisterde ze, haar groote oogen met een blik van vertwijfeling op hem gericht. Egmont je drijft me in den dood door je bardheid, je koel heid 1 't Kost niet veel moeite me den dood aan te doen, Eg- mout 1 Heb medelijden met me 1 Aonie, jij hier, in de kamer van mijn vronw Heeft dan alles, wat een vrouw anders heilig is, je verlaten Wat wil je» Jou 1 Je hoort mjj toe! Je vergist je 1 We zijn voor altijd van elkaar gescheiden. Ik heb andere plichten. Je verstoot me? Je hebt de vrouw, die je om baar geld hebt, liever dan het meisje dat je bemint en dat je voor het ge heele leven ellendig maakt Heb je tegenover mij dan geen plich ten Je hebt me van mjjn plich ten ontslagen door den brief dien je me schreef op den avond, toen ik op je wachtte om je tot mnn vronw te maken, zei hij koel. Se dert di?n hebben wjj afgerekend Ze kwam diehter bij hem. Egmont ik weet alles Verset je toch niet tegen jezelf, 't Is je vronw niet, die tnsschen ons staat, want wat weet die van de liefde, de eeuwige liefde. Zjj zal niet tusseben twee minnenden staan, die zwijgend den strjjd der ver twijfeling strijden..,.. Plotseling kwam er verandering in zijne trekken Dezen klank en deze woorden bad bij ook ia den brief gehoord. Hjj trad op haar toe. Annie jij, jij zelve hebt «njjn vrouw dien brief geschreven 1 Za omstrengelde hem met haar armen. Ja, Efmoat 1 De liefde is niet kieskeurig met hare mid delen.... Za zweeg, want o?er zjjn schou der heen had ze gezien dat da deur opengegaan was eu een bleek vronwenge aat naar binnen keek. Met een zegevierend lachje ging ze voort: Nu is alles, alles goed 1 Na overwint onze tronwe liefde. Je hebt das werkelijk dien ODzinnigen brief geschreven vroeg hjj, sich met geweld uit hare omarming bevrijdend, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT verzachten geneestU met Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drog,

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1