Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Russische verliezen. De „Stockholm Tidningen" pu bliceert de volgende officieele Finsche statistiek over de ver liezen, die de Russen sinds het begin van den Strijd in Finland geleden hebben „De Finnen ver nielden 644 gevechtswagens en 331 vliegtuigen, 1055 paarden werden levend buitgemaaktde Finnen veroverden voorts 63 stuks veldkanonnen en 20 tractors. Tach tig tanks waren nog zoodanig intact gebleven, dat zij thans door de Finnen benut worden. Ter zee verloren de Russen drie oor logsschepen, die door de Finnen tot zinken werden gebracht, ter wijl daarenboven nog een Sovjet duikboot op een mijn is gcloopen. De Finnen schatten het aantal verliezen aan Russische soldaten op circa 200 000 man, maar uiter aard is het zeer moeilijk hier omtrent een juiste statistiek op te stellen". (Deen vetpot In Dultsehland. In het tijdvak van 12 Februari tot 10 Maart zal men op drie coupons van de levensmiddelen kaart, waarop men 125 gram namaaksel van koffie kan be trekken, desgewenscht inplaats daarvan 10 gram echte thee kun nen betrekken, voorzoover de betrokken winkeliers zoo wordt er bij gevoegd, zullen blijken deze 10 gram thee in voorraad te heb ben. Jong leven te midden van oorlogsgeweld. Een aangrijpende beschrijving van de middelen, die de Finnen ter bescherming van kraaminrich tingen tegen Sovjet-bombarde menten moeten toepassen, wordt door een verslaggever van „Da- gens Nyheter" gegeven. Zoo werd een kliniek midden in een bosch gevestigd, in overhaast opgetrok ken barakken, die echter zorg vuldig gecamoufleerd waren Vrouwen, die een baby verwach ten, worden er 's nachts per auto of rijtuig heengebracht. De Zweedsche journalist heeft deze geïmproviseerde inrichting voor kraamvrouwen bezocht, waar natuurlijk geen electriciteit is en evenmin water in voldoende hoe veelheid. Onder deze primitieve omstandigheden hebben niettemin al 260 jeugdige Finnen het levens licht aanschouwd. De Zigeuners mogen niet langer zwerven Sinds den len October is in het gebied van het Duitsche pro tectoraat Bohemen en Moravië de verordening van kracht over de nederzetting der tot dusver vrij rondzwervende Zigeunergroepen. De Zigeuners moeten hun zwer vend leven opgeven, zich een vaste woonplaats uitkiezen en een fatsoenlijk beroep uitoefenen, al dus het D.N.B. Voornamelijk zul len zij in den landbouw te werk worden gesteld. Zigeuners, die geen gewoon beroep willen uit oefenen, zullen in arbeidskampen bijeen worden gebracht. De meeste zigeuners zijn het vorige jaar ge- emigreerd naar Slowakije en Po len. De grootste zigeunerkampen bevinden zich op het oogenblik in het Zuiden van Moravië en in de omgeving van Brno. Het aan tal in het Moravische deel van Slowakije wonende Zigeuners be draagt rond 4 000. Dnltsche deserteur gearresteerd Te Manderfeld, niet ver van Eupen, heeft een onderofficier van het Duitsche leger de grens over schreden op het oogenblik dat een paar Belgische gendarmes aldaar voorbij kwamen. De Duit- scher verklaarde als onderofficier den oorlog in 1914—1918 te heb ben medegemaakt en vier jaren gewond te zijn geweest. Hij werd naaf Luik op tran sport gesteld en aldaar, na onder vraging, geïnterneerd. Datfachland en Rusland. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt: Op 11 Fe bruari is te Moskou tus:chnn de So-j t U'iie en Duitschland een economische overeenkomst onder gekend. De economische overeenkomst voorziet in den uitvoer van grond stoffen uit de Sovjet-Unie naar Duitschland in ruil voor Duttsche industrieproducten. Reeds in het eerste jaar zal de handelsomzet die van eenig jaarna den wereldoorlog te boven, gaan. Voor de toekomst ligt een verdere uitbreiding der wederzijdsche le veringen in het voornemen. Hitler In contact met Mussolini Uit betrouwbare bron meldt „United Press" aan de Maasbode dat het bezoek van den Ameri- kaanschen zaakgelastigde Sumner Welles aan de hoofdsteden van Italië, Duitschland, Frankrijk en Engeland het onderwerp is ge weest van een meeningsuitwisse- ling tusschen Rome en Berlijn gedurende het afgeloopen week einde. In den loop daarvan heeft Hit- Ier telefonisch gesproken met Mussolini. De ministeries van buitenland- sche zaken van Berlijn en Rome zijn ook met elkaar in contact getreden. Wanneer de rantsoeneering van vleesch op 11 Maart in En geland van kracht wordt, zullen de restaurants 40 procent minder vleesch krijgen dan op het oogenblik. Het ijs op de Oeresont is thans zoo sterk, dat velen te voet of met sleden van Denemarken naar Zweden gaan. Ruwe Huid i PUROL Ruwe Handen Doos30cent Ruwe Lippen Drogist. Burgordtyk werd getorpedeerd Werd in het eerste bericht be treffende den ondergang van het Nederlandsche vrachtschip „Bur- gerdijk" van de Holland Amerika Lijn gesproken van een botsing, thans deelt de directie mede, dal zij van den kapitein van de „Bur- gerdijk" bericht heeft ontvangen, dat zijn schip door e$o Duitsche duikboot is aangehouden en daar na getorpedeerd. De opvarenden, passagiers en bemanning zijn allen gered. De duikbootcommandant heeft de opvarenden in de gelegenheid gesteld het schip in de sloepen te verlaten, alvorens de boot in den grond te schieten. Nadat allen zich in de sloepen hadden begeven, werd geroeid in de richting van de Edam, welke de zelfde route bevaart en in de nabijheid was. Allen werden daarop aan boord van de Edam overgebracht. Aan boord van de „Burgerdijk" bevonden zich 41 personen, n l. 33 man bemanning en 8 pas sagiers. De lading bestond voor negen tiende uit regeeringsgoederen, graan, soya-boonen, enz. De Edam was op weg van New-York naar Rotterdam. Heen paspoort voor België Er zijn, naar Belga verneemt, thans onderhandelingen gaande tusschen Nederland en België, om te komen tot algeheele ach- terwegelating van het gebruik van paspoor en tusschen de beide landen. De benzineprijs anderhalven eent verhoogd. Als noodzakelijk gevolg van de verhooging van de benzine-be- lasting, welke de regeering reeds heeft doen ingaan, hebben de benzinemaatschappijen „Shell", „Standard". „Texaco" en „Sin- fina" den benzineprijs met ander halven cent per liter verhoogd. Heen geheime overeenkomst met België Op vragen van den heer De Visser heeft de Minister van Buiteriand<che Zaken, mede na mens de Ministers van Defensie en van Justitie, het volgende ge antwoord t De oorzaken, die er toe hebben geleid het verleenen van perio dieke verloven aan militairen in de tweede week van Januari tij delijk op te schorten, sproten voort uit eenige min gunstige symptonen in de internationale situatie. Voor zoover de regeering be kend is, zijn door in Nederland verblijf houdende Engelsche en Fransche journalisten geen be richten verspreid als in de tweede vraag bedoeld. In tegenstelling tot het in de vragen geuite vermoeden, als zou den er in de betrekkingen van Nederland tot Belg'ë bepaalde feiten bestaan, die niet openbaar zouden kunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloede, nogmaals, dat de ver houding tot genoemd nabuurland zich bij voortduring ontwikkelt in een sfeer van nauwe samenwer king, waaraan echter ieder ge heim karakier, welk dan ook, vreemd is. De Prins en de Prinses te Tiel. Prinses Juliana en Priris Bern- hard hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de Waal bij Tiel om de ijsmassa's in de ri vier, die omstreeks half één en kele oogenblikken in beweging zijn geweest, in oogenschouw te nemen. De burgemeester van Tiel, de heer N. F. Cambier van Nooten, was het Prinselijke paar tot Wa denooien tegemoet e ,aan. Eerst begaven de hooge be zoekers zich naar den Ophemel- schen dijk, waar het ijs door het kruien van de rivier meters om hoog zit. Een machtig schouw spel, dat reeds honderden be zoekers heeft getrokken. Qerui- men tijd vertoefden de Prins en de Prinses hier, waarna een be zoek werd gebracht aan de in aanbouw zijnde voorhaven van het Amsterdam—Rijnkanaal. De Prins en de Prinses verlieten hier den auto en begaven zich naar den oever van de rivier, waarin zich enkele kilometers boven Tiel een ijsrug had gevormd. Zij maakten vervolgens over den Waaldijk een korte wandeling in de richting Ochten en keerden daarna per auto naar Tiel terug, waar in een van de kamers van de Sociëteit in gezelschap van den burgemeester en mevrouw Cambier van Nooten de thee werd gebruikt. Om kwart over vijf keerde het Prinselijke paar, luide toegejuicht door de inwoners van Tiel, r^aar 's-Gravenhage terug. Drie slagkruisers voor Indië. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begroo ting van Nederlandsch-lndië doet de regeering thans mededeeling van haar besluit inzake de mari tieme verdediging van Indië. Een voorstel tot den bouw van drie slagkruisers zal worden ingediend. Nleuwo belastingen. Minister De Geer heeft een wetsontwerp ingediend tot heffing van een aantal belastingen ter dekking van een uitgaafpost over 1940 van f 18 1 millioen van het Leeningfonds-1940. Deze vier voorzieningen zijn 1. Successiebelasting. De opcenten worden met 15 verhoogd. Geschatte opbrengst over een jaar f 5.5 millioen. 2. Benzinebelasting. Verhooging met 1 368 cent per liter. De pnmpprijs stijgt daar door tot 181/3 cent. Geschatte opbrengst over een jaar f 7.6 millioen. 3. Heffing op koffie. Deze bedraagt f 20 per 1C0 K.G. koffie, hetgeen neerkomt op f24 per 100 K.G. hier te lande ge brande koffie. Geschatte op brengst bij 40.000 000 K.G. jaar- Iijksch gebruik f8 millioen. 4. Suikeraccijns. Heffing van 10 extra opcenten. Geschatte opbrengst per jaar f5 5 millioen. Een gelijk met de indiening van het wetsontwerp afgekondigd Ko ninklijk Besluit bepaalt, dat deze nieuwe belastingen reeds met in gang van Zondag 11 Februari van kracht worden, uitgezonderd de extra-opcenten op de Successie belasting. Bodomarbeid wordt slecht beloond. 't Is maar een boer, of 't is maar een tuinder, hoort men wel eens zeggen. In -het woordje „maar", dat daar voor ons beroep geplaatst wordt zit de angel, bet vernederende, het achteruitzet- ten van onzen stand. Alsof de bodemarbeid minder waardig is aan het andere werk, aan dat op kantoor of in winkel, op atelier ot in werkplaats. Alsof onze vuile kleediDg ons meer misstaat dan een kaal ge sleten kantoorbroek ol een muffe winkeljas. Alsof onze schop ot riek een minderwaardig werktuig is en minderwaardig zou zyu aan een schrijfmachine, pen, ellestok of pakpapier. Alsof men minder bersens noodi'g beeft voor het telen van producten dan voor het verkoopen ervan. Alsof er minder overleg noodtg is voor het maken van een teelt plan op onze gronden, dan voor net schrijven van een brief of bet afwegen van een ons kaas en een half onsja boter. Neen, wjj kunnen onze bodem- arbeid niet als iets minderwaar digs zien. En toch wordt hjj minderwaardig geacht. En min der beloond ook. Dat is al vaak beweerd en ook heel vaak tegen gesproken. Nu is het waar, dat het heel moeilijk is om vergelijkingen te trtflan tusschen verschillende arbeidsprestaties en de daarvoor gegeven belooningen. In Duitschland heelt men eens voor dezen oorlog een onderzoek ingesteld over deze aangelegenheid Men ging na hoeveel het heele volksinkomen was en daarnaast hoeveel het inkomen van de agrarische be volking was. Het bleek, dat in de laatste 5 jaren vóór 1939 het loon van de bodemarbeiders resp. 20, 20, 19, 18 en 17 percent van het geheele volksinkomen be droeg. Als nu het aantal arbei denden op akker en in tuin ook dezeltde percentages vertoonden, dan was er niets te zeggen. Maar zoo was het niet. Het aantal dergenen, die van land en tuinarbeid leefden, beliep resp. 30, 28, 27, 25 en 24 per cent van alle arbeidenden. Daar zit wat in, in het naast elkaar zetten van deze cijfers. Dertig procent der werkenden genieten slechts 20 percent van net loon. Dat wil dus zeggen, dat land- en tuiDarbeid in Duitschland maar met twee der den van het algemeen loon betaald wordt. En we gelooven dat het in ons land niet anders, in geen geval beter is. AGRICOLA. (Nadruk verboden). De verbouw van consumptie aardappelen. Naar van off.cieela zjjde ge meld wordt, heelt de minister van oeconomische zaken beslo teD, dat ten aanzien van den verbouw van consumptieaard appelen dit jaar een regeling zal gelden, overeenkomende met die welke in vorige jaren heelt gegolden. Voorts wordt medegedeeld, dat omtrent de eveutueele steunre geling voor consumplieaardappe len 1940 nog mets vaststaatde omstandigheden zijn van dien aard, dat het niet mogelijk is, reeds thans dienaangaande be paalde toezeggingen te doen. AXEi., j3 Februari 1940 Belasting naar Inkomen en Vermogen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat volgende week worden vervolgd de aanslagen Inkomsten- en Vermogensbeias ting 1939/40 gedateerd in Aug 1939, waarop nog niet 6/s deel is betaald, Bij Kon Bes!, van 3 Fcbr. is aan A. de Putter, landbouwer en vlashandelaar te Zaamslae, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken de gouden medaille van de Orde van de Kroon van België. Te Vlissinger. heeft een minderjarig meisje van 16 jaar een nacht moeten doorbrengen op het politiebureau. Zij was door de politie uit Den Haag ter beschikking van de politie aldaar gesteld, daar zij in de Residentie zonder middelen van bestaan was aangetroffen. Daar zij in Zaamslag woon achtig bleek te zijn en niet meer met de boot naar Terneuzenkon vertrekken, is zij den volgenden morgen derwaarts vervoerd om weer onder het ouderlijk gezag te worden gesteld. De Minister van Justitie heeft bekend gemaakt, dat de be stuurders van alle (motor)-, rij en voertuigen verplicht zijn in het bewakingsgebied op de eerste vordering van een met de poli- tieele grensbewaking belasten ambtenaar, waartoe mede behoo- ren de grenscontroleurs, het rij tuig te doen stilhouden. Bij de uitoefening van hun functie in het bewakingsgebied zullen de grenscontroleurs als stopteeken gebruik maken van een vlag in nationale kleuren, 35 maal 57 cm. In de witte baan bedrukt met in blauwe letters het woord „politie". Vreemdelingenverkeer in Zeeland. Dezer dagen is ter provinciale griffie te Middelburg door militaire en burgerlijke autoriteiten van gedachten gewisseld over het vreemdelingenverkeer in den a.s, zomer in verband met de mili taire bezetting, waarbij is besloten het strand van Walcheren voor de zomergasten vrij te geven. Voor de verschillende badplaatsen op dit eiland is deze beslissing uiteraard van zeer groote betee- kenis. Evenals het vorige jaar het geval was, zullen ook in het komende seizoen schoolkinderen uit verschillende deelen des lands in groepsverband Zeelar.d be zoeken. In totaal zullen de Ne derlandsche Spoorwegen dezen zomer ongeveer 20 000 scholieren naar Middelburg brengen. (N. R. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goes—Wilhelmina- dorp (vac. Ds. J. de Vries) :J.E. Drost te 's Heer Abtskerke, G W. Korevaar te Zaamslag en dr. G J. Streeder te Leiderdorp. Hevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een duimwant en een rijwiel- merk. Oudeweg 68. Een manicure in étui. E. v. d. Broeke, Prins Mauritsstraat 15. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde H. d. Z. uit Zaam slag, wegens een verkeersover- Ireding tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Politierechter te Middelburg Zitting van 6 Febr. 1940. A. G E 23 j., bierbrouwers knecht te Hulst, was verdacht van mishandeling van Th. E de Vliegher, gepleegd te Hulst op 8 Januari 1940. Uitspraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. L. v. C-, 55 j., jager te Axel, had zich te verantwoorden wegens het schieten van een 2 tal tamme eerden, toebehoorende aan H E. M. van den Acker te Axel, op 9 Januari 1940. Uitspraak f 25 boete of 15 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen eenden. F. S., 46 j., koopman te Sint Jansteen, verdacht van mishande ling van zijn echtgenoot?. r, BijApoth.en

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2