Hiel de 3 Dampo produeten bestrijdt U alle verkoudheden ta&aosi? Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 88. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940. 55<* Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 6U Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudholds balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Put 50 Tube 40 ct Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg, 't Komt van Mijnhardt De oorlog in Finland Het bericht, dat de 18e Rus sische divisie ten Noord-Oosten van het Ladogameer vernietigd zou zijn, schijnt voorbarig of overdreven te zijn geweest. Wel hebben de Finnen hier een succes behaald, maar niet van den om vang, als Reuter heeft willen laten gelooven. Het verhaal van Reu ter is klaarblijkelijk een over drijving van het bericht van het Finsche telegraafagentschap, vol gens hetwelk de Finsche troepen krachtig versterkte vijandelijke stellingen bezet hebben, waarbij de vijand 200 dooden heeft moe ten achterlaten, mitsgaders 70 gevangenen, 25 tanks, drie kanon nen, tal van machinegeweren en ander oorlogstuig. Niet een divisie, doch twee Russische bataljons hebben hier een flinken klap ge kregen. Van meer dan plaatselijke beteekenis is het gevecht niet geweest. Bij Summa hebben de Russen hun aanval voortgezet, opnieuw zonder succes. Ook deze Rus sische aanval is ondanks de hard nekkigheid, waarmee hij wordt doorgezet, slechts van plaatselijke beteekenis. Na hun aanvankelijke krachtsverspilling, schijnen de Russen thans behoedzamer en meer volgens de regelen van de moderne krijgskunst te werk te gaan. Aanvallen in grootschen stijl laten zij op het oogenblik na, doch zij blijven de Finnen op verschillende gedeelten van het front afmatten en trachten klaar blijkelijk door aanvallen als die bij Summa de kracht van de Mannerheimlinie te beproeven en uit te maken, wat de beste aan- valsmethode zal zijn, als zij straks weer tot aanvallen op groote schaal overgaan. FEUILLETON Berlijnschjs Roman 32) Nadenkend staarde hy op het samengevouwen papier. Wat was dat daar, op de vierde pagina heel onderaan Klaarblykeljjk een monogram. Maar hoe kwam dat daar? Nu, de brief was klaar blykeljjk in haast geschreven, want de sehrijver was aan den verkeerden kant begonnen 1 Het papier omdraaiend, las hij de ineen gestrengelde letters R. B., omgeven door een rozetak. Rosalie Btume riep hij, als nit plotselinge ingeving. Maar dat was immers onmoge lijk Joffrouw Bluiue zou toch nooit tot zooiets in staat wezen 1 En toch,... Nu, 't was te laat om zich daaromtrent nog heden ophelde ring te verschaffen. Hy ging naar zijn studeerkamer en wierp zieh daar op den divan. Den volgenden morgen tegen tien uur meende hij al wel naar juff'iiuw Biuma te kunnen gaan, Inmiddels zetten de Russen hun luchtaanvallen, welke het moreel van het Finsche volk moeten breken, voort. Dit vernielings werk blijken zij te verstaan. Men wordt er koud van, als men leest, hoe een stadje als Sortevala ge teisterd is, en Sortevala staat niet alleen. Eenige dagen tevoren is Rovaniemi, de hoofdstad van het Finsche Lapland, door de Rus sische bomaanvallen vrijwel met den grond gelijk gemaakt en ook andere plaatsen worden voort durend geteisterd. Alleen hoofd plaatsen en militair belangrijke punten, die voorzien zijn van voldoende luchtdoelgeschut, blij ven voor algeheele verwoesting gevrijwaard. Dit is het beste bewijs, dat het den Russen, min der te doen is om militair succes, doch om het aantasten van het moreel van het Finsche volk. Tot dusver schijnt dit moraal ongeschokt te zijn. Het Finsche volk weet, dat het vecht op leven en dood met een meedoogenloo- zen tegenstander en dat de ver schrikkingen, welke het te wach ten staan, als het het hoofd in den schoot legt, voor velen nog erger zullen zijn, dan de ver schrikkingen, waaraan zij thans zijn blootgesteld. Toch moet op den duur de onophoudelijke be dreiging van de luchtbombarde menten het zenuwgestel van de menschen achter het front aan tasten en het is daarom voor de Finnen te hopen, dat de Ameri- kaansche en Engelsche vliegtui gen, welke hun beloofd zijn, spoedig in grooten getale zullen worden aangebracht, met de noo dige vliegers om die toestellen te bedienen. Als wij de buitenlandsche cor respondenten in Finland moger. gelooven, zijn de Finsche vliegers goed geoefend en doen zij won- De oude juffrouw was bezig hare kamerplanten te verzorgen. Ze knikte hem vriendelijk toe, terwyl ze hem de hand reikte. Ik kom wat vroeg, sprak hij ernstig, zieh over hare hand neerbuigend maar 't is iets treurigs, dat me hierheen voert. Je komt nooit te vroeg, beste Egmont, en wanneer 't om iets treurigs is, zeker niet. Zonder een woerd te spreken, overhandigde by haar den anonie- men briet. Bedaard las ze den brief door. Wie heeft dat gewaagd Wie was tot zooiets in staat? zei ze heftig. Wie ter wereld heeft er belang bij om zich van zoo gemeene middelen te bedie nen Wie is zoo van de omstan digheden op de hoogte Ziet u, zei hij opademend, want er was hem een pak van 't hart gevallen, dat vraag ik mezelf ook vruchteloos at. En juist nu komt deze sma delijke hulp tot u, nu de hemel u zoo een geheel anderen weg wees voor uw plioht en «w levensdoel 1 Hy begreep haar niet goed. Zulke woorden had hy neuweiyks verwacht, in de betrekking tot de veraudoring in ijjjn uiterlijke om deren met de zwakke middelen, waarover zij beschikken. Voor den strijd in de lucht geldt ech ter nog meer dan voor dien te land, dat de numerieke meerder heid het op den duur moet win nen. In de lucht kan men geen stellingen bouwen, welke alleen voor een zooveelvoudige over macht neembaar zijn. Grootere bekwaamheid en beter materiaal kunnen het wel eens winnen in een gevecht tegen een kleine meerderheid, doch wanneer de meerderheid zoo groot is, dat zij vrijwel overal gelijktijdig en in schier onbeperkte mate kan wor den toegepast, wint zij het van de bedrevenheid en doeltreffendheid van den tegenstander. Het moet telkens weer her haald worden, dat, willen de Finnen ook straks bij het intreden van den zomer den strijd kunnen volhouden, krachtige hulp, nu reeds, geboden is. Anders zijn het volk, zijn leger en zijn hulp middelen uitgeput tegen den tijd, dat de strijd zijn hoogtepunt zal bereiken. Nu bieden de korte dagen den verdedigers nog een behoorlijk respijt. Het ijs in het Oostelijk deel van de Oostzee maakt, dat hun kustverdediging niet al te zwaar op de proef ge steld wordt, doch als straks de dagen gaan lengen zullen zij als het ware aan één stuk door aan vijandelijke luchtaanvallen zijn blootgesteld, terwijl zij tevens moeten rekenen op aanvallen over een veel grooter front te land en op een hernieuwde, krachtige actie van de Russische vloot. Het bombardement van Sortevala Een speciale correspondent van de Times heeft de vernietiging van een stadje tengevolge van aanvallen van de Russische lucht macht van nabij gadegeslagen. standigheden. Kijkt u eens Daar het monogram, onderaan op da vierde pagina. Dat dat is myn schrijf papier I Menigeen kan R B beeten, maar die rozetak is alleen maar op myn papier te vinden. Zo was opgestaan en had hem haar andere vellen seoryfpapier getoond. De schryver heeft zeker niet op het kleine monogram gelet. Terwyl ze haar papier weglegde, viel haar oog op iets blinkends op den grond. Ze raapte het op. 't Was Annies boedepen. Die her kende ze terstond. Plotseling kwam een onwille keurig >0 hemel" over hare lip pen. Wat is er? Hebt a zieh bezeerd vroegEgmont, verschrikt Neen, neen 1 zei ze afwerend, 't Is niets. Ik heb me aan een speld geprikt. Maar ze scheen lueh zeer geschrokken, want se was doodsbleek geworden. Ziet u, zei ze opgewonden, by deze kleine wond, die niet eens bloed, valt me een droom in, dien ik laatst had. Hebt u zich in Hohen- wertstein, toen n mij schreef, aan de hand gekwetst? Ik droomde, dat er bloed op nw brief kleefde, glimlachte. Noen, zeker Toen ik Sortevala verliet - zoo begint zijn relaas om mij naar het Ladogafront te begeven, was het een vriendelijk, onge schonden stadje. Maandagmiddag zag ik een rossen gloed tegen den hemel afsteken, welke waar schijnlijk ook aan de Russische grens zichtbaar moet zijn geweest. Ik werd mij ervan bewust dat het Sortevala was, dat in vlammen stond. Het brandde zes dagen. Op een paar mijl afstand buiten de stad vlogen de vonken nog over den weg en de bewoners hadden al hun hebben en hou den op wagens geladen en maak ten zich met hun kinderen zoo snel uit de voeten als mogelijk was. Hetzelfde tooneel, dat ik te Helsinki had gadegeslagen. Aan den rand van de stad brandden de huizen als fakkels en toen ik het stadje naderde, moest ik eerst op een afstand blijven, aangezien de hitte te groot was. Het scheen alsof de heele wereld in vlammen stond. Waar ik keek, zag ik vuur, want Sortevala was een stadje van hout. Men vertelde mij, dat het den geheelen dag was gebombardeerd door steeds weer nieuwe eskaders van de Russische luchtmacht, die voornamelijk brandbommen lieten vallen en af en toe ook zwaardere bommen. Dit was voldoende om de stad van Noord tot Zuid tot een vlammenzee te maken. Eens woonden er zeventienduizend menschen. Nu konden er wel licht duizend nog een huisvesting vinden en toch waren slechts tien menschen gedood... Het hotel, waar ik een paar nachten geleden nog had gesla pen, was thans vernietigd. Des middags liep ik door de stad en zag overal menschen, die het mogelijke deden om den brand te blusschen. Er was echter geen oiet. Is u werkelijk biigeloevig en gelooft aan droowen Nu, eigenlijk wel een wei nig, murmelde ze, denkend aan de groote, roode bloedvlek die ze op den brief gevonden had. 't Was duidelyk, niemand anders dan Annie had dien brief geopend. Z j was 't ook geweest, die dezei aneniemen brief geschreven had. Annie was tijdens hare afwezig heid hier geweest. Maar dat moest eerst onderzocht worden, voordat een woord daarvan over hare lippen kwam. En snel, bijna gejaagd, stapte ze van dat onderwerp af en vroeg naar Klara. Hij vertelde haar van het ge sprek dat hij met zijn vrouw gehad had en verheelde zijn ver bazing en ontsteltenis niet, die hij gevoeld had toen ze plotseling als een geheel andere, vreemde vrouw tegenover hem gestaau had Maar.... maar.,.., stamelde juffrouw Blume, wat hebt u gedaan P Dat hadt u Ze zweeg plotseling. Er werd langdurig en heftig gebeld. Annie, daehten beiden met (.ehrik. Rosalie Blume verliet haastig het vertrek. Vastberadenheid itond ep haar trekken t« leien. kruid tegen gewassen. De broe ken van de brandweerlieden be vroren, doordat zij telkens dek king moesten zoeken wanneer nieuwe groepen Sovjet-vliegtui gen zich door hun geronk aan kondigden, en bovendien de wa terleidingen nog barstten. Toen was het nog vroeg in den na middag en de paar houten hui zen die nog heel waren, begon nen ook te branden. Bij een wegkruising vlak bij het hoofdplein van het stadje, had een zware bom twee huizen tegelijkertijd vernietigd. Overal was de sneeuw zwart. Toen ik, over de electrische en telefoon draden springend, mij een ver deren weg baande, werd ik tegen gehouden door een vrouw, die verwezen naar een huis staarde, dat klaarblijkelijk het hare was geweest. Een soldaat kwam op haar toe en zeide iets tegen haar. Even later glimlachte zijdat noemen de Finnen moed. Plotseling hoorden wij opnieuw geronk van vliegtuigen boven ons. iedereen verspreidde zich zoo snel als mogelijk was, ik zelf inbe grepen, want hier bestaan geen heldendaden. Naast een soldaat en de vrouw dook ik in de sneeuw onder een boom in een klein park. De vrouw huilde en begroef haar gezicht in de sneeuw. De soldaat echter sloeg zijn arm om haar heen, toen een vliegtuig vlak boven ons was. Op betrek kelijk korten afstand van ons hoorden wij twee bommen neer ploffen. Splinters vlogen in het rond, maar niemand werd ge troffen. Toen kwam een tweede vliegtuig, opnieuw doken wij, kil en bevroren, in de sneeuw. De machine kwam in duikvlucht, stijl naar beneden, liet toen acht brandbommen vallen, die niet alleen de materieele schade nog U moet heengaan, zei ze ern stig. De g-volgen van wat zitoeven geschied is, zijn nog niet te overzien. Ia kan u niets meer zeggen. U uioet ïd geen geval terugkomen, voordat u een briet van me ontvangen hebt. Was't Annie? vroeg hy met haperende sb m. Kc.n ik haar Diet tenmiDBie een enkel oogen blik zien Neen I Hij wendde zieh om. Dau moet ik wel gaan Een hoofdknik was het tanige antwoord. Annie ven Egelstern was ziek. Hysterisch snikkend riep ze steeds oui Egmont en Juffrouw Blume. Haar moeder au zuster waren buiten zich zelve over deze cnm- promitteerenda opgewondenheid. Niet, dat ze 't zieh niet konden begrijpen, want ze wisten dat Eg mont, dia haar zoo smadelyk ver laten bad, plotseling schatrijk was geworden. Op hem kon men niet meer rekenen om Annie tot rust te brengen. Hy was gebon den I Zoo verzocht men dan baar voormalige gouvernante om hulp, (Wordt vervolgd) l&lsf)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1