Wegenbelasting. Pootaardappelen, IMmf m Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën Izaak Meesen, Prima geselecteerde JAC. DE FEIJTER, J. G. VINKMarkt. Hierna nam Ir. Dorst het woord en bracht hulde aan de afd. Z. Vlaanderen van de Z. J. L., die het reeds na een half jaar zoover heeft gebracht om een avond als deze tot stand te brengen. Hij hoopte dat men op den ingeslagen weg zal voortgaan tot verdere ontwikkeling van de jonge boeren stand. Vervolgens hield Ir. Dorst een inleiding: Indrukken van den landbouw in Denemarken. (We verwijzen hiervoor naar de voor pagina van dit nummer) Na deze zeer interessante en leerzame uiteenzetting volgde het meer feestelijke gedeelte, n.l. eenige voordrachten er. declama tie, benevens verfilmd wereld nieuws en een film over de rui tersport. Heel aardig was het laatste nummer, getiteld „De Ka bouters", die de beste wenschen uitspraken voor de Z. J. L. De voorzitter sprak nog een kort slotwoord, waarin hij allen dank bracht voor het welslagen van dezen avond en een tot we- derziens toeriep. Onzerzijds wen schen we de Z. J. L. ook verder het beste toe. De verschillende nummers wer den afgewisseld met pianomuziek van mej. Catr. Haak. In de pauze werden een tweetal taarten en een fruitmand verloot. Provinciale stoombootdienst. Zaterdagmiddag werd de dienst Walsoorden-Hansweert v.v. weer hervat, zij het in verband met de getijden, nog op ongeregelde tij den, terwijl nog geen auto's kon den worden vervoerd. Wat betreft de dienst Terneu- zen-Hoedekenskerke laat 't zich aanzien, dat deze spoedig zal kunnen worden hervat, daar het ijs op dit gedeelte van de Schelde geen beletsel meer zal vormen. De haven van Hoedekenskerke is echter nog gestremd, doch nu de dooi zoo stevig is ingetreden, kan wel verwacht worden, dat men er spoedig toe zal overgaan om dit ijs te breken en daardoor deze haven vrij te maken. - Als bestuurslid der coöp. fruit- en groentenveiling te Ter- neuzen werd gekozen als be stuurslid voor den kring Axel c.a. de heer H Janssens te Westdorpe. Woensdag j.l. heeft de ge meente Vlissingen, nadat daar heel wat correspondentie met Den Haag en de Belgische auto riteiten over was gevoerd, een geheel gezin bestaande uit man, vrouw en acht kinderen uit hun woning in de Vlamingstraat ge haald om het daarna met hebben en houden, via Breskens en Eede over de Belgische grens naar Stroobrugge te brengen. Dit paardemiddel, dat zeker wel een unicum in ons land is, werd niet toegepast omdat de gemeente Vlissingen geen medelijden heeft met ongelukkigen of haar taak met vervult ten opzichte van arm lastigen. Duizenden guldens heeft Maatscnappelijk Hulpbetoon aan het gezin besteed, doch het viel in een oodemloozen put door de ergerlijke luiheid van den man, den uit Oostende afkomstigen 31-jarigen Belg C. F., die boven dien een dronkaard was. Er viel noch met den man, noch met het gezin, dat op er gerlijke wijze vervuilde niets te beginnen. Wat er ook ingebracht werd, tot huisraad en kleeren aan toe, ging men terstond verkwan selen en in drank omzetten. Toen het jongste kind verwachi werd, durfde de vroedvrouw niet tevoren 't uitzetje brengen, omdat ze zeker wist, dat het n:et meer beschikbaar zou zijn, wanneer het gebruikt moest worden. De gemeentelijke geneeskun dige dienst heeft eveneens her haalde malen moeten ingrijpen, o.m. met het oog op het feit, dat aan de acht stumperds van kin deren vrijwel geen zorg werd be steed de hoofdjes waren ver waarloosd. De kinderen, die nooit een echt thuis hebben gekend en geen he hoorlijke slaapgelegenheid had den, werden van gemeentewege gevoed, namen geregeld deel aan de kindervoeding, zoodat zij en kele maaltijden per dag kregen en brood voor het avondmaal mee naar huis de kinderen boven de twee jaar, die niet naar school gingen, werden ook overigens verzorgd en rein gehouden. B. is herhaalde malen gewaar schuwd, dal men hem, indien geen beterschap volgde, uit het land zou zetten, doch het was aan doovemans-oor gezegd. Tenslotte moest 't gemeentebe stuur het dreigement wel uit voeren. Natuurlijk was België aller minst op zoo'n „aanwinst" ge steld, doch toen bleek, dat dit land dezen landgenoot, diende te aanvaarden, berustte het in de overbrenging. De Belgische gendarmerie heeft het gezin in ontvangst genomen en het ondergebracht in een leeg staande woning te Stroobrugge Vermoedelijk zal het huiselijk drama zich daar nu verder voort- spelen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressenv Een kinderhandschoen. J. Ver- brugge, Ds. Jan Scharpstraat 13. Een bontje, een Lips-huissleutel en een rijwiel. Veldw. Griep. Een diefachtig paartje. Te Groningen zou binnenkort een paartje in het huwelyk tre den, waarvan de bruid, een 25- jarig meisje, dienstbode was ge weest, en de 20 jarige bruidegom magazijnbediende bij een zaak in huishoudelijke artikelen. Er zal echter voorloopig wel niets van trouwen komen. Want de bruid is aangehouden, omdat zij kleeren, alleriei levensmiddelen en ook een gouden ketting bad meegenomen van de familie waarbij zij in betrekking was Ook bad zij een andere dienst bode bestolen. Bjj nader onderzoek bleek het bruidspaar in het bezit te zjjn van allerlei huishoudelijke arti kelen, serviezen en een heele keukenuitrusting, die de jonge man successievelijk bü zijn pa troon had gestolen. Het bruids paar bevindt zich nu in arrest. De politie te Zuilen heeft op aanwijzing van het bestuur van de afdeeling Utrecht van Dierenbescherming proces-ver baal opgemaakt tegen den eige naar van een viertal schapen, die in een besneeuwd weiland onverzorgd waren achtergelaten. De dieren waren totaal uitge hongerd zij stonden tot hun buik in de sneeuw en er was in geen tijden naar omgezien. De schapen zijn in beslag ge nomen en in een stal te Utrecht ondergebracht, waar zij met goede zorgen zijn omriogd Dank zy het tijdige ingrijpen, zullen deze dieren het leven behouden. Zes Groningers, die tijdens een voettocht over de Wadden zee werden vermist zijn door een militair vliegtuig opgespoord. Na een nacht op het ijs te hebben doorgebracht, zijn zij te Schiermonnikoog aangekomen. Een der redders, die was uit getrokken om de vermisten te vinden, is door de koude ouwel geworden en aan de gevolgen overleden. Gistermiddag omstreeks half twee is het 7-jarig zoontje van de familie van Siraten te Amerongen, bij het spelen onder een passeerenden militairen auto bus geraakt. Het kind was op slag dood. Een kleine expeditie, be staande uit drie personen, heeft Zondagmorgen van Durgerdam uit over den Waterlandschen Zeedijk een tocht naar Uitdam gemaakt teneinde de bewoners, uie geheel geïsoleerd werden van vleesch en vet te voorzien. Om zes uur uit Durgerdam vertrok ken, arriveerden de mannen om half elf in het dorp aan het IJsselmeer, waar sy door de be woners met open armen werden ontvangen. Tegen wind in moesten zij de kleine slede, waarop een mand van vyftig kilogram vleesch en vet was geladen, over groote sneeuwheuvels trekken. Liggende, kropen de mannen, elkander helpend, den dyk op. Op één kilometer afstand van jitdam kwam de expeditie in de grootste moeilijkheden. De sneeuw lag hier wel zeer hoog. De kruin van den dyk was niet meer te zien. Uitdam was via den dijk niet te bereiken en de mannen daalden daarom af en drie Durgerdammers kwamen geheel verkleumd in het dorp aan. Een been van den jong- sten deelnemer was geheel ge voelloos De 20 jarige jongeman moest van het ys worden gedragen. Zoo spoedig mogelijk aan vaardden de mannen den terug tocht, die gedeeltelijk over het ys in het IJsselmeer werd afge legd. Na eenigen tyd kreeg de jongste weer last van zyn been. lij kon niet meer meekomen en de anderen moesten hem dra gen. Het was reeds half twee, toen de drie mannen, uitgeput en verkleumd, in Durgerdam terugkeerden. Naar uit Zuid-Afrika wordt vernomen, beoogt de regeering, binnen zoo kort mogelijkeo tyd een totale weermacht vaa 100 000 man onder de wapenen te heb ben. Een onderaardsch hospitaal alt den vorlgen oorlog. De Epcque meldt, dat in FranSch Vlaanderen een hospi taal teruggevonden is, dat de Canadeesche troepen er in 1917 onder den grond hadden aange legd. By het gtaven van een schans in een heuvel stieten de mannen op een put. Ze schoor den dezen en kwamen tot de ontdekking, dat hy leidde naar een door baiken geschraagde galerij, die de hoofdstraat van een onderaardsche stad bleek. Een deel van het hout is verrot, maar op 25 m onder het oppervlak vormt dit complex uitmuntende schuilholen en zoo noodig een hospitaal van de eerste linie. De strenge winter heeft in Bosnië en Servië niet alleen tal van dorpen, maar ook verschei den steden volkomen van de buitenwereld afgesneden. De treinen en autobussen onder houden nog slechts een onregel- matigen dienst en het verkeer is op sommige lynen geheel stopgezet. Te Belgrado hebben de gladde wegen tal van ongelukken ver oorzaakt. Te Banjaluka zijn vier arbeiders, die zich 's nachts in een hut tegen de koude wil den beschermen, en een kolen vuur hadden aangelegd, door kolendamp om het leven ge komen. Naby Harstad (Noord-Noor- wegen) heeft zich een eigenaar dig natuurverschijnsel voorge daan. Een voor het plaatsje liggende zandbank ter lengte van 400 meter en ter breedte van 100 meter, is des nachts by een hooge zee verdwenen, zonder dat iets van een aard verschuiving ot andere trillingen te bemerken was. Aan de diepte verhoudingen in de fjord is echter niets veranderd. In een krankzinnigenge sticht by Stockholm is een brand ontstaan waarbij drie menschen verbrand zyn. Tien menschen bekwamen verwondingen. Bij Maasniel heeft gisteren een patrouille van 15 wielrijders met een luitenant bij ongeluk de Duit- sche grens overschreden. De militairen werden geïnter neerd en naar Malm overgebracht De Reiger is hedenmorgen van Kartoem vertrokken en hoopt hedenavond Alexandrië te be reiken. De scheidende opperbevel hebber generaal Reijnders heeft een dagorder gericht tot de weer macht, waarin hij allereerst hen gedenkt, die bij het uitoefenen van hun taak het hoogste offer hebben gebracht. Eerbiedig eert hij hun nagedachtenis. Vervolgens wordt dank gebracht aan allen, die thans ook nog hun plicht betrachten en onder wie een groeiend gevoel van saamhoorig heid valt waar te nemen. Met de woorden, waarmede H.M. de Koningin onlangs haar rede be sloot, ,Ik zal veel aan U denken", neemt ook generaal Reijnders af scheid en zal steeds de daden voor de zaak van het vaderland blijven volgen. Gisteren werd bericht ont vangen, dat het ijs van de Moezel Zondag over 90 km was losge raakt en om één uur Coblenz was gepasseerd. Men verwachtte in Duitschland een was van3m. Thans heeft deze ijsmassa zich bij Wezel bij het vaste ijs aan gesloten, zoodat de situatie zich gunstig heeft gewijzigd. Het is evenwel niet onmogelijk, dat van daag het ijs op de bovengedeelten van Rijn en Waal in beweging zal komen. Franscb. legerberichtNiets te melden. Daitsch legerberichtGeen bijzondere gebeurtenissen. Russisch legerberichtOp 5 Febr. bedrijvigheid van patrouil les en mitrailleurgeschut. Ten Noorden van het Ladoga- meer infanteriegevechten. Verken ningsvluchten van de luchtmacht. Reuter meldde gisteravond uit Helsinki dat de geheele achttiende Russische divisie bij Kitela, ten Noordoosten van het Ladogameer, is vernietigd. Berichten die later op den avond te Helsinki zijn ontvangen bevestigden, volgens Reuter, deze overwinning. Na gevechten, die langer aan een week geduurd hebben, is deze Russische macht, die ten Noord oosten van het Ladogameer ope reerde, letterlijk in de pan gehakt. Tusschen de 15.000 en 20.000 man zijn gedood of gevangen genomen. Een groot aantal Rus sen moet ook van honger en koude zijn omgekomen. De over winning beteekent volgens de Finnen dat de aanval op de flank van de Mannerheimlinie voorloo pig afgeslagen is. Uit Helsinki wordt officieel de vernietiging van de 18e di visie tegengesproken. Twee ba taljons zouden door de Finnen bij Kitela zijn omringd. Gedurende de maand Jan. 1940. Axel. Huwelijks-aangiften. 12. Eugène Hemelsoet (van Sas van Gent), 24 j., jm. en Antonetta Wilhelmina Suzanna van Taten- hove, 21 j., jd. 18. Jacobus Pieter van Bortel, 31 jjm. en Maria Adriana Dekker, 25 j., jd. Gehuwd. 4. Octaaf Christi- aan Robesin (van ljzendijke), 19 jjm. en Margaretha Magdalena de Roos, 18 j., jd. 11. Michiel Hofman (van Zaamslag), 26 j., jm. en Maria Christina Hamelink, 22 j., jd. Pieter Johan Olijslager, 36 j., jm. en Tanneije Schieman, 24 jjd. 25 Eugène Hemel soet (van Sas van Gent), 24 j., jm. en Antonetta Wilhelmina Suzanna van Tatenhove, 21 j., jd. Geboren. 1. Johanna Catha- rina, d. van Jan Lourens en He- brina Zegers. 5. Elizabeth Cor nelia, d. van Levinus van de Velde en Adriana Kotvis. 16. Pieter, z. van Paulus Donze en Adriana Goossen. Catharina Nel ly, d. van Adriaan Hamelink en Catharina Deij. 17. Mathilda Suzanna, d. van Victor Leo de Kijcke en Cornelia Rosalia Sijs. 18. Sara Maria, d. van Karei Hamelink en Pieternella Suzanna Cornelia Dobbelaar. Sara Maria, d. van Gilles Reminsen en Adri ana Leunis. 26. Marcus, z. van Karei Cornelis Kaijser en Maria Florentina Seghers 28. Jacobus, z. van Louis de Pooter en Cor nelia van Dixhoorn. Overleden. 29 Dec. Camilius Alphonsius de Vleeschauwer (te Westdorpe), 81 j., weduwn. van Filista Volkaert (won. te Axel). 4 Jan. Jan Bakker, 82 j., wedn. van Aaltje Catharina Wilhelmus. 11. Martinus Lourens, 19 j„ z. van Jozias en Johanna Catharina Oppeneer. 12. Adriaan de Poo ter, 82 j., wedn. van Magdalena van Tatenhove. 17. Jacomina Bareman, 36 j., echtg. van Maarten Witte. 18. Willibrordus Alphon- sus Maria Steenaert, 4 j., z. van Carolus Franciscus en Louise Maria Breepoel. 20. Christina de Fever, 69 j., echtg. van Jan Pieter Verhage. 21. Petrus Leo- nardus Goetstouwers, 52 j., z. van Petrus en Johanna Adriana Anthonissen. 22 Pieter Johannes Martin, 73 j., ongeh. 25. Caro lus Ludovicus Adam, 89 j., echtg. van Maria Anthonia de Nijs, Getrouwd P. J. VAN BORTEL M. A. DEKKER. De Heer en Mevrouw VAN BORTEL-Dekker, zeggen namens de ouders hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Axel, 1 Febr. 1940. Heden overleed plotseling in zijn Heer en Heiland tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader in den ouderdom van 72 jaar en 11 maanden. Namens de Familie, Wed. MEESEN—Bakker Axel, 3 Februari 1940. De GEMEENTE ONTVANGER van AXEL herinnert aan de betaling daarvan, waarvan de laatste termijn is vervallen 31 Januari 1940 Voor de Tuinderij van N.A.K. gek. velden kiasse A, Eigenheimeis, Bevelanders, Roode Star, Eerstelingen, enz. Te bevragen bij Kerkdreef 15, AXEL. Tel. 57 IC Door LEV. BAKKER Jacz., Kanaaikade, Axel, worden ook bestellingen aange nomen. gevraagd. Bureau van dit Blad. aan rollen 30 en 50 c.M. breed. Kleine advertentiën. EVANGELISATIE SAMENKOM- STEN, in de Cnr. Bewaaiscnool, op 8, 9 en 10F.br. a.s. Spreker Ds. J MIETES. Zaterdagmiddag 3 uur kindersamenkomst. GEVRAAGD: Een net Meisje» leeftijd 15 A 16 jaar. Adres i Bureau van dit B id. EN

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3