warme fleescroptteii, Pootaardappelen, En de Slagroomtruffels Lnuchbroodjes, Banketbakkerij DE JONGE Rechtszaken. Gemengd JNieuws. Laatste Nieuws. Advertentiën 's Zaterdags natuurlijk Banketbakkerij DE JONGE Prima geselecteerde JAC. DE FEIJTER, Banketbakkerij DE JONGE gelijk de grens te overschrijden, zoudra üe douanekantoren geslo ten waren- L)tt sluiten pleegt langs vele, ook belangrijke wegen des avonds vrij vroeg te gescnieden, teiwi]i de meeste kantoren eerst 's morgens om 8 uur weer wor den opengesteld. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. en de K.N.A.C maakten zich aansionds tot tolk van de ongerustheid onder de wegge bruikers. Zij verzochten in een adres aan üeri Minister van Fi nanciën, om tenminste langs één weg aan de grens van Zeeuwscn- Vlaanderen de mogelijkheid om 's nacnts te passeeren open te houden, zij het ook slechts voor motorrijtuigen, waatvoor geen douane-tormaliteiten behoefden te worden vervuld. Voorts werd in het belang van het verkeer ver zocht, ook langs de andere gren zen op regelmatige afstanden ge legenheid te blijven geven tot grensoverschrijding met motorrij tuigen, ook gedurende de uren van kantoorsluiting. De genoemde verkeersbonden hebben met deze actie succes ge had. Op 29 Januari heeft de Minister van Financiën bepaald, dat op de voornaamste grenswe- gen de oorspronkelijke maatregel van 6 November 1939 zóódanig zal wotden toegepast, dat het verkeer ook des nacnts een veel grootere bewegingsvrijheid krijgt. Zeeuwsch-Vlaanderen is uil zijn positie van eiland verlost, nu de siagboomen te Kapellebrug van 6 30 tot 1 uur 's nachts be diend zullen worden de boomen te Sas van Gent zullen dag en nacht verkeer doorlaten, terwijl die te Sluis tot 31 Maart van 7 tot 21.30 uur en van 1 April tot 3 November van 7 tot 0 30 uur doorgang zullen verieenen en die te £ede van 7 lot 23 uur. Ambachtsschool Terneuzen. De aangifte van leerlingen voor de nieuwe cursus die op 1 Mei a.s. aanvangt is volgens een in dit nummer geplaatste advertentie opengesteld gedurende de maand Februari dagelijks van 9 12 en 2—4 uur. De cursusduur is 2 jaar, doch tot heden heelt Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op een verzoek van de ouders, steeds gunstig beschiki hun zoon nog een 3e jaar de lessen te laten volgen. Bovendien heeft het bestuur der school van den Minister de goed keuring ontvangen tot instand houding van een leerlingstelsel, zodat na beëindiging der leertijd aan de school, ten overstaan van dit bestuur contracten tussen ouders en patroons kunnen wor den gesloten ter verdere opleiding in het bedrijfsleven. Het aan vullend praktisch- en theoretisch onderwijs wordt dan verder ge geven aan de avondtekenschool met werkplaatspraktijk. Op deze wijze wordt het be lang van de a s. vakmensen en ook het belang van de industrie op de beste wijze gediend. Openbare lessen, toegankelijk voor ouders en aile belangstel lenden in het vakonderwijs wor den gegeven op 14 en 21 Febr. des namiddags van 2—4 uur. De geheel verbouwde inrichting, waarin met de modernste ma chines wordt gewerkt kan dan tevens worden bezichtigd. Hoewel de tijden donker zijn, moeten thans de grondslagen worden gelegd voor goed ge schoolde werkkrachten, die voor hun taak berekend zijn. De voortschrijdende techniek eist van de vaklieden een grondige voor opleiding aan een inrichting van vakonderwijs. De telefoonaatomatiseerlng in Zeeland. Na de automatiseering van de netten Goes en Terneuzen zijn thans de Zeeuwsche netten Bors- sele, Nisse en Wolphaansdijk aan de beurt. De indienststelling van deze 3 automatische centrales zal plaats vinden op Dinsdag 6 Fe bruari a.s. te 13.00 uur. Tegelij kertijd zullen de netten 's Heeren- hoek, Kwadendamme en Wol- phaartsdijkscheveer worden op geheven, De aangeslotenen op deze 3 netten zullen worden over gebracht resp. naar het net Bors- sele, Nisse en Wolphaartsdijk. Men zij erop bedacht dat op ge noemden datum van 13 00 uur af de telefonische verbinding met de aangeslotenen op de betrokken netten gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zaï zijn. (Midd. Crt.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een shawl, 2 dassen, een das speld en een sigarenpijpje. Het Centrum. Een fl.nk zakmes. Te b.vragen Noordsiraat 5. Predikbeurten te ^.xel. ZONDAG 4 FEBR 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V« ure Da. van Oeveren Nair. 2 Dezelfde Cull. law. Zend. Geref. Kerk. Ds. Pijlman, van Hoek Cand. de Ruiter Voorrn. 9.30 ure Nam. 2 Geref. Gemeente (Weststraat). Vuorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2 MAANDAG 5 FEBR. 1940, 'sAv. 6 ure Ds. A. Visser, van Aagickerke Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 Jan. 1940. C. L. d. R., 23 j., arbeider te Hulst, heeft zich in den avond van 18 Dec. 1.1. te Hulst schuldig gemaakt aan mishandeling van A. de Witte aldaar, terwijl hij bij diezelfde gelegenheid zien schul dig maakte aan vernieling van een deur in de woning van J. A. Blommaert. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Th. d. B., 44 j., los werkman te Ciinge, had zich tesamen en in vereeniging met een ander persoon, op 22 Dec. 1.1. te Clinge, schuldig gemaakt aan diefstal van een drietal dennenboomen ten nadeele van Boone. Uitspraak t 20 boete of 10 dagen hechtenis. Gewiekste inbreker aan het werk. Een dezer dagen werd een dame in Amsterdam opgebeld. Men deelde haar mede, dat baar man op kantoor onwel was ge worden, of mevrouw direct wilde komen. Toen zij op bet kantoor kwam, bleek baar man in den besten welstand te zijn en op gelucht ging mevrouw weer naar üuis Tijdens haar afwezigheid was er echter in de woning in gebroken. De kasten waren doorzocht en een kistje, innou- dende eenige honderden guldens en een spaarbankboekje, werd vermist. De 64 jarige spoorwegar beider A. Numeyet te Meppel, die Zaterdagochtend in ver kleumden toestand langs de ljjn Meppel Groningen gevonden werd, is Maandagnacht over leden. Numeyer was des morgens om naif vgt uit zjjn woning ver trokken. Hij moet door de koude bevangen z(jn. Eerst na eenige uren werd hy gevonden. Familiedrama. Zeer waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft te Enschede Maandagavond de 51-jarige G. Hleeraar aan de Ambachlsavondschool aldaar, die sinds geruimen tijd door ziekte zijn functie niet kon waar nemen en die dezer dagen zijn werkzaamheden weer zou op vatten, zijn eenig kind, een 16 jarige dochter, met wie hij in den loop van den avond nog een partijtje dam had gespeeld, van het teven beroofd. Daarna beeft hij de hand aan Rich telt gc* slagen, Naar wordt gemeld, zullen zij, die na 1 Sspt. blijvend gras land scheurden, of nog zullm scheuren, eon derde van da op deze gescheurde graslanden ge teelde granen voor eigen gebruik mogen behouden, dan wel een toewijzing antvangen voor een extra hoeveelheid mengvoeder, hiermede over eukomende, Het op deze gescheurde gras landen geteelde ruwvoeder aardappelen, voederbieten enz. wordt voor eigen gebruik gelaten. Echter kunnen op deze rege ling alleen die landbouwers aan spraak maken, die huG na 1 September gescheurd of te scheu ren grasland hebben doen goed keuren door den productiecom missaris en geen nieuwe gras landen ter vervanging van deze gescheurde graslanden hebben aangelegd. Da commissaris van politie te Zeist verzoekt te worden be kend gemaakt met den bestuur der van de auto, gekenmerkt H 13138, die verdacht wordt op 27 Januari 1940 omstreeks 6.30 uur 's namiddags in Woudenberg, in de omgeving van het kruis punt Quatre Bras, lichtseinen vermoedelijk ten dienste van vreemde vlifgtuigbestuurders te hebben gegeven. Bij aantreffen wordt verzocht de betreffende auto te onder zoeken of daarin materiaal aan wezig is om lichtseinen te kun nen geven. Als verdacht van het ple gen van malversaties ten nadeele van de Ned. Herv. Gemeente te Oud-B»jjerland, is aangehouden het kerkeraadslid G. H die in een tijdverloop van ongeveer 7 jaren een bedrag van 3000 heeft verduisterd. Hij heefteen volledige bekentenis afgelegd. Zondaes na de kerkdiensten werd de opbrengst der verschil lende collecten in kistjes gedaan, die dan in een brandkast werden gezet, waarna 's Maandags bet geld werd geteld en gesorteerd. Bjj dit sorteeren moet H. kans hebben gezien geld achter te houden. Andere kerkeraadsleden hadden argwaan tegen hem ge kregen en hielden een oogje in het zeil, totdat zij zekerheid hadden. (Telegr De barre winter stelt de vogels en het wild in de uit gestrekte bosschen van Twente aan bittere beproevingen bloot. Allerlei vogels blijken tegen de felle koude niet bestand, vooral nu de hooge sneeuwlaag, die allerwegen de bosschen en de heidevelden bedekt, bun belet voedsel te vinden. Overal wor den vogels doodgevroren en uit gehongerd aangetroffen. Heele vluchten wilde ganzen, veldhoenders, eenden enz. wor den door den honger naar de bewoonde streken gedreven en hebben baar natuurlijke schuw heid afgelegd. Ook doode konijnen enz. kan men overal langs de buiten wegen in de velden vinden en hun vermagerde toestand wijst er meestal op, dat zij den hon gerdood gestorven zijn. Naar eerst thans bevestigd wordt hebben 40 Deensche zeelui bet leven verloren bij het ver gaan van de 2 Deensche sche pen, die door den zee oorlog ge troffen werden. Het aantal Deensche zeelieden, dat in totaal is omgekomen, bedraagt hier door 173. Het eene schip was Dene- markens grootste kolenschip „England", dat in de nabijheid van Schotland is vergaan. De geheele bemanning van de „Eng land" op één na, namelijk dan tweede stuurman is om gekomen. Er bevonden zich 21 man aan boord. Tot dusverre hebben onge veer 400 personen het leven ver loren ten gevolge van de koude» golf in de Vereenigde Staten, De Matin meldt uit Wash ington, dat een aantal Lockheed- bombardementstoeetellen den At- lantischen Oceean overgestoken zijn enzaaier tusschenlauding van Newfoundland naar Parys zijn gevlogen. Zjj zouden door Fransche vliegers bestuurd zijn. In officieele Amerikaansche krin gen zegt men van deze gebeur tenis niets te weten, doch Ame rikaansche militairen hechten geloof aan het bericht. In geheel Turkije is de temperatuur aanmerkelijk ge stegen. Onder den invloed van zon en Zuidenwind zija sneeuw en ijs weggedooid behalve in het OosteD des lands. In het gebied Smyrna heeft het hevig geregend, zoodat men thans nieuwe overstroomingen vreest. In de gebieden Erbaa, Diksar en Amasya zijn lichte aard schokken gevoeld, die evenwel geen schade hebben aangericht en geen slachtoffers hebben geëischt. Een schat op den bodem der zee Op den bodem van de baai van Vigo aan de Spaansche kust rusten schatten, die een waarde hebben van honderden millioenen. Zij liggen er reeds sinds 1702, toen een NederlandschBritsche vloot een groot Spaansch transport in deze baai aanviel en versloeg Maar de meeste Spaansche gal joenen zonken en met hen de kostbare lading, voor een groot deel bestaande uit gouden en zilveren staven, In den loop der jaren zullen de houten schepen wel verrot zijn en de staven naar alle waarscnijn- lijkheid centimeter na centimeter dieper gezonken. Niemand weet, hoe diep zij liggen, maar dat zij er liggen slaat met zekerheid vast. Meermalen heeft men dan ook reeds geprobeerd om de schatten of althans een deel ervan boven te brengen, maar tot dusver te vergeefs. Nu zal dit echter opnieuw ge tracht worden en de „schatgra vers" zijn optimistisch, Deze poging verdient zeker onze belangstelling, niet alleen omdat Nederlanders vele van deze Spaansche galjoenen naar den zeebodem hebben gejaagd, maar ook omdat thans met een Nederlandsche uitvinding zal wor den getracht ze boven te brengen. De minister van sociale zaken heeft de verstrekking van brand stof aan ondersteunden met een week verlengd. Door den hevigen sneeuw val ondervonden de eerste trei nen in het Noorden des lands veel vertraging. Monnikendam is geheel ingesneeuwd. De trams werden door auto bussen vervangen. Dr. Winckel is heden per vliegmachine van Schiphol naar Stockholm vertrokken in verband met de regeling van de ambulance voor Finland. Dultsch legerhericht. Geen bijzondere gebeurtenissen. Sportnieuws. Fransch legerhericht te melden. Niets Russisch legerhericht. Door de Sovjet Russische luchtmach zijn verkenningsvluchten onder nomen. Militaire objecten werden gebombardeerd. 3 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. FINLAND. Uit Zweden wordt gemeld, dat de Russen gisteren op de Karelische landengte onder leiding van generaal Stern ge weldige aanvallen hebben onder nomen, die den geheelen nacht voortduurden. De Russen gebruikten gepant serde sleden, bemand met solda ten met mitrailleuses, door een tweede gevechtswagen gevolgd. Na hevige gevechten wisten de Finnen itand te houden en den aanval af te slaam De Russen ieüen gvWeldige veilte<en. Goedkoopere pntrét*pr(jzen voor België—Rolland. Naar wij vernemen zijn de toe gangsprijzen voor den aanstaan den België Nederland voetbal wedstrijd te Antwerpen op 3 Maart a.s. belangrijk lager dan die, welke gewoonlijk te Antwerpen voor interlandontmoe tingen tegen Nederland gelden. In vorige jaren werden voor de beste plaatsen prijzen van 50 tot 80 francs en soms nog wel eens hooger, gevraagd, terwijl ditmaal de prijzen zullen varieeren tus- schen 7.50 franc voor de goed koopste en 55. bancs voor de duurste biljetten. Filmnieu ws. Test-Piloot (de Invlieger) is een der beste en mooiste fiims, die ooit over de vliegerij gemaakt zijn, een flim, zooals alleen Amerika de kunst verstaat die te maken. Wat hier bereikt werd aan verfilmde lucht-sensaiie is haast ongeloof lijk. De staaltjes lucht-acrobatiek zijn verbluffend, maar het spel der artisten blijft toch hoofdzaak. Met recht kan men het een drama van de luchtvaart noemen, zoo vol van spanning en tmotie, dat men den adem inhoudt. Üe Machtige is eveneens een filmwerk, waar van een weergalooze spanning en sensatie uitgaat, een machtige gangsterfilm, avontuurlijk, met tafereelen van misdaad en liefde, die de spanning er in houden tot het laatste beeld. Men zie ook de advertentie van Het Centrum in dit nummer. a 10 cent per stuk. Voor de Tuinderij van N A.K. gek. velde. kiasse A, Eigenheimer*, Bevelanders, Roode Star, Eerstelingen, enz. Te bevragen bij Kerkdrett 15, AXEL. Tel. 57 mtf Door LEV. BAKKER Jacz., Kanaalkade, Axel, worden ook bestellingen aange nomen. smaken lijn. CREDIETEN in bedr. v. f 9UU,5u/»i zonder borgen. Elk doel. ledereen vrijbl. de voorwaarden. Br. antw. porto „DE ONDERLINGE', Mathenes- serweg 110, R"dam-W. OVERAL BEKEND ZIJN ONZE die v»i ua^.ij cv I» luiine sor- leertng vooiradig neOOeii. Kleine advertentiën. LAAT NU Uw orgel schoon maken en stemmen, op atie reparatie's garantie. BH. aanb., KObTER—DE1J, biaiiunstraat 34. Aan hetzeltdc aurcS een gotue Philips-radio te koop. MIJ fcEVËN nog aiiijd 3 p. rundvi. met Deen voor f 1.04 en 2 p. rundvi. zonder been voor f 1.04, kalfsvl. 4 p. voor f 1.04, per pond 26 cent. Bel. aanbtv., A. DE RtUT, Axn, Matki y, Telef. 83.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3