AKKERTJES 'J)I >7.1*1 Js Binnenland. Landbouw. gegaan, met één uitzondering. Dit meisje stond erop den veldmaar schalk te blijven bedienen. Toen de maaltijd en ook het bombardement voorbij was, riep de maarschalk het meisje en spelde haar persoonlijk de me daille voor moed op haar uni form. Zij is het eerste Fiusche meisje, dat in dezen oorlog voor moed gedecoreerd werd. Steun aan Finland. De sympnatie van België voor Fmlanü uit zich in tal van hulp acties en inzamelingen, die in alle deelen van het land gehouden wurde-., o a. voor zendingen van wollen stoffen, genees- en ver bandmiddelen. De B.-lgische kin deren, die een week lang zich alle lekkernijen en snoepgoed ontzeg den, hebben reeds een bedrag van 100 Ü00 francs bijeengeb acht. De Belgische regeering zal het Fiiische Roode Kruis een bedrag van twee millioen francs (onge veer 128 000 gulden) geven. Duitsehe duikboot gezonken. Aan een noenmaal te Londen heett minister-president Cham berlain meegedeeld, dat de En- geisctie strijdkiachten 'n Duitsche duikooot tot zinken hadden ge bracht. Later werd officieel verklaard, dat de duikboot, waarop Cham berlain doelde, voordat zij tot zinken gebracht werd, het in convooi varende Britsche schip Vacnte (5.062 ton) in den grond hau geboord. De escortevaartuigen wierpen dieptebommen uit, doch verloren tenslotte het contact met de duik boot. Later zag een Britsch wa tervliegtuig de duikboot, die blijk baar niet meer in staat was te duiken. Het vliegtuig liet bom men vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mi trailleurs werü beantwoord. Ook 't vliegtuig verloor daarop de duikooot ten gevolge van de bewolking uit het oog, doch het meldde de positie aan de schepen. Toen deze ter plaatse aankwamen, was üe duikooot gezonken. Eeru- ge overlevenden der bemanning, die in een rubberboot ronddreven, alsmede eenige anderen, die zich boven water hielden, werden op gepikt. Margi rine en vet voor ondersteunden. De mimste van Sociale Zaken heeft mans per circulaire den ge meeiitebesturen bericht gezonden aangaande het vermelde voor nemen, in veiband met de aan houdende koude, aan de gezinnen der personen, welke voor goed koops margarine en goedkoop bak- en braadvet in aanmerking komen, gedurende drie achtereen volgende weken een extra hoe- veeincid dezer producten tegen den geldenden prijs te ver strekken. B.ijkens deze circulaire zal de vei&iickking aanvangen met de week van 5 Februari. Verstrekt worden: aan alleen wonenden één pakje bak- en biaadvet van een half pond per week; aan de overige gezinnen één pakje margarine van een half pond en één pakje bak- en braad vet van een haif pond per week. Voor Finland. De Bdtaatsciii. Petroleum Maat scnappij netfi een bedrag van f 2ü,uUU beschikbaar gesteld voor de hulp aan Finland. Lezing over sulkerbietenziekten Gisterenmiddag hield de heer ir. Visser te Bennekom in de Chr. Landbouwschool alhier een lezing over suikerbietenziekten. Het was jammer, dat er voor deze interes sante lezing zoo weinig belang stelling bestond van de zijde van belanghebbenden. Waarschijnlijk is de geringe opkomst ook wel toe te schrijven aan de gladde wegen. Spr. begon met een behandeling der vijanden van de bieten, n.l. dierlijke en plantaardige vijanden, die ziekten veroorzaken, doch ook psychologische invloeden, welke eveneens ziekten kunnen veroor zaken. Als dierlijke vijanden werden genoemd de bietenkeverljes, de aardrupsen en de aardvlooien en de bestrijding van deze insecten. De bietenvlieg tast de planten aan als ze grooter geworden zijn. Voorts werd genoemd het bieten aaltje, dat de aaltjesziekte of zgn. bietenmoeheid veroorzaakt. Ook hiervan is de bestrijding moeilijk. Een rationeele vruchtenwisseling is zeer aan te bevelen. Hierna werden eenige plant aardige ziekteverwekkersgenoemd, o.a. wortelbrand en roest Vervolgens de psychologische of stofwisselingsziekten, zooals hartrot, mozaïekziekte en verschil lende vormen van vergelingsziek- ten. Volgens de meeningen van deskundigen hier te lande worden de vergelingsziekten overgebracht door bladluizen. In Zweden en Engeland schrijft men deze ziek ten echter toe aan ongunstige bodemgesteldheden. Radicale be strijding en uitroeiing van de blad luizen zou waarschijnlijk ook de vergelingsziekte doen verdwijnen. Na afloop van deze interessante uiteenzetting volgde nog een korte gedachtenwisseling omtrent bo vengemeld onderwerp, waarna de heer Booij, directeur der Chr. Landbouwschool, ir. Visser har telijk dank zegde voor zijn leer zame causerie. Leerryke voorbeelden. Zooals wjj wel als bekend mogen veronderstellen geeft men er zich in het naburige Duitscü- land thans meer dan voorheen rekenschap van, dat men de cultuurbodem van te weinig fos- forzuur had voorzien om een regelmatigen zekeren groei te kunnen verwachten. Als men weet, dat het gebruik van fosforzuur per ha in Duitsch- land maar iets meer is dan de helft van wat men in ons land gemiddeld verstrekt, dan behoeft men er niet zoo verbaasd over te zjjn, dat men dat gebrek thans meer zal voelen. Men heeft door te weinig te geven voor een goeden groei in de meeste gevallen de in alle gronden beslist noodige reserve aan fosforzuur te erg aange sproken En dat kan niet onge straft geschieden. Vandaar het zoo naar voren tredend tekort aan deze onontbeerlijke planten- voediugsstot. Juist het jaar 1939 was wat de weersomstandigheden aangaat bovendien van dien aard, dat bestaande tekorten zich bij zonder sterk openbaarden. De gevolgen van dit alles zjjn, dat in Duitschland een groote vraag is ontstaan naar slakken- meel, dat als byproduct van de staalbereiding thans wel in veel grooter hoeveelheden geprodu ceerd wordt dan voor kort, doch nog niet in die mate, dat aan de behoefte voldaan kan worden. Men wil dan ook als voorheen uit België en Luxemburg slakken- meel blijven aanvoeren. Dit brengt gelukkig niet mee, dat deze ook voor onzen land bouw zoo uiterst belangrijke meststof in geriDger hoeveelhe den zou kunnen worden aange voerd dan men wel zou wen schen. Wjj knnnen gelukkig nog uit België en Luxemburg be trekken, doch ook Duitschland is daar op de markt om te koopen En dan zijn er nog andere lan den, die ook wat noodig hebben en regelmatig van onze Zuider buren kochten. Laten wij hopen dat Nederland zoo lang het kan zooveel koopt als maar moge lijk is. Waar het van beteekenis is, vooral in den landbouw zooveel mogelijk vooruit te zien, is het goed, dat waar thans nog slak- kenmeel te krijgen is, een be mesting met deze waardevolle meststof, waarmede men ook nog een goede hoeveelheid kalk geeft, niet na te laten. Daar zit wat in, want zoo zorgt men voor de toekomst voor mogelijk komende kwade tijden. En mochten die hopelijk niet komen, dan is nog niets verloren, maar veel gewonneD. Een goede reserve is ahijd van nul Agricola. (Nadruk verboden) UW KINDJE VERKOUDEN AXEL, 2 Februari 1940. Wel op heel sobere wijze is Woensdag ook hier de geboorte dag van ons oudsle Prinsesje herdacht. Ware het niet, dat in verband met den ernst der tijden haar Ouders hadden verzocht geen feestelijk karakter aan dezen tweeden verjaardag van hun dochtertje te willen geven, dan toch zou het weer ook iedere poging daartoe hebben verijdeld. Alleen van off cieele gebouwen wapperde de driekleur. En zelfs de vlag, die van den toren van het stadhuis woei, bood nog een allesbehalve opgewekte aanblik. Dit symbool onzer nationaliteit, dat nog geen week geleden was vernieuwd, hing stijf bevroren en aan flarden in den ijzigen wind en de wijzers van de klok hadden bijna op het geboorteuur van het prinsesje hun werk gestaakt. Ofschoon het slagwerk zijn ge wone gang gaat, is er tot op dit oogenblik vanwege de ijzel in de wijzers geen beweging te be speuren. Meer dan ooit zal thans bij ieder, die verplicht is zich in deze dagen één of meermalen per dag buitenshuis te begeven de spreuk in gedachten zijn gekomen „Eigen haard is goud waard". En het is dan ook bij den eigen haard geweest, dat de gedachten van ontelbare Nederlanders zijn uit gegaan naar ons Prinselijk gezin, waar B.atrix, hoewel onbewust, opnieuw geluk bracht, aan de Ouders, aan de Grootmoeder en aan ons gansche volk, dat dezen dag weer met de Koninklijke familie meeleefde. Eu de lieve kleine Beatrix zal ook nu weer opgetogen zijn geweest over een of ander geschenk, zooals we Haar eenige weken geleden konden hooren over „de mooie Kerst boom". Film over sociale verzekering Men schrijft ons: Dinsdagmiddag werd de reeds vroeger in „Het Centrum" ver toonde film van de Sociale ver zekering in Nederland afgedraaid voor de leerlingen der Chr. Land bouwschool alhier, terwijl deze 's avonds nog eens herhaald werd voor de afdeeling van de C.B.T.B. Zeker ook wel door de moei lijke verkeersomstandigheden was het bezoek zeer gering. De toelichting werd op zeer bevattelijke wijze gegeven door den heer De Bruijn, controleur van den Raad van Arbeid te Middelburg. Na afloop werden door eenige aanwezigen nog enkele vragen gesteld, welke door den spreker begrijpelijk werden beantwoord, waarna de heer C. de Pu-tter al hier, voorzitter van de afdeeling Zeeland van de C.B.T.B., den heer De Bruijn dank zegde voot zijn heldere en duidelijke toe lichting. Het is jammer, dat vele belang hebbenden bij de sociale verze kering (en dat zijn immers alle werkgevers en werknemers, de vrijwillig verzekerden en zij die het veronachtzaamden niet het minst) deze mooie demonstratie hebben gemist. (Waarschijnlijk had een kleine advertentie meer bekendheid aan deze bijeenkomst gegeven en al- zoo ook drukker bezoek tenge volge gehad). De gladheid. Het wisselvallige weer van beurtelings regen en vorst, zelfs soms beide tegelijk, geeft ook in Axel, evenals overal elders in het land, spiegelgladde wegen en gevaarlijk verkeer. Zoo is het mogelijk dat 's morgens zand wordt gestrooid, dat 's middags door de dooi onnoodig is ge worden, terwijl het ook voorkomt, dat 's morgens de wegen goed bestrooid zijn en 's middags door den regen weer onbegaanbaar worden. Enkele overheids-instan ties hebben dan ook hun pogin gen. om stroeve wegen te maken, reeds geheel gestaakt. Van ge meentewege wordt r.og steeds volgehouden om getrouw iederen morgen opnieuw met zand gereed te staan. Om zoo spoedig mogelijk in alle wijken en stralen te kunnen komen, wordt nu nog in hoofd zaak midden op den weg ge strooid Hierdoor is het grootste ongemak opgeheven en kan alle verkeer doorgaan, al is het voor den voetganger wel eens lastig om uit te moeten wijken. De be volking wordt dan ook dringend aangeraden om zelf voor de voetpaden te willen zorg dragen. Als ieder zijn aschlade over het trottoir zou willen uitstrooien, brengt dit over 't algemeen voor ieder slechts weinig werk mede en kan men er mogelijk ongeluk ken mee voorkomen. Wenscht men liever geen vuil op zijn stoep, dan werkt een handvol zout ook heel goed. Dit is ook aan te bevelen voor bevroren putjes. Ook van gemeentewege worden proeven genomen met zout en pekel. Afd. Axel Ned. Chr. Bouwvak- arbeidersbond. Men schrijft ons Dinsdag vierde de afdeeling Axel van de Ned. Chr. Bouwvak arbeidersbond haar 20jarig be staan in de beneden consistorie der Geref. Kerk. De voorzitter, de heerj. C. van Driel, opende deze vergadering en las de beginsel-verklaring van den bond voor, waarna hij voor ging in gebed. Hierna hield hij een feestrede, waarin hij de aan wezigen welkom heette, in het bijzonder districtbestuurder Bak ker en den declamator Jan Wilna, en schetste verder de oprichting en levensloop der afdeeling. Na voorlezing der notulen wer den 2 coupletten van het Bonds lied gezongen, waarna volgde de clamatie van Jan Wilna, die de zen avond viermaal optrad. Uil het financieele verslag bleek, dat in de Axelsche afdeeling alles een goed verloop heeft en dat men aan vriend A. C vanTaten- hove een goede penningmeester heeft. Het jaarverslag van den secre taris gat verschillende gebeurte nissen uit de afgeloopen 20 jaar weer. Opgewekt werd als Chr. arbeiders zich te scharen in de rijen der Chr. organisatie. Arbei ders, die Christus belijden, kun nen zich nu eenmaal niet scharen in de rijen van een socialistische, communistische of zich neutraal noemende organisatie. Men kan God niet dienen en de wereld. Hierna volgde een rede van den hoofdbestuurder, vriend Bak ker. Deze schetste de Chr. en neutrale organisatie en vroeg ons de beginselbanier hoog op te heffen, ons beginsel nimmer te schamen. Spr. hoopte verder, dat het ledental van 30 op 50 kon worden gebracht. De voorzitter dankte alle aan wezigen, ook vriend Bakker en Jan Wilna, welke laatste de aan wezigen aangenaam kan bezig houden met zijn declamaties. In de pauze werd een ver- versching rongediend en twee taarten verloot. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door dhr. C. Koster. Tot slot werd nog gezongen Psalm 89:8, waarna vriend Bak ker voorging in dankgebed en de voorzitter de vergadering sloot. Het was een gezellige avond. Ambachtsschool Hulst. Wederom worden de ouders, wier jongens de Lagere School hebben doorlopen, er aan her innerd dat de aangifte als leer ling der Ambachtsschool is aan gebroken. Het is voor de ouders een niet geringe plicht te trachten voor hun kinderen een behoorlijke toe* komst voor te bereiden. Gemak kelijk is dat zeker niet, maar gaan we de aanvrage, vooral voor metaalbewerkers, het laatste jaar na, dan blijkt dat voor deze vakken nog wel toekomst bestaat. Meerdere malen moest op de vraag, of oud-leerlingen beschik baar waren, ontkennend geant woord worden. Zijn de bouwvakken, vooral door de tijdsomstandigheden, thans niet zo gunstig, evenals na de vorige oorlog zal ook hier zeker opleving zijn te verwachten en dan zal de vraag naar timmer lieden zeker niet uitblijven. Met het textielonderwijs kon vorig jaar, wegens de geringe aangifte, nog geen aanvang wor den gemaakt. Wat ons, gezien de werkgelegenheid in deze streek, zeer verwondert. Ouders, bedenkt goed wat het belang van Uw jongen in de toekomst vraagt. De Directeur der school zal U alle mogelijke inlichtingen verschaffen. D(J krul by Hoofdplaat Een geweldige dijkval heeft Dinsdag een gedeelte van West Zeeuwsch Vlaanderen opgeschrikt. In den zeedijk onder de gemeente Hoofdplaat is een gat ontstaan met een middellijn van 200 m. Dit is de grootste oeveraf- schuiving, welke er ooit heett plaats gehad. Men trachtte van de keiglooiing te redden wat er te redden viel, maar hiermede had men slechts weinig succes. Het is begrijpelijk, dat de ont steltenis der omwonenden groot was. Er schijnt echter geen ge vaar te bestaan, dat de dijk zal doorbreken. Ofschoon nog geen juist over zicht te geven en het wegens de groote massa ijsschotsen hoogst gevaarlijk is met een vaartuig in het gat te gaan, is het toch ge bleken dat de afschuiving een grooten omvang genomen heeft en wel over een lengte van pl.m. 200 meter en een breedte van ruim 100 meter. Aan den dijk- kant werd een diepte geconsta teerd van ruim vijf meter. Woens dagmiddag is een ploeg werk- loozen met de eerst noodige werkzaamheden begonnen. Faciliteiten voor het verkeer met België. Toen de Minister van Financiën op 6 November van het vorige jaar bepaalde, dat douane-slagboomen op verschillende wegen in het grensgebied zouden worden aan gebracht en niet geopend zouden worden gedurende den tijd, dat de aan die wegen liggende grens- kantoren gesloten zijn, beteekende dit voor tal van grensgemeenten, die veel belang hebben bij het verkeer met het buitenland, een ernstig ongerief. Zeeuwsch-Vlaanderen zou voor een deel van het etmaal volkomen van de wereld afgesloten worden, daar 's nachts ook de veerponten over de Westerschelde niet varen, Tusschen de grenskantoren Wem- hout en Eysden was het niet mo* Wrijl dan l<eel. rug en borstje .n met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! A Pot 50 et. Tube 40 et. Doos 30 ct. De beste behandeling is: onder de wol, eens Flink transpireeren en drie maat daags een "AKKERTJE" I 1/ "AKKERTJES" bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, ver drijven hetellendige, pijn lijke gevoel en bestrijden de infectie snel en grondigl "AKKERTJES" zijn om hun snelle, uitstekende wer king beroemd. Vaak na gemaakt, maar nog nooil in werking geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat't Akker-merk: Uw garantiel tegen pijnen, griep, "nare dagen" 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuiver».

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2