Een Jachthond ziektes in simerbietes, Ir. VISSER, op Donderdag 1 Februari a.s., De Algemeene Vergadering VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940, een net Dagmeisje, LEEEJONBEN IJl Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Adverteiitiën Weggeloopen: in de Chr. Landbouwschooi te AXEL, Iedere belangstellende welkom. DE VER. VAN OUD-LEERLINGEN. ZEGT HET VOORT de Secretaris. gang van een gezin uit den mid aenstand wordt gedramatiseerd. Het groote warenhuis „De op gaande Zon" brengt den kleinen concurrent ten gronde, maar slecnts schijnbaar. In de figuur van Matthijs de Sterke heeft de schrijver getracht den man te teekenenen, die tegen de wreed heid van het leven in geleerd heeft over de dingen heen te lachen en die lach ais opperste wijsheid ook aan zijn dochter Sonja meent te hebben gegeven. Zij struikelt in haar angsten voor de toekomst, vergeet zijn lach, zijn .onverwoestbaar blijven" hij blijft staan. En dit bleek een andere .opgaande zon", door geen straf van menschen, noch door armoede en ellende te verduis teren: „Als een rijk man door 't leven te gaan". Dit werd in dit stuk op prach tige wijze vertolkt door het ge zelschap ,De Jonge Spelers", siuk voor stuk artisten van de eerste orde. Ontroerend was meermalen het spel van Ciska van Bennekom en Jan van Dom melen, zonder aan de groote kwaliteiten van de overigen iets te kort te willen doen. Het was een avond van groote propagandistische waarde, kunst genot en cultureele scholing. Dhr. J. Dieleman heelt een waardig slotwoord gesproken, waarin hij allen dank bracnt voor het welslagen en geestdriftig op wekte tot toetreding in de ge lederen der moderne vakorgani satie. Tretunde slachtoffers ran de vorst Reeds vele gevleugelde water bewoners zijn als slachtoffer van de hevige vorst gevallen. Wilde ganzen en eenden, meerkoeten en waternoenders hebben het in deze dagen nard te verantwoorden en veie van deze vogels bezwijken dan ook onder de koude en uit gebrek aan voedsel. Het dierlijk instinct zoekt dan ook naar „ie- vensruimte". En evenals dit bij de menschen het geval is, vallen daaroij ook in de dierenwereld siacniuffers, die wel tot heel zon derlinge comoinaties kunnen lei den. Dit moge blijken uit het Vuigcude. Op net ijs van een der kreekeu in deze omgeving heeft men een doodgevroren snoek gevonden, die sievig den kop van een even eens doode wilde gans tusschen de kaken had, benevens een op geslokte bliek ot voorn. Dit ijs- diama, waarbij twee visschen en een wilde gans den dood vonden, heeft zich afgespeeld bij een bijt in net ijs en moet zich klaar blijkelijk als volgt hebben vol trokken De watervogel heelt zien bij het gat in net ijs op- genouden en daarbij de kleine viscn te pakken gekregen. Een loegescnoien snoek moet zien toen op die prooi hebben ge worpen en in zijn gulztgneid ook den kop van de wilde gans ge deeltelijk naar binnen hebben gewerkt. In den strijd tusschen vogel en snoek, moet de vtsch op net ijs zijn getrokken, waar zich net vreemdsoortige drama Verder neeft voltrokken. Dat de voedselnood groot is bij de vogels, moge hieruit blijken, dat een troepje kraaien elkaar deze wel op zeer zonderlinge wijze tot stand gekomen comoi- naue vogel-vtscn in een hevig gevecht oetwistten. De verkoop der kinderzegels. Het comité voor den verkoop der z.g. kinderzegels heett du jaar mei bijzonder veel succes gewerkt. Du moge blijken uu onderstaand staaije. Verkoop 1939 1938 3 cent 2359 1061 5 247 152 6 275 161 8 1383 474 119 121 Bovendien werden nog 118 series prentbriefkaarten en 372 losse kaarten verkocht. De totale verkoop in het ge- deele ressort Axel waaronder Koewacht, Oversiag en Zuid- vlorpe, bedroeg voor de genoemde Soorten zegels respectievelijk 2710 649 750 1868 345 Mei vreugde mag worden vasi- Spieid, dat j^j werg van jjej comiié steun bij de ingezetenen vindt, zoodal er reden is voor een goede wensch voor de toe komst en een woord van dank voor het heden. Voorrangsborden b(j de bruggen te Sas van bent. Bij den A N.W.B. is bericht ingekomen van den ingenieur van den Rijkswaterstaat in het arron dissement Terneuzen, dat aan het verzoek van den Bond om voor rangsborden te plaatsen bij de bruggen over den West- en den Middenkanaalarm zal worden vol daan. Deze maatregel zal de verkeers regeling ten goede komen. De verbindingen met Zeen wsch- V laanderen. Men schrijft aan de N. R. Crt, Doordat de wekelijksche beurt diensten voor goederenvervoer van Rotterdam en Amsterdam naar Zeeuwsch-Viaanderen van wege het ijs gestaakt zijn, begint de handel van dezen toestand het ongerief te gevoelen. Er zijn zendingen verbruiksartikelen die per boot verzonden werden, maar door het ijs de plaats van be stemming niet bereikten. Bij den tegenwoordigen stand van zaken is het den winkelier echter niet altijd mogelijk, voor hetzelfde tijdvak een tweede zending van de fabrieken te krijgen daardoor kan hier aan een bepaald artikel wel eens even gebrek ontstaan. Via het veer Vlissmgen—Bres- kens is Zeeuwsch-Viaanderen echter nog altijd bereikbaar, en hel goederenvervoer via dezen dienst is nu met de andere bootdiensten nagenoeg geen ver binding te krijgen is in aan zienlijke mate gestegen. Ook de goederen welke via de A. T. O naar Zeeuwsch-Viaanderen wor den gezonden (het laatste traject tussctien Hansweert en Terneuzen wordt door middel van een eigen oootdienst onderhouden), komen op normalen tijd ter plaatse van bestemming. Nu de boot niet meer vaart, zorgt men voor aan voer per vrachtauto vla het veer VlissingenBreskens. Ook via België (door de tunnel te Antwerpen) omvangt Zeeuwsen Vlaanderen goederen uit overig Nederland. De vrachtkosten van deze verzendroute zijn echtei aanzienlijk hooger dan wanneer men langs den gewonen weg kan verzenden. Doordat deze toegangswegen naar Zeeuwsch-Viaanderen, on danks den ijsgang op de Wester- scheide en het staken van ver schillende bootdiensten niet zijn afgesloten, is het nadeel dat men in deze streek van deze vorst- en ijsperiode ondervindt, in dit op- zicnt niet bijster groot. Aan een groot gevaar ontsnapt Het Nederl. motortaukscüip „Mainura" is Zaterdagmiddag op anderhalf uur afstand van Duins door een explosie getroffan. Het schip, dat 45 opvarenden aan boord heett, werd Zater dagmorgen om elt uur in Duins verwaent. Om twee uur echter zond de „Mamura" noodseinen uit, later gevolgd door de mededeeling per radio van den kapitein, dat het schip waarscnyulyk tegen een myn is gebotst. Nader wordt gemeld dat, toen het scnip het anker lichtte, dit een myn trot. Een hevige ont- ploiüug volgde, zoodat het anker van den ketting werd gerukt, doch het schip bleefonbescbaaigd. De leden der bemanning, die zich op het voorschip bevonden, werden tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voor lichte verwondingen en zenuwschokken. Aan boord van 't schip heeft men Zaterdagavond geluisterd naar he nieuwsberichten van het A.N P., waarin ais eerste bericht net nieuws over de „Mamura" voorkwam. Naar aanleiding nier van seinde de kapitein aan het A.NP.: „Mamura" alles wel. .li'aier werd gemeld, dat het schip zyu reis naar Curt^ao zal voortzetten. In den nacht van Zondag op Maandag ontdekte de be stuurder van een militaire auto op den wpg naby Lage Zwa- luwe een stilstaande auto, waar- by een persoon stond, gewapend met een karabijn. Bij het na deren van de militaire auto reed de andere wagen een 500 M. verder, doch viel toen weer stil. De bestuurder van de militaire auto wilde toen een onderzoek instellen omdat deze zaak hem verdacht voorkwam, doch werd door twee personen in burger aangevallen De soldaat wist evenwel z(jn aanvallers op de vlucht te jagen. Bij een nader onderzoek door de politie van Breda werd op den weg een militaire uniform en een gas maskergevonden, waarscbynlijk van diefstal afkomstig. Men vermoedt een nieuwe uniform smokkelarij. De konde in Engeland. De thans heerschendo koude in Engeland is de hevigste sedert 46 jaar. In het centrum van Louden werd 14 graden vorst g cons'ateerd. Te Kingston bij Londen was de Theeras dichtge vroren geweest. De ysgaDg be neden Kingston was zoo groot, als sedert 1894 niet meer is gezien. Tengevolge van het bevriezen van de waterleiding waren dui zenden huizen in de groote steden zonder water. Uit berichten nopens de ont reddering van het verkeer blijkt, dat men vooral op het platteland terug heeft moeten grijpen tot vervoermiddelen, die re8ds ge- ruimen tijd afgeschaft waren. Er was geen sprake van dat een eukele doktersauto tegen de sneeuw op kon, waarop vele dokters hun rijpaarden van stal hebben gehaald om hun patiën ten te bezoeken. De melkbezorging is zelfs in de groote steden volkomen in de war geloopen, omdat de melk niet van de boerderijen kon worden gehaald en hier hebben sleden goede diensten verricht. De post heeft het heel zwaar te verantwoorden gehad. De minister van voedsMvoor ziening heeft de bevolking ge raden zich in het onvermijdelijke te schikken en verzekerd, dat de aanvoer van melk verzekerd was. De voorzitter van het Prinses Beatrix Fonds, baron van Heem stra.zal hedenavond voor de radio over beide zenders van 8 u. 10— 8 u 20 een rede houden over „Het tweejarig bestaan van het Prinses Beatrix Fonds". De regeeringspersdienst meldt Boven het Noord Oosten en midden van ons land zijn gister middag Duitsche vliegtuigen ge signaleerd. Luchtafweer en jacht- toestellen hebben de vreemde vliegtuigen verjaagd. Door de regeering is te Berlijn geprotes teerd. De Nederlandsche gezant te Berlijn zal voor regeling van particuliere zaken eenigen tijd in ons land vertoeven. LONDEN. Aan de Engelsche kust zya 15 lljjken aangespoeld, waarschijnlijk ran den kruiser Exmouth, die met man en muis is vergaan. Meerdere lijken wer den nog waargenomen, doch konden vanwege de branding niet aan land worden gebracht. Franseh ochtendlegerbericht Niets te melden. LONDEN. Duitsche vliegtui gen hebben gisteren krachtiger aanvallen op de Britsche scheep vaart gedaan dan ooit tevoren. Zy begonnen even na 9 uur in den morgen en eindigden tegen het middaguur. Een der aanvallende toestellen heeft zeven bommen laten vallen nabij bet stoomschip Llan Wem. Een ander vliegtuig viel de Im perial Monarch aan ter hoogte van de Scho ache kust, doch bij het verschijnen van Britsche gevechtstoestellen verdween het in de wolken. Voorts zijn v(jan- dolijke vliegtuigen verdreven ter* wjjl zy aanvullen deden op schepen voor ae kust van York shire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtscnepen. Later in Jen ocn- tend ondernamen Duitsche vlieg tuigen aanvallen op schepen voor de kust van Kent. Het D.N.B. meldtBinnen het kader van de verkennings vluchten van het luchtwapen boven de Noordzee zijn op 29 Januari vijandelijke convooien, gewapende koopvaardijschepen en voorpostenschepen aangeval len. Ondanks zeer kraehtig vijan delijk afweergeschut en ondanks optreden van groepen jachtvlieg tuigen zijn vernietigd 7 vijan delijke, gewapende koopvaardij schepen en twee voorposten- schepen. Een vijandelyx jacht- toestel werd neergeschoten Alle eigen vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. MEXICO. Doordat een passa gier een brandende sigaret op den vloer liet vallen juist op het moment dat de benzinetank open stond, is een autobus in brand geraakt. 32 passagiers, waar onder 8 kinderen kwamen om het leven. Sportnieuws. De Elfstedentocht. Hedenochtend vijf uur zijn de deelnemers aan de elfstedentocht te Leeuwarden gestart. Het was een fantastisch gezicht, door de tallooze lantaaintjes. waarvan de deelnemers waren voorzien, die licht wierpen op de glinsterende sneeuw. Het aantal deelnemers is nog niet vast te stellen, daar velen niet waren verschenen, ter wijl anderen zich nog op het iaatste oogenblik aanmeldden. De route is eenigszins gewij zigd, waardoor de overtocht over de meren bij daglicht kan plaats vinden. Begonnen is nu met de Zuide lijke route, zoodat deze thans wordtLeeuwarden, Sneek, Ijlst, Sloten, Stavoren, Hmdeloopen, Workum, Bolsward, Harhngen, Fianeker, Dokkum en Leeuw arden. Een viertal rijders kwam reeds om 8 uur te Stavoren aan en had den afstand van 68 K M. in drie uur afgelegd. Om half één waren 13 rijders den coni'öiepost Fra- neker gepasseerd. Prins Bernhard zal heden in Friesland aankomen om een deel van den tocht te a afschouwen. De eerste skiw tistrtyden in Ntderiaiid Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandsche Ski Vereeniging zijn in eigen land skiwedsirjjden georganiseerd. Een groot aantal deelnemers, onder wie vele dames, had zich opge geven voor de slalom en den 5 km wedstrijd, terwijl duizenden toeschouwers, naar sch^ing 7 a 8000, zich langs 'tparcouis hadden opgesteld om getuigen te zijn van de verrichtingen der luopers, pres taties, welke zeker niet zijn teg n- gevallen. In totaal namen 110 loopers deel, 45 dames en 65 heeren. In het parcours voor den lan gen afstandswedbtrijd zaten aan trekkelijke afdalingen en soms moeilijke stijgingen en zelfs was er een helling bij, die memgen looper voor problemen stelde. Af en toe kreeg men sterk den indruk, dat de wedstrijden niet op Nederlandschen bodem wer den gehouden, maar „ergens" in Zwitserland. bruin gespotterd. T. rug te be zorgen bij EM. M1SSEGHERS. over door 's namiddags 2 uur. der Afd. Zeeland van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", wordt UITGESTELD van Vrijdag 2 tot des voormiddags 10 uur 30, in „Het Schuttershof'te Goes. H. A. HANKEN, Voorzitter. A. J. LAKO, Secretaris. Mevrouw SCH1LT- MAN, Nieuwstr., vraagt per 1 Maart liefst kunnende koken. Zich aan te meiden Woensdag avond na half acht. gevraagd. Bureau van dit Blad, Kleine advertentiën. Jonge Landbouwers. Atu-ntie Jaarvergadering Z. J. L., op 2 Febr. as., in „Het Centrum" te Axel. Aanvang 6 30 uur. Ir. DORST spreekt overIn drukken van de Deeascho Land bouw. FilmoveiD ff iterspurt. Verder declamatie en tooneel. Brengt Uw huisgenoot i en ken« nissen meel HEDEN

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3