Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laaiste iNieuws. De heer C. Hamelink sprak een kort openings- en welkomst woord, waarna een proloog volgde: „Ga je ook naar het bondsfeest Dit bracht er de stemming al in bij de aanwezigen. Hierna trad als spreker op de heer Tiggelaar uit Goes, die wees op den strijd die gestreden is om tot organisatie der landarbeiders te komen. Hij bracht hiervoor hulde aan de oude garde. Spr. herinnerde aan de slechte toe standen en levensomstandigheden, alsook aan de schamele loonen die vroeger betaald werden en wees ook op de geringe ontwik keling der arbeiders in die tijden. Gelukkig is hierin veel verbetering gekomen, dank zij de moderne organisatie. Wel maakt ook de landbouw thans moeilijke tijden door, doch in het Noorden van ons land betaalt men toch onge veer één-derde meer dan hier in Zeeland. Dit komt ten deele hierdoor omdat men in deze streek te zwak of verkeerd georganiseerd is. Veel goeds heeft de moderne landarbeidersbond reeds tot stand gebracht en daarom is het onbe grijpelijk, dat nog zoovelen ver keerd of niet georganiseerd zijn, aldus spr. De werkloozenkas is bijzaak, hoofdzaak blijven betere loonen en betere levensvoorwaar den. Voor de toekomst blijft een sterke moderne vakorganisatie noodig en zeker voor deze streek. Ook voor dit jaar zal eenige loonsverhooging gevraagd worden nu de levensstandaard zoo veel is gestegen. Om meer succes te bereiken is echter versterking noodig en spr. wekte dan ook op tot aansluiting bij de moderne organisatie. Hierna volgde het feestelijke gedeelte, nl. opvoering van de revue „Veertig jaar van zessen klaar 1" door het Amsterdamsch Cabaretgezelschap onder leiding van Jac. Presser. De dames en heeren, die hier aan medewerkten, om het even of ze een muzikale of humoris tische rol vervulden, komt allen lof toe voor hun prachtig en gevoelvol spel in deze revue van niet minder dan 29 tafereelen. Het zou te veel plaatsruimte vergen om deze alle afzonderlijk te beschrijven en we volstaan er dan ook mee met te melden, dat het geheel vlot van stapel liep en schitterend geslaagd is. Er waren tafereelen van ernst, maar ook van onbedaarlijk lachen, aange vuld met veel muzikaal genot. Begonnen met een komisch hen- gelpaitijtje, werd de revue met de Vlaggenfinale besloten. Het was een mooie herden kingsbijeenkomst en we twijfelen er dan ook niet aan, of iedereen heeft hiervan ten volle genoten. Gistermorgen had alhier de plechtige uitvaart plaats van pas toor Goetstouwers, aan wien het slechts gedurende ruim acht jaar was gegeven om zijn beste krach ten te wijden aan het heil van de Katholieke bevolking onzer gemeente. De overledene voltooide niet alleen het werk van de door pastoor Buysrogge begonnen St. Anlhoniusscnool, welke een der fraaiste schoolgebouwen is van Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook kreeg de parochie sedertdien het fraaie gezellenhuis, werd er in de kerk heel wat verbeterd, o.a. werd zij van kunstzinnige schilderijen voorzien en onderging ook het kerkhof een belangrijke vernieu wing. Ook van de zijde der prote stanten bestond voor deze uit vaart groote belangstelling, zoo dat het ruime kerkgebouw niet alle belangstellenden kon bergen. Behalve de familie van den over ledene, het kerkbestuur en tal rijke geestelijken, brachten de verscheidene vereenigingen, die onder leiding van pastoor Goet stouwers stonden, hun Herder een laatsten groet. Ook ons gemeentebestuur was vertegenwoordigd. Na afloop van de gebruikelijke ceremoniën dankte een broeder van den overledene, pastoor A. Qoetstouwers, van Waelhem (B.), voor de eer aan zijn beminden goeder bewezen, Tot opvolger van pastoor Goet stouwers heeft Mgr. Hopmans den eerw. heer Aug. Geerts benoemd. Pastoor Aug. Geerts werd 3 Oct. 1892 te Ulicoten geboren. Hij studeerde aan de kleine se minaries van Hoogstraten (1904- 1910) en ljpelaar (1910 1912) en aan het groot seminarie te Hoe ven (1912 1918) De H. Priester wijding ontving pastoor Geerts op 25 Mei 1918. Achtereenvolgens werd hij be noemd tot assistent te Graauw in Dec. 1918, tot kapeiaan te Teteringen (Jan. 1919—Juli 1924), tot kapelaan te Ossendrecht (Juli 1924-Mei 1927) en vervolgens tot kapelaan aan de kathedraal te Breda, waar hij van 29 Mei 1927 tot heden werkzaam was. In deze 13 jaren heeft kape laan Geerts zeer veel voor de Barbara-parochie tot stand ge bracht. Zoo begon hij in het nieuwe Jeugdhuis aan de Prinsen kade 3 het vernieuwde Meisjes jeugdwerk. Voorts was kapelaan Geerts adviseur van den R. K. Voetbalbond in het district Breda, en sinds 1935 leider van de bedevaarten BredaHoogstraten en Breda—Kevelaar. (D. v. Zeel.) Geen tariefsverlaging voor de veerdiensten op de Westerschelde. In November van het vorig jaar heeft een aantal organisaties in Zeeland, zooals het district Zee land van den Bond van bedrijfs autohouders in Zeeland, Handels belang te Middelburg, Handels belangen te Goes, Middenstands centrale te Vlissingen, vereeni gingen van Handelsreizigers in Zeeland etc. een request aan den minister van Waterstaat gezonden waaraan door tal van organisaties nog adhaesie werd betuigd, om te komen tot een vrije overtocht over de groote verbindingen in Zeeland. In het request werd gewezen op de zeer hooge tarieven der provinciale veren, waarvan vooral zij, die beroepshalve van deze veren gebruik moeten maken, den last ondervinden. Bovendien werd er op gewezen, dat de betrekkin gen tusschen Zeeuwsch-Vlaande ren en overig Nederland door deze hooge tarieven worden geschaad Verzocht werd het daarheen te leiden, dat de groote rivierover gangen op het rijkswegenplan worden geplaatst. Daardoor zou uiteindelijk ook in Zeeland een kostelooze verbinding tot stand worden gebracht. Mocht de mi nister een dergelijke maatregel te ingrijpend achten, dan verzochten adressanten de bijdrage in het verlies aan de provincie te ver- hoogen, teneinde het haar moge lijk te maken de tarieven te ver lagen. Naar wij vernemen heeft de minister van waterstaat thans ge antwoord op dit request. De minster zegt in dit schrijven, dat het Rijk een belangrijk bedrag ver goedt aan de provincie Zeeland wegens het verliessaldo van de stoombootdiensten op de Wester schelde en dat de streek hierdoor reeds in een bijzonder gunstige positie verkeert. Voorts is hierbij opgemerkt, al dus de minister, dat prijsstijging van verbruiksartikelen enz. de ex ploitatiekosten der veerdiensten zal verhoogen en dat een te ver wachten teruggang van het vervoer de inkomsten zal doen verminde ren, waardoor de financieele uit komsten nog ongunstiger zullen worden dan zij thans zijn. In verband met een en ander kan thans van tariefsverlaging geen sprake zijn, zoo besluit de minister. Zeeuwsche Zangersbond. Bovengenoemde Bond heeft zijn jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer C. Flipse te Wissenkerke. De onlangs opgerichte zang vereniging „Musica aldersoetste cost" te Goes, was als lid toege treden, waardoor het aantal leden thans 26 bedraagt. Dhr. Blok van Kapelle dankte voor de medewerking bij het organiseeren van het aldaar dezen zomer gehouden concours onder vonden. Er waren 15 vereenlgingeo ver legenwoordigd. Van de niet aan wezigen waren de meeste door de verkeersmoeilijkheden verhin derd te komen. De rekening 1939 wees aan in ontvangsten f 794 en in uitgaven f223, aldus een goed slot van 571 gulden. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren C. Flipse le Wissenkerke en J. Esselbrugge te Axel. Het bestuur zal trachten met het bureau voor auteursrechten „Buma" een collectief contract at te-sluiten voor alle bij den bond aangesloten vereenigingen. Dit jaar zal een concours ge houden worden te Biervliet, zoo mogelijk op 26 Juni of 3 Juli. Besloten werd, dat dit jaar elke vereeniging volkomen vrij zou zijn in een lagere afdeeling te zingen, dan waarin ze tot nu toe ge plaatst waren, in verband met het gemobiliseerd zijn van vele mannelijke leden. Juryleden zul len zijn de heeren Van Nieuwen- hoven en E. Flipse. Een kinderzangdag zal gehou den worden op Zaterdag 15 Juni te Wilhelminadorp. Het Japansche s.s. „Tazima Maru", dat nabij Walsoorden om hoog zat, is door dertien sleep- booten vlot gesleept. Het schip was op weg naar Antwerpen. Door het aannemen van het beroep der Geref. Gemeente van Yerseke doer ds. A. van Stuyven- berg te Benthuizen, is een vaca ture van 14 jaren geëindigd. In 1926 vertrok ds. G. H. Kersten naar Rotterdam en ofschoon er nadien vrij regelmatig beroepen werd, heeft het 14 jaren geduurd, eer de vacature vervuld was. In totaal heeft Yerseke 30 be roep uitgebracht. In de Belgische gemeente Watervliet, niet ver van de Neder- landsche grens gelegen, trof men Zondag in een woning drie be jaarde personen, twee gebroeders en hun zuster aan, die tengevolge van de koude waren omgekomen. De Noord-Bevelandsche brag Nu de communicatie tusschen N.-Beveland en den vasten wal totaal verstoord is, gaan de ge dachten geregelder dan ooit uit naar de brugplannen. Wij vernemen nu, dat zoo goed als zeker de aanbesteding namens de provincie in Maart a.s. zal geschieden. Zijn de resultaten daarvan bekend, dan moeten G. S. zich nog wenden tot het Werk fonds, om gedaan te krijgen, dat meer geld disponibel wordt ge steld, daar de kosten ongetwijfeld de oorspronkelijke raming met een flink bedrag zullen over treffen. (D. v. Z Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Hangertje met collier. Byloc- queplein 24. N. L. plaat. C. Geelhoedt, Singelweg 2. Een portemonnaie. F. G. van Tatenhove, Weststraat 72. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 28 JAN. 1940 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» are Ds. van Oeveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. de Ruiter Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeslterk Nam. 2 Politierechter te Middelbarg. Zitting van 23 Jan. 1940. F. W. H., 40 j., ingenieur te Sluiskil, was verdacht van mis handeling van R. Dondelingen, gepleegd te Axel op 18 Dec. 1939, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. C., 30 j., koopman te Vlis singen, was verdacht van heling Hij had n.l. te Vlissingen, een partijtje koper afkomstig van een aangespoelde Fransche mijn van eenige militairen gekocht, zonder er ziph vooraf van te overtuigen, dat dit koper niet van diefstal afkomstig was. Verdachte verklaarde niet ge- geweten te hebben, dat het koper van diefstal afkomstig was. Uitspraak 1 maand gevang. De verdediger van verdachte bepleitte een geringe geldboete. Brand te Leiden. Woensdagavond omstreeks 7 uur bemerkten soldaten te Leiden dat brand was uitgebroken op de bovenverdieping van de stoom- wasscherij van de Wed. H. de Keyzer. De brandweer wierp 8 stralen op de vlammen, die de geheele bovenverdieping en den droogzolder aantastten. Toen de brandweer het blussingswerk aan ving, liep het gerucht, dat een broer van den firmant, de 49-jarige H. C. de Ktyzer, zich in het Oran dende gebouw bevond. Met ge vaar voor eigen leven, begaven inspecteur Couzy en de hoofd agenten Hederik en Storm zich naar binnen; zij vonden evenwel niemand. Omstreeks half 8 meldde de vermiste persoon, die bij zijn broer in dienstbetrekking is, zich aan het politiebureau en bekende den brand te hebben aangestoken. Als reden hiervoor gaf hij op tegenslag te hebben gehad bij het in werking stellen der machine, waarna de gedachte bij hem op kwam brand te stichten. Hoewel de man volkomen kalm was, maakte hij een zonderlingen in druk, zoodat men aanneemt, dat zijn geestvermogens gestoord zijn. Scheepsramp op de Noordzoe. Op ongeveer 36 mijl ten N.W. van ljmuiden is het Noorsche s.s. Biarritz op een mijn geloopen. Het schip was met net Noorsche s.s. Borgholm van Antwerpen naar Oslo vertrokken. De Borgholm heeft de geredden onder wie zich gewonden bevon den, overgenomen en is naar ljmuiden opgestoomd. Hetscnip is getuige geweest van de jongste ramp, die door een mijn of een torpedo in de nabijheid van onze kust is veroorzaakt. Een ramp, die vermoedelijk aan negen en dertig menschen het lever, heeft gekost. De Biarritz en de Borgholm stoomden in eikaars nabijneid. De Borgholm voorop. Om iwee uur in den nacht klonk een he vige ontplotfing en het bleek, dal de Biarritz getroffen was. Hei schip zonk in een paar minuten men had nog juist den tijd een motorsloep over boord te zetten, waarin 20 man plaats namen. Spoorwegoogeluk bjj Weert. Woensdagavond, omstreeks half acht, is nabij het station Weert een personentrein tegen een goe derentrein gereden. De conduc- teur-treingeleider van den goede rentrein is dermate gewond dat hij in den loop van den avoi.d aan de gevolgen is overleden. Een der conducteurs van den per sonentrein heeft een hootdwond opgeloopen. De materieele scnade is aanzienlijk. Mist schijnt de oor zaak van het ongeluk te zijn. Toen drie kinderen van de familie Voets in Den Dungen in de huiskamer bij de kacnel speel den, waarop een pan vet stond te koken, hadden zij het ongeluk dt kachel om te trekken, waardoor zij de gloeiende kolen en het kokende vet over het lichaam kregen. Twee kinderen werden zoodanig met brandwonden over dekt, dat zij in levensgevaarlijken toestand naar het groote zieken huis te 's-Hertogenbosch moestei worden vervoerd. De toestand van het derde kind is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Toen de melkrijder H. Maandagmorgen te Slagharen bezig was een kar te verplaatsen, vatte hij met vochtige handen de karhaak, de z.g. .korrel" aan. Hij kon zijn hand toen niet meti terugtrekken, daar ze inmiddels vastgevroren bleek te zijn. De andere melkrijders tubbei de hand helpen ontdooien. m Ruim 20 000 Daitschers In Amsterdam De Amsteidamscne vreemde lingendienst heeft in een deel van de stad, voornamelijk in het Zuiden, een controle op vreemde lingen gehouden, om te zien, of er zich tusschen de vreemdelingen ook illegale vreemdelingen be vinden' De rechercheurs bepaal den zich hoofdzakelijk tot café's, restaurants, cabarets of dancings. Zeer ve.-i Du tschers trof men aan. Het overgroute deel was in het bezit van een verblijfsvergunning of geldig paspoort. In een café in de Beethovenstraat, dat veel Duitsche stamgasten heeft, werden enkele illegale aangetroffen. De controle van de laatste maanden heeft getoond, dat er zich in de hoofdstad ruim 30.000 vreemdelingen bevinden, waar onder zeker 20.000 üuitschers. Te Apeldoorn is de gehuwde 55 jarige landbouwer J. Mout- z.aan door een luik van den hooizolder met een vraent hooi op de deel van z(ju boerdery gevallen. Kort daarna is hij aan de gevolgen overleden. Vliegramp. Het vliegtuig van deK N.I.L M., PK-AFO, dat Zondag van Baiavia op weg naar Australië is ver trokken, is na de start van Bali, in zee gestort en verongelukt. Acht inzittenden zijn omge komen. BAARN Hedenochtend onge veer 6 uur is brand uitgebroken in kasteel „De Hooge Vuurscne", dat sedert December j.i. ais hotel was ingericht. Hoewel de brand weer van Hilversum en Baarn spoedig ter plaatse waren, kon van het geDouw weinig meer worden gered. Aueen de keuken bleef gespaard. De brand was ontstaan in de kamer van den directeur, den heer Pothuys. Hedennacht is het Estland- sche stoomscnip Everosu, meten de 3529 ton, aan de N.W.-kust van Teischeiling aan den grond geloopen. Om 5 uur wera ge seind, dat het scnip doormidden brak. De Brandaris en 2 sleepbooten zijn ter plaatse om hulp te ver- leenen. Nadere bijzonderheden ontbre ken. Prins Bernhard bracht he denochtend een bezoek aan de Ministers van Buitenlandsche Za ken en Defensie. Fransuh legorbcrichtNiets te melden. Oultsch legerberichtEen Britsen vliegiuig, dat ïnFrankujk was opgestegen ter verkenning van het RunrgeDied, is door onze luchtmacnt neergenaatd. Het Finsch legeröericht van gisteren luidtOp de landengte van Karelië was de toestand be trekkelijk rustig. De actie bleef oepeiki tot verkenning en aitii- lenevuur. De vijand scnoot met verdragend gescnut op Wiborg, doen zonder resuuaai. Ten noorden van het Ladoga- meer zette de vijand zijn aan vallen voorthet teist werd ge vochten bij Aittojoki. De aanval len werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Drie vijandelijke pa.itseiwagens wer den vernield. BUREAU YOEDSELYUÜRZIENING ZEELAND. Opgave veestapel en bedrijfsvoorraden. Teneinde misverstand te voor komen vestigt de Provinciale Voedselcomnnssaris voor Zeeland er de aanaacht op dat de geor- éamscerden in de week van 23 t/m 27 Januari a.s. b(j deu plaat- selfyken secretaris n, nun iuyjn upgave dienen te doen van de samenstelling van hun veestapel alsmede van alle bedrijfsvoor raden. De hiervoor benooöigde regis- tratiekaailen wuiucu dus niet aan de georgamsceidcn tu g zonoenj doch moeten bij genuimuen plaatselijken si.vie.uuj wugw» ingevuld.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3