ïaa&eass Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 83. DTNSDAG 23 JANUARI 1940. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERT EN IIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. E -n Engelsch oordeel. O.ider den titel .Verminderde spanning" wijdt de Times een hoofdartikel aan de positie der lage landen, Nederland en België, waarin het blad uitvoerig de re denen resumeert welke geleid tiebben tot de jongste verscher pingen van militaire maatregelen in beide landen. Ten aanzien van het feit dat de Duitschers thans hun draadversperringen aan leggen langs de Nederlandsche grens merkt het blad op, dat dit niet meer behoeft te beteekenen dan voor de buitenwereld ver borgen te houden wat er binnen de Duitsche grens geschiedt. Het blad verdiept zich vervolgens in het voor en tegen van Duitsch standpunt gezien van een in val in Nederland en België door de Duitschers en schrijft, dat in dien de Duitsche leiders meenen dat dit voor hun voordeel zou zijn, zij dit ongetwijfeld zonder voorafgaande waarscnuwing zul len doen. Als Duiische voor deden worden gezien het ver krijgen van duikbootbases vlak tegenover Engeland en vliegvel den. Daarentegen zou het Duit sche front aanmerkelijk worden verlengd en zouden twee staten tegenover Duitschland in den oorlog worden gebracht, die mi litair gesproken hun huid duur zouden verkoopen. Bovendien zou de beteekenis van Nederland als een neutrale entrepÖt-Staat, welke van groot belang geacnt wordt, verloren gaan. De blokkade van Duitsch land zou voor de Biitsche vloot nog gemakkelijker worden en Nederland zou haar waardevolle veestapel nimmer in stand kun nen houden zelfs niet gedurende 1 maand in den winter, indien het inct kon rekenen op den import van de overzijde van den Atiantischen oceaan. Het blad is van oordeel dat de bezorgd heid die noodzakelijkerwijs in den laatsten tijd in Nederland en België moet hebben geheerscht FEUILLETON Beklijnschb Roman (5 g) 27) Bjua vergat ze in haar opge- wouueuöeid Egmonts brief weer te si ui teu. Dat moest eerst ge- beureu. Bovendien, schrijven kon ze op het nabnrige postkantoor, daar had ze meer rast en kon dsa met meer bedaardheid en overleg te welk gaan. Ze moest er ook aan denken haar hand schrift te verdraaien. Na, daarin was ze geoefend. Reeds ais kind kende ze geeu grooter genoegen dau hare vriendinnen met znlke snouieme brieven te plagen. Nanweljjhs had ze het couvert dichtgemaakt en Egmonts brief weer op zijn plaats gelegd, of ze hoorde dat de voordeur geopend werd en jufTouw Blame kwam binnea. Met al de zelfbeheer- scbing die haar op dat oogenblik ten dienste stond, bedwong ze baar opgewondenheid en dead eliof ze nog niets gelezen had van den dood van den heer van Hohenwertstein. Op onversohil- Hgio toon vertelde ze ven heer een goede zijde heefthet heeft de landen nog nader tot elkaar gebracht. Het is mogelijk dat politieke waarnemers die van oordeel zijn dat het Hitler's voornaamste doel is om een sfeer van onzekerheid in de lage landen te creëeren en te handhaven, gelijk hebben. De dreiging van een inval heeft in elk geval ten doel de landen tot grootere inschikkelijkheid te bren gen op oeconomisch gebied. De zenuwenoorlog is bestemd hun weerstand te verminderen. Maar het is altijd een fout van de Duitsche psychologie geweest om buiteniandscne volkeren verkeerd te beoordeelen en men heeft zich zeker misrekend, indien men ge meend heeft de West-Europee- sche landen door louter propa ganda en militaire actie te intimi- deeren. De omliggende landen spannen zich juist het tegen deel van wanhoop in tot de grootst mogelijken weerstand voor het geval het noodzakelijk zou zijn deze te gebruiken. Naarmate de zenuwen eenmaal aan gevaar gewend zijn, zijn ze minder ge neigd ineen te storten. Het prachtige voorbeeld van Finland is een inspiratie voor de lage landen. De militaire medewerker van de .Evening Standard" formuleert een nieuwe theorie met betrekking tot de ongerustheid, welke dezer dagen in Nederland en België werd verwekt door de bijzondere voorzorgsmaatregelen. Hij consta teert, dat dergelijke perioden van spanning steeds samenvallen met berichten omtrent Duitsche troe penbewegingen langs de Neder landsche en Belgische grenzen. Deze berichten behoeven niet in twijfel te worden getrokken. De Duitschers bewegen hun troepen voortdurend langs deze grenzen, doch waarom Generaal Keitel heeft bijna hon derd divisies aan het Westelijk front staan. De sector van de Siegfriedlinie, welke aan de aan vallen der geallieerden blootstaat, laatste samenkomst met haren »ex-verloofde«, wiens razend ja- loersche vrouw hem was nageloo- pen en ze had zich zelve zoozeer in bedwang, dat ze zelfs over hun schrik grappen kon maken. Toen haar oude schooljuffrouw haar echter in 't geheel niets antwoordde en haar alleen maar onderzoekend en weemoedig aan keek, toen was 't plotseling met haar gedwongen, onware vrooljjk- heid nit. Ze bleet midden in een zin steken en riep Ach tante Blnmohen ik beu zoo diep ODgeiakkig 1 Ja, daar heb je wel reden voor I Ik kan ik kan Egmont niet missen. Ik word waanzinnig, ik spring in 't water of ik dood hem 1 Je had hem immers al lang in den steek gelaten, klonu het antwoord. Wanneer je, hoe wel je de verlooide was van een goeden, edelen man, een anderen onden, maar zeer rijken man wilde trouwen.... U weetstamelde Annie verslagen. Ja, ik weet. En nn kom je nog eens met je sniet-missen- kunaens, bij den naa dia na is slechts 160 km lang. Daar er voor hel oogenblik geen voor uitzicht bestaat op een aanval der geallieerden, is het niet noodig, dat generaal Keitel zijn enorme strijdmacht aldaar in een diepe massaformatie opgesteld houdt. Door zijn troepen langs de ge- heele linie van de Alpen tot de Noordzee te verspreiden, ver gemakkelijkt generaal Keitel de ravitailleering van zijn legers. Zijngroote basis, 't indusirieele Roerbekken, met zijn netwerk van spoorwegen, ligt niet achter de Fransche grens, doch achter de Nederlandsche en Belgische gren zen. Afgezien van de honderd divisies, welke gereedstaan, richt Keitel nog tachtig divisies af. Hij moet deze een tijd in de frontlinie dienst laten doen. Dit beteekent het aflossen van de daar liggende garnizoenen. Dientengevolge hebben periodiek de vrij aanzienlijke troepenbewe gingen plaats langs de Duitsche grenzen, welke naar buiten toe ongerustheid wekken. De strfld in Finland. In een overzicht van het ver loop van den strijd komt de oorlogscorrespondent van United Press bij het Finsche leger tot de conclusie, dat, indien de Finnen maar voldoende jachtvliegtuigen, mitrailleurs, anti tankgeschut, ben zine en buitenlandsche credieten krijgen, zij het onbepaalden tijd tegen het roode leger kunnen uithouden. Hij bespreekt dan de vraag hoe het komt, dat ondanks de over macht en de mechanisatie van het roode leger de Finnen het zoo lang hebben kunnen vol houden en komt tot de volgende conclusies le. De Finnen vechten voor hun leven, hun huis en hun godsdienstvrijheid. 2e. De Finsche soldaat is be ter opgeleid, zijn ontwikkeling is veel hooger, hij heeft meer per soonlijk initiatief en hij is licha melijk beter bestand tegen koude en ontbering. 3e. Driekwart van Finland is getronwd en aan een andere vronw gebonden isDaarin gaat de oude tante Blume niet meer met je mee, kindje. Medelijdend legde ze zacht haar hand op het neergebogen hoof dj». Zie je, kindje, ik heb ook zulk een treurige, bittere, onver getelijke herinnering. Maar ik heb alles alles knnnen dragen, vrijwillig heb ik van hem afstand gedaan, om hem dien ik liefhad de ellende te besparen die bp, door mij te helpen, had moeten lijden. Ze zweeg. Een oogenblik scheen het alsof de ontroering haar te machtig werd. M*ar op vasteren toon ging ze weer voortWant het sterkst is hij, die vrijwillig afstand doet van wat hij het vurigst vprlangt. Dat is iets wat den menseh deemoedig stemt, te moeten buigen voor het lot. Maar jjj, Aonie, je weet heel goed dat je macht hebt over een braaf eerlijk mannenhart en dat je hem leed en berouw kant besparen of veroorzaken. Een zegevierende blik straalde nit bare oogen. Ja, die maeht bezat ze. Scherp striemden de ineeuw- vUgen Egmont in het geloei, toen met dichte wouden bedekt. De 70.000 meren vergemakkelijken een verdediging. 4e. Maarschalk Mannerheim en zijn hoofdofficieren hebben reeds vroeger tegen de Russen gestreden en kennen hun strijd wijze en hun mentaliteit. 5e. Bijna alle Finnen zijn ge oefende skiërs, in tegenstelling met de Russen. 6e. De Finsche officieren heb ben een betere opleiding genoten dan de Russische. Dat is ver moedelijk een gevolg van de zuivering in het roode leger, waarbij zeker tachtig procent der hoofd- en opperofficieren, o.w. maarschalk Toechatsjefski uit den weg geruimd werden. 7e. De Finnen zijn uitstekende scherpschutters. Vastgesteld dient te worden, dat de Russische tanks, vlieg tuigen en kanonnen technisch uitstekend zijn. Doch al hebben de Russen duizenden tanks ge bruikt, hun succes is slechts ma tig, daar de Finnen al spoedig wisten, hoe zich tegen dat ge vaarlijke wapen te verdedigen. De Russische artillerie heeft al evenmin successen geboekt, door dat de Finnen uitstekende kaze matten hebben gebouwd. Noorwegea neutraal in Finsch conflict. De ministerpresident van Noor wegen heeft Vrijdag in het Storting verklaard, dat Noorwegen niet voornemens is zijn neutraliteit prijs te geven. De verontwaar diging over den Russischen inval in Finland was algemeen, doch dit gevoel voor rechtvaardigheid behoefde geen inmenging te be teekenen. De premier besloot met den wensch, dat men er spoedig in zal slagen een vrede te verkrijgen, die zoo gunstig mogelijk zou zijn. Volgens Reuter heeft dr. Göbbels in een rede te Posen gezegdDe plutocratieën van Londen en Parijs zullen gauw genoeg te weten komen wat de plannen van den Führer zijn. Wij hebben van het begin af verklaard hij kort voor het aanbreken van den dag het slotpark binnenreed De jonge weduwe had reeds eenige uren na het sterven van haar grijzen echtgenoot het huis verlaten en was atgereisd naar Danzig, waar haar moeder, de oude gravin Bardeleben, woonde. Slechts voor de begrafenis zou ze weer op bet slot terug keeren Misschien was 't haar wel pijnlijk om hier den nienwen heer, dien ze eenige maanden geleden door haar intocht verdrongen had, te ontmoeten. Ia elk geval, ze was afwezig eu Egmont was dit niet anders dan aangenaam en hij was er dankbaar voor. Hat nam hem voor haar in, boewei dit snelle verlaten van haar gestorven ecöt- genoot hem niet volkomen correct leek. Maar, ze was een geboren gravin Bardeleben en handelde dus ongetwijfeld niet nit onbe kendheid met de gebruiken in aanzienlijke kringen ze zou wel de een of andere persoonlijke overweging gehad hebben die baar handelwijze bepaalde. Overigens vond Egmont alles onveranderd. In de vestibule kwamen hem de bedienden van zijn oom, veor het naeerendeel reeds bejaarde lieden, tegemoet «o begroetten hem eerbiedig* dat wij niet met den aanval wilden beginnnen, omdat wij de zen oorlog niet gewenscht heb ben. Het moge zijn, dat de mee ning van ons volk op het een of andere punt verdeeld is, wat de Engelschen betreft bestaat er maar één opvatting, namelijk vernietig hen. Ik waarschuw u, dat wij een beslissend jaar ingetreden zijn. Zulk een conflict eischt vele op offeringen. Het is niet aangenaam in een koude kamer te zitten, noch aan het front, en te be denken dat de zaken thuis slech ter worden. De Duitsche aanvallen aan de Eugelsche kust. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Een Duitsche vlieger-officier heeft gerapporteerd, dat hij een dezer dagen op ongeveer vijftien km. van de Britsche kust een Britsch patrouillevaartuig had waargenomen, dat de Deensche vlag voer. De piloot vuurde waarschuwingsschoten af. Het gevolg hiervan was niet, dat het schip de vlag neerhaalde en de juiste vlag heesch. In plaats daarvan trokken over het vlieg tuig de lichtsporen van Engelsch afweergeschut, waardoor dit schip, aldus het D.N.B., definitief als Engelsch voorpostenschip werd onderkend. De Duitsche vlieger deed hierop een aanval op het schip, waarbij hij het af weergeschut tot zwijgen bracht. Van een hoogte van ongeveer dertig meter wierp hij verschei den bommen op het dek, waarop het ongeveer 800 a 1000 ton groote schip spoedig in lichter laaie stond. Een andere vlieger ontdekte een Britsch konvooi. Het bestond uit twintig schepen, die onder ge leide van talrijke torpedojagers en een kruiser voeren. Op eenigen afstand van het konvooi volgde een ongeveer 3000 ton metend schip, waarop de Duit sche vlieger den aanval opende. Zeven torpedojagers en een krui ser beantwoordden het vuur. Door een regen van granaten vloog de Duitsche vlieger op Ja, dat was een Wandersee een echte, die nu hier de meester werd. Die zou hier, zoo hoopten ze, even ernstig en rechtvaardig het bewind voeren als zijn voor ouders allen gedaaD hadden. Er werden slechts enkele woorden gewisseld. Wauneer Ejmont nog eenigen twijfel gekoesterd had aangaande den inhoud en de beteekenis van den brief en het telegram, dan had hij nu toch de zekerheid hjj was hier de rechtmatige be zitter. Rentmeester Kranso, ook reeds een grijsaard, gat hem daarvan de bevestiging, terwyl hij hem de laatste woorden van den over ledene, wiens vertrouwde hy zoo lang geweest was, overbracht, Egmont zou de helft van wat er aan contanten aanwezig was en het huis in Danzig aan de weduwe afstaanbovendien zon zij het recht hebben om nog een jaar lang op Hohenwertstein te wonen en kon ook gedurende dien tijd. het vruchtgebruik van de beitt der inkomsten genieten. Daarom zou het testament eerst over een jaar geopend worden. (Wordt vervolgd). COURANT 1

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1