Hondenbelasting 1939. Voorloopig Bericht. L Voorloopig Bericht. Mijn Kamp Firma J. C. VINK, IJsclub Axel. t üemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Advertentiën Nette WERKSTER. LANDBOUWERSiNSPAN en HOORNVEE. Zoo juist verschenen: Prijs f4.50. Den laatsten tijd wordt er weer herhaaldelijk vee, voornamelijk kalveren, van Nederland naar België gesmokkeld. Door ae vele, ook aan de Bel gische grens aangebrachte ver sperringen, valt het echter den smokkelaars niet mee hun ladin gen ongemerkt over de grens te brengen en zoo worden dan ook, èn door de douane, èn door de politie, herhaaldelijk min of meer belangrijke partijen in beslag ge nomen. (D. v. Zeel.) Door den storm van eer- gisterennacht is het mijnengevaar weer grooter geworden. Tal van mijnen zijn losgeraakt en aan het drijven gegaan. Te Breskcns en te Vlissingen is er één ontploft. Tusscnen Breskens en Nieuwe- sluis zijn niet minder dan veer tien mijnen komen aandrijven. Ze zijn alle door de marine ge demonteerd. De kapitein van de Pro*, boot Vlissingen-Breskens rapporteerde, dat mj twee drijvende mijnen had waargenomen. De verkiezingen te St. Junsteen Men scnrrjtt aan het D. v. Zeel. Zooals reeds werd gemeld, heeti de Kroon bij besluit van 22 December 1939 uitspraak gedaan op nel berocpachntt van de met tot lid van den raad dezer ge meente toegelatenen tegen hel besluit van ücd. Staten van Zee land van 18 Augustus 1939 en dit beroep gegionü verklaard. Het Uicium van uat Kon. BcSiuit luidt: „met vernietiging van hei bestreden besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland van 18 Augustus 1939, no 22 3e atdee- ling, aisrneuc van het Desiuit van den taan van St. Jansteen van 28 Jun 1939, te besnssen, dal de apeiid..icu alsnog lot leden van ucn idad van deze gemeente be- houicn te worden toegelaten". Door de Kroon is derhalve niet besloten tot toelating van appel lanten, doen de oude raad zal, met inactuueming ven het K. B., aisuog moeten Deshssen over de ai- ot niet toelating der betrokken peisoucn. bevonden. Undcisiaande goederen zijn te Dckuiricn aan de daarachter ver meide adressen ben zuveren vulpotlood en een kinderhandschoen, Firma Pot. beu kiuderhaudscnoen, E. K. M.ssegiicrs, Moicnsiraai 20. beu vuipcn, M. den Engelsman, Oude Wijk 47. beu paai gujze handschoenen, H. Smics, Kerkstraat. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9»/, ure Dn. van Oeveren Nam. 2 Dezedae Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. Kolr, van Zaamslag Nam. 2 Dezeitue Gerei. Gemeente (Weststraat). Vooim. 9 30 uic Leeszetk Nam. 2 In het (js bekneld. Op allerlei wijze wordt aan de bemanning van oe drie schepen van de reederij Koppe, die op bet Ysseimeer zijn ingevroren ge tracht hurp te verteenen. De ijs- brekers Wilhelmtna en Daniël Goedkoop, die ter assistentie zijn uitgevaren hebben de schepen hog niet kunnen bereiken. Gistermiddag werd door de reederij een vliegtuig gechaiterd, voorzien van levensmiddelen. Tengevolge van het slechte zicht was hei echter niet mogelijk de booten te ontdekken. Ook Parmentier is van zijn Wauuentocni gistermiddag om streeks vijl uur teruggekeerd. Hij rapporteerde, dat hij 5 km ten Westen van de ingevroren schepen de twee IJsbrekers heeft ontdekt, die langzaam vooruit stoomden. Hij vloog onmiddellijk daarop naar het ingevroren convoot, waarboven hij een brief uitwierp met de boodschap, dat de ijs- brekers naderden. Gisteren heeft de ijsvlet hen twaalf groote Geldersche brooden, spek, bofer en andere levensmid delen gebracht. Te Emmen zijn in de laatste dagen valsche halve guldens in beslag genomen. De munten zijn uitstekend nagemaakt. Zij zijn ;hter lichter dan de echte. Een officier en zes man schappen van den vuurtoren- dienst zijn bij den vuurtoren van Eddystoüe omgekomen. Het af lossingsschip Vestal ging gereed schappen naar den vuurtoren brengen. Men liet een motor boot neer van de Vestal om naar den vuurtoren te varen, aangezien de Vestal op zekeren afstand van de rotsen moest blyven liggen. Terwyl touwen door de vuurtorenwachters wer den uitgeworpen en vastgelegd werden, sloeg onverwachts een zee over de motorboot heen, waardoor de motor aisloeg Vol gende overslaande zeeën deden de motorboot volloopen, zoodat zy zonk. Slechts één man kon gered worden. Een officier en zes man verdronken. Ook een dreigbrief Een Amerikaan8che dame in Mussacbusetts, zoo luidt een be^ richt in de Daily Express, ont ving dezer dagen een dreigbrief van een tot dusverre onbekend gebleven persoon, waarin deze dringend eisebte dat zy baar bond, een Duitschen herder dien zy „Hitier" had gedoopt onmiddelljjk een anderen naam zou geven. Officieel wordt medegedeeld dat in December in Engeland 1155 personen by verkeerson gelukken zyn omgekomen, waar van 895 tydens de verduistering. Dit is het hoogste totaal, dat ooit in een enkele maand is gere gistreerd Het aantal doodelijke ongevallen tijdens de verduiste ring bedroeg in de maanden October en November resp. 564 en 674. In 1939 bedroeg hut totale aantal dooden tengevolge van verkeersongelukken 8270, tegen 6599 in 1938. Het aantal dooden, dat sinds September in Eugeland aan het verkeer ten offer viel, is bijna twee keer zoo groot als het aantal Britten, dat bij de krygs operalies is gesneuveld. Maandagnacht is brand uitgebroken in een kazerne welke bezet was door Ardensche jagers en genie-troepen in de streek van Vielsalm (provincie Luxemburg). Twee barakken zyn een prooi der vlammen ge worden. Er zyn vier dooden te betreuren. Vyftien militairen werden gewond. Te Merxem zyn een vrouw en haar zoontje van 7 jaar door kolendamp vergiftigd en over leden. Te Aertsslaere is een echtpaar tengevolge van kolendamp ge stikt. Te Chalons-sur Marne (Fr.) is gisterochtend bij het aanbreken van den dag de 26 jarige Neder lander W. Z. van Z., die op 18 November j.l. door den perma nenten krijgsraad van het zesde district wegens spionnage ter dood was veroordeeld, gefusilleerd. Volgens een bericht uit Ankara zijn, naar gemeld wordt, vijftig personen omgekomen en 160 gewond, tengevolge van 2 hevige aardschokken, die zich gisterennacht hebben voorgedaan in het gebied van Niode in Zuid- Anatolië. zou trachten contact te krijgen met de bemanning van de in het ijs beknelde schepen. De expe ditie, die Woensdag van Urk is vertrokken met een zendinglevens behoeften is nog niet terug ge keerd. Uit de omstandigheid, dat voor 35 personen mondvoor raad wordt gevraagd mag men evenwel opmaken, dat de tien Urkers zich aan boord bevinden. Prins Bernhard heeft heden ochtend namens H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan onderafdeelingen van de Vrijwil lige Landstorm Luchtvaardienst en Luchtafweerdienst te 's-Graven- hage en omgeving. In België zullen binnenkort weer militaire verloven worden verleend. Naar aanleiding van het protest van de Zweedsche regee ring wegens de schending van grondgebied door Sovjet-vliegtui gen op 12 en 13 Januari heefi de Sovjei rtgeering hiervoor haar verontschuldiging aangeboden. Slechte weersgesteldheid was oorzaak van deze vergissing. Dnitsch legerbcricht. Geen gebeurtenissen van beteekenis. Fransch ochtendlegerbericht. Niets Dijzonders te meiden. Havas meldt uit Madrid, dat op het oogenblik tusschen Spanje en Amerika handelsbe sprekingen worden gevoerd. Een groote Amerikaansche onderne ming zou in Spanje een fabriek willen bouwen. Reuter meldt uit Londen naar aanleiding van berichten van vliegtuigaanvallen op het Duitscht eiland Cyit, dat geen enkel Britsen vliegtuig het eiland heeft over vlogen. Gisteren zijn in de noorde lijke buitenwijken van Londen drie hevige ontploffingen gehoord. Officieel werd later medege deeld, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan in de Kon. kruitfa briek in Waltham Abbey. Het aantal gewonden wordt ge raamd op 30. 5 personen wer den gedood. F i 1 m n i e u w s. De Kroegbaas is het hoofdnummer dat hier Zaterdag en Maandag in Het Centrum vertoond woidt. Het is een filmwerk van menschelijke conflicten, sterk en aandoenlijk als het leven zelf. Een prachtig verhaal van menschelijk lief en leed in een wereldhaven. Het is een film, die minder ruw is en menschelijk dieper peilt dan de titel zou doen vermoeden. Wallace Beery en Frank Morgan munten hierbij uit door hun voortreffelijks: creaties. Professor, pas op Een film van Harold Lloyd waarbij men zal lachen van begin tot eind. Er komen scènes in voor, dat het publiek de tranen over de wangen loopen van het lachen wel te verstaan Vooral aan het slot zal iedereen het uitgieren. Het is een onge kend amusement en een zeer vermakelijke ontspanning voor jong en oud. Behalve deze beide mooie films is er ook zeer interessant wereld nieuws. Men zie ook de advertentie van Het Centrum in dit nummer. Hedenmorgen kwart voor 10 is Parmentier opgestegen voor de pogt naar Urk (e vervoeren cn BUREAU YOEDSELYOORZIENIBG ZEELAND. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland maakt bekend, dat ter verkrijging van voeder bonnen voor de afname van vee- voeder voor de periode van 5 Februari t/m 3 Maart 1940, de georganiseerden in de week van 28 t/m 27 Januari a.s. bij de pi. secretaris in hun rayon opgave dienen te doen, van de lamen» stelling van hun veestapel, naar den toestand op 21 Januari 1940 's nachts 12 uur. Tegelijkertijd dienen mede te worden opgegeven alle nog op het bedrijf aanwezige gederschte en ongedorschte voorraden gra nen, peulvrachten, f(jne zaden en krachtvoedersoorten. Verzuim ran deze opgave of te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwfjl in deze ge vallen ook geen roederbonnen verstrekt zullen worden Teneinde een vlotte en nauw keurige opgave in de hand te werken, wordt den georganiseer den verzocht, per 22 |anuari 1940 voor zichzelf een juiste inventa risatie van de op hun bedrijf aan wezige voorraden op te maken en deze inventarisatie bij hun pl. secretaris over te leggen. Ondertroawd J. P. VAN BORTEL M. A. DEKKER. Axel, 18 Jan. 1940. OntvangdagDonderdag 25 Januari van 7—9 uur, Stations straat 21. Huwelijks-voltrekking D.V. 1 Februari a.s. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onzer aller lieveling WILLY, in den ouderdom van bijna 5 jaar. De bedroefde Familie, STEENAERT-Breepoel. Axel, 18 Jan. 1940. De GEMEENTE-ONTVANGER van AXEL herinnert aan de be taling daarvan, die vóór of op 31 DECEMBER 1939 moest geschieden. WEDSTRIJDEN, te houden Zaterdagnamiddag 2 uur op de baan. Programma: 1. 100 M. hardrijden Heeren. 2. 500 M. 3. Schoonrijden Dames. 4. Heeren. 5. 100 M. hardrijden voor jon gens tot 13 jaar. 6. 100 M. hardrijden Dames. 7. Koppelwedstrijd over 5000M. 8. Schoonrijden Paren. MOOIE GELDPRIJZEN. lnleggeld voor niet-leden f 0.25 per persoon en per nummer. Leden vrij. Deelnemers gelieven zich op te geven bij den controleur D. FREEKENHORST of bij één der Bestuursleden vóór Zaterdagmor gen 11 uur. Toegang voor niet-leden 10 et. BIEDT ZICH AAN Adres Bureau van dit Blad. Op Donderdag 22 Febr. 1940, zal ten verzoeke van den heer JAN RIEMENS te Zaamslag, Poon hoeve, publiek worden verkocht Diens geheele Notaris FANQY. Evenals voorgaande jaren kunnen wij nog een beperkte hoeveelheid Friesche POOTAARDAPPELEN aanbieden zooais Eerstelingen, E urore, Bevelander, Eigenheimer, Bintje, Industrie. Alles klasse A, maat 30—50, voor zeer lage p.(jz ;n, voorge- kiemd in kisten ic omvangen. Beleefd aanbevelend, L. BAKKER JWz., N 84, AXEL. Bestellingen binnen de kom der gemeente te richten aan onzen agentA. C. van Hoogstraten, Buitenweg 66, Axel. Op Dluauag 27 Febr. 1940, zal ten verzoeke van den neer ALPH. C. DE MUNCK, op de Hofstede te Zuiddorpe, Dorp, publiek worden verkocht: Diens geheele Notaris FANOY. van ADOLF HITLER. Nederlandsche Vertaling door STEVEN BARENDS. Onverkorte uitgave. Verkrijgbaar BUEKHANUEL MARKT CR EDIETEN f 900,5%, zonder borgen, ledereen vrijbl. de voorwaarden. Br. antw. porto ONDERLINGE, Mathenesseweg 110, Rotterdam- W Kleine advertentiën. Op de OPENBARE VERGA- DEkING der Ver. van Oud-Leer lingen der Chr. Landbouwschool te Axel, hoopt a. s. Vrijdag 19 Jan. op te treden den heer L. BOOTSGEZEL van Breskens, handelend over het onderwerp „De vorming der aarde in het algemeen en van Nederlandschen bodem in het bizonder". (Verschillende prea-historische voorwerpen zullen getoond en besproken worden). Allen die belangstelling in het bovengenoemde wetenschappelij ke en interessante onderweip hebben, zijn Vrijdagavond a.s. te 6 uur in de Landbouwschool te Axel welkom. HET BESTUUR. DE MANSPERSOON die vorige week bij mij in de garage (wtrk- plaats) dat groote stuk zeem leder heeft medegenomen, wordt verzocht dit bij mij ten spoedigste terug te bezorgen, daar anders een gerechtsvervolging zal inge steld worden. Rijwielhandel GEELHOEDT, Stationstraat. GEVRAAGD: Werkvroüw en dienstbode voor e. n R. K, Aanmelden Bureau van dit blad. ZONDAG 21 JAN 1940 EN 5^ n-

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3