biH Schuim den aanslag weg mei Ivorol ieii ws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mn. 82. VRIJD40 19 JANUARI 1940. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. A Uit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Chamberlain over den toestand Chamberlain heeft Dinsdag in het Lagerhuis zijn algemeen over zicht over den toestand gegeven. Nieuwe ongerustheid omtrent Duitsche plannen tegen België en Nederland was ontstaan. De voorzorgsmaatregelen, die in beide landen waren genomen, waren geen maatregelen van paniek ge weest, maar natuurlijke, verstan dige voorzorgen. Beide landen hebben herhaaldelijk uitdrukking gegeven aan hun besluit om hun gebied te verdedigen tegen eeni- gen actieven aanval en ondanks hun duidelijk belang bij het handhaven van den vrede zien zij zich gesteld aan hun eigen grenzen voor een enorme con centratie van militaire macht. Wij kunnen slechts bewondering heb ben voor de kalme en moedige houding van beide regeeringen en van het Belgische en het Nederlandsche volk. Cnamberlain gaf nogmaals uit drukking aan zijn sympathie en bewondering voor net dappere Fmscne volk bij zijn voortgezetten heldhaftigen tegenstand. Er waren bescmkkingen getroffen waarbij exportvergunningen werden ge geven die de Finsche regeering noodig had. Het is niet in het openbaar belang bijzonderheden te geven omtrent het oorlogs materiaal, dat gezonden zal wor den, maar Chamberlain kon het Huis Uc vcfit-kcring geven dat de ho vccincden aanzienlijk zien. Chamberlain sprak woorden van medeleven met Turkije, dat door zulke vreeselijke natuurram pen was getroffen en maakte mel ding van de hulp, welke de En- gelsche regeering verleend had. Na melding gemaakt te hebben van het succes van de Fransch- Engelsche samenwerking, ging Chamberlain over tot een be schouwing van het krijgstoorieel. Er waren geen groote gevechten geleverd, de Britsche troepen in de Maginot-linie hadden thans hun volle aandeel genomen aan FEUILLETON Berlijnschk Roman 26) De brief bevatte slechts drie regels, die hij met stygende ver bazing eenige malen overlas, zon der de beteekenis te vatten. »Waarde neet Zon je voor een paar dagen verlot kannen nemen om naar Bobeowertstein te komen Ik heb iets, dat geen uitstel dnldt en dat van het hoogste gewicht voor je is, met je te bespreken. Je Oom, Anton Vollradt* Hij wierp den briet op zyn schrijftafel en liep opgewonden eenige malen het vertrek op en neer. Het was hem te moede alsof hij plotseling voor een hoo- gen, somberen maar stond, waar hij niet overheen kon ot wilde. Toen hij weer by zijn schrijf tafel terugkwam, zag by nog iets liggen een telegram. Hij scheurde het open en na een blik op den inhoad deinsde h)j terug, het papier in de sausen- zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. de activiteit. Hoewei het korte daglicht, wind, vorst, nevel en sneeuw de actie in de lucht be perkten, was de Britsche lucht macht toch voortdurend in de weer geweest, in het bijzonder boven de Noordzee. Iedere week kwa men aanzienlijke luchtstrijdkrach ten van bommenwerpers naar de bocht van Helgoland, op zoek naar de eenheden van de Duit sche vloot, die zich op zee zou den wagen. De verkenningsvluch ten werden regelmatig diep in Duitsch gebied uitgevoerd. Deze vluchten over langen afstand wa ren thans ook uitgebreid naar Oost-Duitschland, Oostenrijk en Bohemen. Met betrekking tot het verlies van drie duikbooten gaf Cham berlain uitdrukking aan zijn be wondering voor den moed van de bemanningen dezer vaartuigen. Het weinige succes van de Duit sche duikbootcampagne was ge volgd door een methode van mijnenleggen zonder waarschu wing en in strijd met de over eenkomsten van oorlogvoering. Chamberlain gaf tenslotte nog zijn afschuw te kennen over de luchtaanvallen op de ongewapen de niet geëscorteerde treilers en lichtschepen. Oaitsche beschouwing over de militaire maatregelen in Nederland en België. Semi-officieel wordt te Berlijn medegedeeld Zooals reeds in een D N.B.- benent werd vastgesteld, beschikt men in politieke kringen alhier over aanwijzingen, dat de door België en Nederland genomen militaire maatregelen niet in de eerste plaats verband houden met een Fransch informatie-initiatief. Vooral schijnt een bezoek van den Nederlandschen gezant te Parijs aan minister-president Daladier geknepen vaist verfrommelend. Eu in dien boogen muur, die zou juist zyn denken en vragen omringd had, kwam een breed*- scheur en door die bres stroomde een lichtende gloed, die als in een maalstroom zijn vorig leven mee sleepte. >Anton Vollradt ven Wandersee zoo juist overleden. Verzoeke om instructies. Overkomst gewenecht. Rentmeester Krause* Dit eeue was Egmont duidelijk die beide mededeelingen hingen in nauweD samenhang. Zijn oom had zich ziek gevoeld, had zjjn eind voelen naderen en hem vaD te voren willen spreken. Op denzeltden avond was hy onverwacht gestorven. En hy, Egmont von Wander see, was na meester op Hohen- wertstein Een uur later zat hij in den sneltrein, op weg naar zijn erf deel. Hij had Elara niet gesproken hij liet alleen maar een kort bnetje, om haar de reden van zyn afwezigheid te melden, voor haar achter. Weer stond Annie von Egel- steru ia bet kleine woonvertrek in dit geval een rol gespeeld te hebben. (Hierbij kan op grond van in formatie ter bevoegder plaatse worden aangeteekend, dat het bezoek, waarvan in de internatio nale pers van Zondag en Maan dag melding werd gemaakt, in werkelijkheid betiof een bezoek bij den president der Fransche republiek, den heer Lebrun, en dat bij die gelegenheid met uit sluiting van andere onderwerpen behandeld is een gratieverzoek ten behoeve van een in Frankrijk wegens spionnage veroordeelden Nederlander). In het genoemde D.N.B.-bericht was er ook reeds op gewezen, dat men deze Fransche manoeu vre in verband brengt met be paalde neigingen, een meer leven dige oorlogsbedrijvigheid tot stand te brengen, waarbij men te Parijs, gezien de onmogelijkheid, tegen over den Duitschen Westwall een offensief te ontketenen, Duitsch- Iand, alsook elders, zooals in België en Nederland zou willen provoceeren. Zooals bekend speelt het bewustzijn der Westelijke mo gendheden, dat de oorlog op de tot dusver gevolgde wijze niet tot een resultaat kan leiden en der halve een uitbreiding noodig heeft, sedert geruiman tijd een belang rijke rol. In dit beeld passen talrijke berichten, o.a. ook die van een Amerikaansch agentschap, dat kortgeleden meldde, dat Engeland Zweden wil „gaiandeeren". Een tegenspraak is tot dusverre nog niet gepubliceerd. Intusschen heeft het Zweedsche ministerie van buitenlandsche za ken het betreffende Amerikaansche bericht tegengesproken en ont kend dat Engeland een garantie zou hebben gegeven. Interessant zijn in dit verband voorts stemmen van Fransche bladen, die, nadat de door hen en door de Britsche pers rond- van haar vroegere schooljuffrouw. Ze had de annonce van den dood van den heer vaD Hohenwertstein iD de couranten gelezen. Hoe ge lukkig zou deze annonce haar eenige weken geleden gemaakt hebben! Wilde vermoedens, aan klachten, gericht tegen Egmont, en verwyten tegen zichzelve, vrees en hoop dreven haar hierheen. Weer was Rosalie Blame ait- gegaan. Ongeduldig wachtte ze haar terugkomst af. By het ruste loos heen en weer loopec stiet ze tegen de schrijftafel en een briet, die op den rand gelegen had, viel er at, Ze herkende Egmonts hand. Die brief moest gekomen zyn tij dens de afwezigheid der onde juff ouw. Ze raapte den brief op. Het bood een trenrig schouw spel, zooals ze hem tnsschen haar vingers heen en weer draaide en tegen het licht hield zooals van nieuwsgierigheid en schaamte haar gelaat beurtelings rood en bleek werd. De brief kwam, zooals ze aan het poststempel zag, van Hohen wertstein, van dien troischen burcht met al zyn schatten, waar over ze eens gehoopt had als meesteres te zullen heerschen. Toen was bet gedaan met haar besluiteloosheid. Ze trok baar gestrooide beweringen over een zoogenaamd Duitsch vredesinitia tief in Finland en Rusland meer malen waren tegengesproken, niettemin beweerden, dat Duitsch- land tot dit initiatief was over gegaan om na bijlegging van het FinschRussische conflict te zamen met Rusland tegen het Europeesche Oosten te velde te kunnen trekken. Al deze sympto-, men zijn voldoende voor Berlijn om alle bewegingen der tegen partij, die tracht, waar dan ook, in troebel water te visschen, met de uiterste waakzaamheid te vol gen. De str(jd in Finland. Met talrijke bijzonderheden heb ben de Finsche dagbladen een relaas over de verschrikkingen van de Russische nederlaag in het Noorden gepubliceerd. Een der correspondenten schrijftWie de 44ste divisie niet vernietigd heeft gezien op den weg van Suomussalmi naar Raate, kan geen raming maken van de ge weldige verliezen, die de Finnen den Sovjets hebben toegebracht in dit afgelegen gebied. Langs den weg liggen de door de kou versteende Russische lijken som migen zitten nog gehurkt in in derhaast van takken opgebouwde schuilplaatsen, anderen zijn dood gevroren in vurende houding, een opengescheurde tank toont de bedienende manschappen in zit tende houding. De journalist voegt hieraan toe „Daar liggen duizenden mannen, wier gezinnen ongetwijfeld nooit zullen weten wat er gebeurd is. Dat is de afschuwelijke misdaad van het Kremlin tegen het Rus sische volk". Door de Finnen krijgsgevangen gemaakte Russen verklaarden, dai de troepen, waartoe zij behoor den, hun commissarissen hadden gedood. De soldaten waren toen hoedenspeld uit den hoed, maakte de punt boven een lamp gloeiend heet en stak die tnaeohen den rand van het couvert. Het gelakte, de randen lieten los. Za vloog ever de regels, want het dienst meisje had gezegd dat de juf frouw elk oegenblik terug kon bomen. Gewoonlijk was ze tegen zeven uur voor de thee altjjd thuis. Ternauwernood gunde ze zich den tjjd om wat ze las in zich op te nemen >Zeer geachte juffrouw en lieve vriendin I Wellicht hebt n reeds in de couranten gelezen dat mijn oom Auton Vollradt von Wandersee op het slot Hohenwertstein plot seling overleden is, na kort ge leden ten tweede male in het huwelyk te zijn getreden. Hy is gestorven zonder erfgenamen in de rechte linie na te laten en zonder het vooruitzicht op erf genamen uit zijn tweede huwelijk, Ik ontving het telegram dat zijn dood meldde, tegelijk met een brief van hem, waarin by me dringend verzocht om tot hem te komen. Zijn rentmeester, die tevens een vriend «ijner jeugd is, is ran «Ilea bijeengekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oorlog zou doen staken. Die brief is nooit geschreven, omdat de Finnen den vijand met handgranaten aanvielen en de mannen verspreid werden in het woud. Een zeker aantal soldaten bleef ergens in de sneeuw en zij, die zich later oveigiven, hadden zes dagen zonder voedsel door gebracht. Verder verhalen de reportages, dat de verplaatsbare Russische propagandabureaux vol papieren zaten en portretten van leiders der U.R.S.S. Vooral werden groote portretten van Stalin ge vonden. Onder de gevonden do cumenten bevonden zich boekjes, waarin de ideale omstandigheden beschreven werden, die in de U. R.S.S. heerschen. Ook waren er verhalen bij, die tevoren waren geschreven en gedrukt, over de successen van den veldtocht in Finland. Voorts lag op den weg een veldbioscoop, waarschijnlijk be stemd voor de Finsche dorpen, waar de Russen dachten met open armen ontvangen te zullen wor den. Een veldambuiance werd door de Russen op hun terugtocht achtergelaten. De verpakkingen der medicamenten en verband middelen waren zelfs niet open gemaakt. Russische ziekenver plegers hadden holen gegraven aan den kant van den weg en die met takken afgedekt. Daarin werden gewonden gevonden, die door de koude al lang geheel bevroren waren vóór de Finsche soldaten arriveerden. Volgens de gevonden documenten schijnt het, dat de 44ste divisie versterking van een bataijon skiloopers ver wachtte. Dit is waarschijnlijk verdwaald, want niemand weet wat er van kan zijn geworden. Meer vliegtuigen voor Finland. Een woordvoerder van de Fin sche legatie te Londen heeft een krachtig beroep gedaan op de wereld voor meer hulp aan Fin land, vooral aangaande uitbreiding van de luchtmacht. volkomen op de hoogteik ben de erfgenaam van het slot Hohen wertstein en aanhuorigheden en van de helft van het roerend goed. Helaas te laat 1 Wanneer Aunie slechts een weinig standvastiger en trouwer geweest ware! Ik was immers tot eik persoonlyk offer bereid. Hoe zwaar valt het om nog te hopen op verlossing uit dezen druk I Eu toch ik zal trachten, wanneer Klara slechts een weinig voor uwen indruk toegankeljja ware, Za moest in zien wat eeD levenslange ellende beteekent. Zeer gaarne zon ik Donderdagavond tusschen 7 en 8 nar by u komen om verder te spreken Uw gehoorzame dienaar, Egmont W Geraimen tijd, nadat ze den briet gelezen had, staarde ze nog voor zich nit, zonder er aan te denken dat men baar elk oogen- blik kon verrassen. Eensklaps sprong ze op, zette zich voor het schryUatei je, nam een vel papier en wiiae gaan senrijven, Dat toon haar lot, het geluk, het toeval haar dezen keer eens gunstig muohten zijn 1 (Wordt vervolgd}, ïïj COURANT g G)

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1