h Willis. SMIES-BÖER, Fa. J. C. VINK, Uemengd Nieuws. Laatste Nieuws. YTTJE DE GRAAF. KOESTRUT 8 - AXEL. verkiezingsactie voor de candi- daten van lijst 3 is gevoerd, in huoge mate afkeuring verdient, heeft de raad ten onrechte tot niet toelating van de betrokkenen besloten. Op deze gronden heeft de Kroon zoowel het besluit van üed. Staten als dat van den raad vernietigd en beslist, dat de betrokkenen alsnog dienen te worden toegelaten. Smokkelaars aangehouden. In den laatsten tijd ligt ook de smokkelhandel van Zeeuwsch- Vlaanderen naar België zoo goed als geheel stil. Wel zou er hier en daar nog wel eens een kalf de grens overgaan doch overigens valt er voor de smokkelaars wei nig te verdienen. Een viertal personen uit Oost burg en Pmiippine probeerde het thans met een nieuw artikel, na melijk sigarenaanstekers. Met 90UÜ „allumeurs" reden zij per auto over de grens. Te Eecloo werd de auto tot stilstand ge bracht door den Belgischen dou ane-dienst. Auto en smokkelwaar werden in beslag genomen, terwijl de vier inzittenden van den wagen werden opgesloten in Eecloo. (Dagbl. v. Zeel.) De nieuwe veerhaven te Perkpolder. Naar wij vernemen heeft de directie van den Prov. Stoomboot dienst op de Westerschelde be sloten de nieuwe veerhaven te Perkpolder in den a.s. zomer in gebruik te nemen. Zooals men weet, zal in de toekomst de lijn WalsoordenHansweert verval len om plaats te maken voor een nieuwe, kortere lijn Perkpolder— Kruiningen. Vooraleer de nieuwe veerhaven te Kruiningen gereed is zal nog wel eenigen tijd verstrijken, waar om we vanaf dezen zomer voor- loopig zuilen moeten volstaan met een lijn Perkpolder—Hans- weert. Verwacht wordt, dat de inge bruikneming van de nieuwe veer haven zal plaats vtnden in Mei of Juni a.s., zoodra het aldaar in aanbouw zijnde nieuwe haven gebouw gereed zai zijn. Te Veeudam is door de gladheid van den weg een on geluk gebeurd, dat een chauffeur het leven heeft gekost. De 42 jarige J. K. uit Farmsum reed met een vrachtauto in de ricnting Veendam. Uit tegen overgestelde richting naderde eveneens een trailer. Door de gladheid van den weg konden de chauffeurs niet remmen, waardoor een botsiag ontstond. Teu gevolge daarvan werd K. uit de cabine geslingerd en kwam op bet bevroren Oosterdiep te reent. De vrachtwagen rolde eveneens van den walkant. K werd daardoor getioffen en was op slag dood. Woensdagochtend reed de 34-jarige militair J. v. d. Broek uit Hilversum met een kameraad per sctiaats over het IJseimeer van tort Pampus naar Muiden. Dicht by het bavenhootd van Muiden werd v. d. B. blijkbaar door het zonlicht verblind en reed in een wak. Zijn metgezel trachtte tevergeefs hem te gry pen en is toen naar Muiden om hulp gereden. Een arbeider van de kruitfabriek gelukte het v. d. B. uit het wak te halen doch de levensgeesten waren reeds geweken. De 8-jarige L. vermaakte zich gistermiddag op het ys naby den Graafschen weg te 's-Herlogenbosch. Het knaapje ie er door gezakt en verdronken. Terwijl de 86 jarige wed. R te Almelo haar voeten op oen stoot warmde, geraakten kaar kieeren in brand. Toen zij dit bemerkte snelde zy naar buiten, waardoor de vlammen nog booger opsloegen. Toen deze gebluscht waren en een genees heer was ontboden, constateerde deze, dat zy zeer ernstige brand wonden had gekregen en naar bet ziekenhuis moest worden gebracht. Daar is zij aan de |evQlgea pverleden, De directie der Ned. Kabel- fabriek te Delft heeft besloten om alle losse arbeiders, die minstens drie jaar in haar dienst werkzaam waren, een vaste aan stelling te geven en hen in het genot te stellen van de daaraan verbonden voordeelen, zooals premievrij pensioen en een week vacautie per jaar. Gedurende het afgeloopen jaar hebben op de gezamenlijke Limburgsche Steenkolenmijnen vijftien doodeiijke ongevallen ondergronds en vijf bovengronds plaats gehad, tegen resp. 14 en 4 in 1938. Vlerhonderddertlg veroordeelingen. Het kantongerecht te Terborg heeft den arbeider K. te 's Hee- renberg wegens overtreding van de jachtwet veroordeeld tot 75 boete of 30 dagen hechtenis en wegens het loopen op verboden grond tot 20 boete of 35 dagen hechtenis. De man had reeds vierhonderd dertig veroordeelingen achter den rug. Kolendampvergiftiging. Woensdagochtend is in het woonwagenkamp te Roermond, aan den weg naar Herten, een geval van kolendampvergiftiging ontdekt in den woonwagen van den kampwachter J. Jansen. Daar werden drie personen bewusteloos aangetroffen, n.l. de 54-jarige kampwachter, zijn 59- jarige vrouw Elisabeth Sevenich en hun 15 jarige dochter Dina, Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, welke echter bij de vrouw en baar dochter niet meer mocht baten Het bleek, dat de dochter reeds in de loop van den nacht was overleden, terwijl de vrouw, die bjj het ontdekken van de ver giftiging nog in leven was, eeni gen tjjd later is bezweken. Bij den man slaagde men erin door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken. De in Haarlem gelegerde dienstplichtige H. T. Schouten heeft twee kindertjes, die door het ijs waren gezakt op een moedige wijze gered. Hy reed op de ijsbaan aan de Klever laan, toen hij hulpgeroep hoorde. Hij zag, dat een jongen en een meisje, resp. 6 en 4 jaar oud, in een wak waren geloopen. De soldaat snelde de kleinen te hulp. Op anderhalven meter van het wak gekomen zakte hij zelf door het ijs en verdween in de diepte. Toch mocht het hem gelukken de beide kindertjes te grijpen en aan een agent over te geven. Uit het Turksehe aardbevingsgebled. De Dinsdag in Izmir, Bolou, Dikili en Pargamon gevoelde aardschokken hebben geen schade aangericht ot slachtoffers geëischt. Er bly'tt overvloedig sneeuw vallen in Ankara, maar vooral in Erzeroem, waar de telegraaf telefoon- en spoorwegverbindin gen verbroken zijn. De evacuatie der gewonden en andere overlevenden uit Er- zindjan en andere getroffen ge bieden in bet noorden wordt met de grootste snelheid voort gezet. Thans komt aan den dag hoe de afgelegen verspreide dorpen in het achterland van Erzindjan er aan toe zijn. De overleven den verhalen, dat zij niet alleen te kampen hadden tegen honger en koude, maar ook tegen groote troepen wolven. Verwoede ge vechten moesten geleverd wor den door de uitgeputte dorpe lingen tegen de uitgehongerde wolven. Vooral de mannen, die bezig waren met het begraven van slachtoffers, hadden het zwaar te verduren. De ver scheurende dieren vielen hen aan, terwijl zij de dooden be groeven. De troepen zetten hun held haftige hulpwerk voort, terwijl de sneeuw vier voet hoog ligt. Dagelijks komt hulp uit het bui tenland aan, Een vrouw, die reeds den rouw had aangenomen, omdat zij vernomen had, dat haar man, de matroos Oiver, bjj den onder gang van de „Rawalpindi" het leven had verloren, heeft een brief van hem ontvangen, waar in hij schrijft, veilig en wel in Duitschland te zyn. Olver's dochtertje herkende het hand schrift van haar vader op den brief uit Duitschland en riep tegen haar moeder„Hier is een brief van vader". Een ferme jongen. De achttien jarige Malcolm Morrison, die op een der Hebri- deu-eilanden woont, is op de Admiraliteit te Londen gehul digd voor zijn buitengewoon moedig gedrag na de torpedee- ring van het stoomschip Arling ton Court, op 22 December. Het schip, dat zonder waarschuwing getorpedeerd was, zonk zoo snel, dat slechts twee reddingbooten uitgezet konden worden. Morri son zat met zes passagiers in een der booten. Doch onder die passagiers was er nauwelijks één, die ooit een roeispaan had geüanteerd. Morrison was de eenige, die in den zwaren Zuid wester bleek te kunnen sturen. Als hij verkleumd was van de koude, nam hij een der roei riemen ter hand om weer een beetje warm te worden. Onder zijn leiding gelukte het een soort zeil op te zetten, dat echter bij siorm niet gebruikt kon worden, omdat niemand er mee wist om te gaan. Zes dagen en veertien uur heeft de boot op zee rond gezwalkt. Drie schepen die tamelijk dicht in de nabijheid waren hebben de schiporeuke- iingen niet opgemerkt. Einde lijk werden zy door een olie tanker bemerkt, toen de laatste scheepsbeschuit zes uur eerder geconsumeerd en nog slechts een slokje water per man over was. De zes passagiers moesten door personeel van de tankboot langs de touwladdersnaar boven gesleept worden. Morrison, die als kapitein zijn boot als laatste verliet, was de eenige, die nog op eigen kracht naar boven wist te klimmen. Toen het schip dertig uur later zyn passagiers aan een haven aaD de Zuidkust aan wal zette, moesten alle zes anderen onmiddellijk naar een ziekenhuis om van de doorstane ellende en emoties te bekomen, maar Morrison was al opgeknapt en is zonder eenigen ophef met ae eerstvolgende gelegenheid naar zyn woonplaats terugge keerd. De zes passagiers, die hun leven aan den jongen man te danken hadden, hebben de admiraliteit van de feiten in kennis gesteld, waarop de uit- uoodiging om naar Londen te komen gevolgd is. Gevaarlijke opdrachten. In den luchtoorlog is gewoon lijk van jagers en bombardeer toestellen sprake. Een ploeg van drie Franschen, belast met het nemen van foto's boven de Duitsche linies, heett ervaren, dat zulke missies volstrekt niet ongevaarlijk zijn. Toen ze de foto's genomen hadden en naar hun linies wil den terugkeeren werd hun vlieg tuig door drie Messerscbmitts aangevallen. Het Franscbe tront lag nog tamelyk ver en het was den Duitschers blykbaar een lief ding waard, den tegenstanders te beletten den buit in veiligheid te brengen. Hun projectiel treft den Fran schen mitrailleur doodeljjk. Van den grond af volgen de Fransche voorposten den ongelyken stryd. De beide overlevenden hebben maar één gedachtebinnen de eigen linies landen en de toto's te redden. Dan geraakt door het vuur van de tegenstanders de stuurleiding in hei ongereede. Het volgende oogenblik vliegt het rechterreservoir in brand Maar nu is het Fransche front gepas seerd, waarom de piloot den waarnemer vraagt met het val scherm omlaag te Bpringen. Kort daarna weel: hij zelt het bran dende toestel na eenige vefsper- j riaget» ontweken te hebben op l een open plek van het bosch neer te zetten. Met geschroeide kieeren uit het toestel geworpen, beproeft hij tweemaal het lyk van den kameraad te redden evenals het tototoestel. De 2e maal lukt het. Dan valt hy met ernstige brandwonden aan ge zicht en handen in de armen van toegeijlde soldaten. Nu komt de reactie, de jonkman van 24 jaar schreit als een kind. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Dameshandschoen. Goedkoope Winkel. Een fototoestel. G. van den Berge, Armendijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat voortaan door radio-centrales geen ge sproken woord in de Nederland- sche taal van radio-centrales in belingrente staten meer mag wor den uitgezonden. Hierdoor vervallen o.a. de nieuwsberichten van oorlogvoe rende landen. Het zal evenwel niet verboden zijn redevoeringen van staais noofden of ministers uit te zenden. DEN HAAG. Dr. Colijn, die momenteel te Rome vertoett, heeft een langdurig onderhoud gehad met graaf Ciano. Vandaag zal de oud-mmisterpresident naar Parijs vertrekken, waar hij waarschijnlijk vooraaiisiaanüe personaliteiten zal ontmoeten. Dr. Colijn heefi even wel geen enkele opdracht van de Nederlandsche regeering. Duitsch legerberlchtAan het Westtrontplaatselijke activiteit van artillerie en patrouilles üe ver kenningen door onze luchtmacht boven de Engelsche en Schotsche kust en de Shetlandeilanden wor den voortgezet. Bij een aanval werd een vijandelijk toestel neer geschoten. De aanval door Brit- sche toestellen op een vliegveld op een Duitsch eiland bleef zon der resultaat. Fransch legerberlchtDe nacht verliep zonder belangrijke inci denten. Aan weerszijden activiteit van patrouilles. KOPENHAGEN. De op Deen- sche eilanden geworpen bommen zijn gebleken van Engelschen oorsprong te zijn. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in de afgeloopen nacht met succes een verkenningstocht werd onderno men boven West en Noord-West Duitschland en boven de basis van watervliegtuigen in de Baai van Helgoland. De Daily Teltgraph maakt mel ding van een nieuwen zeeslag aan de kust van Zuid-Amerika Het Engelsche slagschip Achilles zou slaags zijn geraakt met een Duitsch kaperschip. Te Buenos-Aires heerscht momenteel een hittegolf. Gisieren ziju 12 personen ten gevolg, daarvan overleden en 8 ziek ge worden. FINLAND. De Zweedscht oorlogscorrespondent meldt, dat nog steeds groote bedrijvigheid heerscht bij Sala. WASHINGTON. Door de ge allieerden zijn voof de volgende twee jaar 12000 vtbgiuigèn in Amerika besteld* Sportnieuws. Nederland Luxemburg. De voetbalwedstrijd Nederland- Luxemburg zal op 31 Maart a.s. in het stadion van Feijenoord te Rotterdam gespeeld worden. F i 1 m n i e u w s. Marie Antoinette, het hoofdnummer, dat hier Zater dag en Maandag in Het Centrum vertoond wordt, is een schoon en pakkend filmverhaal, zoo rijk aan gebeurtenissen, zoo teeder soms en zoo dramatisch, dat het den toeschouwer onweerstaanbaar meesleept. Een aaneenschakeling van pracht en praal, hoogmoed en val van enkeling en volk als felbewogen achtergrond voor het leven van een vrouw, die van de hoogste hoogten van het koning schap den zwaren weg ging tot de diepste smarten van het hart, hebben deze fiim tot een meester stuk van dramatische kunst ge maakt, met een maentig aangrij pend slot, als onder het geroffel der trommels en het gejuich des volks het blonde hoofd van Maria Theresia's dochter, Lodewijk s gemalin en graaf Fersen's geliefde te Parijs op het schavot valt onder de blinkende valbijl. Het leven van Marie Antoinette is ten einde. O, die mannen is een fiim van geheel anderen inhoud, een vroolijke en dol komische geschiedenis, waarbij men van oegin tot einde zal schaterlachen. Men zie ook de advertentie van Het Centrum in dit nummer. Ad verte ii tien Heden overleed te Sneek, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder echtgenoote van den Heer J. Bokma, in den ouderdom van 79 jaar. 11 Januari 1940. A. SIJTEMA—Bokma. U. SIJTEMA, Kleinkinderen en Achterkleinkind De curator in het faillissement vao M lfi- TINUS MIEBAS, venter en win kelier, Ds. Jan Scharpstraat 3, Axel, heeft heden ter Griffie der Arrondissementsrechtbank te Middelburg en van het Kanton gerecht te Terneuzen nedergelegd de eenige uitdeelingslijst, welke aldaar 10 dagen kosteloos voor de schuldeischers ter inzage zal liggen. De curator, Mr. H. B. L. DE RECHTER, Steenstraat B 140, Hulst. Hu'st, 12 Januari 1940 Ml RUIME 80BTEEBING Vanaf f 1,50. ZIE ETALAGE. Boekhandel, Markt. ZONDAG 14 JAN. 1940. Ned. Herv. Kerk. Vojrm. 9V, are Nam. 2 üs. van Osveren Dezeifde Voorm. 9.30 ure Ds. van Honte, van Terneuzen Nam. 2 Cxnd, de Ruiter Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 lUUi'

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3