„Mijnhardtjes Geef Uw handen PÜROL Binnenland. Landbouw. 's nachts in kleine tenten, die door ijzeren kachels worden ver warmd. De sneeuwhoogte in dit gebied bedraagt meer dan 1 meter en de troepen moeten volledige militaire uitrusting ski loopen over lange afstanden. Deze troepen zullen, naar men aan neemt, voor den strijd in Finland gebruikt worden. Het Britsche slagschip, dat onlangs aan Schotlands Westkust door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd, is snel gerepareerd en zal spoedig, daar de schade zeer licht was, weer zee kiezen Bedoeld slagschip behoort tot de „Queen Elizabeth"-klasse. De vrijwillige aanwerving voor het Britsche leger maakt sinds den oorlog goeden voort gang. De eerste honderdduizend zijn ruim gepasseerd, ondanks het aantal, dat wegens dienstplicht opgeroepen is. De Duitsche regeering heeft laten weten, dat het voortaan ver boden zal zijn tabak, sigaren en sigaretten aan Fransche krijgsge vangenen te sturen. Zij zal zei 50 gram tabak of 42 sigaretten per week aan de gevangenen verstrekken. Ervaringen van een Belgisch generaal. Een van de militaire mede werkers van de Brusselsche cou rant Le Soir heeft een onderhoud gehad met den zoo pas uit Fin land teruggekeerden Belgischen gepensionneerden generaal Ba- daux, die gedurende negen maan den een van de voornaamste organisatoren is geweest van de Mannerheimlinie in de landengte van Karehë. Generaal Badaux in 1879 in een dorpje in de provincie Luxemburg geboren, maakte sinds 1903 als officier deel uit van het Belgische corps genietroepen. Na den slag aan der. Ijzer schonk koning Albert den toenmaligen kapitein-com mandant Badaux het ridderkruis van de Leopoldsorde. In 1934 werd hij tot generaal benoemd. Vijf jaar later verliet hij den actie ven dienst In April 1939 vertrok hij naar Finland als tech nisch adviseur van generaal Man nerheim. De generaal verklaarde o.a. Ik heb Franschen en Engelschen zien vechten, ik commandeerde aan den Yzer de besten van de beroemde „mannen van de genie", doch toen ik het werk zag van den Finschen soldaat, stond ik verbaasd. Badaux zeide voorts, dat in de hoogst moderne onderkomens, die in de Mannerheimlinie zijn ge bouwd, de waarnemer ontrefbaar is. Hij ziet en wordt niet gezien, hij scniet door een opening, die een granaat niet kan treffen. De Finsche mitrailleurschutter laat de Russen naderen en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt een ware menschenslachting. Wat de Finsche communiqué's meedeelen omtrent de verliezen van de Russen, is geenszins over dreven. De kleine anti-tankkanonnen van 37 mm bewijzen eveneens zeer goede diensten. Ook over de ski-detachementen e.i de toewijding van de Lotta's raakte generaal Badaux niet uit gesproken. Wat de waarde van de Sovjet troepen betreft, moest de generaal bekennen, dat zij op hem den indruk van waar menschenvee hadden gemaakt. Zelfs de ge gradueerden zijn ongeletterd. Ik sprak o.m. met een luitenant, die een volslagen analphabeet was. „Deze armoedig gekleede mannen komen uit vèrafgelegen streken van Rusland, zonder te weten waarom en voor wien zij moeten vechten. Hun materiaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedienen". Op de vraag of de 400 000 finsche soldaten den strijd zou den kunnen volhouden tegen het leger van een staat van 180 millioen inwoners, antwoordde generaal Badaux„Ik heb voor gesteld op alle fronten hetaanta troepen in de voorlinie te be perken door het gebruik van snelvuurwapens. Deze laatsten arriveeren thans, evenals de mu nitie in onvoldoende hoeveelheid De moreele steun, aan Finlanc verleend, is vrijwel universeel maar zulks is niet voldoende om de overwinning te behalen". Finland heeft in Noorwegen driehonderd ski-sleden besteld voor het vervoer van gewonden Noorwegen zal bovendien twee honderd ski-sleden cadeau doen Geveeht tassehen vijftig vliegtuigen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede Een for matie Britsche vliegtuigen heeft Woensdagtijdenseen verkennings vlucht op de uitreis boven de Noordzee een aantal vijandelijke gevechtsvliegtuigen ontmoet. Er ontspon zich een gevecht, dat ongeveer een half uur duurde Waargenomen werd dat een Messerschmidt in zee stortte en een andere een noodlanding in Denemarken heeft moeten maken Een der Britsche vliegtuigen ging verloren, doch de overige zijn behouden teruggekeerd. In een bericht uit Kopenhagen wordt gezegd, dat ter hoogte van Sylt aanzienlijke activiteit van vliegtuigen is waargenomen. Den geheelen ochtend werd bij tus- schenpoozen schieten gehoord en van het noordelijk deel van Sylt zag men Duitsche vliegtuigen op stijgen. Vroeg in den middag deden zich drie zware ontplof fingen voor, die naar men ver moedt, veroorzaakt werden door bommen, die op het vasteland insloegen. Naar aanleiding van de be richten over schade aan Deen schen eigendom bij de grens, ver klaart het ministerie van lucht vaart, dat, indien de Britsche luchtmacht daarvoor verantwoor- lijk zou zijn, de Deensche re geering volledige schadevergoe ding zou ontvangen. Het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigt, dat bommen op het Deensche eiland Roen geworpen zijn. De correspondent van de Daily Telegraph te Kopenhagen meldt, dat waarnemers hebben geschat, dat vijftig Britsche en Duitsch vliegtuigen hebben deelgenomen aan het luchtgevecht. Zij zeggen, dat de Britsche vliegtuigen bom aanvallen op Helgoland en Sy hebben uitgevoerd. Het Duitsche luchtdoelgeschut was zeer krach tig in actie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuwste lype hebben boven de Duitsche bocht een escadrille van negen Britsche bommen werpers ontmoet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen zochten de Engelschen hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging heb ben de Duitsche vliegers drie Biitsche bommenwerpers neer geschoten. De Duitsche vliegers keerden alle behouden naar huis terug. Muiter y onder de Bussen. Een correspondent van Havas seint, dat op 29 December op de plaats waar hij zich bevond, mui terijen onder de Russen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de Russen geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invallen van de duisternis werden uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de Sovjets hun stellingen hadden verlaten, met achterlating van hun wapens, munitie en bepakking. Des mid dags vlogen Russische bombar dementsvliegtuigen over de leger plaatsen der roode troepen en ieten drie bommen vallen. Lichting 1939. De regeeringspersdienst meldt De inlijving van de dienstplich tigen van de lichting 1939, be stemd voor het 3e regiment genie troepen, 2e ploeg, is bepaald op 12 Februari 1940. De dienstplichtigen van de lichting 1939, bestemd voor op leiding tot paardenverzorger (hieronder niet begrepen de verzorgers van het remonte-depot en tot paardenoppasser, 4e ploeg worden nader bestemd voor de regimenten veldartillerie. De in lijving van deze personen is, or. voorziene omstandigheden voor behouden, bepaald op 17 Juni 1940. Dienstplichtige;! van de hier boven vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner schap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitste van eerste oefening verlangen kunnen daartoe aanvraag doen Cantlnes voor het leger. Naar gemeld wordt, heeft de direclie van de n.v. Unilever aan de legerauloriteiten twee cantines voor het Nederlandsche leger aan geboden. De cantines zullen 26 m lang en 12 m breed zijn en elk plaats bieden aan 200 per sonen. De legerleiding zal nog nader bepalen, waar deze cantines geplaatst zullen worden. De verjaardag van Prinses Beatrix. In verband met den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari a.s. wordt van officieele zijde verzocht mede te deelen, dat het Prinselijk Paar het op prijs zal stellen, indien een feestelijke viering van dezen dag, in verband met de tijdsomstandigheden, dit jaar achterwege blijft. Bij de Tweede Kamer zijn op voordracht van de ministers van economische zaken en finari ciën drie wetsontwerpen inge diend en wel le. tot instelling van een fonds voor de economische verdediging 2e. tot wijziging van de land bouwcrisiswet 1933; 3e. tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uit gaven voor het eerste dienstjaar van het fonds. Gras als krachtvoeder. Er wordt in den laatsten tyd veelvuldig geklaagd over de vee voederdistributie. Dat is wel be- grypelyk, want vergeleken by wat iu normale tyduu aan het vee gpgeven wordt, is het toe gewezene over de geheele linie wel wat aan den schralen kant Maar waar niet is verliest de keizer zjjn recht. Men moet bedenken, dat de voorraad krachtvoeder in ons land niet groot is en dat we geheel aan gewezen zyn op de aanvoeren van uit andere landen. En dat loopt, zooals ieder wel begrypt, niet al te vlot in den tegenwoor- digen tyd. In September bedroeg die invoer nog niet de helft van wat normaal geimporteerd wordt. Begrijpelijk is het dan ook, dat de veehouders overleggen ot ze niet zelf, beter dan tot nu toe geschiedde, voor krachtvoe der kunnen zorgen. Dat gaat natuurlyk niet meer voor het seizoen, dat we zijn ingegaan. Doch voor het volgend is daar wel wat aan te doen. Men weet dat jong gras een hoog percentage eiwitstoffen kan bevatten. Dat kan wel eens 5 pet. en meer bedragen. Als men dus vaak maait, als het gras nog jong is, kan men veel gras es eiwitrijk gras verkrygen. Dat kan, zooals de graslandgpe- cialist Dr. Ir. C. K. van Daalen te Utrecht laatst nog zei, wel 40.000 Kg. per H.A bedragen. En dat zal eiwitryk zyn als men zorgt dat er eiwit gevormd kan worden. Want uit de lucht kan de plant het niet halen De grondstof voor eiwit, de stik stof, moet door ons gegeven worden. Het is nu voor ons van zooveel beteekenis, dat de uchtstikstofmeststoffen er zyn. De zwavelzure ammoniak, de kalksalpeter en de kalkammon- salpeter, met overlag gegeven, niet alles tegelyk, doch by een goede voorgiit, na elk afmaaien van het gras nog wat, stellen ons in staat om ons grasland tot hooger productie op te voeren Daar zit wat in opvoeren vaD de productie. Niet alleen wat hoeveelheid, doch ook wat kwa liteit aangaat. Het tegenwoordig sterk op den voorgrond komen van grasdrogen kan ons bij het bewaren goed van dienst zijn Eiwitryk krachtvoeder uit eigen bedrijf. Daar moet bet heen. Maar nog eens, voor eiwitvorming iB stikstof noodig. Agricola (Nadruk verboden) AXEL, 12 Januari 1940. Gisteravond is in een lokaa van de openbare school de aan gekondigde vergadering gehouden waar de heer Jansen, directeur der districtsarbeidsbeurs te Ter- neuzen, de mogelijkheden voor een aankomend winkelbediende besprak in het bedrijf van de N.V. Simon de Wit. Deze vergadering was belegc om meerdere animo te wekken voor de opleiding tot winkelbe diende. Zooals bekend is, vraagt Simon deWit veel geschikte krach ten, en hoewel 4e werkloosheic in dezen tijd van het jaar jammer genoeg nog steeds aanzienlijk is, bestaat er toch weinig interesse voor deze opleiding. Maakt ook hier misschien de onbekendheid onbemind Het bedrijf van Simon de Wit, aldus de heer Jansen, is in het laatste tiental jaren twee en een halfmaal uitgebreid, hetgeen ten gevolge heeft, dat daarin voor de jongelui, die weten aan te pakken en een gezond verstand bezitten, wel iets te bereiken is. Voor goede werkers ligt daar een groote kans Men begint als magazijnbe diende op een weekloon van f 13 (kostgeld bedraagt f 8) waar na men bij goed werken op kan klimmen öf tot chef (de z.g. A- richting), öf tot vaste wijkbezor- ger met minimum-loonen van resp. f 40 en f 25 per week. Werkelijk, zoo zei spreker, ieder die de handen uit de mouwen steekt en in zijn vrije tijd stu deert, zal daar zeker een boter ham verdienen Hoe vaak komt het niet voor, dat iemand op een leeftijd, waarop hij een behoorlijk loon zou moe ten verdienen, wordt vervangen door een kracht, die goedkooper werkt Daarvoor behoeft de werker in dat bedrijf echter niet bang te zijn. Alle hoogere func ties, zooals chef, rayon-leider, personeel-leider enz. worden be kleed door er. aangevuld uit hen, die ais magazijnbediende zijn be gonnen Hij wekte ten slotte de aan wezigen op, om zooveel mogelijk vrienden en kennissen aan te sporen even hun naam en adres op te geven aan den plaatselijken agent der arbeidsbemiddeling, waarna men te zijner tijd tot een nadere kennismaking zou worden uitgenoodigd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Hierna werden nog verschil lende foto's getoond van filialen. Het is jammer, dat deze leer zame vergadering slechts door zeven belangstellenden werd bij gewoond. Zouden er in Axel niet meer jongelui zijn, die voor deze opleiding in aanmerking komen Luchtbeschermingsoefening De eerste luchtbeschermings oefening van dit jaar is weer achter den rug. Een verduiste ringsoefening, welke in alle op zichten geslaagd mag worden genoemd. Van de zijde der be volking was er een medewerking, welke moed geeft voor de toe komst. Men heeft getoond dat men begint te begrijpen, dat de verduistering van een groot be- ang is. Er was geen verbod om op straat te komen en verschil- ende ingezetenen hebben eens enkele indrukken buitenshuis op gedaan, Dank zij de heldere sterrenhemel was de duisternis niet ondoordringbaar, maar toch gebeurde het dat men plotseling bemerkte dat er iemand rakelings passeerde, die men tevoren niet had gezien. Het was zeer donker inderdaad en toch moesten som mige patrouilles telkens consta- teeren dat een zolderraam, een W.C.-raam, een opengetrokken deur en dergelijke plotseling een zee van licht uitstraalden. Dat dit in tijd van oorlog funest zou kunnen zijn, moet men wel in het oog houden. Een woord van dank en op rechte hulde komt toe aan die mannen van de gemeente, de hulppolitie en de burgerwacht, die in de bittere koude gedurende drie uren op hun post zijn ge weest, zonder dat een woord van verzet werd geuit. Bij het uitbrengen van het rapport hunner bevindingen in het verduisterde lokaal der open bare school, waarbij een heete kop koffie en een warme kachel heel behaaglijk werkte, dankte de burgemeester allen voor hun trou we en spontane medewerking. Door de burgemeester werd met de hoofden van dienst een inspectietocht gemaakt naar alle buitenwijken. als zij ruw of gesprongen zijn, Doos 30 ct. De raadsverkiezingen te St. Jansteen. De gemeenteraad heeft vorigen zomer zes gekozenen niet toege laten als raadslid op grond van de door enkele kiezers ingedien de bezwaren, met name „dat door of namens de candidaten van lijst 3 onregelmatigheden zouden zijn verricht, die van grooten invloed zijn geweest op den uitslag van de stemming door het verspreiden onder de kiezers van zeer leugenachtige pamfletten". Tegen hun niet toelating heb ben de betrokkenen bezwaren ingediend bij Ged. Staten van Zeeland. Zij voerden aan, dal het hier geen geschil betreffende de verkiezing kan worden ge noemd en dat de candidaten niet aansprakelijk waren voor de strooibiljetten. Ged. Staten beschikten afwij zend op deze bezwaren. Met „geschillen" krachtens de Ge meentewet, aldus dit college, waarover de raad moet beslissen, zijn niet enkel bedoeld zoodanige geschillen betrekking hebbende op handelingen en gedragingen, die iD onmiddellijk en feitelijk verband staan met de verkiezing, doch evenzeer zoodanige geschil len als gerezen zijn met betrek king tot handelingen en gedra gingen, waardoor de vrijheid der keuze kan zijn verstoord, zoodat men te goeder trouw moet aan nemen, dat in de volbrachte stem ming de meening van de meer derheid der kiezers niet tot uit drukking is gekomen, daar die handelingen als onvereenigbaar met de zuiverheid der verkiezing moeten worden beschouwd. Ged. Staten overwogen voorts, dat de betreffende pamfletten ver spreid zijn na 10 uur in den avond, voorafgaande aan den ver kiezingsdag en de inhoud onjuist en misleidend was, terwijl de candidaten zelf in de verspreiding de hand hebben gehad. Het col lege zag in een en ander een niet-toelaatbare inbreuk op de zuiverheid der verkiezingszeden. Van de beslissing van Ged. Staten zijn de betrokkenen in beroep bij de Kroon gekomen. Bij Kon. Beslud is thans over wogen, dat geschillen, aangaande de verkiezing zelf gerezen, slechts runnen betreffen de ongeldigheid van de stemming in één of meer stemdistricten, dan wel een on- uisheid in de vaststelling van den uitslag der verkiezing. Het blijkt niet zegt het Kon. be sluit verder dat zich hier on regelmatigheden in even vermel den zin hebben voorgedaan. De hier plaats gehad hebbende feiten vermogen dus de rechtsgeldigheid der verkiezing niet aan te tasten. Hoewel de wijze, waarop da in Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct. - Twaall stuks 50 ct.

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2