Gymnastiekuitvoering C. A. SCHILTMAPU rts Boekh. I. C. VINK H.H. Kunstmestverbruikers Firma J. C. VINK Donderdag 18 Jan. a.s., in „HET CENTRUM". Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Ad verten tien Dames leert MAATKNIPPEN Leerares L. DE HAAN. Bezoekt de Chr. Gymn.ver. „Voorwaarts", geen spreekuur, MARKT e> n Aan de Jongelui van 18-24 jaar, die interesse bebben voor de opleiding tot winkelbediende. UITNOODIGING Wegens dienstplicht gevraagd Slager (halfwas) of flinke Leerjongen. een opsomming der cijfers. Her innerd werd aan den oorlogstoe stand en de mobilisatie, waardoor ook vele leden in 's lands dienst zijn geroepen. Het jaar 1939 is dan ook met verloopen, zooals we dat bij de vorige jaar vergadering Hoopten. Hulde werd ook gebracht aan de vrouwen in deze moeilijke tijdsomstandighe den en voor de correcte contri butiebetaling. Het totaal der ont vangsten bedroeg f 11.706.43, waarvan f5179,77 aan contributie en f248,66 voor het t.b.c. fonds. De uitgaven beliepen in totaal f 11.815,09. De uitkeering aan de leden uit de werkloozenkas be droeg f6349,90, of ruim f 1000 minder dan in 1938. Het aantal handteekeningen van werkloozen was 5689, d.i. 1310 minder dan in 1938. Op 31 Dec. j.l. was in de afdeelingskas f 124,10. Herinnerd werd nog aan het ongeluk, dat onlangs het lid D. Verbruggen met de tram is over komen en de hoop uitgesproken, dat hij spoedig weer geheel her steld zal zijn. Voorts werd dank gebracht aan de loyale mede werking van hoofd- en afdeeltngs- bestuur en ten slotte de hoop uitgesproken, dat 1940 een ge zegend jaar moge worden. De voorzitter dankte beide functionarissen voor hun keurige verslagen en hoopte dat ze nog vele jaren de afd. zullen mogen dienen. In de nu volgende pauze wer den versnaperingen rondgediend en zorgde dhr. C. Koster voor orgelspel. Op het programma stond ver der vermeld rede van een hoofd bestuurder, doch deze was met aanwezig. Hierna werd nog een lied ge zongen en volgde een samen spraak voor 3 personen, benevens enkele voorurachten ter afwisse ling. Het woord werd ook nog gevoerd door een afgevaardigde van de fabrieksarbeiders. Ds. Van Oeveren sprak het slot woord en zeide dat bij een jaars- wtsseling niet alleen wordt achteruitgezien, doch ook vooruit. Dit vooruitzien is echter moeilijk in deze zware tijdenvele mo gelijkheden zien we, ook vele verschrikkelijke. Er bestaan twee opvattingen: le laten we niet bang zijn, want de mensch is de meester van eigen leven en lot 2e is het tegenovergestelde, de mei.sch kan ook slachtoffer zijn van zijn lot, geen meester, doch een siaaf. Met deze opvattingen kunnen we het nieuwe jaar in gaan. Als christenen willen we net eenter anders zien en het jaar ingaan in het geloof. Dan zijn we geer. fantalisten. We weten dan dat ons leven niet ligt in onze handen, maar in Gods han den. Laten we dit jaar als or ganisatie dus niet ingaan als koningen, maar onderdanig en in vertrouwen op God. De voorzitter dankte hierna allen die hun medewerking aan het welslagen van dezen avond hadden verleend, waarna werd gezongen: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen, enz. Met dankzegging werd de samenkomst door as. Van Oeve ren gesloten. Op het eind van 1939 werd aan burgemeester A. C. van Waes te Zuiddorpe eervol ontslag ver leend. Dezer dagen werd tot zijn opvolger benoemd de heer M. Puylaert, tot dusver wethouder dier gemeente. Burgemeester van Waes was echter tevens raadslid, welke combinatie slechts in enkele ge meenten voorkomt. Het merk waardige was nu, dat de burge meester bij zijn vertrek als hoofd der gemeente niet tevens het raadslidmaatschap neerlegde. In de eerste raadsvergadering onder presidium van den nieuwen burgemeester koos de raad den oud-burgemeester tot wethouder. De heeren van Waes en Puy laert zijn derhalve van stoel ver wisseld. Bij K B. is benoemd tot dijkgraaf van den Koudenpolder öe heer J, de Dreu te Hoek. Kalenders enz. Evenals vorige jaren bood de N.V. Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits Maatschappij ons bij den aanvang van het nieuwe jaar een kalender aan. Deze kalender is, zooals ge bruikelijk, met zeer veel zorg samengesteld. Elk der zes bladen heeft als illustratie een reproductie naar een aquarel van den kunst schilder Anton Mauve, waaronder het kalendarium, geflankeerd door twee teekeningen, die in beschei den tint afbeeldingen geven van electrische huishoudelijke toestel len. Op kantoor of in huiskamer zal deze fraaie uitgave ons het geheele jaar door een welkome gezellin zijn. Bij de Firma A.J. Bronswijk verscheen het „Jaarboekje" voor 1940. Wij twijfelen niet, of deze handige vraagbaak voor Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen zal weer door velen worden gevraagd. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kinderhandschoen. Veldw. Griep. Een damestaschje. C. Martin, Zorgvliet (Singelweg). Een alpino-mutsje. Militairen „Centrum". Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gtsteren arrest ge wezen in de zaak tegen den jeugdigen arbeider P. v.d. Z., die op 22 Aug. j.l. tijdens de kermis, een aanslag op het leven van den heer A. v. d. Heijden, wethouder te Heesch, heeft gepleegd. Het Hof bevestigde het vonnis van de Bossche rechtbank en veroordeelde P. v. d. Z. opnieuw tot zes maanden gevangenisstraf. Vliegongeluk. Boven de Noord-Hollandsche gemeente Graft is Vrijdagmiddag een militair vliegtuig onklaar geraakt, waardoor het is ver ongelukt. De beide inzittenden hebben zich echter door met hun parachute uit het toestel te sprin gen kunnen redden. Inwoners van het dorpje Graft zagen op vry groote hoogte een militair vliegtuig, dat erg slin gerde en plotseling over de kop sloeg. Toen het al slingerende lot ongeveer 500 m was gedaald, zagen de toeschouwers dat een der inzittenden zich van het toestel losmaakte en naar be neden sprong. Deze kwam be houden op den grond. Het was de waarnemer van het toestel. Even later, toen het vliegtuig naar schatting reeds tot on geveer 100 m was gedaald, sprong ook de tweede inzittende, de vlieger, met een parachute uit het vallende vliegtuig. Ook hij kwam behouden neer. Ongeveer 300 m verder sloeg kort daarop het toestel tegen den grond te pletter. De machine vloog in brand en werd geheel vernield. Vrijdagmiddag zyn twee onderwijzers, die zich per schaats te ver op het IJselmeer hadden gewaagd, op een eenzame plaats ter hoogte van Oudezeug door het ys gezakt en verdronken. Van verre zag men het ongeluk gebeuren, doch er was geen ge legenheid nog tydig hulp te bieden. De slachioffars zyn de 27-jarige H. L Pynappels en de 25 jarige A. W. van Arkel, fraters-onder- wyzeis te Medemblik. Tengevolge van het bre ken van een gasbuis in een straat in bet Londensche Pul ham zyn drie menscben omge komen en vyt ziek geworden door gasvergiftiging. Ernstig spoorwegongeluk. Zeven soldaten, die met verlof gingen sljn om het leven geko men, negentien zyn gewond, by een spoorwegongeluk, dat Zater dag bij Orly, zes myl van Parys is gebeurd. Aardschokken in België. De seismografen van het weer kundig instituut te Ukkel hebben zwakke aardschokken opgetee- kend. Deze schokken zijn in eenige plaatsen van België en Zwitser land gevoeld. Ia geheel Noord-Italië heeft het hard gesneeuwd. In Milaan zyn de straten en pleinen geheel met sneeuw bedekt, zoodat het verkeer veel hinder ondervond. Een bijzonder schilderachtig beeld biedt Veneiië, waar thans met sneeuw bedekte gondels door de kanalen varen. De Docau is by Voekovar geheel dichtgevroren, zoodat men ter plaatse reeds te voet de rivier kan oversteken. Sedert twaalf dagen heeft men niets meer vernomen van den te Oostende thuisbehooren- den treiler Adeline, welke was uitgevaren voor vischvangst op de Noordzee. Men vreest dat het schip op een mijn is ge- loopen. De organisatie voor dieren bescherming in Zweden heeft besloten een ambulance voor paarden naar Finland te zenden. Sportnieuws. Schaken. De elfde partij in het VARA- Schaaktournooi tusschen dr. Euwe en Keres, die Zondag te Rotter dam werd gespeeld, eindigde met een overwinning van dr. Euwe, waardoor de stand geworden is Keres 6 en dr. Euwe 5 punten. De twaalfde parlij wordt W >ens- dag a.s. te Amsterdam-gespeeld. De bekende Belgische voet balexpert, John Langenus, zal Woensdagavond te Brussel voor den Vlaamschen radio-omroep een lezing houden getiteld Her inneringen van een internationaal scheidsrechter. Door het staken van den veer dienst Oostmahorn is Schier monnikoog geïsoleerd. De postdienst met de Wadden eilanden zal thans worden onder houden door de K.L.M. vanaf het vliegveld Eelde. Dnftsch legerberfchtAfgezien van plaatselijke activiteit van pa trouilles en verkenningsvluchten boven de Noordzee geen gebeur tenissen van beteekenis te ver melden. Fransch legerberfchtGedu rende den nacht werden vijande lijke patrouilles op verschillende punten van het front terug gedreven. Finsch legerberfchtIn de streek van Petsamo zijn onze troepen zeer actief en vallen vooruitgeschoven Russische pos ten met succes aan. LONDEN. Gisteravond is van de straat af een bom geworpen in het hoofdbureau der speciale politie van Ulster te London derry. Twaalf politiebeambten bevonden zich op het oogenblik van den aanslag in het gebouw, doch er zijn geen gewonden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat het Britsche schip „Highland Patriot" door een Duit- sche duikboot op de reis uit Europa is aangevallen. Er werden torpedo's afgevuurd die allen misten. De duikboot kwam later boven en gebruikte het kanon. De Highland Patriot beantwoordde het vuur en het gevecht heeft twee uur geduurd, waarna de duikboot verdween. Aan boord van het Britsche schip is één persoon gedood. Te Amsterdam is 'n Britsch tankschip aangekomen, dat in de Noordzee door een Duitsch bom bardementsvliegtuig was aange vallen. Een bom beschadigde de machine en de radiopo»!» De Heer en Mevrouw OGGEL—VAN BENDEGEM, geven met dank aan God en groote blijdschap kennis van de voorspoedige geboorte van hun Zoon EGBERT CHRIST1AAN. Axel, 8 Januari 1940. Noordstraat 36. bij de Ned. Mode-Academie. De cursus duurt 10 weken, één middag of avondles per week, in de HERV. ZONDAGSCHOOL, Julianastraat. Uitsluitend bovenkleedirig. Patronen op eigen maten. Ook voor diploma. Inlichtingen ORLEBEKE, Kerk- dreef 23. te geven door de op AANVANG 7,30 UUR. Prijzen: 25 cent, kinderen 15 cent. Plaatsbespreken tussen 5 en 6 uur op den dag der uitvoering. houdt DONDERDAG 11 JAN., des middags Ieder afnemer van meststoffen wordt aangeraden met het oog op het tekort aan zakken voor granen, hetwelk in de toekomst nog veel lastiger kan worden, in geen geval mest stoffen te k o o p e n van Handelaars, Coöperaties. Vereenigingen, of de zakken moeten eigendom worden van kooper. EENIGE LANDBOUWERS. BOEKHANDEL - MARKT tot bijwoning der vergadering op DONDERDAG II JANUARI as, des avonds zeven u u r, in de OPENBARE LAGERE SCHOOL (ingang Schoolstraat), ter be spreking van de mogelijkheden voor een aankomend winkelbe diende in een groot levensmid- delenbedrijf. Axel, 5 Januari 1940. De wnd. Agent der Arbeidsbemiddeling, C. SM1ES. M. ROBIJN, Koestraat 24, AXEL - Tel. 137, Kleine advertentiën. TE HUUR: Woning voor klein gezin, in de Nieuwstraat. Te bevragen bij F. W. D1ELEMAN, Nieuwstraat, Axel. DIT DE HAND TE KOOP E n werkmanswoning met schuur en tuin, staande in de Capellepolder. Te bevragen bij KR. HAMELINK, Capellestraat M 46. VERLOREN Gouden armband horloge. Tegen belooning terug te bezorgen bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: Huis- orgel. Aanbieding p. brief onder letters A, S., met prijs en op gave houtsoort, aantal registers, octaaf en spel, jaar van fabiicatie en merk. SAMENKOMSTEN met Profeti sche Tct keningen, in de Chr. Bewaarschool te Axel, D.V. op Woensdag 17—22 Januari n.m. 7 uur. Spreker: de heer H. C. LUCARDIE va Z'?t Toega g vrij. Zegt hêt vooit. Allen welkem» Briefordners Perforateurs

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 3