Ruwe handen Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De transporten naar de Rus sische linies in de Karelische landengte duren voort en voor de komende weken verwacht men feilen strijd. De Finsche lucht macht doet alles om de Russi sche troepentransporten en con centraties te^bestoken, doch het resultaat van deze activiteit kan niet beslissend zijn. De actie van de Russen, ten noorden van het Ladogameer, waar zij oprukten naar het plaatsje Lieska, 180 km ten noorden van dit meer, is geheel doodgeloopen De Finnen zijn bij de achter volging van de Russische troepen- deelen op Russisch gebied door gedrongen. De eenige punten, waar de Russen dus, behalve in het ge bied voor de Mannerheimlinie vasten voet hebben gekregen zijn P tsamo in het uiterste Noorden en Salla in het Noordoosten De speciale correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat de Russen, die bij Suomus- salmi verslagen zijn, niet de slecht gekleede en slecht gevoede „pro letariërs" waren, welke Moskou als kanonnenvleesch op de Ka relische landengte gebruikt. De honderden Russische lijken, wel ke bij Tolva liggen, toonen aan, dat deze Russen tot de goed gekleede en goed uitgeruste stoottroepen behooren. Versche troepen zullen waarschijnlijk noo- dig zijn om de door de zware verliezen ontstane gapingen aan te vullen. Het grootste contingent Zweedsche vrijwilligers, dat tot dusverre naar Finland is ver trokken, heeft per trein onder luid gejuich en geroep van „Fin land" en „Vrijheid van het Noor den" uit Stockholm de reis aan vaard. Onder de officieren, die hun ontslag genomen hebben uit het Zweedsche leger, om voor Finland te kunnen strijden, be vinden zich vele leden van Zweed sche adellijke families. Onder de vrijwilligers bevinden zich vele bekende athleten. Het eerste kamp voor krijgs gevangenen is in het zuiden van Finland geopend. De krijgsge vangenen worden voorzien van warme kleeren en, naar verklaard wordt, zijn zij verrukt over de menschelijke behandeling, die hen ten deel valt. Zij worden tewerk gesteld in het houtbedrijf. Uit Oslo wordt gemeld dat einde van deze week de eerste honderd Noorsche vrijwilligers naar Finland vertrekken. Het Belgische ministerie voor de landsverdediging deelt mede Duitsche vliegtuigen hebben gisteren op zeer groote hoogte gevlogen boven de pio 'incies L mburg en AntwerptH Op ver scneidene plaatsen heeft het lucht afweergeschut het vuur geopend. De Nieuwjaarsrede van minister De Deer. De minister-president, jhr. mr. De Qeer, heeft Woensdagmiddag ter gelegenheid van de jaars wisseling de volgende rede voor de radio gehouden Waarde luisteraarsiri Nederland en in de overzeesche gebieds deelen, Laat mij beginnen met u na mens de regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar. Zoowel voor uw persoon als voor uw gezin en werk. En zoowel in stoffelijk als in geestelijk opzicht. Bovenal in het laatste. Want zonder gees telijken horizon brengt stoffelijk welvaren geen blijvende bevre- i diging. De jaaiswisseiii g bestormt ons ditmaal meer dan ooit met vrager, waarop wij gaarne een antwoord gouden hebben, doch het niet ontvangen. Zal de duisternis, die over de wereld gevallen is, zich verdichten en straks ondraaglijk worden? Wij rekenen met de mogelijkheid daarvan. Maar te gelijk klemmen wij ons vast aan ieder symptoon, dat van betere dingen spreekt en houden bran dende de hoop op een nabijzijnde redding. Wij weten, dat vele millioenen in alle landen hunkeren naar het oogenblik, waarop de naties, die God in deze wereld tezamen ge bracht heeft en die nu in bitteren stiijd gewikkeld zijn, elkaar weer zullen begrijpen en vertrouwen. Zij allen strijden voor een betere toekomst en verwachten die van een voorspoedige oorlogvoering. Gezien de lessen der ervaring, moet gevreesd worden, dat die verwachting niet in vervulling zal gaan. De oorlog is een zichzelf voorttelend kwaad. Hij laat ruïnes achter, ook in de gezindheid der menschen, die geen vruchtbaren bodem vormen voor het opbloeien van een waarachtigen vrede. Een vrede, als alle belligerenten op- rechtelijk en vurig nastreven, kan niet een kind ziin van den oorlog, maar slechts de vrucht van goe den wil en begrijpend overleg. Laat ons hopen, dat, voordat het te laat is, dit zal worden in gezien. Wanneer de volken, die thans in oorlog zijn, morgen zouden aankondigen wij hebben elkan der nu eenigen tijd goed in de oogen gezien, vol haat en vijand schap, maar toch ook met het sluimerend besef van één te zijn in het verlangen naar een wel varend en vreedzaam Europa, een Europa, dat van groote mogelijk heden, die God ons in dezen tijd biedt, gebruik wil maken tot verbetering van de levensvoor waarden van allenlaat ons nu, voordat iets onherstelbaars ge beurd is, ons aan de conferentie tafel zetten, met het vaste besluit dat wij elkaar moeten vinden, dan zou een zucht van verlichting over de geheele wereld opgaan dan zouden de dooden, die reeds te betreuren zijn, niet te vergeefs zijn gevallen, en dan zou er een veel grootere kans bestaan op een duurzamen vrede dan wan neer straks een zieltogende over winnaar, bloedend uit duizend wonden, zijn zoogenaamden „vre de" aan den overwonnene oplegt. Als het intredende jaar ons binnenkort dat oogenblik van be vrijding brengt, dan zal 1940 het begin worden van een vernieuwd Europa. Wat in het tegenovergestelde geval zou gebeuren, kan ons niet anders dan met zeer sombere gedachten vervullen. Stel u voor twee sterke worste laars, die op een smal pad aan den rand van een afgrond elkaar omklemd houden, in de volstrekte verzekerdheid bij elk van beiden, dat het gelukken zal den ander naar beneden te werpen. Voor den objectieven toeschouwer staat het vast, niet alleen, dat elk van hen 50 pet. kans loopt zich te vergissen, maar ook dat de groot ste van alle kansen is, dat beiden zich vergissen en gemeenschap pelijk het lot zullen ondergaan, hetwelk de een aan den ander had toegedacht, Aldus zie ik het beeld van wat dreigt, indien de huidige oorlog met de thans beschikbare ver nielingsmiddelen tot het bittere einde wordt doorgezet. Het is daarom verheugend, dat verschillende stemmen, zoowe' uit Europa als uU Amerika, op gaan, die tot bezinning roepen. Wij mogen onderstellen, dat die stemmen ook in de belligerente landen niet zonder weerklank blijven, al moet men daar, om een indruk van zwakte te vermij den, zich ervoor hoeden hiervan ontijdig te doen blijken. Ook in die landen moet wel het bese levendig zijn, dat het beter is, onder erkenning van de weder zijds sinds 1918 begane fouten, de handen ineen te slaan, dan een algemeene uitputting en ver arming te riskeeren, die ons werelddeel tot een speelbal zou den maken van duistere machten, welke de beschaving van geen enkel land onaangetast zouden laten» Wat ons land aangaat, wij mogen met dankbaarheid geden- cem dat het tot dusver voor de oorlogsramp bewaard is gebleven en dat het van de omringende belligerente mogendheden de ver zekering heeft ontvangen, dat ook verder onze neutraliteii zal wor den ontzien, indien wij haar zelf zullen handhaven. Dat omtrent dit laatste alle twijfel uitgesloten is, daarvoor staat de onwrikbare wil van regeering en volk borg. Zwaar drukken niettemin ook op ons de gevolgen van den oorlog- Er wordt stoffelijk go eden en geestelijk door velen een harde strijd doorgemaakt. E'n vriendelijken groet moge ik hier brengen aan onze gemobiliseerden en hun gezinnen. Het offer, dat zij brenger, kan ons helpen, de zooveel lichtere lasten, die ons vaak zoo moeilijk te dragen schij nen, met blijmoedigheid te aan vaarden. De algemeene houding, die aan ons neutrale volk te midden van de heerschende onzekerheden aast, is in twee woorden samen te valten waakzaamheid en ver trouwen. Wij moeten, zoowel oecono- misch als politiek, van dag tot dag op alle eventualiteiten voor bereid zijn, maar tegelijk een kalmen en opgewekten geest be waren. Een tegenstelling bestaat hiertusschen niet. De zelfde Schrift die ons maant, leert ons óók „Voorzichtiglijk te wandelen, niet als onwijzen, maar als wijzen, den tijd uitkoopende, dewijl de dagen boos zijn". Wij willen zijn paraat en rustig. Zorgend en niet bezorgd. Als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwaden dag, maar tegelijker tijd gehoorzamend het woord „Zijt niet bezorgd voor den dag van morgen". Onze weermacht stevigend, maar in het diepe be sef, dat niet aan „de paarden en wagenen" ook niet in hun modernen vorm het laatste woord is. De bedrijvigheid van een Martha willen wij paren aan de stille overgave van een Maria. Deze paraatheid en gemoeds rust zijn zoo weinig antipoden, dat zij in tegendeel elkaar stutten. De ervaring immers leer», dat wie in bange uren tot de zwaarste taak geroepen is, het gemakke lijkst zijn evenwicht pleegt te bewaren. Indien een schip in nood is, zijn het niet de kapitein en het scheepsvolk - - gespannen op het reddingswerk die het meest vatbaar zijn voor een pa niekstemming. In den nood van deze dagen hebben wij allen een taak van redding. In kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omgeving of tegenover het volksgeheel. Wie zich het ijverigst daaraan wijd», zal het minst gevaar loopen zijn kalmte te verliezer. Ik wensch u allen toe, den zegen hiervan te ervaren. De beste v/eg daartoe is, u te stellen onder de hoede van onzen He- melschen Vader, Die op wondere wijze beproevingen tot zegeningen maakt en die hetzij het dan oorlog is of vrede ook in dit jaar bereid is ons te schenken Zijn vrede, die, naar het Pauli nische woord, alle verstand te boven gaat. Onderzeeboot j agers. Het departement van defensie heeft zes onderzeebootjagers be steld. Drie daarvan zullen wor den gebouwd door de Nederland sche dokmaatschappij n.v. en drie door J. en K. Smits scheepswer ven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardied door de n.v. Machinefabriek Stork Co., te Hengelo, doch worden geïnstalleerd door de scheeps bouwers. Prinses Juliana op de schaats. Woensdagmiddag is Prinses Juliana geheel onverwacht in Loosdrecht aangekomen, waar zij gedurende anderhalf uur schaats heeft gereden. Omstreeks drie uur verscheen, door slechts weinigen opgemerkt, een groote hofaufo aan de grens van Loosdrecht. De auto reed het parkeerterrein van „Het Plas- huil" onder Oud-Loosdrecht op, waarna de drie inzittenden uit den wagen stapten. Het bleken de Prinses en twee hofdames te zijn. Zij begaven zich naar de baan der Loosdrechtsche IJsclub, waar Prinses Juliana voor zich en haar gevolg toegangskaarten kocht. Als een loopend vuurtje ging het weldra door het dorp, dat Prinses Juliana zich op de Loos drechtsche plassen bevond, het geen velen naar het ijs lokte. De Prinses, die gekleed was in een rood fluweel mantelpak, gegarneerd met grijs bont, en een i mutsje van dezelfde stof droeg, i keek van tijd tot tijd met belang stelling naar wedstrijden voor de eugd, welke op de Loosdrecht sche Ijsbaan werden gehouden. Na anderhalf uur verliet H.K.H. met haar gevolg de ijsbaan en keerde zij naar Soestdijk terug. Gistermiddag omstreeks 2 uur verschenen bij het piashuis te Loosdrecht Prinses Juliana en Prins Bernhard met klein gevolg op het ijs Na de schaatsen te hebben aangebonden, reden zij alleen en ook tezamen tusschen het zeer talrijke publiek. dagen o.a. m'j. M. W d Ridd-r alhier en de heeren A. Dees en J. Kouwijzer, beiden te Terntuzen. Door Burg. en Weth. van Hoek is benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer L. Stolkjr. te Zaamslag. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Voor Finland Wij vernemen, dat de geldin zameling, uitgaande van de Finsch N-derlandsche vereeniging n samenwerking met het Neder- landsche Roode Kruis, ten be hoeve van het Finsche Roode Kruis, thans een totaal bedrag van f 100,000 heeft bereikt. De geldinzameling wordt met kracht voortgezet. Een Nederlandsche dame te Londen heeft haar sympathie en bewondering voor het Finsche volk tot uitdrukkit g gebracht door een gift van 20,0uU dollar (ruim f 37,000) aan Finland. Witter dan wit worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met AXEL, 5 Januari 1940. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat volgende week wordt begonnen met het vervol gen van a. de aanslagen Grond- en Per- soneele Belasting (gedateerd vóór 1 Aug. 1939) welke nog niet ge heel zijn voldaan b. de aanslagen Ink en Ver mogensbelasting 1939/40, geda teerd in Juli, waarop nog niet */9 deel is betaald en c. de aanslagen Ink. en Ver mogensbelasting 1939/40, geda teerd in October, waarop nog niet V» deei is aangezuiverd. Rijwielpad langs den weg Halst Axel—Sluiskil. De weg van Hulst naar Kijkuit en de voortzetting daarvan over Axel naar Sluiskil, vormen de voornaamste Oost-West verbin ding in O. Z. Vlaanderen. Zoowel het eerste gedeelte, dat tot één der belangrijkste w.gen van het tertiaire wegenplan be hoort. als het tweede gedeelte, dat Rijksweg is, voldoen geens zins aan de eischen van het tegenwoordige verkeer, zoodat een spoedige afdoende verbetering dringend noodig is. In verband hiermede heeft de A N.W B. een verzoek gericht tot den Minister van Waterstaai en Ged. Staten van Zeeland om dezen weg van een 6 M. breede ver harding en een vrijliggend rij wielpad te voorzien. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de Minister medegedeeld, dat wat betreft het gedeelte Axel- Sluiskil, niet kan worden overge gaan tot den aanleg van een rijwielpad op Rijkskoster, terwij de AN.W.B. van Ged. St. bericht heeft ontvangen, dat voorhands bezwaar bestaat, mede vanwege de daaraan verbonden hooge kosten, langs het gedeelte Hulst- Kijkuit over te gaan tot den aan leg van een rijwielpad. Voor machineschrijven, di ploma C (hoogste snelhHdsdi- pioma) van het Instituut Riënts Balt te Dep Haag, slaagden deaer Politierechter te Middelburg. In de zitting van 2 Jan. werden de volgende zaken behandeld: F. J. d. S-, 49 j., wiedbaas te Koewacht, was verdacht van ver duistering van geldsbedragen van f5,50 en f6,44 ten nadeele resp. van L. v. d. Keele en J. Baert. 120 boete of 10 dagen hecht. C. L. J d. N., 37 j., handelaar te Sas van Gent, heeft op 21 Nov. 1.1. te Sas van Gent gepoogd 32 liter benzine frauduleus uit te voeren, f 10 boete of 5 d hecht. P. A Th. P., 55 j., sigarenfa brikant te Hulst, was in verzet gekomen tegen een vor.nis van dzn Politierechter te Middelburg waarbij hij wegens overtreding van de Tabakswet werd veroord. tot f 100 of 1 maand hecht, met verbeurdverkl. van de inbeslag- genomen goederen. De Officier van Justitie werd niet ontvankelijk in zijn vordering verklaard. De straf bleef zoo. Vliegtuig verongelukt. Gistermiddag is nabij het vlieg veld WaalbaveD te Rotterdam een door de n.v. Koolhoven ver vaardigd vliegtuig, dat bestemd was voor de militaire luchtvaart tijdens een officieels proefvlucht neergestort en totaal vernield. De bestuurder, de invlieger van de fabriek Th H. J. Coppers, is bij dit ongeluk om het leven gekomen. Hij sproDg op onge veer honderd meter met zijn valscherm uit het neerstortende vliegtuig, maar de hoogte was onvoldoende om de parachute gelegenheid te geven zich te openen Het ongeluk is om kwart voor vier gebeurd. Kort te voren was de invlieger met het toestel opgestegen om een officieele proefvlucht te maken voor des kundigen van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium. Da invlieger moest o a. een duikvlucht demonstreeren en toen hij deze van een hoogte van ongeveer 2500 meter at had ingezet, zag men dat de duik veel dieper werd gemaakt, dan gewoonlijk het geval is. Daarop zag men het toestel pijlsnel neerstorten. De machine kwam terecht op een stuk bouwgrond, onder de voormalige gemeente Pernis, op ongeveer 4 km afstand van het vliegveld. Ooggetuigen hebben gezien, dat de bestuurder uit het vliegtuig sprong, toen dit naar schatting een goede honderd meter van de grond af was, Het valscherm kon zich niet meer openen op dezen korten afstand, zoodat de heer Coppers een pijlsnellen val maakte en op slag gedood werd. Men vond htm vlak bij het wrak van het vliegtuig, dat bjj den slag tegen den grond volslagen vernield werd. De bij dit ongeluk om het leven gekomen piloot was reeds eenigo j-»ren invlieger bij de n.v. Koolhoven, voor welke onder neming bij tal van toestellen voor de eerste nual ia de luch| Doos 30-60ct Bij Aprftian Drogisten ZONDAG 7 JAN 1940 Voorin 97, are Ds. van O/veren Bcv. nieuwe k'-rkeraadsledts. Nam. 2 L eske;k Voorm 9-30 ure Ds. TUemens, van A irdeuburg Nam. 2 Dezelfde Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Voorm. 9 30 ure Nam. 2 Lceskerk

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 2