KLOOSTERBALSEM Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. DAMPO GESPRONGEN HANDEN No. 78. VRIJDAG 5 JANUARI 1940. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een terugblik. Een jaar van verdrukking, roof, plundering en brandstichting, rnèt en zonder oorlog is voor Europa ten einde. De oorlogsfakkel, in Polen ontstoken, heeft een brand gewekt, welke eerst naar het Westen is overgeslagen en daarna, verraderlijk als een heidebrand, ondergronds door de Oostzee landen heen is gekrepen naar het Noorden, om daar, in Finland, opnieuw met felle vlammen uit te slaan. In Polen is het vuur gedoofd niet gebluscht. Het heeft er als het ware zichzelf verteerd, niets dan een smeulenden puin hoop achterlatend, waar geen vlammen meer uitslaan, maar waarvan het vuur zich nog altijd kan verspreiden in Zuidelijke rich ting, waar de brandgangen smal zijn en veel brandbaar materiaal ligt opgestapeld. In het W-sten zijn de brand haarden g« lukkig nog gering in aa tal, maar zij zijn helaas ge vaarlijk. Het flikkert op de Fransch—Duitsche grens, brandt nu en dan op de Engelsche en Duitsche kust en de zeeën tus- schen deze kusten zijn als met olie overgoten, waarop de vlam men her en der dansen, vriend en vij and aantastend, maar ook den voorbijganger, wien geen andere wegen openstaan, af en toe z-ngend en steeds dreigend ieuw. branden te verwekken. Ook in Oost-Azië, waar de brand al zooveel jaren eerder ontstoken was, vreet het vuur in China nog steeds door, telkens door de Chineezen met grooten moed tot staan gebracht, maar dan elders weer opvlammend. In de werelddeelen en de landen, die tot dusver gespaard bleven, is men waakzaam en doet men zijn uiterste best het overslaan van den brand te voor komen, maar het vuur is ver raderlijk en zoo is ook de wind, die het her en der blaast. FEUILLETON Berlijnschb Roman. S 22) Vaak liet hij ook reeds 's mor gens vroeg een briefje achter, waariD hij zieh in de hartelijkste termen verontschuldigde, achter ep de tatel in het salon. Wanneer hij het dan 's avonds nog daar vond liggen, wierp hij het in de prnllemand, zonder er verder over na te denken. Ook heden zond hjj een ordon nans met een brieije. >Lieve Klara 1 De kameraden wilden me niet laten gaan. Er was een teest in bet easino. Ik moet hnilen met de wolven in bet bosch. Natuurljjk zon ik veel liever in ods moei, gezellig buis gebleven zjjn, waar jjj, nrme schat, tegenwoordig zoo vaak alleen zit. Maar 't is te ver weg en ik kan me Diet tóó nit den kring der kameraden terugtrekken als ik zoo graag zou doen om jou gezelschap te honden. Ik stuur Je hier by een doos pralines. Ik weet, je houdt daarvan. Nog voor «uddernaeht bes ik als een solied UW KINDJE VERKOUDEN In Spanje bracht het einde van den burgeroorlog toch voor velen nog nieuwe ellende. Grootmoe digheid valt een overwinnaar vaak zwaar, doch in een burger oorlog meer nog dan in een oorlog met vreemde volken. De Tsjechen zaqen het beetje vrij heid, hun na Milichen gelaten, met ruw geweld verstoord. Zij staan thans niet alleen in een politieke, doch ook cultureele af hankelijkheid, erger dan ooit on der de Habsburgsche monarchie het geval is geweest. Het lot der Polen is zoo verschrikkelijk als dat van overwonnen volken slechts zijn kan. En met de Tsje chen en de Polen lijden de Joden, die in Tsjechoslowakije en Polen ook wel aan vervolging bloot stonden, doch toch nog vele gelegenheden hadden zich te handhaven, welke hun nu ont nomen zijn. De Oostzeestaten bleven voor oorlogsgeweld bewaard, omdat zij zich aan den sterkere onder wierpen zij verkeeren in een staat van hoorigheid, welke door den overweldiger in één greep in lijfeigenschap veranderd kan worden. De Duitsche bevolking dier staten heeft huis en hof moeten verlaten om in de ver laten Poolsche streken een nieuw bestaan te zoeken De Finnen strijden met taaie geestkracht om aan knechting van de bolsjewis tische beulen te ontkomen. De Albaneezen hebben na een kort verzet hun inheemschen ko ning door een vreemden heer- scher zien vervangen ook hun land is in een staat van hoorig heid vervallen. En achter deze volken staan vele anderen, die den oorlogs brand zien woeden op hun gren zen en zich in groote zorg af vragen, wanneer ook voor hen het alarm zou kunnen slaan en wat hun lot zou wezen, als de blinde woede van den oorlogs brand hen treft. Het lot der overweldigden is diep beklagenswaardig, maar veel beter zijn de bewoners der groote oorlogvoerende staten er niet aan toe. Waar de vrijheid al niet eerder geknot was, omdat de regeerders van den dag dit de beste methode achten om een volk tot gehoorzaamheid te nopen, heeft de oorlog gedwongen tot maatregelen, welke de vrijheid aantasten. De gezinnen zijn uit- eengescheurd, doordat de man nelijke leden aan het front staan en de kinderen uit de steden zijn weggevoerd, het gemis aan licht in de lange, sombere winter avonden werkt neerdrukkend en jeangstigend. De volken, die niet in den maalstroom van den oorlog be trokken zijn, hebben reden tot groote dankbaarheid, maar dat neemt niet weg, dat ook zij hun offers moeten brengen aan den Moloch van den tijd. Zij gaan gebukt onder geweldige lasten van bewapening, hun handel is ontwricht of moet nieuwe banen zoeken en het oorlogsspook blijft dreigen. Zal het jaar 1940 aan zijn einde een betere wereld aanschouwen dan thans aan zijn begin Wij hopen van harte, dat het naar waarheid een nieuw jaar zal worden. Een nieuw jaar in ma- terieelen, maar vooral ook in geestelijken zin, een jaar van ommekeer in de harten èi in de hoofden. Geweld brengt geen vrede en maakt met den overweldigde den geweldenaar ongelukkig. Het schept haat en wrok en draagt de kiemen van nieuw geweld in zich. Wrok, haat en wantrouwen zijn de kankers van onze huidige vol kengemeenschap en zoolang de middelen niet zijn gevonden om deze kwalen weg te snijden, zal de menschheid aan pijn en ellende bloot staan. echtgenoot thuis 1 Ga maar vast slapen En dan een verzoek wees zoo vriendelijk my mijn blauwe portefeuille te zenden. Er liggen eenige bankbiljetten in. Ze ligt in de rechter bovenlade van mijn schrijftafel, steek de porteieuille in een ot ander boek." Ze had de gordijnen terngge- schoveD en bij het witte sneeuw- licht het briefje gelezen. Het schrift kwam haar zoo eigenaar dig voor, alsof 't in 't geheel niet zjjn handschrift was, zoo onregel matig en beveDd, zoodat ze een oogenblik in twijlel was of ze er wel goed aan deed daarop een portefeuille met geld af te geven, ot 't niet misschien een poging tot afzetterij was, waarmee men iD Berlijn zoo vaak vrouwen be droog wier echtgenooten zich door een bode iets van thuis lieten halen. Maar toen herkende ze toeh aan kleinigheden zijn hand schrift op het grijze blnonoten papier dat hij altjjd by zich had. Maar hoe kwam dat onvaste schrilt Na, de brief was Da een feestmaal geschreven Eg- mont was zeker niet meer gehee' eu al 0 achter 1 Ze ging dns naar de sshrjjftafel, opende de le, naai de portefeuille er uit, deed die in een boek ei pakte dat alles in een courant, en liet dit pakje door een bediende aan den ordonnans geven. Toen ze de la van de schrijf tatel weer wilde slniten viel haar oog op haar eigen handschrift. Een hoek van een door haar geadres seerden briet kwam nit een con vert, afkomstig van haar oom, te voorschijn. Een zacht lachje speelde om hare lippen, een lachje dat haar gelaat by na bekoorlijk maakte Ze greep naar het briefje, dat ze herkende als datgene dat ze Egmont geschreven had als ant woord op zijn huwelijksaanzoek. Zoo zorgvnldig had hjj het dus bewaard by de dingen die voor hem de meeste waarde hadden, die hy niet wilde verliezen 1 O, dat maakte zooveel donkers cd raadselachtigs weer goed 1 Hij had haar dus toch lief Juist dezen brief bewaarde hij zoo zorgvuldig 1 Haai hart klopte van blijde ontroering. Ze wilde dien briet nog een- maal lezen, met al die woorden die zoo uit het diepst van haar hart opgeweld waren en die ze met terzijdestelling van alle schuchterheid tot hem gerioht had, met een beroep op ajjn goed' beid, Zijn eer, terwille ven Gelukkig begint het ook tot sommigen in de oorlogvoerende landen door te dringen, dat een overwinning, het einde van een oorlog door militaire uitputting of onmacht, nog geen vrede be- teekent, dat men in en voor den vrede vaak met meer durf, meer geestkracht en meer volharding moet strijden dan in den oorlog. Als eenmaal het wapengeweld voorbij is, zullen zij, wier beter inzicht door den loop van zaken in de laatste vijfentwintig jaar ontwaakt is, hin strijd te strijden krijgenden strijd voor een eer lijken en rechtvaardigen vrede, een statengemeenschap gebaseerd op vertrouwen en eerbied voor eikaars materieel en geestelijk bezit. Er zal dan veel onrecht goed te maken zijn, maar niet, zooals in het afgeloopen jaar geschied is, door het bedrijven van een tienmaal grooter onrecht. Het recht zal met rede en billijkheid gepaard moeten gaan. Wij hopen vurig, dat het nieuwejaar ons den vrede zal brengen over de gansche wereld, maar even vurig hopen wij, dat die vrede meer zal zijn, dan een bestand tusschen twee oorlogen in, dat hij gepaard zal gaan met een gemeedschapsbesef en een rechtvaardigheidszin, wel ke de komende geslachten tot in een eeuwenver verschiet zal be vrijden van de gruwelijke nacht merries, waaronder de mensch heid thans gebukt gaat. De brand moet niet alleen ge bluscht en de schade hersteld, het brandgevaar moet worden weggenomen. (N. Rott. Crt.). Strjjd in Finland. In de afgeloopen drie weken hebben de Russen den eenen aanval na den anderen gedaan op de Mar.nerheimlinie, in het bijzonder in het gebied van Sum- hun gemeenschappelijk geluk. Eu, hoe goed had hij haar be grepen 1 Met geopende armen was hy op baar toe gekomen, zooals ze als eenig antwoord het van hem gevraagd had. Het was zoo stil, zoo rustig om Klara von Wandersee heen zooals ze daar aan het venster stond en op het soeeuwbedekte landschap uitzag. Vau nit de verte kwa men klokketonen. Morgen was het Zondag ze lnidden den feestdag in, en een ond vers kwam haar in de gedachten Bezwaard gemoed, leg af [de zorgen Verheft U neergebogen hoofd 1 Dit is de aangename morgen, Door God ter ruste U beloofd. Toen ging ze weer naar de schrijftafel, nam haar brief en Een schrille kreet klonk door het vertrek, een kreet zoeals die slechts door smart en ontzetting teweeggebracht kan worden. Het kleine witte diDg gleed nit de krachtelooze handen der vrouw op den bodem. Haar briet, haar antwoord op zjjo gewichtige levensvraag was ongeopend Hy bad dien nooit gelezen. On* verechillig had hü hem bij do AKKER'5 ma en Kvolemajaervi, evenals bij het Suvantomeer. Bij eerstge noemde twee punten zijn de Russen tot de eigenlijke Manner- heimlinie doorgedrongen. Hoewel vooral in de afgeloopen week de bedrijvigheid van de Russische artillerie in dit gebied groot is geweest en met grooter nauw keurigheid werd geschoten dan daarvoor het geval was, zijn vol gens de Finnen al deze aanvallen afgeslagen en is de Mannerheim- linie intact gebleven. Intusschen is men in Finsche kringen eenigszins verbaasd over de plotselinge verandering in de tactiek der Russen en de betere voorbereidingen, die aan de eigen lijke aanvallen voorafgingen. Men vermoedt, dat nieuwe militaire deskundigen aan het Russische front zijn aangekomen. anderen in de la geworpen, en hem vergeteo, want de hoofdzaak wist hij immers uit den brief «en haar oom, dat ze hem haar iielde en voor hem was dat hetzelfde als haar gsld wilde schenken. Zo viel Diet fliuw, ze behoorde niet tot die vrouwen die door de slagen van het noodlot lichamelyk terneergeworpen en geesielyk hulpeloos gemaakt worden. Het was avond van den volgen den dag. E>mout was niet, onder voorwendsel dienst te hebben den geheelen dag in de stad gebleveD, maar was reeds een uur voor het middagmaal in de villa terug. Hij vond zijn vrouw niet op haar ge wone plaats aan het venster. Ze was buiteD in deo beaueenwden tuin, eu toen bij haar ?.ag slo -g ze juist den weg naar het meer in. Het kwam hem bijna zoe voor alsof ze voor hem uit den we8 want ze moest hpm wel gezien hebben to a hij w»s komen aanrijden. Hjj ging haar achterna ia dea tain. „Zag je me Di«t ko en, lieveling," vroeg hjj, to-hy ha»r had ingehaald. (Wordt ve» voL-d}i AXELSCHEfra COURANT F". Wrijf dan keel, rug en borstje in met V Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! .Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Griep,-Kou, Piln.*Lte„enh^ altijd een poeder of cachet van Mijnhard!» Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 CV Cachets,genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50c4 zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien! Maar déAraan sukkelen is nu niet meer noodigGe behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den ver zachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig glad en gaaf maakt, dank zij de aromatische en huidgenezende bestanddeelen die Uw huid als 't ware verjongen. Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en maakt deze weer gezond en soepel. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middel ;n en is ook niet te vergelijken met geparfumeerde crèmes, die wel aan genaam ruiken, maar niet genezen. Ook onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaaf wonden, schrale huid, kloven, ge sprongen handen en wintervoeten. Pot van 25 Gr. f 0.621/j, pot van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1940 | | pagina 1