immuun Mei <lc 3 Dampo producten bestrijdt Ualle verkoudheden Nieuws- en Advertentieblad voor. Zeeuwsch- Vlaanderen, Nieuwjaarswenschen No. 74. VRIJDAG 22 DECEMRER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel BERICHT DE ADVENTREDE VAN DE KONINGIN Binnenland. 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. W gens net Kerstfeest ver- scttijnt aanstaande Dinsdagavond de" „Axelsche Courant" niet. Het eerstvolgend nummer zal in plaats van Vrijdagavond 29 Dec mber DONDERDAGAVOND 28 DECEMBER verschijnen. Zij, die in het NIEUWJAARS NUMMER van dit blad, dat van huis tot huis in de kom der gemeente zal worden bezorgd, hun NIEUWJAARSWENSCH aan familie, vrienden, bekenden en begunstigers willen kenbaar maken en daarvan nog geen op gave deden, hebben hiertoe alsnog gelegenheid tot Zaterdag 30 De cumber a.a. uiterlijk tot 11 our vin. DE PRIJS IS 40 CENT De Nieuwjaarskrant zal ver schijnen op Maandagmorgen 1 Januari 1940. DE UITGEEFSTER. De Koningin heeft Woensdag middag om 1 uur door de radio de volgende adventrede voor haar volk gehouden Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerstboodschap, worden wij iederen keer opnieuw als het ware boven onszelf en boven ons dagelijksch leven uit geheven worden wij uit onzen menschelijken schemer overgezet in het licht, dat ons uit Bethlehem tegenstraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk, en ook ieder persoonlijk, zwaar beproefd worden. Sedert inenschenheugenis is er nimmer onbeschrijfelijker tegenstelling geweest tusschen de heerlijkheid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde FEUILLETON Berlijnsche Roman <5 19) Hij had juff ouw Blume en haar gezellige, eenvoudige ouderwet- sehe woning slechts vluehtig be- 60nrt*vir.n *d gedachtWanDeer ze maar, al is 't ook nog maar zoo W'-img, tact heeft, dan zal ze zich zoo eenvoudig kieeden als zoo'u rijk meisje 't maar kan. En toch was 't hem niet onaan genaam, dat se zich hier van een zoo onsjmpathieken kant liet zien, dat ze dat wat hij zoo gaarne veröeterd wilde hebben, toonde aan haar, aan wie hjj die ver betering wilde toevertrouwen. Za zetten zich aan de ronde kotfie- talel, waarbij juffrouw Biume Kiara met een vriendelijk lachje verzocht als dochter des huizes op te treden en de aolfie in te schen ken Juist, toen het gesprek be gonnen was, klonk tweemaal kort achtereen sehril de bel. Rosalie Binme kreeg een kleur van scnrik en ze wierp een snellen aDgstigen blik naar Egmont. Reeds haarde men dan tred van het kleine Dampo verkondheids balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo hoestbonbons, Doos 25 ct. Dam po nem-drnppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. wereld. Naarmate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestesoog verdicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat Ik vol ont roering en innerlijke blijdschap tot u allen het woord richt in dezen adventstijd. In de eerste plaats richt Ik dit woordtot onze geheele weermacht, in alle deelen des rijks tot allen, die aan onze grenzen en onze kusten de wacht houdentot de bemanningen van onze oorlogs schepen, die onze wateren be waken, zoowel hier als in Oost en West Indiëtot allen, die voor het vaderland ook geduiende de komende feestdagen aan hun huiselijken aard onttrokken zijn tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moeten missen. Ook denk ik hier aan de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen in de uit oefening van hun plicht, en aan hen, wien blijvend letsel in 's lands dienst werd toegebrachtaan onze wakkere zeevaarders en visschers, die reeds zoo menig offer hebben moeten brengen aan de tallooze anderen, wien eene bijzondere beproeving door de tijdsomstandigheden is op gelegd. Al zijn voor U allen de uiterlijke omstandigheden, waaronder u het Kerstfeest herdenkt, ditmaal an ders, voor sommigen smartelijk, het behoefi daarom niet minder u de vervulling te brengen van het diepste en het beste, dat in u leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit ver band herinner Ik mij een on vergetelijk schoonen zomermor gen. Ik was vroeg naar buiten gegaan, om indrukken met Mijn penseel vast te leggen van hooi landschap en boomen. De lucht dienstmeisje, en de deor werd geopend Het volgende oogenblik stond een jeugdige, betooverende versehjjaing op den drempel Aünie von Egelstern. Aarzelend stond ze daar, verrast door den aanblik van het gezelschap dat ze voor zich zag. O, tante B üaoehen, ik moest gauw nog even komen. Oh... Egmont klonk 't dan als een zucht. Ze verstomd*, want reeds stond de oude juffrouw bij haar, legde zacht den arm om haar schouders en troonde haar mee naar een deur die naar baar slaapvertrek voerde. Kom Annie, daar zullen we met elkaar praten. Ik heb be zoek, kom mjjn kind Egmont was opensprongen en naar het venster gegaan, waar hp staarde naar den kleinen, door hooge muren omgeven tuin, waarin de Novemberwind speelde met de lange ranken van den wilden wiBgerd. Toen bjj zich weer tot zijne bruid wilde wenden, zag hjj tot zijn verbazing, dat ze onverschil lig was blijven zitten en een al bum met prentbriefkaarten door bladerde. 't Moet mooi zjjn in Eogadin. Ik wat ar nog nooit. Ben jij wel was, jammer genoeg, bedekt en Ik vreesde, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van achter de boomen kwam een zonnestraal die het gemaaide gras en de oppeis in goud-rooden gloed zette en binnen enkele oogenblik ken baadde het geheelelandschap in overweldigende zonnepracht Het was in den waren zin des woords eene beleving om dit alles in zich op te mogen nemen. Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is skchts zwak naast de kracht, welke wij ont vangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan de kiacht uit die bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers, aan koele, nuchtere hoof den, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en voldoening, dat Ik getuige ben van zooveel spontane toewijding en bereidwilligheid om alom in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te ko men en het leed te verzachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieuwen om eensgezind en met taaie volharding de hui dige nationale beproeving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek ik de hoop uit, dat, on danks de bewogen tijden, die wij beleven, de verheven rust en kalmte van het komende feest ons deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in ons allen en de geheele menschheid indale. Ik zal veel aan u denken. Zonder visum naar België De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt eens in St Moritz geweest, Eg mont? vroeg ze zacht. Een oogenblik keek hjj haar sprakeloos aan. Maar toen dacht hij met een gevoel van verlich ting, dat ze niet kou vermoeden, welk een aangrijpende scène nit een treurspel zich daar zoo jnist voor haar oogen had afgespeeld Toen kwam ook reeds juffrouw Blame weer binnen. Hjj boorde deuren openen, de huisdeur in 't slot werpen en Annie was ver dwenen. Ik bied n wel zeer rnjjn verontschuldigingen aan, mejuf frouw 't was een leerlinge van me. Ze is nn weg. Een uwer leerlingen vroeg Kiara. Dat zon men niet den- ken. Ik dacht, dat 't een actrie was. Zoo wild, zoo theatraal opgesmukt. De onde dame en Egmont za gen elkaar viuchtig aan. Hoe hard en ordinair klanken deze woorden. Op ziohzeli had Kiara misschien niet zoo geheel en al ongelijk, maar de manier, waarop ze 't zei. Het gesprek wilde niet zoo reebt meer vlotten. Kiara bleef bij haar koele onverschilligheid, juffrouw Biume was niet in staat hear op 't goede spoor tehtmcUfi, Teneinde het vreemdelingen- bezoek tijdens de Kerst- en Nieuw jaarsfeesten te bevorderen, heeft de Belgische regeering besloten, op voorstel van den offïcieelen dienst voor vreemdelingenverkeer alleen Nederlanders, die tusschen 23 December en 2 Januari de Belgische grens overschrijden, van het bezit van een paspoort en daarbij behoorend visum te ontslaan. Het bewijs van Neder landerschap of een identiteitskaart zullen volstaan om in België te worden toegelaten. De Ncder- landsche onderdanen, die van dezen gunstmaatregel gebruik ma ken, moeten echter op 2 Januari voor middernacht Beigië weer hebben verlaten. De Winkelsluiting en feestdagen In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden Winkelsluiting in de Kerstperiode. Voor alle winkels Van 18 tot en met 23 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Maandag en Dinsdag. Voor de toepassing Winkelsluitingswet staan deze feestdagen met gewone werkdagen gelijk en gelden geen beperkende bepalingen. Winkelsluiting in verband met Oudejaar. Oudejaarsdag valt dit jaar op een Zondag. Behalve de gewone afwijkingen geldende voor eiken Zondag, geldt voor Zondag 31 December, benevens voor Zondag 24 December het volgende Winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk, chocolade, al dan niet sa men met consumptie-ijs in voor raad zijn, mogen geopend zijn van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Slecht» één ding ztond Evmont dnideljjk voor oogen hij moast het met de onde dame eens wor den, hij moest haar zijn wenseh kenbaar maken, dat Kiara tot een otficiersvrouw opgevoed zou wordeü, zoodat hjj haar aan de heeren van zijn regiment als zijn bruid zou kannen voorstellen. Hij stond eensklaps op en zei kortat tot KiaraVind je eoad, dat we nu gaan Juffrouw Blame is moe, Ea zonder haar antwoord af te waehten nam hjj van zijn oude gastvrouw afscheid. De afkeer van zijne brnid was in dit oogenblik zijn zelfbeheer- sching bijna te machtig geworden Vriendelijk verzocht juffrouw Blnme, Kiara nog eens terug te komen, voor welke uitnoodiging deze met een koel lachje dankte Zonder een woord te wisselen, liepen ze naast elkaar voort, tot dat ze bij een standplaats van huurrijtuigen kwamen. Wees zoo goed, beste Kiara, nn alleen naar huis te rjjden. Ik moet noodzakelijk nog naar de kazerne en ik heb geen tijd om je eerst nog naar huis te brengen, Best, zei ze, kalm in haar rjjtnig slappend. Hij ademde op, toen het rjjttrft rich in beweging sslte. Hetzelfde geldt voor winkels in bloemen en planten. Voorts geldt voor winkels in visch, fruit e.d. dezelfde verrui ming als op een gewonen Zon dag, n.l. vier of zes uren verkoop gelegenheid tusschen 8 uur v.m. Alleen de gemeenteverordening kan andere afwijkingen toelaten. Nieuwjaarsdag valt dazen keer op 'n Maandag. Daarvoor gelden geen beperkingen. Kerstviering van het Prlnseljjk Paar. Het ligt in de bedoeling van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de Kerstfeestviering met het personeel ten paleize Noordeinde, te 's Gravenhage, op den eersten Kerstdag, om 4 uur n.m. door de radio wordt uitgezonden, in het bijzonder voor de gemobiliseer- den te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huiselijken kring kunnen doorbrengen. De Staaisleening. Een redacteur van het A N.P. heeft gisteren den minister van Financiën gevraagd naar zijn in drukken omtrent den afloop der staatsleening. De leening heeft niet op gebracht zei Z Exc. wat wenschelijk geweest ware. Er is ingeschreven voor een kleine f 100 millioen. Met de f60 mil- lioen, die bij de fondsen geplaatst zijn, vormt dit slechts ruim de heltt van het bedrag, dat de re geering zich voorgesteld had thans te consolideeren. Indien men uitsluitend let op het bedrag, waar voor de inschrijving op de vrije markt was opengesteld, is het zelfs minder dan de helft, Komt dit resultaat geheel on verwacht vroeg de redacteur. Met de mogelijkheid ervan is ge rekend, al gaf natuurlijk de rede lijke kans, die aanwezig geacht werd voor het tegendeel, des- door slag bij het uitkomen met zulk een groote emissie, sprak de minister. In dezen nacht doorworstelde Egmont von Wandersee nog een laatsten strijd met zichzelf en zijn lot. Wanneer Aonïe gebonden ware geweest, evenals hij, dan zon het hem gemakkelijker ge vallen zijn op zijn eenmaal in geslagen weg voort te gaan Maar nn was ze vrij, ze had hem nog lief en hjj had de overtnigiag gekregen dat ze nu met bem mee zon gaan, hem overal zon volgen als zjjn getrouwe levensgezellin. Ach 't was vreeseljjk. Hij kwam dezen nacht niet tot rnst. Voortdurend liep hij heen en weer en peinsde en overlegde, om bij het aanbreken van den morgen tot het besluit te komen, dat alles zoo moest blijven als het nn was. Nog in den voormiddag bezocht hij zjjne bruid om de noodzake lijkste stappen, die hem nu een maal te doen stonden, te gaan bespreken. Na, visites behoefde hjj niet af te leggen. Rndolf Nckelberg was in den afgeloopen nacht ta melijk zwaar ziek geworden en Kiara verklaarde dat 't haar on- mogeljjk was hem en het hni» te verlaten, Wordt TOfTolgdl, AXELSCHE

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1