Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. ken. Aangezien de lijd om het schip te herstellen te gering was, besloot commandant Langsdorff zijn schip tot zinken te brengen. Eenige mijlen buiten de haven van Montevideo heeft dit scheeps- drama zich Zondag afgespeeld, terwijl duizenden nieuwsgierigen zich op de kaden verdrongen. De bemanning ging in de reddingbooteneenige ontploffin gen weerklonken en de „Admiral Graf von Spee" verzonk in de golven, terwijl volgens de Duitsche legatie de comman dant zich nog aan boord bevond. Dit laatste wordt echter door Reuter in twijfel getrokken. Een fel brandend wrak was het eenige, dat nog enkele oogen- blikken van het vestzakslagschip te zien was. Voordat de „Qraf Spee" de haven van Montevideo verliet voor zijn laatste reis die op den bodem der zee zou eindigen speelden zich dramatische too- neelen af. De kaden stonder. vol toeschou wers. De politie hield het pu bliek op een afstand. Toen 31 gewonden aan land werden ge bracht snelde een matroos naar de ambulance, de tranen biggel den over zijn wangen.. Hij riep zijn kameraden een „tot weer ziens toe". Een matroos droeg een kleinen Kerstboom. Langzaam stevende het schip de haven uit in zuidelijke richting, gevolgd door het Duitsche s.s. „Tacoma". Tevoren hadden twee Duitsche officieren het schip verlaten. Zij bfgaven zich per taxi naar een onbekende bestemming. Gereed schappen voor herstelwerkzaam heden werden overgebracht aan boord van een Duitsch schip, dat langszij lag. De „Qraf Spee" was spoedig uit het gezicht. De Duitsche vlag hing aan de groote bramsteng en op het achterschip. Toen de oorlogsbodem drie mijl buiten de kust van Uruguay was, ging hij voor anker en maakte men aanstalten om het schip tot zinken te brengen. Om 11.27 's avonds (A'damsche tijd) weerklonken een drietal ont ploffingen..en spoedig zonk het schip. Gedurende de paar minuien, dat het drijvende bleef, bevonden zich de „Tacoma" en twee Argen- tijnsche oorlogsbodems in de buurt. Zwarte rookwolken hingen boven de plaats, waar de „Graf von Spee" in de diepte verdween met al het geschut aan boord. Voordat de ontploffingen weer klonken hadden vijf redding booten, naar men meent, 500 leden der bemanning aan boord genomen. Draadloos werd medegedeeld, dat de Duitsche legatie te Monte video heeft bekend gemaakt, dat kapitein Langsdorff met zijn schip is ondergegaan. Reuter daarentegen verspreidt het gerucht, dat de commandant het schip zou hebben verlaten. Van het wrak steekt niet veel meer boven zee uit. De stook olie had vlam gevat en als gevolg waarvan het in vlammen werd gehuld. De brand heeft omstreeks een uur geduurd. Er deden zich voortdurend ont ploffingen bij het wrak voor, daar de brandende olie de gra naten had bereikt. Voor het vertrek van het schip uit de haven van Montevideo heeft de commandant een brief gezonden aan den Duitschen gezant, waarin hij op bitteren toon protesteert tegen de weige ring der regeering van Uruguay meer tijd toe te staan voor her stellingen aan het schip. In dezen brief verklaart hij dat het on mogelijk was herstellingen uit te voeren binnen 72 uren, niet alleen voor gevechtsdoeleinden, maar ook om het hoofd te bieden aan de normale gevaren van scheep vaart op zee. Met het oog op de houding der autoriteiten van Uruguay en zijn verantwoordelijkheid voorde levens van duizend man was de eenige weg, welke hem overbleef, de redding voor te bereiden van de bemanning en als protest het schip op te blazen in be buurt van de haven van Montevideo( aldus meldt Reuter Rede ran Finland's president en rron?r. Zondag hebben Kallio, Finland's president en zijn echtgenoote zich tot het leger en tot het volk gericht. Ons leger zoo zeide Kallio hesft getoond, dat zelfs een kleine natie, bewust van haar plicht, met succes kan strijden voor de edelste waarden der menschheid tegen de agressie. Aangezien onze taak die van de geheele beschaafde wereld is, gelooven wij, dat de beschaafde naties ons niet alleen kunnen laten strijden, maar zelfs, wanneer dat het geval mocht blijken, dan nog kan het Finsche volk niet wijken tegenover de agressie, want als de beginselen der rechtvaardig heid onder den voet worden ge- loopen, dan zal onze oude weste lijke beschaving haar meest be trouwbaren hoeksteen hebben verloren. Mevrouw Kallio heeft in haar toespraak gezegd, dat men ver terug moet gaan in de geschie denis, om zich een Kersttijd te herinneren, die gevierd werd te midden van het oorlogsrumoer. D.sondanks zoo zeide zij zullen wij de vredesboodschap heren, die door de eeuwen heen herhaald is „ons is een Verlosser geboren". Laat ons op dit oogenblik alles doen, wat in ons vermogen ligt om de dreigende nachtmerrie van ors af te zetten. Laten zij, die het nog warm hebben en geld bezitten, er naar streven den nood te verzachten, d e verspreid is door de aanval lers, opdat degenen, op wie God zwaardere lasten gelegd heeft, den Kerstvrede zacht in hun harten voelen doordringender versterking van de liefde voor hun mede burgers en hun vertrouwen in hun lot. Advent rede van de Koningin. De Koningin heeft het voor nemen zich op Woensdag 20 December, des namiddags te 1 uur, met een Advent-rede te richten tot Haar volk, zoowel in Nederland als in de Overzeesche gebiedsdeelen des rijks. De rede zal door alle Neder- landsche omroepstations, alsmede door Qe rijks-korte-golf-zenders te Kootwijk en door de Phohi worden uitgezonden. Verhonglng steun en werk verschaffmgsloonen met 5 pet. De Regeeringspersdienst meldt De regeering heeft besloten, de steunuitkeering aan de werkloozen en de loonen in de werkverschaf- fi ie, gedurende den termijn van Maandag 18 December tot Zater dag 2 Maart a.s., met 5 procent te verhoogen. Door deze ver hooging zullen in het algemeen niet overschreden mogen worden de thans in verband met de in het vrije bedrijf geldende loonen gestelde maxima. Nog meer zilvergeld in omloop Naar gemeld wordt, zal men geleidelijk overgaan tot het uit de circulatie nemen van de blauwe bankbiljetten van f 25. De toe vloed van halve guldens zal blij ven voortgaan. Geleidelijk wordt de geheele voorraad van negen millioen gulden waarde van deze muntstukken in omloop gebracht. Ei was nog een machtiging om over te gaan tot het in omloop brengen van tien millioen in eenheden van guldens en rijks daalders, welke machtiging thans verhoogd zal worden tot f 15 millioen. Een en ander is noodzakelijk, omdat er weliswaar f 50,000 000 aan zilvergeld in omloop is, maar een gedeelte van dezen voorraad is weggevloeid. Intrekking van bankbi'Jetten. De directie van de Ned. Bank N.V. te Amsterdam roept houders van de hieronder genoemde bank biljetten op om deze binnen den tijd van één jaar ter betaling aan te bieden 1. de door de Ned. Bank uit gegeven bankbiljetten van f200, uitgegeven in 1024, Het betreft hier de in rood bruine kleur gedrukte biljetten van f 200, waarop een zittende vrouwer.figuur is afgebeeld; 2. de door de Ned. Bank uit gegeven bankbiljetten van f 300, eveneens u;tgegeven in 1924. Deze biljetten van f300 zijn in groene kleur gedrukt, doch van dezelfde teekening als de thans opgeroepen biljetten van f200. Volkstelling 1940 gaat vermoedelijk niet door. Naar het Ufr. Dagbl. verneemt overweegt de Nederl regeering ernstig om geen uitvoering te geven aan de plannen tot het houden van de volkstelling in het jaar 1940. Het ligt in de rede, dat de internationale toestand aan deze overweging ten grondslag ligt. Gift van H M do Konkgin. Van off cieele zijde meldt men, dat H. M. de Koningin een bedrag van f 1500 het ft verstrekt aan het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis als blijk van Hoogst- derzelver belangstelling in de hulp van het Roode Kruis aan Finland op humanitair gebied. De directie van de Neder- landsche Spoorwegen heeft be sloten, als uiting van haar waar deering voor debijzonderekrachts- inspanning, welke door het ge heele personed, dit jaar in het bijzonder door de mobilisatie, is betoond, een Kersttoelage uit te keeren, ten bedrage van één dag bezoldiging. Een sigarettenfabriek te Eindhoven heeft voor de gemo- biliseerden een millioen sigaretten disponibel gesteld. Deze siga retten zullen bij wijze van Kerst verrassing, op de stations worden uitgereikt. De Hengstenkenrlngen in Zeeland. De verplichte voorjaaiskeuring van dekhengsten voor Zeeland boven de Oosterschelde, die het vorig jaar te Kattendijke plaats vond, zal thans te Goes gehouden worden en wel op 22 Januari a.s De groote hengstenkeuring voor geheel Zeeland, waarop tevens de kampioenshengst wordt aange wezen, zal gelijk gebruikelijk ook weder te Goes gehouden worden op 15 Februari a.s. Teeltregelfngen en practischc zin. Waar de bodemproductie in de jaren vóór de wereldoorlog van 1914 1918 internationale pro ducten geworden waren en een groot deel ervan, met name van de tuinderij- doch ook van de veehouderij- en akkerbouwpro ducten, hun weg zochten over vele staatkundige grenzen, daar is het begrijpelijk, dat doordien grooten oorlog en de daarop vol gende wereldcrisis na een tijd van opbloei er een geweldige in zinking is gekomen in de inter nationale handel in die prodeten. Vooral toen de landen zich weer bewust of onbewust gereed maakten voor een volgenden oorlog, waarin de voedselvoor ziening een minstens even groote rol zou spekn als de voorzie ning van wapentuig en het stre ven naar zelfvoorziening dus steeds sterker werd, moesten landen als bet onze wel getroffen worden. Wy weten daar alles van. Door teeltregelingen van over heidswege opgelegd heeft men getracht de ontstane gaten eenigs zins te heelen. Doch iedere huisvrouw zou zulk heelen geen netjes steppen noemen, maar het met dichtrijgen betitelen, wat we stemmen het grif toe in bepaalde gevallen ook wel eens de eenige weg is Pogingen om iets wat ontwricht is weer in het lid te brengen, of het aanleggen van noodverban den zijn nu eenmaal voor een patiënt niet aangenaam, hoe heil zaam ze ook kunnen zyn. Ook thans dringt het vraagstuk der beperking zich weer meer naar voren en men vreest al de onaangename ervaringen van 1014—1918 opnieuw te moeten ondergaan. Toch moet men niet vergeten, dat de ervaringen toen opgedaan, thans wel als gids zullen dienen om te vragen, hoe het liever niet moet. Op een persconferentie eeni- gen tijd geleden gehouden, zei de minister, dat een regelend optre den van de regeering noodig is, zij het dan ook niet bij de teelt van groenten en dat hij de prac- tiscbe zin van de boeren en tuin ders een belangrijke steun voor de regeering achtte. Daar zit wat in, in zoo'n uit drukking. Als er met dien prac- tischen zin dan ook maar ge rekend wordt. (Nadruk verboden Agricola AXEL, 19 December 1939. De agenda voor de a.s. Don derdag alhier te houden vergade ring van den gemeenteraad bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Voorstel tot benoeming van a. een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer Iz de Feijter Wz. b. een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens bedanken van den heer D. Overdulve, p.r 1 Jan. 1940 4. Voorstel tot benoeming van een lid in de Commissie van Georganiseerd Overleg in Amb tenaarszaken, wegens bedanken van den heer F. Dieleman als zoodanig. 5. Voorstel tot benoeming van negen leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van de geheele commissie. 6. Voorstel tof a. instelling van een Commissie van advies voor strafverorde ningen b. benoeming van 4 leden voor die commissie. 7. a. Voorstel tot verlenging van de huur voor ééi jaar van de woning van het hoofd der o.l. school aan den heer J. Buma. b. Voorstel tot het aan B. en W. verleenen van een machtiging tot verhuring van eenige per- ceelen tuingronden in het open baar. 8. Voorstel tot het nemen van een beslissing op ingekomen reclames a. tegen den aanslag in de Hondenbelasting; b. tegen den aanslag in de Schoolgeldbelasting c. tegen den aanslag in de plaatselijke Wegenbelasting. 9. Voorstel tot vaststelling van a. het bedrag der vergoeding aan de Bijzondere Scholen over het jaar 1938; b. het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komen de werkelijk gemaakte kosten c verrekening der vergoeding 1938 met het over 1938 ont vangen voorschot. 10. Voorstel tof vaststelling van een wijziging van de gemeente- begrooting dienstjaar 1939 11. Voorstel op het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nationaal School onderwijs te Axel om gelden beschikbaar te stellen voor verbetering van privaten en waterplaatsen in het school gebouw aan de Nieuwstraat. 12. Omvraag. Het eerste De schaatsenrijders kunnen hun hart reeds ophalen op plasssn en stukken ondergeloopen weiland, die thans met een laag ijs bedekt zijn, als gevolg van de vrij hevige vorst der laatste dagen en nachten. Op diepere plaatsen is het echter nog niet raadzaam zich te wagen. Het ijs is daarvoor nog te zwak, dus laat de eerste winterpret niet in waaghalzerij ontaarden. Of de vorst door zal zetten, moet afge wacht worden er schijnt thans meer sneeuw in de lucht te zitten, Bij de gehouden examens voor het praktijkexamen vanwege de vereeniging van leeraren in het boekhouden, slaagde voor het volledig diploma onze vroegere stadgenoot, dhr. H. P. Augustijn, thans te Sas van Gi nt. Te Leiden slaagde voor doc toraal examen rechten de heerS. van Hoeve, Terneuzen. Gereformeerde Gemeente. Tweetal te Terneuzen: Ds A. van Sluivenberg te B nthuizen en Ds. A. Verhagen te Middeiburg. Beleedigfng van het openbaar gezag De Rotterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 51 jarisen J B Th. H, Hervormd predikant te Ammerstol, die terechtgestaan heeft, terzake dat hij in het blad Kerker. Vrede een artikel had gepubliceerd, waarin een zinsnede voorkwam, welke b'leedigend werd geacht voor het openbaar gezag. Om redenen van staatsbelang is deze zaak door de rechtbank behan deld in een zitting met gesloten deuren. De rechtbank heeft in haar vonnis het ten laste gelegde bewezen geacht en overeenkom stig den eisch van het O M. ver dachte veroordeeld tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Flets weg en weg flets. Te Ermelo is ten nadeele van een verpleegster een fiets gestolen. De dief is met de fiets aan de hand langs de spoorlijn gaan loopen. Even later reed hem een trein achterop. De man kon nog juist opzij springen, maar de fiets werd gegrepen en vermorzeld. De dief is in de bosschen langs de spoorlijn ontkomen. Boefjes Op het Stille strand bjj Sche- veningen ontmoetten twee ka meraadjes een paar andere jon gens, die hen voorstelden een nieuw spelletje te doen. De twee kameraadjes voelden hier wel wat voor en overeengekomen werd, dat zy het eerst „'m zou den zyn". Daartoe werden zjj geblinddoekt, waarna bun bee- nen met een stevig touw aan elkaar gebonden werden. De jongens moesten daarna kalm tot honderd tellen. Zy deden, zoo als hun werd gevraagd en telden braaf bard op. Zeven en-negentig, acht-en- negentig, Degen en-negentig honderd riepen zy tegelijk en vol verwachting wachtten zij op wat er verder zou gaan gebeu ren Maar er gebeurde niets. Nogmaals riepen zy luid „Ja, honderd Weer volgde een doodsche stilte. Eindelyk deden de joDgensde blinddoek af. Heel in de verte draafden de andere twee in de ricbtiDg van de bewoonde wereld. Was rat nu een spelletje? dachten de beide achtergebleve nen verbaasd. Maar toen merkten zy, dat van de ééa het polshorloge en een loupe en van den aDder het zakmes en een vulpotlood verdwenen waren. Zij wilden dadelyk de beide booswichten nazetten Helaas. Hun beenen zaten nog aan elkaar gebonden en toen zij de knoopen eindelijk los hadden gepeuterd, waren de twee vluchtelingen achter de horizon verdwenen. De kruiwagen Misschien komt er door de mobilisatie een plaatsje vry, zoo zal hy gedacht hebben. Maar hy bleef zoDder werk. Als zoovele lotgenooten zal bjj stapels sollicitatiebrieven hebben geschreven en zich ontelbare malen persoonlyk zyn gaan aan bieden. Maar telkens en telkens was het resultaat nihil. Tot een goeie vriend op zekeren dag ongetwijfeld tegen hem ge zegd zal hebben ,'t Helpt je allemaal niks, kerel, een goeie kruiwagen is nu eenmaal meer waard dan tien diploma's en honderd sollicitatiebrieven,en die kruiwagen, dien heb je juist niet."

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2