GRIEPen KOU DAMPO Ruwe, Roode Handen Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. mede. Hel lang verwachte ant woord was een duidelijke afwij zing van het Volkenbondsinitia tief. In diplomatieke kringen heeft dit geenerlei verrassing gewekt. De redenen, waarnaar Molotof verwijst zijn: le Sovjet-Rusland erkent slechts als Finsche regee ring die, welke onder den naam van „volksregeering" kort na de invasie in een grensdorp werd ingesteld en 2e Polen is nog in de vergadering van den Volken bond vertegenwoordigd. In hetzelfde telegram heeft Molotof het door het secretariaat van den Volkenbond in overwe ging nemen van het beroep van den Finschen gedelegeerde Holsti een „provocatie" genoemd. De Sovjet-regeering heeft aan Damatta, den president der com missie, welke door de Volken bondsvergadering is benoemd om de geschillen tusschen Finland en Rusland te bestudeeren, een kort telegram gezonden waarin zij hem dank zegt „voor de zeer bemin nelijke uitnoodiging, tot haar ge richt tot deelneming aan de werk zaamheden te Genève". De Sov jet-regeering verklaart zich even wel niet in staat de uitnoodiging te aanvaarden. Vredesstemmen In het Engelsehe Hoogerhais. In het Engelsehe Hoogerhuis is Woensdag een merkwaardig debat gevoerd; zulks over het vredes initiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold der Belgen. De eerste spreker was lord Darnley, die vroeg of de Engel sehe regeering alsnog wilde ver klaren bereid te zijn, gebruik te maken van dit aanbod, teneinde een op vrije onderhandelingen gebaseerden vrede te verzekeren. Sar. zeide de meening te zijn toegedaan, dat Engeland in het verleden niet altijd de kansen, om Duitschland te verzoenen had uitgebuit en dat de christelijke leer van kwaad met goed ver gelden in het huidige geval behoort te worden toegepast. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van Hitiers standpunt, zeide Darnley, dat er maar een weg scheen te zijn uit de moeilijk heid, n.l. Nederland en België, of een ander neutraal land te verklaren, dat Engeland bereid is om vrije, niet-gecompromitteerde onderhandelingen te openen in het geloof, dat het constructieve verlangen aan beide kanten een kans zou kunnen hebben om tot ontwikkeling te komen en te groeien. Spr. was van meening, dat Engeland zijn plicht zou ver vullen jegens de kleine neutralen, die in gevaar verkeeren te worden meegesleept in den maalstroom, wanneer het er in slaagde hen te bevrijden van den rampspoed, dien zij niet gezocht hebben. Lord Arnold, onafhankelijk op positioneel, gaf eveneens als zijn meening te kennen, dat het voor uitzicht op het verzekeren van een spoedigen vrede na vrije onderhandelingen de beste kans zou hebben wanneer de voor waarden niet van te voren worden vastgelegd. Na de kwestie te berde te hebben gebracht van het opnemen van Oostenrijk in den tekst van het Fransche antwoord aan de beide monarchen, vroeg lord Arnold, of Engeland met Frank rijk overeengekomen was, dat Duitschland van te voren moet instemmen met voorwaarden over Oostenrijk. Spr. oefende critiek uit op het Fransche optreden betreffende het Verdrag van Ver sailles. Hij zeide, dat naar zijn mee ning thans een veel betere vredes regeling verkregen zou kunnen worden dan later. Zulks, omdat Hitier thans in een moeilijke positie verkeert, aangezien Rus land zijn berekeningen geheel in de war heeft gebracht en hij thans de ondergeschikte is ge- Worden va» Stalin. E«n feitelijk» overwinning voor Duitschland lijkt onmogelijk en Hitler is thans niet minder, maar meer verlangend naar vrede. Wanneer de vrede eenmaal gevestigd is, is het niet waarschijnlijk, dat hij weer ver broken zal worden door Hitier, nu de bedreiging door Rusland aan Duitschlands Oostelijke gren zen staat. Arnold besloot zijn rede met te zeggen „De geheele positie is gewijzigd door de op komst van Rusland als groote mogendheid met agressieve plan nen. Na een tot het einde uit gevochten oorlog valt een don kere schaduw van het communis tische Rusland en waarschijnlijk eveneens van een communistisch Duitschland." Lord Balfour of Burleigh ver klaarde vervolgens dat het hem speet, dat deze debatten gevoerd werden, aangezien zij slechts kunnen dienen tot aanmoediging van de vijanden des lands en mogelijk de Britsche openbare meening kunnen misleiden. De bisschop van Chichester daarentegen wees er op, dat menschen in neutrale landen, die meer van Duitschland weten dan Engeland, zeggen, dat er groote aantallen Duitschers zijn, die den oorlog niet willen. Vervolgens werd o.m. nog het woord gevoerd door lord Snell van de Labour-oppositie. Deze zeide dat zijn gevoelens uitgin gen naar een poging om iederen oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Tegenover hetgeen lord Darn ley gezegd had van Hitiers deug den, stelde spr. andere feiten. Engeland heeft, aldus spr., niet den wensch het Duitsche volk te vernietigen, het wenscht alleen, dat Duitschland zijn oude ge respecteerde plaats in de wereld weer inneemt. Zeeslag. Bij de Zuid-Amerikaansche kust is Woensdagochtend een zeeslag geleverd tusschen het Duitsche vestzakslagschip Admiraal Scheer en drie Britsche kruisers. Volgens een Britsche mededee- ling werd de „Admiraal Scheer" herhaaldelijk getroffen en is de Britsche kruiser „Exeter" be schadigd. Later meldde Havas uit Monte video Het Duitsche vestzakslagschip „Admiraal Scheer" is na een achtervolging door de Britsche kruisers tot op de reede van Montevideo, Woensdagnacht in deze havenplaats aangekomen, waar men de dooden en gewon den aan land heeft gebracht. Er zouden 30 dooden en 80 ge wonden zijn. Elke Belgische soldaat zjju liter bier per dagï De bond der brouwerijen in België heeft aan de regeering verzocht het daarheen te leiden, dat elke Belgische soldaat per dag een liter bier zou krijgen op staatskosten. De bond verwijst naar Frank rijk, waar elke soldaat per dag een liter wijn op rijkskosten krijgt. De bond heeft in dezen zin om een spoedonderhoud bij den be trokken minister gevraagd. Noorseh voorstel aan den Volkenbond. Havas meldt uit OsloHet conservatieve Noorsche blad „Af- tenposten" stelt voor, dat ieder lid van den Volkenbond onmid dellijk een legercorps ter beschik king van Finland stelt, volledig uitgerust en ter sterkte van een duizendste van zijn bevolking. De aanval van de Russen zou hierdoor tot staan gebracht wor den en de autoriteit van den Volkenbond zou hersteld zijn. De Bremen. Het opper-commando van de Duitsche weermacht deelde Dins dag mede Het snelle stoomschip van de Lloyd, de Bremen, is van overzee weer in het vaderland aange komen. De marine had maatregelen genomen voor het veilig binnen brengen van het schip. O.a. waren vliegtuigen uitgezonden om het schip de noodige bescherming j te geven. In de Noordzee trachtte een Britsche duikboot de Bremen aan te vallen. Een van de vlieg tuigen, die uitgezonden waren ter bescherming van de Bremen drukte de Engelsehe duikboot echter zoo onder water, dat de aanval verhinderd werd. Hongersnood in Polen Een correspondent van de Ti mes geeft in een artikel over den toestand van Polen als zijn mee ning weer, dat het land thans bedreigd wordt door een onge- ëvenaarden hongersnood. Over twee of drie maanden zullen de voorraden in de winkels in War schau geheel en al verbruikt zijn. Van vele artikelen zijn de prijzen reeds vervijfvoudigd. De oogst van aardappelen, het voedsel van de armsten der armer, heeft er zelden slechter voor gestaan. Bovendien is een groot deel van den oogst door militaire operaties verloren gegaan. Kerstgave aan werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen mede gedeeld, dat hij heeft besloten goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen bo ven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 10 tot en met 16 Dec. a.s. aan uitkeering ontvangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwo nende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werk verschaffing zijn geplaatst, kan ver die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Yorsteljjke gift. Een ingezetene van Rotterdam heeft een bedrag van f 100 000 ter beschikking gesteld van de Finsche regeering uit sympathie en bewondering voor het Finsche volk. Oproeping van buitengewoon dienstplichtigen. Minister Dyxhoorn heeft Dins dagmiddag in zijn rede in de Tweede Kamer medegedeeld.dat in April en Juni buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940 zullen worden opgeroepen, in den leef ijd van 19-22 jaar. 4 pCt Nederlandsche sUatsleening 1940 Door den Staat zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pCt. Nederlandsche Staatslee- ning ten bedrage van f 300.000.000 tegen een koers van 100 procent. In dezem vorm wordt thans een beroep gedaan op het be leggend publiek, zooals dat in de meeste andere landen reeds eerder en veelal op meer ingrijpende wijze is geschied. Aan de leening, welke is vrij gesteld van couponbelasting, is voor de houders der schuld bewijzen het voorrecht verbonden, dat deze schuldbewijzen tegen den parikoers in betaling zullen worden aangenomen ter voldoe ning van de aanslagen in de vermogensbelasting (met alle daarop geheven opcenten) en de Vermogensbelasting I Op grond hiervan is een krachtige stimulans voor den koers der leening in de toekomst te verwachten. De ver plichte jaarlijksche aflossing door uitloting bedraagt f 7.50C000 versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Van het totaalbedrag der lee ning ad f 300 000.000 is reeds f60.000.000 geplaatst. Gezien de zeer groote bedragen, welke noodzakelijk zijn om aan de eischen, die de huidige oor logstoestand aan den staat stelt, het hoofd te kunnen bieden, is het beroep op de kapitaalmarkt het aangewezen middel. De lee ning wordt uitgegeven in stukken van f1000, f 500 en f100. Toer Finland. De actie voor het Finsche Roode Krul» van de Flmcli- Nederlandsche vereeniging heeft reeds f 10.000 bijeen gebracht, waarvan f 2000 door Nederland sche houthandelaren is gestort. Vooral ook uit de kringen van de Nederlandsche arbeiders en den kleinen middenstand blijkt groote sympathie voor het Finsche volk te bestaan en van deze zijden zijn vele giften ingekomen, meldt de Tel. Het is nog niet bepaald of geld zal worden overgemaakt, dan wel of goederen zullen worden ge stuurd. In korten tijd weer gaaf, 011001 zacht en blank doorlUIlUll AXEL, 15 December 1939. De Secretaris van het Feest comité „Büjde Gebeurtenis 1939'' ontving dezer dagen het volgende schrijven „'s Gravenhage, 8 Dec 1939, Noordeinde 66. In opdracht van Hunne K mink- lijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, heb ik de eer het Comité te Axel „De Blijde Gebeurtenis 1939" Hunnen dank over te brengen voor de vriende lijks aanbieding van een drietal aardige linialen, welke Hunne Koninklijke Hoogheden met er kentelijkheid hebben aanvaard, w.g. J. C. BRAND, Particulier Secretaris." Zooais bekend stond op de linialen een foto voorstellende H. M. Koningin Wilhelmina, Prinses Armgard en de beide Prinsesjes. Het een en ander was ontworpen door het comité op initiatief van den Voorzitter. De dezer dagen alhier ge houden collecte voor het Alge meen Steuncomité 1939 heeft f 135.23 opgebracht, welk bedrag is opgezonden naar het hoofd bestuur. Zooals bekend, stelt het Alge meen Steuncomité zich ten doel bijzondere steun te verleenen aan gemobiliseerden, alsook bijzon dere steun aan indirecte slacht offers van den oorlogstoestand. Met ingang van 19 Decem ber is de wachtmeester der Kon. Marechaussée Blokland verplaatst van Hansweert naar Koewacht. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Nisse door candidaat P. J. F. van Voorst Vader, hulpprediker te Terneuzen. De bootdf entten op de Wester- Schelde. Bij het bespreken der begroo ting 1940 in de afd. der staten hebben enkele leden weer ge ïnformeerd naar de plannen van Ged. Staten ten aanzien van den dienst Vlissingen-Terneuzen, Ook werd gevraagd of Hoedekens- kerkeTerneuzen niet uitvallen kon. De leden van Ged. Staten ant woordden het volgende De opheffing van den dienst Vlissingen-Terneuzen is in over weging. De verbinding Terneu zen—Breskens is nu reeds veel beter dan vroeger. Opheffing in 1940 kan niet wor den toegezegd. Er zitten te veel kanten aan dit vraagstuk. Bij opheffing van den dienst Ter neuzen—Hoedekenskerke zouden de bewoners van de middenmoot van Oost Zeeuwsch Vlaanderen en die van de zak van Zuid- Beveland gedupeerd worden. Ge tracht zal worden in de aanstaande zomerzitting het rapport inzake de diensten op de Westerschelde met voorstellen aan de Staten over te leggen. Bij opheffing van den dienst VlissingenTerneuzen kan het betrokken personeel naar de nieuwe boot worden over geplaatst. Naar aanleiding van de door Statenleden gestelde vragen heb ben Ged. Staten medegedeeld, dat zij inzake het mijnengevaar geregeld overleg plegen met de militaire autoriteiten. Deze zfln nog steeds van oordeel dat voor alsnog drijvende mijnen geen gevaar opleveren. Het college draagt de volle verantwoording en kan deze blij ven dragen zoolang de adviezen van de deskundigen onveranderd blijven. Het is juist, dat er twee sche pen zijn gevorderd. En al wordt daarvoor een vergoeding ontvan gen, er zijn nu geen reserve booten meer besch kbaar. Ge hoopt wordt, dat zich geen moei lijkheden zullen voordoen, anders zal elders een boot gehuurd moe ten worden. De afbouw van de nieuwe boot is nu zeker van het grootste belang. Na overleg met het Departe ment van Waterstaai is overeen gekomen den bouw der nieuwe veerboot te gunnen aan de Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Zoo als bekend, was de begrooting f 1 325.000. Door een aangebrachte bf sparing kon ongeveer f 100 000 worden gewonnen. „De Schelde" heeft ingeschreven voor f 1.150000 terwijl een accoord is gemaakt voor materiaal, dat aan ernstige prijsstijging onderhevig is. Hier voor zal maximaal f 175 000 in rekening mogen worden gebracht, zoodat de begrooting niet behoeft te worden overschreden. De werkloosheid. Het aantal ingeschreven werk zoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Z -VI., be droeg op het einde van Nov. te Axel 43, Biervliet 12, Breskens 4, Clinge 58, Graauw 63, Hoek 7, Hontenisse 64, Hoofdplaat 2, Hulst 60, Oostburg 19, Philippine 9, Retranchement 2, Sas van Gent 3, Schoondijke 4, St. Jansteen 32, St. Kruis 1, Sluis 3, Vogelwaarde 43, Waterlandkerkje 2, West- dorpe 4, IJzendijke 3, Zaamslag 9, Zuiddorpe 1 en Terneuzen 330. Totaal 788, waaronder 309 landarbeiders. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 17 DEC 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ore Dhr. de Jager, van Kapelte Nam. 2 Dezelfde Collecte Generale kas Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds Polman, Nam. 2 Caud. de Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm 9 30 ure Leeskerk Het Nederlandsche Trekpaard. De Vereeniging „Het Neder landsche Trekpaard" maakt be kend, dat na 24 December 1939 geen paarden, ingeschreven in het Belgische Stamboek, meer in de registers van de Nederland sche vereeniging worden opge nomen. De dienstpiichttge B. van Dijk te Soest, die onlangs met levensgevaar de hollende paarden voor een brandende munitiewagen tot stilstand wist te brengen, en voor die daad o.m. bevorderd werd van korporaal tot wacht meester, heeft thans, naar het „Alg. Hdbl." meldt, een nieuwe onderscheiding ontvangen. Z. M de Koning der Belgen heeft hem n.l. wegens betoonde moed en dapperheid begiftigd met de gouden medaille van ver dienste. Van alle zijden ontvangt wachtmeester Van Dijk nog steeds bewijzen van waardeering voor zijn daad. Het aantal sigaren, sigaretten, boeken enz. dat hij ontvangt, is groot. Zelfs werd hij verrast met een kostbaar foto grafietoestel. Afschawelfyke moord. Iu deu uacht van Zondag op Maandag is te Rotterdam een afschuwelijke roofmoord gepleegd waarvaD de 36 jarige mejuffrouw C-, die in de omgeving van den Schiedamschedjjk bekend stond als „zwarte Beppie" het slacht offer is geworden. Zondagnacht ging zjj in ge zelschap van twee jeugdige per sonen, naar haar kamer in de Baan, waar z\j bier dronken. Korten tjjd daarna vertrok een van de mannen, terwijl de ander achter bleef. Een voorbijkomend taxi chauffeur hoorde den een Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dèt helptl Doos 30 et. Tuba 40 ct. Pot 50 ct. van Hoek Nam. 2

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2