Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 71. DTNSDAG \2 DECEMBER 1939. 55o Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raads verslag. »ii mad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 28 Nov. 1939. Tegenwoordig de heeren H. Smies, P. de jonge, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, A P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Hamelink, C. van Bendegem en U. Sijtema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, Secretaris de heer J. L. J. Maris. IV. Begrooting 1940. Volgnr. 269. Onderhoud van muziektenten en speeltuinen. Geraamd voor vernieuwing dak bedekking en onvoorziene uit gaven f 120. Bij het afdeelingsonderzoek vroeg een lid in afd. II of er geen definitieve oplossing kan gevon den worden met de muziektent. Het onderhoud vraagt jaarlijks een heel bedrag en met wat goeden wil en met steun van vereeni- gingen kan toch veel worden bereikt. Een ander lid deelt ook de zelfde meening. Een ander lid betreurt het, dat het plantsoentje rondom de mu ziektent door de jeugd zoo met voeten vertreden wordt. Wan neer de omwonenden naast de politie hieraan hun aandacht wilden schenken, zou dit spoedig tot het verleden behooren. De VOORZ heeft in die afd. reeds een en ander nader uiteen gezet. Het college van B. en W. acht de tijd nog niet geschikt om de verbetering van de muziektent te overwegen, tenzij de Raad daartoe opdracht verleent of een speciale commissie daarvoor wil samenstellen, die deze aangelegen heid in studie zal nemen. Dhr C. VAN BENDEGEM geeft te kennen dat hij met de bestaande toestand inzake de muziektent niet tevreden is. Het onderhoud is toch voor rekening van de ge- mrente. Nu wordt weer f 120 kki-n voor nieuwe dak- kkmg en zoo blijft het steeds FEUILLETON Beelijnschjb Roman S 3 16) Zou het niet een veel grootere waarborg voor geluk geweest zyn, waarna hij nu rustig en ernstig haar had kunnen zeggen >Ik ben in noot en gy kunt me helpen l Ik wil dankbaar zijn en in ruil alles geven wat ge begeert alles, behalve mijn lietde, want die behoort een andere toe. Maar ik wil trachten die te onderdruk ken. Willen we't zoo met elkaar probeeren Maar dat was onmogelyk. Hij moest nu eenmaal komediespelen. Bn zeo opende hy, een diepen zucht onderdrukkend, de deuren betrad Klara Peters' zitkamer. Nog nooit had hij er zoo plech tig eu edel uitgezien als nu, on der den invloed van deze ernstige oprechte wenschen, met de lichte bleekheid op zyn fyn bosneden gelaat, met den bijna smeekenden blik in de groots, lichtgrijze oogen. De kamer was groot en lieht, aasdom ingericht, zender eenige smaak evenwel, doorgaan. Spr. zou liever een nieuwe muziektent willenhij vindt de bestaande ook te klein. Dhr. VAN DE BILT spreekt zijn meening ook uit en zegt dat de tent schandalig veel geld kost. Hij verklaart zich ook tegen re paratie en zou ook liever een nieuwe tent willen. Hij geeft in overweging de gem.-opzichter er eens een berekening van te laten maken en dan zullen we zeker goedkooper en beter uit zijn dan met dat voortdurende repareeren. Dhr. 't GILDE is eveneens de meening toegedaan dat er met dat repareeren gestopt moet wor den het is water naar de zee dragen. Spr. acht het dringend noodig dat deze zaak op de Markt eindelijk eens opgelost wordt. Dhr. DE RUIJTER zou toch willen dat deze post op de be grooting blijft. De VOORZ. zegt dat er toch iets aan gedaan moet worden in den tegenwoordigen toestand kan de tent toch ook niet blijven. Hij zou dan ook gaarne een de finitieve uitspraak van den Raad hooreneen nieuwe tent of nog maar eens repareeren. Dhr. 't GILDE zou eerst een onderzoek willen instellen naar de kosten. De VOORZ.: B. en W. krijgen dus machtiging van den Raad om plannen te maken voor een nieuwe muziektent. Dhr. HAMELINK zou echter de dakbedekking toch willen ver nieuwen die kosten zijn toch niet zóó groot. Dhr. P. v. BENDEGEM vraagt waar de nieuwe tent dan zou moeten worden geplaatst. We hebben daarom besloten om dit jaar nog maar eens te repareeren en dan volgend jaar verder te zien. Dhr. SIJTEMA prijst de pogin gen van het Dag. Bestuur om een aardige bloemenversiering rondde tent aan te brengen, maar het spijt hem dat de jeugd daarvan zooveel vernielt. Hij zou willen dat de omwonenden er ook wat op letten om dat te voorkomen, in samenwerking met de politie. De VOORZ. is het hiermede Klara Paters zat op eau ver guld saloDstoeltje aan haar schrijf tafel. Ze was in greot toilet eD had weer de groene atlasblouse aan en de dikke gouden ketting met den reuzensmaragd,. terwyl heur haar ook weer even kunstig en smakeloos opgemaakt was. Gelukkig herinnerde hy zich dat hij haar, in zyn verlegenheid om een onderwerp van gesprek te viDden en by zijn pogingen om haar iets aaDgenaams te zeg gen, de wijdloopigste complimen ten gemaakt had met deze blouse en haar prachtig kapsel, zoodat hy kon aannemen, dat ze hem hiermee juist een genoegen had willen doen. Ze wilde hem natnnrlyk op dezen tweeden grooten feestdag evenzeer behagen als op den eersten. Welk een ellendige toestand zon dat worden, wanneer deze huichelarij en komedie zoo zon moeten worden voortgezet. Neen dat beloofde hy zich zelf plechtig: zooveel mogelijk zonden oprechtheid en eerlijkheid tnsschen hen beiden heersohen, wanneer ze eenmaal zijn vrouw was, wanneer ze zieh naar hem moest sehikken en zich meest laten vermen neer zyn goeddunken. volkomen eens en zegt dat ook in de Oude Wijk bloempjes enz. zijn gezet en de menschen die i daar wonen stellen dat zeer op prijs. Je zou daar eens wat moeten vernielen Het ware wen- schelijk, dat ook de bewoners van de Markt zoo deden en er wat op letten. Dhr. DE RUIJTER meent, dat B. en W. de zaak omtrent de muziektent nog maar eens nader onder het oog moeten zien. Dhr. 't GILDE vraagt wat nu eigenlijk de bedoeling is. De VOORZ. zegt dat B. en W. nu toch plannen kunnen maken en een onderzoek instellen naar de kosten. Dhr. SCHIEMAN geeft te ken nen zich vrij te willen houden inzake de plannen omtrent een nieuwe muziektent. Stemmen leder blijft daar vrij in. Volgnr. 283. Uitgaven in ver band met de beschikbaarstellirg van goedkoope levensmiddelen f 1500. Dhr. VAN DE BILT vraagt of niet iedereen van die goedkoope levensmiddelen ka» profiteeren. De VOORZ. zegt dat dit niet gaat en deze alleen verstrekt wor den aan menschen die er recht op hebben. Bij hoofdstuk IX 2 (onder steuning aan werkloozen) wijst dhr. C. VAN BENDEGEM op de uitsluiting van de arbeiders in het land van Cadzand, in den afgeloo- pen zomer. Nu acht men deze zaak wel als afgedaan en spreekt daar niet meer over, maar spr. kan zich daar niet bij neerleggen. De Rijksdienst meent, dat de be trokken menschen er geen schade van gehad hebben, doch spreker gelooft dat dit wel het geval is. Hij hoopt dan ook, dat dit in 't vervolg niet meer zal voorkomen. De VOORZ acht het in het algemeen verkeerd, dat dergelijke zaken steeds in openbare verga dering besproken worden. Men kan eventueele klachten steeds bij B. en W. brengen, maar bij open bare bespreking worden de werk- menschen er op den duur de dupe van. Wij van onzen kant hebben Deze gedaehte stelde hem zoo zeer gerost dat hij, zooals het eerste samenzijn met zijn brnid dat veroorloofde, ja hem Dynatot een plieht maakte, met uitgestrekte armen op haar toeging. Zij stond op en bood hem, diep blozend, hare lippen tot des eer sten kns. Terwyl hij haar met bevende lippen knste, dacht hij met wee moed aan dien laatsten langen heeten kns, dien by op Aanies bleeke lippen gedrukt had. Brnnsk liet bij haar los. Zy trad terstond terng en 't kwam hem voor, dat ze daarbij een ver schrikten blik op hem wierp, wat hem terstond e@D gevoel van sehaaute over zijn plotselinge geprikkeldheid gaf, zoodat hij galant een stoel voor haar aan schoof en zelf ging zitten voor het eerste vertrouwelijke samen zijn met zyn brnid. - Niet waar, vroeg ze met bewogen stem, - het was goed dat ik je zoo openhartig schreef Ik ben zoo gelukkig, Egmont, dat we elkaar zoo volkomen begrijpen en dat je vandaag gekomen bent. Hy staarde haar een moment verward aan, tot hem plotseling de brief in gedachten kwam, haar ongelezen brief in deze alles gedaan wat gedaan kon worden. Dhr. SCHIEMAN zegt dat deze zaak nog organisatorisch onder zocht wordt, maar zou er toch in een volgende vergadering nader op willen terugkomen als dit noodig mocht blijken. Volgnr. 321. Subsidiën voor openbare middelen van vervoer. Geraamd voor subsidie aan den eigenaar van den autobusdienst Axel—Hulst een bedrag van f 100. Dhr. P. VAN BENDEGEM ver klaart zich hiertegen, omdat hij het nut er van niet inziet. Verder werd geen enkele post der uitgaven meer aan bespreking onderworpen. ONTVANGSTEN. Volgnr. 120. Van het Bestuur der Bad- en Zwemvereeniging is den 19 Mei 1939 een verzoek ingekomen om ontheffing van de verplichting om de achterstallige termijnen van het renteloos voor schot te voldoen en in de toe komst kwijtschelding te verleenen van het nog verschuldigde van dat voorschot. Op dit schrijven is door B. en W. medegedeeld, dat dit verzoek nader zou worden overwogen bij de samenstelling van de Gemeen- te-begrooting 1940 Zij deelen mede deze aange legenheid opnieuw overwogen en de conclusie getrokken te hebben, dat zij het niet verantwoord achten den Raad voor te stellen het een maal door den Raad gegeven renteloos voorschot aan deze ver- eeniging en voor dit doel kwijt te schelden. Men heeft van onzentwege nimmer deze vereeni- ging tot afbetaling van het voor schot gedwongen, als gevolg van de voorwaarden, waarop dat voor schot was verleend, doch het nog resteerende bedrag, zijnde f800 van de toegestane f 1000 dient in jaarlijksche gedeelten van f 100 in de Gemeentekas terug te vloeien. Op dien grond meenen zij te moeten voorstellen afwijzend op dat verzoek te beschikken. Dhr. HAMELINK zet breed- Oh, zei ze «nel, kyk niet *oo ernstig en terneergeslagen Na is alles immers in orde 1 Je bent immers gekomen, zoo ge komen ais ik je schreel Wat hsd ze toch geschreven Hij moest probeeren het nit hare woorden te weten te komen en zag haar zwijgend en zoo teeder vragend als hij kon aan. Ik merk, je hebt liever, dat ik er niet verder over spreek, Egmont. Eq je hebt gelijk Maar je kunt je wel voorstellen, er behoorde moed toe dezen brief te schrijven, ik zette al myn geluk op het spel. Zoo ging 't niet laDger. Hij kon niet meer zwygen en dns zei hy sdoI Ja, mijn mijn lieve Klara, laten we daarover niet meer spreken. Vertel me liever iets van je vroeger leven, van je familie en ai zulke din gen, waar'm ik natuurlijk zeer veel belang stel. Ik zie daar een album leggen. Daarin zyn zeker da portretten van je ouders Hij trok het groote album dat op een tafeltje lag naar ziuh toe. Ja zeker daarin sol je al mijn verwaoten vinden, zei ze, terwyl ze naast hem ging staan, de hand zacht op zjjo schouder leggend, wat hem een prikkelende, voerig zijn standpunt omtrent de bad- en zwemvereeniging uiteen en zegt het idee gehad te hebben dat de opzet van het zwembad tot een debacle zou leiden. Er is reeds veel over gedaanr.u eens was het over de hooge contributie, dan weer waren er bezwaren omdat er scheiding werd gemaakt uit zedelijkheids overwegingen, ofschoon dit ook zoo'n vaart niet liep. De kwestie van de openstelling is echter steeds spr.'s grootste bezwaar ge weest en deze krenterige open stelling komt de inrichting en de inkomsten niet ten goede. Spr. is er dan ook niet voor te vinden. De VOORZ. zegt dat B. en VV. dan nog voorstellen om een post van f 100 hiervoor op de be grooting te brengen. Z.h.s. wordt hierna de begroo ting vastgesteld. Gewone dienst. Inkomsten f 326 354,78 Uitgaven f 326.354,78 Kapitaaldienst Inkomsten f 60.010,06 Uitgaven f 60010,06 De VOORZ. stelt hierna voor een half uur te pauzeeren. 8b. Begrooting van het Gem. Gasbedrijf voor 1940. B. en W. deelen mede, dat van de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst een verzoek is ingekomen om den terrein werker-hulpstoker S. Dieleman, die reeds jaren de werkzaamheden van stoker verricht, in deze functie een aanstelling te geven, met als gevolg indeeling in een andere loonklasse. De Gascommissie adviseert tot aanstelling van dien persoon in die functie. Ook is tegelijkertijd de Comm. van Georg. Overleg over deze aangelegenheid gehoord, die daar toe mede adviseert. Voorgesteld wordt overeenkom stig het Ambtenarenreglement met ingang van 1 Jar.uri 1940 S. Die leman aan te stellen als stoker bij het Gemeentelijk Gasbedrijf. onaangename gewaarwording gaf. Het kwam hem voor, alsof een misdadiger een dergelijke gewaar wording moest ondervinden, wien bij zyn arrestatie de band op den schonder wordt gelegd. Dat is myn moeder en dit hier is vader, legde ze nit, op twee portretten wyzend. Eu dit zijn myn ouders als bruids paar. AGb, dat interesseert me zeer, zei hij. Juist zoo had hij zich bet echtpaar Peters voor gesteld. Maar je lgkt heele- maal niet op je onders, lieve Klara, voegde hij er met een laehje aau toe. O, ze werden pas later zoo dik, toen ze zich nit de zaak terng hadden getrokken. Kyk maar, hier is vader nog even slank als ik, nit den tijd toen hy do» reiziger was. Reiziger zei hij vragend, alsof hy vermoedde dat wijlen zijn schoonvader ontdekkingsreizen had gemaakt. Zeker. Daarmee beginnen toch alle kooplui. Hij was rei ziger voor groote delicatessen-za ken en hij had het onbeperkte vertrouwen van zyn ehefs. (Wordt vervuild), COURANT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1