UW ADRES voor DRUKKERIJ J. C. VINK AXEL Steeds de nieuwste soortenVraagt prijs Buitenland. Landbouw. Sportnieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. ABONNEERT D AXELSCHE COURANT De ondergang der Rawalpindi" De Britsche admiraliteit heett de volgende verklaring doen pu- bliceeren over het tot zinken brengen van de „Rawalpindi". De hulpkruiser maakte deel uit van een noordelijke patrouille, welke de contrabande-controle uitoefent on den Duitschen han del. Od 23 Nov. des middags 3 30 uur ontdekte men een vynndelilk schip. Toen kapitein Kennedy van de „Rawalpindi" dit vaartuig met zijn kijker had waargenomen, zei bij dat het een Duitsch ve*>'zikslagschip was, en welde „D^urschland". De bemanning werd terstond gelast zich op haar post te be geven en de richting van het schip werd gewijzigd, teneinde den vijand aan stuurboord te krijgen. Er werd rook ontwik keld om de „Rawalpindi" in staat te stellen te ontkomen. Echter verscheen weldra een tweede vijandelijk «chip aan stuurboord zijde. De „Deui8ehland" naderde en gaf de „Rawalpindi" een tee- ken te stoppen. Toen deze door voer, kreeg zij een schot over den boeg Toen ook deze waar schuwing in den wind werd ge slagen, w«rd een eerste salvo gelost door de 11 duims kanon nen van de „Deutschland". De „Rawalpindi" beantwoordde het vuur met haar vier 6 inch ka nonnen aan stuurboord. Het derde salvo van het Duit- sche schip maakte alle lichten uit en verbrak de electrtsche krukken van de munitie kamer. Het vierde salvo schoot de geheele brug en de radiokamer weg. Beide Duitsche schepen naderden nu snel en inmiddels was h9t tweede vaartuig rond de achterzijde van de „Rawal pindi" gevaren en schoot thans van bakboordzijde. De „Rawalpindi" hield het gevecht vol tot het laatste kanon buiten werking was gesteld en het geheele schip, behalve het voor- en achterdek, in brand stond. Na ongeveer dertig tot veertig minuten van dezen on- gelijken strijd hield de vijand met schieten op en werden drie sloepen, welke niet door de granaten getroffen waren, neer gelaten. Twee van deze sloepen, bevattende ruim 30 man, werden naar men gelooft door een der Duitsehe schepen aan boord genomen. De derde sloep liep vol water en de elf inzittenden zouden waarschijnlijk zijn opgepikt, ware het niet, dat ongeveer kwart over zes een Britsche kruiser verscheen, waarop de vijand zich terugtrok. Te ongeveer 8 uur verdween de „Rawalpindi" in de diepte. Deze ramp heeft waarschijnlijk aan 259 menschen het leven gekost. De dkonp kraehtvoeder alt eigen bedrijf. De voor ons vee aangewezen voedernormen zijn over het alge meen niet aan den ruimen kant g steld. Men moet daarom wel r kening houden met de moge JiJKlwid, dat ze nog krapper zul len worden toegemeten. Zelfs de legerautoriteiten houden er reke ning mee, dat er straks minder vet vee zal te krijgen zijn, omdat het met de voedselvoorziening van het vee wel eens schraal kan toegaan. Wat die voorgeschreven voe derrantsoenen betreft, gaat het alleen om het te voederen kracht voeder en niet om het hooi, het kuilvoeder en om het reeds meer en meer bereide gedroogde gras. Hierbij heeft de veehouder het voor een goed deel in eigen hand of hij eiwitrijk voeder, dat het krachtvoeder voor een groot deel of geheel kan vervangen, zal pro- duceeren of niet. Door een in tensieve beweiding, een in de laatste jaren gelukkig veel meer in gebruik komend snel omwëid- systeem toe te passen, houdt hij veel meer gras over dal gekuild, gehooid of gedroogd kan worden en voor winterprovisie voor het vee bewaard kan worden. Door een doeltreffende bemesting met kali en fosforzuur en vooral met stikstof kan zóó een eiwitrijk voeder verkregen worden, dal het krachtvoeder nabij komt. Het is voor ons een geluk, dat thans de luchtstikstofmeststoffzh in voldoende mate bereid worden. Wat de zwavelzure ammoniak, de kalksalpeter en de kalkammonsal peter voor ons beteekenen, komt thans wel eerst recht tot uiting, want voor het vormen van eiwit stoffen is stikstof de allereerste vereischte. Hiermede hebben wij het in onze hand om het onze te doen voor het zelf produceeren van eigen krachtvoeder, terwijl we dit anders van elders moeten laten komen. Daar zit wat in: meer onaf hankelijk te worden van aanvoeren dooi zelf goedkoop te produ ceeren. Door met stikstof het gras eiwitrijk te maken en dit jong te maaien, lukt ons dit. Wat een voordeel, dat de be reiding van de luchtstikstofmest- stc ffen zoo'n vlucht heeft geno men. Dat komt nu ons vee en dus ons ten goede, Maar ook akkerbouw en tuinbouw profi- teeren er van. AGR1COLA. (Nadruk verboden) Axel—Corn Bays 4 3 Met slechts ééa doelpunt ver schil hebben onze stadgenooten er Zondag de Corn Boys uit Sas van Gent onder kunnen houden. Veel verschil in kracht was er nietalleen na de rust was Axel meerendeels sterker en merkwaardig werd van Axel sche zijde in de tweede heltc geen doelpunt gemaakt. De Corn Boys hadden eerst het windvoordeel. Gelijke aan vallen volgden, waarby Axel eerst doelpuntte. Uit een straf schop maakten de bezoekers gelyk en namen toen de leiding. Tegen de rust maakte Axel gelijk en toen volgden binnen de minuut nog 2 doelpunten het laatste werkte een der Sas sche achterspelers in eigen doel. Met 4—2 voor Axel ging de rust in. In de tweede helft was Axel zooals vorengemeld meerendeels sterker, zonder evenwel tot doel punten te komen. De Corn Boys wisten den achterstand nog tot 4 3 in te loopen en daarmee kwam bok het einde. Gedurende de maand Nov. 1939. Axel. Huwelijks-aangiften. 1 Hendrik Hermanus Schoenmaker (van Den Haag), 34 j., jm. en Jacoba Verschelling, 28 j., jd. 2. Jan Anthonij Roose, 19 j jm. en Catharina Maatje den Engels man, 19 j., jd. 10. Alphons Verstraeten, 26 j jm. er. Cornelia Maria Markusse, 21 j jd. Petrus Breepoel, 19 j., jm. en Pieternella de Regt, 19 jjd. Gehuwd. 2. Jan Johannes Kotvis, 24 j., jm. en Catharina Barbara van de Wege, 18 j., jd. 16. Hendrik Hermanus Schoen maker (van Den Haag), 34 jjm. en Jacoba Verschelling, 28 j., jd. Jan Anthonij Roose, 19 jjm en Catharina Maatje den Engelsman, 19 jjd. 23. Alphons Verstraeten, 26 j., jm. en Cornelia Mgria Markusse, 21 j,jd. Petrus Bree poel, 19 jjm. en Pieternella de Regt, 19 j., jd. Geboren. 7. Reinier Cornelis, z. van Gilles Boeije en Janna Pladdet. 11. Irene, d. van Cy- rillus Josephus de Smet en Neeltje IJzebaart. 16. Pieternella Jacoba, d. van Marinus Karman en Jo hanna Heijslek. 20. Dingenus, z. van Cornelis de Pooter en Cornelia Helena Jansen. 29 Suzanna, d. van Petrus Dieleman en Jacoba Cornelia de Putter. Overleden. 1. Maria Adriana Dieleman, 54 j., echtgenoote van Guiljaam van Fraaijenhove. 10. Oswald Hypolitus Dellaert, 32 j. z. van Honoré en Emma Maria de Vrieze. 11. Marinus Pieter de Fouw, 1 mnd., z. van Marinus en Anna Maria Debora Kiel. Petrus Dieleman, 55 jechtg van Maria Anthonina de Bruijne. 30. Susanna van Drongelen, 81 j wed. van Krijn Hamelink. Loop der bevolking. TERNECZEN Gevestigd E. de Rooij, dienstbode, van Hengstdijk. J. van Tatenhove, fabrieksar beider, van Axel. W. R. Sanders, pater, van Helmond. H. F. Verplanke, bakkersknecht, van Axel. B. Ehlhardt, agent van politie, van Velsen. F. W. van der Hooft, timmer man, van Zaamslag. M van Stralen, van Hoek. J van Altena, van Utrecht. L van der Peljl, zeeman, van New-York. Vertrokken C. Vermeulen, leerl. verpleeg ster, naar Rockanje. L. R. Walraven, werkman, naar Kerkrade. E. P. M. Maas, filiaalhouder, naar Hulst. A. A. M. Maas, reiziger, naar Hulst. S. van Kerkvoort, dienstbode, naar Axel. J. Riemens, landarbeider, naar Axel. (Tern. Qrt.) Het dommo Marletje. Marietja is een lieftallig deern tje van zeventien lentes. Haar jeugdige hartje had vlam gevat voor een koenen jonkman van drie en twintig en toen hij haar vertelde, dat bij voor zaken een dagje naar het Gooi moest, wilde Marietjebeel graag met hem mee. Zonder haar ouders iets van haar plannetje te vertellen, stapte Marietja met haar jonkman in haar geboorteplaats Wormer- veer in den trein. In het Gooi beleefden zij een gezelligen dag. Maar toen de avond viel, wilde Marietje naar huis. De jongeman had evenwel andere plannen en het gevolg was, dat het paartje ruzie kreeg. Toen deed de jonge man iets zeer onhoftelyks Hij liet Marietje staan waar ze stond en ging boos zijns weegs, Daar stond het in haar prille liefde zoo bitter teleurgestelde Marietje, eenzaam in het Groote Gooi. Zy had geen spoorkaartje voor de terugreis, zij had geen cent op zak alleen bad zy een zakdoekje, dat ras nat was van haar bittere tranen Zóó voad een Hilversumsche agent haar en hem vertelde zy, dat zij geschaakt was Hoe de uitverkorene haars harten heette wist Marietje heelemaal niet, maar zij wist zulk een miniti euze beschryving van hem te geven, met zooveel typische dé tails, dat de Hilversumsche mo torbrigade hem binnen een half uur had opgespoord. Zoo vonden de twee elkaar op het politiebureau. Inmiddels waren de ouders van Marietje telelonisch op de hoogte gebracht. Voor prompte retourzending van de. avontuurlijke dochter is zorg gedragen. De jongeman, die een 23j trige schippersknecht uit Groningen bleek te zyn, is op gesloten. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. De eerste oorlogsverpleegster Een kleine honderd jaar ge leden besloot een mooi, jong meisje uit de allereerste Engel- sche kringen het vreugdevolle en op geestelyk gebied rijke leven, hetwelk haar te wachten stond, niet te aanvaarden, uit sluitend omdat haar diepste ver langen zich op een ander doel gericht had: zy wilde hetlyden van baar zieken medemensch verlichten. Natuurlyk had dit voor dien tyd zeer vreemdsoortig be sluit heel wat huiselyke on- eenigheid ten gevolge. Maar haar wensch was bewust en sterk genoeg, om die moeilijk heden bet hootd te kunnen bie den. Deze energieke jonge vrouw heette Florence Nightingale, een naam, die over de geheele wereld bekend is. Omstreeks 1840 be gon zij haar medische studie, vervolgens verdiepte zy zich in het ziekenhuisvraagstuk, dat nog in een weinig gevorderd stadium verkeerde. In 1853 werd zy hierop als directrice van een Londensch sanatorium aan gesteld. Waarscbynlyk zou dit de hoog ste sport geweeBt zijn, die er in haar beroep te bereiken viel, ware het niet, dat de Krim oorlog uitbrak en de onder staatssecretaris, air Sidney Her- bert, haar belastte met de lei- dig der zieken en gewonden. Om de besmetting van pest en cholera tegen te gaan, waren de oorlogsslachtoffers naar Scutari overgebracht, waarheen zy toen met eenige helpsters vertrok. Haar ontzetting ever den ver vuilden toestand, welken zij hier aantrof, was even groot als de vijandige houding der doktoren, die zich door een vrouw niet de wet lieten lezen en haar in alles tegenwerkten. Maar toen het sterftecijfer binnen twee maan den tachtig procent gedaald was, erkenden zy haar bekwaamheid. Eenmaal terug in Londen opende zy weldra de eerste school voor verpleegsters en hielp zy mede tot de verwezen lijking van een instituut voor militaire geneeskunde. Haar er varing te Scutari had haar doen inzien, dat, om het lyden der menscbheid te verlichten, de wereld geen grenzen mocht ken nen En op deze grondgedachte werd eenige jaren later het „Internationale Roode Kruis", met zyn uitgebreiden stat zeer goedgeschoolde krachten op gericht. Zoo heeft Florence Nichtin- gale, de allereerste oorlogs verpleegster, een werk tot stand gebracht, waardoor haar naam niet alleen, maar ook bet edele menschlievende doel, door de eeuwen heen in de geschiedenis zal biyven voortbestaan. Huwelijksinzegening in den schuilkelder. Het is in Parijs thaus voor de eerste maal geschied, dat op het oogenblik dat een joDg paartje in den echt verbonden werd, de sirenen zachtjes begonnen te gonzen. Maar nog voor dai het meer onheilspellend geloei over de lichtstad galmde, waren bruid, bruidegom, gevolg en ambtenaar reeds in den schuilkelder ver dwenen. Eenmaal daar aan geland vervolgde deze laatste zyn speech en de lakonieke bode hield alsof er letterlyk en figuurlyk geeö vuiltje aan de lucht was zyn collecte ten bate van de armen in het arrondissement. Het onvermijdelijke grapje. „Waarom hebben ze by den luchtaanval van de Duitschers op de Forth geen sirene alarm gemaakt „O, dat zouden die Schotten toch hebben genegeerd. Die gaan alleen in dekking, als er een collecte aankomt." op de

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4