heerlijk Rookbilletje of Rollade geslacht Konijntje. Voor dans- en opluistermuziek zonnetje In hnis Firma J. C. VINK AXELSCHE KIEZERS VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN! JACOBUS MARINUS 0GGEL ier Boekhandel J. C. VINK Markt. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. A cl verten tien Slagerij A. DE REGT, Axel, Markt. LEONARD - GERMAINE DE BUCK. Een kalender dieke aftreding van de heeren H. Smies Czn., M. de Regt—de Jonge en M. Dekker Jaczn., zijn deze allen herkozen. De luchtheschermirigsoefe- ning waarvan elders melding werd gemaakt, zal op 6 December niet doorgaan, in verband met een binnenkort te houden gewestelijke oefening. De Provinciale Stoombootdiens beperkt. In verband met het mijnen gevaar in den mond van de Schelde heeft men het raadzaam geoordeeld alleen bij daglicht te varen. Voorloopig betreft de beperking nog alleen den dienst Vlissingen- Breskens en Viissingen—Ter neuzen. In den morgen wordt de eerste vaart Viissingen—-Breskens niet uitgevoerd, terwijl op die lijn des avonds na de vaart van 15.45 uit Breskens naar Viissingen niet meer wordt gevaren en er dus 3 diensten vervallen. Op de lijn Viissingen—Ter- neuzen vervalt de eerste vaart, die van uit Viissingen te 5.50 ge maakt wordt met aankomst Ter- neuzen te 7 uur, terwijl ook ver valt de laatste vaart van Ter- neuzen naar Viissingen van 16 10, aankomst te Viissingen 17 30 De diensten Terneuzen—Hoe- drkcnskerke en Walsoorden Hansweeri blijven voorloopig on veranderd. De Jaarmarkt. Heden werd alhier een jaar markt en toondag gehouden van vetvee en fokvee, welke, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, goed geslaagd mag genoemd worden. De handel was evenwel matig. Er was een aanvoer van 85 stuks. De prijzen werden toegekend aan de volgende eigenaren Fokvee: Kampioen D. Haak, Sluiskil. Koeien, meer dan 2 keer gekalfd 2e prijs A. Schelleman. Kalfvaarzen, met 4 tanden en meer, le en 2e pr. A. Schelleman. Éénjarige runderen, le en 2e pr. H. Picavet, Westdorpe. Stieren zonder tanden, le pr. H. Picavet vnd. Qraskalveren, le en 2e pr. H. Picavet vnd. Vette varkens, le en 2e pr. Qebr. Verstraten. Vleeschvarkens, le en 2e pr. Qebr. Verstraten. Toom biggen, le pr. C. Swets. Vetvee Kampioen (vrouwelijk) Prosper Rougié, Sas van Gent, J. van Gijs en Zonen, Breskens (mannelijk). Vette schotten, 2e pr. Gebr. Verstraten. Vette koeien, 2e pr. Gebr. Ver biest, Sas van Gent. Dikbillen, le en 2e pr. Gebr. Verstraten. Vaarzen met 4 of meer tanden, le en 2e pr. Gebr. Verbiest, Sas van Gent. Vaarzen met 2 tanden, le pr. Gebr. Verstraten, 2e J. van Gij?, Breskens. Vaarzen zonder tanden, le pr. Jan Verstraten, 2e W. Verstrate. Ossen met 4 of meer tanden, le J. van Gijs en Zonen, Breskens, 2e Daniël Haak, Sluiskil. Ossen met 2 tanden, 2e pr. Gebr. Verstraten. Ossen zonder landen, le pr. Gebr. Verstraten. Vetgemeste kalveren, 2e pr. Gebr. Verstraten. De prijswinnaars, achter wiens naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Van enkele categoriën vetvee en fokvee, alsook van schapen, was er geen aanvoer. Keurmeesters waren de heeren R. van Daele, Viissingen, P. du Öurck, Oostburg en Abr. de Kra- kfr, Zaamsiag. Dn mogelgkhttid van inpoldering in Zeeland. Aan het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Water- siaatsbegrooung en die van het Veikeerstouds wordt het volgende Ontleend Vele leden spraken de hoop hu, dat de regeering krachtig zal Voortgaan met het doen uitvoeren van openbare werken. Zij ver wachtten dat de minister van Waterstaat, voorzoover dit van hem afhangt, hieraan zijn volle medewerking zal verleenen. Ook onder de thans ingetreden buiten gewone omstandigheden zal deze vorm van werkloosheidsbestrij ding immers zeker niet gemist kunnen worden. Sommige leden informeerden naar de mogelijkheid van verdere inpoldeiingen. Zij verzochten den minister hiernaar zoo noodig een onderzoek te willen doen instel len en, voorzoover plannen tot inpoldering uitvoerbaar zijn, daar aan zijn volle medewerking te willen verleenen, eventueel in samenwerking met zijn ambt genoot van financiën. Inpoldering achtten zij zoowel met het oog op het gebrek aan cultuurgrond en de voedselvoorziening als met het ocg op de werkgelegenheid van groot belang. In het bijzonder zouden deze leden willen worden ingelicht omtrent de mogelijkheden op dit gebied in Zeeland (Sloe, Kreek rak, het Land van Saeftinge, Braakman) en Zuid-Holland. Ook verzochten zij een overzicht te mogen ontvangen van hetgeen er gebeurt op het gebied van de inpoldering van de Wadden en den Dollard. Zeen wen vragen vrfl vervoer over de Westerschelde. De Zeeuwsche correspondent van de N. R. Crt meldt De tarieven van den provin cialen stoombootdienst op de Westerschelde vormen in onze provincie een steeds terugkee- rende klacht. Ook al zijn ze de laatste jaren meermalen ver laagd, ze dru.kken nog zwaar op het budget van den particulier en op de balans van den zaken man, die veelvuldig van de pro vinciale verbindingen over de Schelde gebruik moeten maken. Voor een personen-auto wordt per overtocht, naar gelang van bet aantal zitplaatsen en van het gewicht, nog altjjd per enkele reis 1, 1,50, 2 of 3 be taald, tenzjj men als houder van een auto, die niet meer dan 6 personen kan vervoeren, zich een tien vaarten-boekje voor 6 aanschaft. Het personentarief op de ljjn Breskens—Viissingen bedraagt lste klas ƒ0 50, 2de klas ƒ0 40 Voor goederen, die per auto worden vervoerd, betaalt men tot 500 kg 40 ct. per 100 kg van 500 tot 1000 kg 20 et. per 100 kg, boven de 500 kg, van 1000 kg en hooger 10 ct. per 100 kg boven de 1000 kg. Voor het uitbreken van den oorlog waB er voor autobestuur ders en voor verzenders van goe deren een weg om aan de hooge tarieven te ontkomen. Deze eidde n.l. door België, door den tunnel onder de Schelde b(j St. Anneke. Nu het grensverkeer vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengt is deze goed- koope weg voor de Zeeuwsche- Vlamingen, die naar „Holland" willen, en voor menschen uit Holland", die in Zeeuwsch- Vlaanderen moeten zijn, afge sloten. Men is thans op de pro vinciale bootdiensten aangewe zen, die aan het stijgen van de vervoercijfers kunnen merken dat België „dicht" is. Vermoedelijk is het aan de gesloten greDS te wjjten, dat de tarieven van de provinciale booten wederom in het middel punt der belangstelling zjja ge komen, en dat een groot aantal Zeeuwsche vereenigingen een gemeenschappelijke actie op touw heeft gezet met het doel de extra asten die het water dat Z -Vlaan deren van overig Nederland scheidt, op de Zeeuwsche samen- eving legt, te laten verdwijnen althans aanzienlijk minder zwaar te doen wegen. De vereenigingen hebben, op overweging, dat, Ged. Staten, I wat de tarieven betreft, grooten- deels afhankelijk zijn van het rijk, dat 80 pet. in de tekorten op de exploitatie der Schelde- dieüsten bijdraagt, zich recht streeks tot den minister fan waterstaat gewend. In haar adres wjjzen zij op het feit, dat Rijkswegen, die hier van belang zijn, eindigen aan de eene zijde, en beginnen aan den anderen kant van de Wes terschelde, en dat de verbinding tusschen twee Rijkswegen niet in het wegenplan is opgenomen, maar ten laste van de provincie is gebracht. Verzocht wordt aan den uitzonderlijken toestand, die daardoor ontstaan is, een einde te maken door de groote rivierovergangen op het Rijks- wegenplan te plaatsen. Daar door zal een kostelooze verbin ding over de Westerschelde tot stand kunnen komen. Mocht de minister een derge- lijken maatregel te ingrijpend vinden, dan geven adressanten in overweging de rijksbijdrage in het verlies aan de provincie te verhoogen, opdat de provincie iu staat zal zijn de tarieven te verlagen. Adressanten betoogen, dat, iogeval het verlies ten slotte door het Rijk geheel zal worden overgenomen, getracht zal kunnen worden in een aan tal jaren te komen tot datgene wat in Zeeland als een eenvou dige, rechtvaardige eisch wordt gezien vrije overtocht over de groote verbindingen, en dat dan bovendien met het vrijkomende geld de overige diensten door de provincie zullen kunnen wordeD verlaagd. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver snelde adressen Een vulpenhouder. L. M. de Groote, Ds. Jan Scharpstraat 5. Beleediging van liet openbaar gezag. De 51-jarige J.B Th.H her vormd predikant te Ammerstol, heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden ge had terzake van overtreding van* art. 137 van het W. v. S. In Juni j 1. zou verdachte in een nummer van Kerk en Vrede een artikel geschreven hebben, waar in een zinsnede voorkomt, welke beleedigend voor het openbaar gezag werd geacht. De vertegenwoordiger van het O Mmr. J C. V. Meischke ver zocht de rechtbank, in het staats belang, behandeling van deze zaak met gesloten deuren te ge lasten. Verdachte zeide meer prijs te stellen op een behandeling in openbare zitting. Na raadkamer besliste de recht bank, dat de deuren zouden worden gesloten Naar wij vernomen hebben heeft het O M. schuldig verkla ring van verdachte geëischt en diens veroordeeling tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. innermgen od aan de rampspoe den van 1920 en 1925 De stand van de Maas is op het oogenbhk zoo hootr, dat het water den betonnen ringmuur om het stadje Gennep heeft be reikt. Gistermiddag is de 23jarige motorrijder E den Hartogh, van de militaire politie, in de bocht ran den weg van Gjrirc'rem naar Dordrecht, Dabjj de ma chine-fabriek Holland, met groote snelheid op een uit de tegen overgestelde richting komenden vrachtauto gereden, In hoogst ernstigen toestand werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis te Gorincbem overgebracht. Hier is hij kort na aankomst overleden. Hedenavond omstreeks 6 uur is de militaire dokter J. C. A Fischer, de chef van den geneeskundigen dienst bjj het garnizoen te Weert, met zijn motorrijwiel op den gladden Kazerneweg tegen een voor hem rijdende boerenkar gereden. Met een ernstige hootdwonde werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek het slachtoffer reeds te z(jn over leden. Hij was gehuwd en vader van een kind. Echtelijk drama. In het pand Voorschoterlaan 41 te Rottet dam, heelt zich een echtelijk drama afgespeeld. Wat de aanleiding is geweest, is tot dusveare onbekend. Feit is, dat ruzie ontstond tusschen de beide echtelieden. De man, de 57- jarige A. W. M., trok plotseling zyn revolver en schoot daarmede op zyn vrouw, de 44 jarige C. M., geboren L Zjj viel terstond dood neer Daarna trachtte de dader zich zelf van het leven te berooven, doch het wapen 1 ketste. Hoog water, Het dorp Bergen aan de Maas TL.) is sinds Vrijdag geheel door net Maaswater ingesloten en ge ïsoleerd. Met behulp van een door het gemeentebestuur in het leven geroepen bootdienst wordt communicatie onderhouden tus schen de thans op een eilandje Btaande R.K. kerk en raadhuis en het overige deel van de ge meente. Ook te Heijen, in het noorden van de uitgestrekte ge meente, heelt bet water groote stukken land overstroomd Allo weiden staan blank en wekken b() de bewoners van d^n Noor delijken hoek van L mburg her- Aan de oostkust van Texel zijn hedenmorgen 3 mijnen ontploft. Een gat van 12 M2 werd in den dijk geslagen. De boerderij Noordkaapv bjj Oude Schild, die reeds bij een vorige ontploffing schade had geleden, werd bijna geheel ver nield. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Rtynders, bracht heden een be zoek aan Rotterdam ter inspectie van de troepen. Uit Riga wordt gemeld, dat gisteren geen Finsch legerbericht werd uitgegeven. HELSINKI. De evacuatie van de bevolking is thans geheel voltooid. Een Russische escadrille, dat door de sneeuwstorm was ver dwaald, werd omlaag geschoten. Op een mededeeling van den Zweedschen gezant, dat de Finsche parlementaire regeering nieuwe onderhandelingen wil aan- knoopen met Moskou, heeft de Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken geantwoord, alleen de Finsche volksregeering te erkennen. Naar aanleiding van het Finsche protest bij den Volkenbond over den Russischen inval, heeft Mos kou doen weten „niet in oorlog met Finland te zijn" en „dit land niet te bedreigen". De sovjet- regeering zal niet deelnemen aan de betrekken volkenbondszitting. Afdeelingen van het roode leger zijn door het ijs gezakt of tijdens den sneeuwval omgeko men. Fransch L gevb richt Activi teit van patrounks en artillerie vuur op verschillende deelen van het front. Daitsch legerbericht Iets leven diger storing van aitillerievuur in het grensgebied ten oosten van den Moezel. Plaatselijke aan vallen werden afgeslagen. OSLO. De*ministers van bui tenlandsche zaken van Denemar ken, Zweden en Noorwegen zul len op Donderdag 7 December bijeenkomen teneinde de vraag stukken, die aan den volkenbond zullen worden voorgelegd, te overwegen. PARIJS' Koning George heeft hedenochtend de eerste afdeelin gen van de Britsche troepen ge ïnspecteerd. Telef. 83. 3 p. rundvl. met been f 1.04, 2 p. rundvl. zonder been f 1 04, kalfsvl. 4 p. voor f 1 04. Geen beter SINT NICOLAAS- CADEAU dan een of een AANBEVELEND. bij tooneel- en zangopvoeringen, bruilofsfeesten, enz. ZUIDDORPE B 40. Beleefd aanbevelend. BRENGT VOOR EEN HEEL JAAR HET EEN AARDIG SINT NICOLAAS CADEAUTJE VOOR UW KIND. Boekhandel - Markt. Morgen worden we opgeroepen om tusschen 9 en 11 uur te stemmen. Laat ons zorgen dat het lid uit Axel er in blijft, dus stemmen we, zooals U weet, en waar we goed op moeten letten in het hokje bij den naam van het cijfer 1 te zetten. VELE BELANGSTELLENDE KIEZERS. aan rollen 30 en 50 c.M. breed. Kleine advertentiën. WEGENS VERBOUWING TE KOOP: 16 M ijzer Htkwerk, 4 Kozijnen met ramen en rol luiken, Voordeur met kozijnen en puiraam, Schoorsteenmantel (marmer). KOSTER, Wiihclmina» straal 33, Axel, GFVRUGU: N \u We bier, Te bevragen bu.tau van dit btau. BEATRIX

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3