MiJnhardtjes Buitenland. Binnenland. Landbouw. groep een bijzondere regeling is en voor de andere niet. Dhr. D1ELEMAN zegt tot het inzicht te zijn gekomen, dat hij verkeerd heeft geadviseerd en verklaart zich er nu ook voor. De VOORZ.Dus dan wordt het een meerderheidsvoorstel in plaats van een minderheidsvoor- stel. Dhr. SIJTEMA zegt dat het Rijk ook het systeem kindertoeslag toepast3 pet. toeslag van het salaris. Verschillende gemeenten hebben reeds dit voorbeeld ge volgd. De grootste grzmnen heb ben de grootste zorgen, dus is er alle aanleiding om dit principe te aanvaarden. Spr. zou het voor stel echter willen aanhouden en in overweging geven om een en ander te onderzoeken ten op zichte van alle gemeente-ambte naren. B. en W. kunnen dan misschien in een volgende ver gadering een berekening over leggen van de kosten van een duurtetoeslag voor alle gemeente ambtenaren. Dhr. SCHIEMAN zegt erg gun stig voor dit voorstel te staan. Z.i. is de werkgever of de ge meente verplicht er zorg voor te dragen, dat niemand met zorg moet zien naar uitbreiding van het gezin. De gemeente dient daarvoor zorg te dragen. Dhr. DE JONGE heeft bezwa ren tegen den toeslag en zegt zijn stem er niet aan te kunnen geven. Dhr. GOOSSEN zou het voor stel niet willen verschuiven, doch nu afhandelen, daar het toch slechts over een paar gezinnen loopt. Dhr. 't GILDE sluit zich hierbij aan. Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt als minderheid van het col lege te moeten opmerken, dat de salarieering van de gemeente ambtenaren hier niet van dien aard is om nog kindertoeslag toe te passen. Hij acht het voorts ook niet noodig dat de een er van profiteert en de ander niet. De VOORZ. brengt hierna het voorstel om het te verdagen tot een volgende vergadering in stemming. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de h.h. Sijtema, De Ruijter, v. d. Bilt, C van Bendegem, Seghers, Hamelink, Schieman en Dieleman. Volgno. 108. Kosten van de burgerwacht en van den bijzon deren vrij willigen landstorm. Sub sidie aan de burgerwacht alhier f 125 e i f 25 voor den bijz. vrijw. landstorm is f 150. Bij het onderzoek in de afdee lingen vroeg een lid in afd. 1 en en een in afd II naar de statuten van de plaatselijke vereeniging. Het lid in afd. 1 vroeg of er door den burgemeester naar kan worden gestreefd, dat door re organisatie van de Burgerwacht de gelegenheid wordt opengesteld, dat een ieder tot die vereeniging kan toetreden. Een ander lid in afd. 1 is van meening, dat wanneer deze ver eeniging de naam kon worden gegeven van „Burgerdiensten" in plaats van Burgerwacht, het aan tal leden belangrijk zou toenemen. B. en W. merken hierbij op, dat noch de voorzitter, noch het college van B. en W. van mee ning zijn, dat er volgens de sta tuten aanleiding aanwezig is om daarin verandering voor het door die sprekers beoogde doel te moeten brengen. Volgno. 110. Kosten inzake bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen f875. Er zal voortgang worden ge maakt om diverse artikelen en materialen aan te schaffen. Het instellen van 3 hulpposten voor de luchtbescherming ad f200; dit betreft de buitenwijken Spui, Sassing en Kijkuit. In afd. 1 werd door een gevraagd naar een specificatie van hetgeen voor de buitenwijken zou worden aangeschaft, waarvoor door den Voorz. verwezen wordt naar de specificatie die bij de stukken is gelegd. Dhr. DE RUIJTER heeft kennis genomen van het voorstel om de post op 1875 te brengen. Hij heeft ook het rapport van hel hoofd van den luchtbeschermings dienst alhier gezien en dat zou dan komen op f 1350, terwijl B. en W. tot slechts f 875 komen. Hij vraagt waarin dit verschil schuilt. De VOORZ. zegt dat de aan schaffing var. gasmaskers nog niet zoo hoognoodig geacht wordt, evenalsde aanschaffing van chloor kalk. Zoodoende kwam men la-, ger als dhr. v. d. Berg voorstelde. Dhr. SIJTEMA komt nader te rug op volgno. 108. Spr. heeft in de sectievergadering gevraagd naar de statuten van de Burger wacht. Hij heeft een ontwerp statuten ontvangen en vraagt of hierin nog wijziging is gekomen. De VOORZ. antwoordt, dat dit de officieele statuten zijn. Dhr. SIJTEMA merkt dan op dat de burgerwacht een betrek kelijk uitzonderlijke positie in neemt, Spr. is nooit een be wonderaar geweest van het in stituut burgerwacht, omdat deze als zekere groep tegen andere politieke groepen in stelling ge bracht kan worden. Hij vraagt of ze nog wel als semi-militaire instelling reden van bestaan heeft We hebben toch een militaire macht. Spr. vraagt zich dan ook af of het wel noodig is dat hier een burgerwacht blijft bestaan en of het geld hiervoor niet beter besteed kan worden aan burger lijke diensten voor de luchtbe scherming. Hij zou die f 150 dan ook voor de luchtbescherming willen besteden. .De VOORZ. zegt dat de bur gerwacht niet met de militaire macht mag vergeleken worden. De burgerwacht toch is een vrij willige vereeniging waarin ver schillende diensten ondergebracht kunnen worden en zoo ook men- schen die met wapenen kunnen omgaan. Er is dus voor ieder plaats in deze vereeniging, die het wettig gezag wil steunen. Dhr. SIJTEMA zegt dat hij een apart apparaat voor het verrichten van die diensten overbodig vindt. Naast het bestaande leger acht hij dat niet wenschelijk. Z.i. is de burgerwacht te een zijdig met een bepaalde politieke strekking. Zij is een instituut van een bepaalde politieke greep tegen een andere politieke groep en slechts naar aanleiding van de beweging van Troelstra in Nov. 1918 in het leven geroepen. Omdat ze zich richt tegen andere politieke groepen acht spr. de burgerwacht een totaal overbodig apparaat. Er zijn nu maatregelen genoeg getroffen om de rechten van ieder te verdedigen. Spr. verklaart zich er dan ook tegen- Dhr. 't GILDE verklaart voor de post burgerwacht te zullen stemmen. De omstandigheden zouden zich nog wel eens kunnen wijzigen zegt spr. en dan zullen we dankbaar zijn nog een burger wacht te hebben. Dhr. DE RUIJTER zegt ook zijn stem aan deze post te zullen geven. In tegenstelling met dhr. Sijtema is hij van meening, dat de burgerwacht geen politieke groep vormt, doch optreedt tegen elke partij die het wettig gezag wil aanranden. Dhr. SEGHERS zou een andere benaming voor de burgerwacht willen, bijv. „algemeene burger diensten". Kan dit niet, dan wil hij geacht worden er tegen te zijn. Dhr. HAMELINK zou ook wil len, dat er voor burgerwacht een andere benaming kwam, zooals bijv. dhr. Seghers zegt. Des noods kunnen er enkele militairen in zitten, maar overigens acht hi; dat overbodig. Gaarne zag hi het als onderdeel van de alge meene burgerdiensten. Hij heeft ze wel altijd zien en hooren schieten, maar nooit zag hij ze burgerdiensten verrichten. De bedoeling heeft dan ook altij voorgezeten om soldaatje te spe len en kan het niet anders, dan is hij er ook tegen. De VOORZ. is het met deze zienswijze niet eens en zegt dat van dit alles niets in de statuten staat. Voor ieder die het wettig gezag wil steunen is plaats in de burgerwacht. Dhr. HAMELINK is van mee ning, dat de commandant van de commandant van de burgerwachi ook te veel invloed heeft op andere groepen en dat kan tot tegenstellingen leiden met de burgerdiensten. De VOORZ. brengt hierna de post in stemming, die wordt aan genomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen de h.h. Seghers, Hamelink, C. van Bendegem en Sijtema. (Wordt vervolgd). Finland Hef Finsche Nieuwsbureau heett medegedeeld, dat de tfcaus beschikbare gegevens over het aantal dooden en gewonden tij dens de Russische luchtaanvallen op Finland als volgt zijn Bjj de bombardementen op Donderdag werden 55 personen gedood, Vrijdag 12 en Zondag 7. In deze drie dagen werden in het geheel 248 personen gewond. Elf huizen werden geheel ver nield, 233 beschadigd. Vliegtuigen welke gebruik maakten van machinegeweren, hebben 38 personen gedood en 240 gewond. Deze aanvallen hadden alle de burgerbevolking ten doel. Onder de dooden en gewondeD z\jn opvallend veel vrouwen en kinderen. De Finsche hoofdstad Helsinki is bijna geheel geëvacueerd. Koning George ln Frankrijk Koning George van Engeland is gisteren in Frankrijk aan gekomen voor een bezoek aan de troepen. Hij was met een Engelschen torpedobootjager overgestoken en vergezeld van den hertog van Gloucester. Tijdens den overtocht was het buitengemeen ruw weder. De KoDing was in de uniform van veldmaarschalk. Hij verscheen in regenjas op de brug, waar bij gedurende de geheele reis ver toefde. De hertog van Gloucester, die hem vergezelde, keerde naar Frankrijk terug van eenige da gen verlof in Engeland. De aankomst geschiedde zon der eenig ceremonieel. Er was geen eerewacht en evenmin wa ren er burgers om den Koning toe te juichen. Eenige Franscbe vrouwen, die op de kade ston den toen het schip langs voer, wuifden met den zakdoek. De Koning zal de verschil lende afdeeliogrn van het Brit- sche leger in Frankrijk inspec- teeren en een bezoek brengen aan de voorste linie. Ook de Britsche vliegers zullen zjjn be zoek ontvangen. Mededeellngon van de regeering over onze defensie. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van defensie voor het komende jaar zegt de minister o.m. het volgende: Het ligt in het voornemen, eer lang een aantal buitengewone dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichtingen, in werke- lijken dienst te roepen. De regeering acht het ge- wenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden. Meer ploegen van die lichting zullen binnenkort volgen. Hoeveel oudere lichtingen huis waarts zullen kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden over zien, aangezien zulks geheel af hankelijk is van den duur der mobilisatie. Het ligt niet in het voornemen, werkloozen op te roepen ter ver vanging van andere dienstplich tigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van heP lidmaat schap der N S.B. geldende be palingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandig heden kan nog niet worden over zien, of in 1940 gebruik za| wor den gemaakt van de bevoegdheid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te verlengen. In Nov. is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoeding vastgesteld, waardoor meer uni formiteit wordt bereikt. Volgens deze regeling wordt bij het be palen van het vergoedingsbedrag ook rekening gehouden met mo gelijke vermindering van inkom sten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplich tige voortspruiten, doch een al gemeene vergoeding voor be drijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch- Indië kan binnenkort worden verwacht. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoerende is, uiteraard niet in het voornemen, thans over te gaan tot het defensief bewa penen van onze handelsschepen. De ingekomen vrijwillige bij dragen voor de defensie zullen worden bestemd voor de aan- schaffi ïg van sperballons. Verplichte Inschrijving van vrachtauto's en tractoren De Minister van Waterstaat waarschuwt houders van vracht auto's en tractoren (daaronder opleggers en aanhangwagens be grepen) dat zij zich krachtens de inschrijvingsbeschikking vracht auto's en tractoren 1 1939 bloot stellen aan strafvervolging, indien zij deze vervoermiddelen nog niet hebben doen inschrijven. Thee duurder. De prijzen voor de op 7 dezer bij toewijzing in veiling aange kondigde thee zijn vastgesteld op 10 tot circa 9 cent boven die welke voor de veiling van 2 No vember j.L golden. De detai prijzen mogen der halve met 10 cent per pond ver hoogd worden. In 1940 verplichte stieren- keuringen in Zeeland. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijft ons De Staten der Provincie Zee land hebben in hun zitting van 26 Juli 1939 met algemeene stemmen een Reglement vast gesteld op het houden van dek stieren in de Provincie Zeeland Thans is ook vastgesteld dat de bepalingen van dit reglement van kracht zullen worden ge deeltelijk met ingang van 1 Jan. 1940 en gedeeltelijk met ingang van 1 April van dat jaar Dit beteekent dus, dat we in Zeeland, waar we de verplichte heogstenkeuring, geregeld bij Rijkswet, al lang kennen, vanat 1940 ook zullen hebben een verplichte stierenkeuring. Deze laatste is echter geregeld by Provinciale Wet. Het doel is de kwaliteit der dekstieren te verbeteren en zoo te komen tot beter rundvee en grootere rentabiliteit der rund veehouderij. De Z^euwsche vee stapel produceert per jaar on geveer 100 mil. liter melk eu heett een veeafzet van ongeveer 30 000 stuks. De bruto opbrengst bedraagt 11 a 13 mil. gulden per jaar. De twee voornaamste verplich tingen van het reglement be treffen de aangifteplicht en de keuringsplicht. Met ingang van 1 Jan. 1940 is iedereen in Zeeland, die.een stier heeft boven 8 manden ot, als hij den leeftijd niet olficieel weet, boven 145 cm borstomvang, verplicht deze ten gemeentehuize aan te geven. Uitstel langer dan 1 maand wordt gestrait. Ook van vertrek, sterven, slachten, castreeren enz. van zulke stieren moet binnen 14 dagen daarna ten gemeentehuize aangifte worden gedaan. De formulieren hiervoor zjjn ten gemeentehuize verkrijgbaar. Ten bewijze, dat de aangifte gedaaan is, krjjgt men een afschrift dat bewaard moet worden. Deze aangifteplicht geldt voor alle stieren, ook voor die welke alleen eigen koeien zullen dek ken of gemest worden. De re geling eischt een volledig over zicht van alle dekrype stieren die er zijn. Verder is bet verplicht alleen voor die stieren, die men voor publieken dienst wil gebruiken, een aangifteformulier voor keu ring in te vullen Dit formulier moet men met alle afstammings- papieren naar het secreteriaat der Prov. Commissie op het Landbouwhuis te Goes zenden. Formulieren en envelop biervoor worden op het e'-meentehuis gratis verstrekt. Ia vullen, fran- keeren en opzenden moet men zelf doeD. Er zijn drie soorten keuringen le. De voorjaarskeuringen, die door het gemeentebestuur ge publiceerd worden ze worden in de meeste gemeenten in Febr - Maart van elk jaar gehouden. 2a. De 3-maandelyksche kring keuringen op enkele plaatsen in eiken kring. 3e. De keuringen op de boer derij. Zooveel mogelijk moet mende keuringen laten uitvoeren tijdens de voorjaarskeuringen. De drie- maandelijksche- en de boerderij- keuriDgen zijn noodzakelijke aanvullingen, maar kostbaarder en voor den betrokkene duurder. De hoofdverplichting van het reglement houdt in dat men, te beginnen met 1 April 1940, dan is de eerste keuringsronde ge houden, geen stier voor den publieken dekdienst mag gebrui ken, die niet door de Provinciale Commissie is goedgekeurd of toegelaten. Uitsluitend voor de eigen koeien blijft men dus vrij dit wel te doen. Een goedgekeurde stier is een stier die op een der drie ge noemde keuringen goedgekeurd is voor dekking. Een toegelaten stier is een in het Nederlandsch- of Friescb Rundvee Stamboek ingeschreven stier (defiaitief en ook voorloopig), Ook een stier van een door de Prov. Commissie erkende Stieren- vereeniging is automatisch toe gelaten Goedkeuring en toelating moe ten blijken uit een gestempeld en geteekend bewijs voor eiken stier en uit een bord op de bedrijfsgebouwen. Het is nu voor de stierhouders van het hoogste belang zoo spoe dig mogelijk er voor te zorgen in het bezit te komen van een stier die goedgekeurd of toe gelaten kan worden. Men moet er op rekenen dat ongeveer de volgende eischen gesteld zullen worden. Voor den leeftijd ruim en zwaar genoeg gebouwd. Geen hekken- spriogers. Stier van voldoend mannelijk type, vooral niet ver- lijnd. Voldoende gezonken en een ruim kruis Dus geen smalle, hoogbeenige dieren. Niet al te grove exterieurgebreken. Man ziet dat het type en de ontwikkeling veel gewicht in de schaal leggen. Gegevens omtreDt afstamming en productie strekken zeer tot aanbeveling. Zjjn die er, zoo zal iets minder streng naar den bouw worden gekekep. Men moet echter niet denken, dat popperige smalle, lijne stiertjes met pa pieren een kans maken. Stieren zonder papieren met redelijken bouw en goed type kunnen dusgoedgekeurd worden. Wie een stier heett of koopt, die in het Stamboek staat, die stamboekwaardig is of die, ge meten naar den maatstaf der Provinciale keuringen, vlot eer- val is, behoeit niet veel vrees te hebben voor atkeuring. Wie nog een stier wil aan schaffen probeere eerst in de naaste omgeving of eigen pro vincie. „Een stier en een vrouw, zoekt men 't best onder de rook van de schouw". Het is nu de tijd stieren-, fok- en controlevereenigingen op te richten. Het Veeteeltconsulent- schap geeft gratis advies AXEL, 5 December i939, Bij de Zaterdag alhier gehouden verkiezing van drie notabelen der Ned, Herv, kerk, wegens perio- Tegen Gevatte koude, Koorts, Griep De echte rijn niet rond, maar hartvormig.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2