Nieuvvs- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen, No. 69. DINSDAG 5 DECEMBER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60.Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 28 Nov. 1939. Tegenwoordig de heeren H. Sinies, P. de Jonge, B. Seghers, C Tn v. d. Bilt, A. Th.'t Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, A P. de Ruijter, P. Goossen, C. Schieman, C. Hamelink, C. van Bendegem en U. Sijtema. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, Secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 8a. Gemeentebegrooting voor 1940. Alvorens tot behandeling over te gaan, geeft de VOORZ, gele genheid tot het houden van al- gemeene beschouwingen. Dhr. HAMELINK zegt dat deze begrooting den indruk geeft van gebondenheid aan alle kanten. Dit behoeft echter geen verwon dering te wekken want door crisis- en oorlogsomstandigheden zijn we aan allerlei bepalingen gebonden, die opgelegd worden door de overheid. Vroeger was dat gemakkelijkertegenwoordig kan men vele en vrome wenschen stellen, maar daar blijft het dan ook bij. Dat is onlangs ook weer gebleken bij de werkzaamheden in het Land van Cadzand. Het was een beleediging voor onze arbeiders. Spr. achtte het dan ook noodig hiertegen te moeten protesteeren en zal dit ook steeds in de toekomst doen als dit noo dig blijkt. Zelfs de meest voor uitstrevende Raad zou alle mis standen niet kunnen voorkomen, maar toch heeft spr. den indruk, dat er in deze Raad niet altijd eensgezindheid bestaat op dit punt. Hij verwacht van deze Raad dan ook geen krachtige houding tegen alle voorschriften, die van overheidswege opgelegd worden. Oojc is de samenstelling van deze Raad niet ten volle geweest, zooals spr. zich die had voorge steld. Wat de partij van spr. betreft is er wel reden voor te vredenheid. Spr. heeft het verder FEUILLETON Berlijnschjs Roman (o e) 14) Op-ew«kt is niet altijd het- ïcit ais - rooujkbeid, en monter- hmd is nog niet altyd moed. Daat ui lj vandaag zoo eemgszins am lcu kleine jongen die bang is in 't donker en die door luid te zingen ziohzelven moed inblazen wil. Ik geloof u voelt a wer- seiijk uier Heel goed, zei ze deel nemend en in hare oogen kwam een uitdrukking die hem, zonder dat hy er zich goed rekensehap van kon geven, verbaasde. Mejuffrouw, uw toon is zoo hartelijk, dat ik n de waarheid wel moet bekennen. L chamelijk ben ik niet ziek. Maar geestelijk nèl, en wei hopeloos. Ik heb zulk een groot onherstelbaar verlies geleden. Bij dacht werkelijk niet aan haar tot wie hjj sprak. Hij was zoo doodmoe van deze zeltbebeer- scbing, dia hij zioh voortdurend moest opleggen, hjj dacht aan An- hia, 'a sterk verlangen bering hem, over de liberalen en meent dat de liberale gedachte in Axel niet dood is. Wat de samenstelling van het college van B. en W. betreft, is ook geen rekening ge houden met de juiste geestesge steldheid der bevolking. Er is wel degelijk aanleiding om ook met de links-protestantsche groe pen voeling te houden. Vojgens spr. is er ook deining geweest in de anti-rev. partij voor de samen stelling van het college van B. en W., doch dat moet iedere partij voor zichzelf uitmaken. De samenstelling van het college heeft spr. teleurgesteld. Hij hoopt echter dat dit college zal doen wat mogelijk is onder de tegen- wooidige moeilijke omstandig heden ondanks zijn eenzijdige samenstelling. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal onze partij zijn getalsterkte in den Raad aan wenden om te steunen en te ver dedigen al wat steun behoeft en wat zwak is. Spr. heeft echter reden om daarvan iets te ver wachten naar den goeden kant, vooral van de zijde van wethouder Dieleman, die toch altijd in die richting gewerkt heeft. Vervolgens gaf spr. een be schouwing over de begrooting zelve. Het college van B. en W. kan over de samenstelling geen verwijt treffen, ook al hadden wij ons die op verschillende punten anders voorgesteld. Begonnen is al met een beetje schrielheid in deze begrooting, zooals ook blijkt uit het afdeelingsverslag. Hij had dat gaarne veel uitgebreider ge zien en hij mist daarin dan ook veel. Een meer uitgebreider ver slag zou de openbare behande ling van de begrooting ook zeer kunnen bekorten. Toch heeft spr. ook een woord van lof voor het college, voor wat betreft de verstrekte inlichtingen, waaruit gebleken is de juiste kapitaals positie van de gemeente. De raadsleden kunnen aan de hand van deze gegevens nu een en ander ook nader beoordeelen. In dit verband brengt spr. ten slotte ook hulde aan den admi nistrateur van de gasfabriek. U moest eens een bijeen komst van het Heilsleger bezoe ken, zei juffrouw Peters vrien delijk, haar band op Wandersee's arm leggend. Dat zou u zeker Dij zulk een stemming goed doen. Daarover moest hij plotseling lachen. Dat is heelemaal niet be lachelijk, zet ze. Men moet niet lachen over dingen, waarvan men niets weet. Mijn dank voor uwe terecht wijzing, zei hij. Wanneer u den zegen van het Heilsleger voor mij toegankelijk maken wilt, dan ben ik gaarne bereid om daarmee kennis te maken. Alles wat ik doen kan is u erheen te brengen, zei ze volkomen rustig. Hjj ging geestdriftig op het plan in. Het was hem ook volkomen onverschillig op welke manier hjj aan de driemaal honderduizend mark kwam, dacht hij, in een vlaag van bitterheid. Wilt n zoo goed zijn om dag en nar vast te stellen Zjj zweeg een oogen blik en zei dan Ik zal u schrjjven, Hjj boog toestemmend. Het gesprek kwijnde weer en de langharige artist riahtte zijn imaohtende blikken weer op jal- Dhr. DE RUIJTER spreekt ver volgens namens de anti-rev. frac tie en zegt dat deze het college van B. en W. zal steunen. Ze kan zich ook vereenigen met de aangeboden begrooting. De anti- rev. fractie wenscht ook met de geheele Raad samen te werken in goede verstandhouding en hoopt dat daarvan ondtr Gods zegen ook veel heil zal uitgaan voor de gemeente. Hij is het niet eens met wat dhr. Hamelink zeide omtrent het college van B en W., en meent dat er wel degelijk een krachtige houding kan uitgaan van dit college. We stellen dan ook vertrouwen in het huidige college, wat echter nog niet wil zeggen dat we het slaafsch zullen volgen. Wat de begrooting betreft, zal ook van anti-rev. zijde gestreefd worden naar behoorlijke uitgaven voor de minder bedeelden. Wat de sa menstelling van het college van B. en W. aangaat, acht hij deze zooals die thans is, de meest gewenschte. Dhr. DE JONGE legt een korte verklaring af namens de chr.-hist. fractie, daarbij ook nog even op de wetshoudersverkiezing wijzend. Spr. zegt namens zijn fractie ook vertrouwen te steller, in het col lege van B. en W. Dhr. 't GILDE zegt het college met vertrouwen tegemoet te tre den. Spr. heeft ook een woord van lof voor de samenstelling der begrooting, omdat hij weet dat B. en W gebonden zijn aan allerlei maatregelen van over heidswege en daarmede rekening moet worden gehouden. Hij brengt ook dank voor den staat van inlichtingen, doch is van meening dat de belasting aan den hoogen kant is. Er zal dan ook gestreefd moeten worden naar een zeer voorzichtig beleid. Wat de samenstelling van het college van B. en W. betreft, daarover is hij niet gekend en hij wil daar omtrent dan ook slechts zeggen elk volk heeft de regeering die het verdient, dus spr. legt zich daarbij neer. Overigens zal hij zijn meening niet onder stoelen frouw Poters, terwijl Egmont eraan dacht hoe toch geldnood en gelddorst als een verterend vuur bjjua elk karakter kan aantasten en hoe niets een menseh meer deemoedigt dan veiaGhting in eigeD oog. Ea toen hij opstond na een sty ve buiging voor juffrouw Peters, zag hij steeds duidelijker in dat zijn verachting werkelijk niet dit vreemde meisje gelden kon, dat voor haar geld koopen wilde wat haar beviel, maar alleen hem, die zioh liet koopen, die zieh zeiven vetkocht. Toen Rudolf Nickelberg naar hem toekwam om hem met een »Gesegnete Mahlzeit* de hand te drnkken, stak Egmout hem zijne hand niet toe, maar zei fluisterend U hebt me misleidHet meisje weet niets van den ruil handel I Het antwoord was vergezeld van een spotachtigen blik. Dacht u dan dat we bier op de beurs zyn, waar genoteerde waar den openlijk verhandeld worden Een weinig komediespel kunt u haar niet kwalyk nemen, 't zou trouwens geen kwaad kunnen als u zelt ook een beetje wilde ko mediespelen, Ik heb u gezegd dat se sentimenteel, maar daarom of banken steken, al is gezegd dat zijn stem wel zal klinken als die eens roependen in de woestijn. Het spijt hem, dat dhr. Hamelink hem weer een trap heeft moeten geven, voor wat de liberale ge dachte betreft, doch spr. laat dit alles langs zijn koude kleeren loopen. Wat de kwestie van de vertegenwoordiging van het libe rale element in den Raad betreft, zegt spr. dat hij het vrijzinnige beginsel zal vasthouden zoolang hij hier zit. Dhr. HAMELINK heeft nog enkele opmerkingen naar aan leiding van het gesprokene door dhr. De Ruijter. Spr. vindt het ook juist, dat een fractie niet slaafsch moet volgen. Vervolgens antwoordt hij ook dhr. De Jonge naar aanleiding van de wethou dersbenoeming. Wat de samen stelling van het college betreft, komen volgens spr. de katho lieken nader bij de linksche groe pen dan de proteslantsch recht- sche. Spr. zal het hierbij laten. De VOORZ. zegt dan te zullen overgaan tot behandeling der be grooting. Dhr. HAMELINK vindt het vreemd geen enkel woord te hooren namens B. en W. naar aanleiding van het gesprokene over de begrooting. Er is het college toch ook lof toegezwaaid, dus had spr. verwacht dat hierop toch nog wel een woord van dank zou volgen. Nu dit niet het ge val is, moet hij zeggen, dat B en W. het er maar kaal afbrengen. De VOORZ. zegt dat de heer Hamelink wel wat vooruitloopt; om hierop te antwoorden, dient toch eerst overleg gepleegd te worden in hetcollege van B. en W. Hierna wordt de begrooting aan de orde gesteld. UITGAVEN: Hoofdstuk III Openbare vei ligheid. Volgnr. 82. Belooning der gemeenteveldwachters f3175. Hierbij kwam in behandeling een adres van den Alg. Nederl. Politiebond, waarbij verzocht wordt te besluiten tot aanvulling "an de verordening, regelende de toch nog niet dom is I Uw manier van doen is een soort van voort durend, hooghartig protest tegen het meisje. Daarop draaide hy hem «oirder meer deD rag toe. Heden gevoelde Egmont zich niet meer in staat komedie te spelen. Maar hij kou en mocht niet meer terug. Hij moest de eoDsrquentie van zijn gedrag op zich nemen, by moest zich plooien, zich aan dit meisje, dat zyn woord zou krygen in rail voor haar geld, overleveren. Goed zij 't dan zoo tot aan het huwelyk. Dan zon hij eenvoudig de komedie doen overgaan in de koele, zakelyke werkelijkheid, dan zou hij de grenslijn tusschen hen beiden weten te trekken. In de allereerste plaats moest ze, wanneer tenminste zyn eenige wensch, om in dieDst te blyven, vervuld zou kunnen worden, op gevoed worden. En daar viel eensklaps een lichtstraal in het droevige duister zyner ziel Rosalie Blume! In dezelfde mate als zijn ge moed vervuld was van atkeer voor zyn toekomstige vrouw, koesterde hij een onvoorwaardelijk vertrou wen in dat eenvoudige dametje, dat hjj slechts eenmaal in zijn leven gezien bed, ela vriendin van eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwach ters dezer gemeente, in dien zin „dat aan de gemeenteveldwach ters worde toegekend een kinder toeslag overeenkomstig de rijks regeling". Deze aangelegenheid is in de Commissie van G.O. geweest. Deze Commissie adviseert een kindertoeslag in het leven te roe pen. doch dezen toeslag niet te verleenen vanaf het eerste, doch vanaf het derde kind, zooals ook bij de regeling van burgemees ters, secretarissen en ontvangers het geval is, en voorts deze re geling voor alle gemeente-amb tenaren te doen gelden. De meerderheid van het college van B. en W. kan zich met dit ad vies niet vereenigen. De minder heid gaat met de gedachten van de commissie van georganiseerd overleg mede. De meerderheid van het college is van oordeel, dat deze toeslag voor enkele ambtenaren een ver hooging van inkomsten bdeekent, wat h i. niet gerechtvaardigd is tegenover de andere ambtenaren. Waar de levensstandaard wel in stijgende lijn is, doch nog geen aanleiding geeft om daarin te gemoet te treden, staan deze op het standpunt voor geen enkele categorie een wijziging of aan vulling in dien geest thans te bevorderen. Dhr. VAN DE BILT is van meening, dat de kindertoeslag er toch zal moeten komen. De groote gezinnen worden anders te veel gedrukt en spr. weet wat dat beteekent. Hij zou echter in overweging willen geven om dit voor alle ambtenaren te onder zoeken. De VOORZ. zegt dat het voor stel van de meerderheid van het college van B. en W. is om er Riet op in te gaan. Dhr. VAN DE BILT gaat hier mede niet accoord hij zou de kindertoeslag voor alle ambtena ren willen invoeren en niet alleen voor de veldwachters. De VOORZ. vindt het ook verkeerd, als er voor de eene zijn boven alles geliefde Annie. E.enals er een liefde op bet eerste gezicht is en velen zeggen dat dat de eenig ware is zoo is er ook een vertrouwen op het eerste gezicht, cd die is tnissehien nog wel zoo echt ais de liefde. Ja in de eerste plaats moest ze by Rusalie Blume ge bracht worden Nu gevoelde hy zieh in slaat de verlangde sentimenteele ko medie verder te spelen. Hy ging met haar mee naar het Heilsleger. Hij haalde Klara Peters en haar oom at voor ritjes in buurten waar nooit een zijner bekenden kwam en ging met haar naar musea en theaters. Hy was vrien delijk en sentimenteel, ernstig of treurig, praatte onderhoudend, vend de juiste woorden voor zyn geveinsde gevoelens, want anders kon hij tooh ziju' »neiging« voor desterksprekeude karaktertrekken vau zyn toekomstige niet op vatten en hjj had de zekerheid, dat hy by haar in steeds meer dere mate een gevoel van toe nadering opwekte. (Wordt vorvolgdi, COURANT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1