Binnenland. Flnsch—Russisch incident. Een officieel Sovjet-Russisch van militaire zijde uitgegeven commu" qué beschuldigt de Fin- n»n ervan gevuurd te hebben op Sovjet Russische troepen, die na bij de grens ten noordwesten van Mainil gestationneerd waren. Het incident heeft zich Zondag voor gedaan. Vier Sovjet-Russische soldaten, zoo wordt gemeld, zijn gedood, negen gewond. De Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Mo- lotof, heeft volgens. Havas den Finschen gezant in Moskou een nota overhandigd, waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt onmiddellijk haaf troepen 25 kilometer van de grens terug te trekken. Het Sovjet-Russische protest verklaart, dat de Sovjetregeering het belang niet wil overdrijven van het incident, waarvoor troe pen, die slecht geleid werden door hun bevelhebber, wellicht verantwoordelijk zijn. Zij wenscht echter de zekerheid te hebben, dat een dergelijke aanslag niet zou worden herhaald. In het Russische communiqué wordt volgens Reuter gezegd „Gisteren om 15 45 uur werd plotseling artillerievuur geopend van Finsch gebied tegen de Sovjettroepen. In het geheel wer den zeven granaten door de Fin nen afgevuurd". De provocatie, aldus 't Rus sisch persagentschap Tass, heeft ontzaglijke verontwaardiging ge wekt onder de troepen in het gebied van den Finschen artillerie aanval. Alle Russische zenders hebben het incident bekend gemaakt. De Russische troepen, aldus het radiobericht, hebben net van Finsche zijde geopende artillerie vuur niet beantwoord, omdat zij bevel hadden ontvangen op pro vocaties van dien aard niet te antwoorden. Dr- Finsche militaire autoriteiten hebben verklaard, dat zij geen kennis dragen van het incident, aldus meldt Reuter. Het Finsche nieuwsagentschap publiceert het volgende omtrent h-t standpunt van het ministerie van buitenlandsche zaken De Finsche overheid heeft na een onderzoek vastgesteld, dat van Finschen kant geen schot is gelost aan de grens. Het communiqué verklaart ver der, dat „daarentegen van Sovjet- Russische zijde aan gene zijde der Finsche grens naar het schijnt scnietoefeningen zijn gehouden met mortieren." Tenslotte deelt het communiqué mede, dat de Finsche gezant een nota gezonden heeft, waarin wordt voorgesteld de Finsche troepen 25 km achter de grens terug te trekken, teneinde een onderzoek van de gebeurtenissen te ver gemakkelijken. Havas seint uit Helsinki, dat de Fi.ische regeering geen enkele ongerustheid betoont naar aan leiding van het uit Russische bron vermelde gerucht, dat door de Finsche regeering wordt tegen gesproken. Finland heeft geen troepenconcentraties aan de Rus sische grens. Bovendien hebben de Finsche troepen Zondag rust s^-had. Het lijkt waarschijnlijk, dat de Finsche regeering bereid zal zijn ieder noodig onderzoek in te stellen, teneinde de waarheid vast te stellen. Bezoek van H tl de Koningin aan Zeeland. Vrijdagmorgen met den trein van 10 09 uur, waaraan een speciale le en lie klasse rijtuig was gehaakt, kwam H. M. de Koningin, vergezeld van den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht en van Haar adjudant en een hofdame te Vlissingen aan. Op het perron waren ter be groeting aanwezig de Commissa ris der Koningin in Zeeland en de hoofden van de Staf der marine en van de staf der land macht. Bij het station waren vele be langstellenden die H. M. de Ko ningin harteljjk toejuichten. Direct na ontvangst inspecteerde de Koningin de eerewacht die opgesteld stond waarop Zij in een hofauto stapte en naar de Paul Krugerstraat reed alwaar H. M. uitsteeg en op het trottoir verschillende troepeneenheden in die straat gelegen voor haar defi leerden. De leerlingen der Rijks H.BS bleken onvermoeid met hun toe juichingen. Na afloop van het défilé werden zoowel te Vlissingen als op geheel Walcheren de verschillende ver dedigingswerken en verblijven der gemobiliseerden in oogen- schouw genomen. Tegen 12 uur werd Vlissingen verlaten en waren de belangstel lenden die op de Blauwendijk en in de omgeving van het station te Middelburg stonden opgestelc in de gelegenheid H. M. de Ko ningin toe te juichen. In de eerste klasse wachtkamer van het station te Goes werd door het gezelschap de lunch gebruikt, waarna de verdedigingswerken en de inun- datiegebieden op Zuid-Beveland werden bezocht. Te ongeveer 3 uur verliet H. M. Zeeland en vertrok per auto naar de Residentie. Het Incident by Venlo. Van Duitsche bevoegde zijde te Berlijn verklaart men, volgens den correspondent van het Alg. Hblad., dat het door Duitsche autoriteiten ingestelde onderzoek naar het grensincident te Venlo nog niet is gesloten. Men wil er zich ook niet ver der over uitlaten of bij dit in cident de door de Duitschers ge wonde Nederlandsche officier aan de gevolgen van zijn wonden is overladen, dan wel nog in leven is. Wel staat vast, dat de beide Engelschen die zich in Berlijn in gevangenschap bevinden, onge deerd zijn. Wat betreft de Engelsche lezing, dat Best en Stevens naar de grens gingen om Duitsche vredesvoor stellen in ontvangst te nemen, verklaarde een officieel woord voerder te Berlijn, „dat Duitsch land het als een ongehoorde schaamtelooze brutaliteit be schouwt, dat men thans twee mannen, van wie is bewezen dat zij sabotage wilden plegen om de binnenlandsche orde in het Duit sche rijk te verstoren, een man teltje van vredestichters, maar dan van een kerkhofvrede ten nadeele van het Duitsche volk, tracht om te hangen en dat wie zich thans tot deze lezing bekent, een wel zeer kinderlijke opvatting van den werkelijken toestand in Duitschland blijkt te bezitten, waarom het ten zeerste te be treuren is, dat zekere vreemde staten en hun correspondentie- bureaux zulk een dwaze en paradoxale opvatting wagen te colporteeren. Naar gemeld, moet worden aangenomen, dat bij het grens incident te Venlo de Nederland sche luitenant D. Klop is gedood, die in burger bij de samenkomst tegenwoordig was. Daar de Ne derlandsche officier niet als zoo danig te herkennen was, is het niet onmogelijk dat de Duitschers, die den overval pleegden, ook niet hebben geweten, dat zich een Nederlandsch militair in het ge zelschap bevond. Met betrekking tot de berichten in de Nederlandsche pers over het incident le Venlo, wordt in gezaghebbende kringen te Londen opgemerkt, dat deze berichten aanleiding zouden kunnen geven tot eenig misverstand. Een feit was het, dat voorstel len tot vredesonderhandelingen alleen van Duitsche zijde waren gekomen. De betrokken Engel sche onderdanen hebben niets anders gedaandan de van Duitsche zijde gedane voorstellen aan hun autoriteiten overgebracht en toen zij door de agenten van de Gestapo werden ontvoerd, waren zij op weg naar een plaats bij de Nederlandsche grens om er verdere Duitsche vredesvoorstel- en te ontvangen. De veronder stelling, dat op hun optreden door een Nederlandsche militair oezicht zou worden gehouden, en dat het onder dergelijke om- standighededen ontvangen vredes voorstellen een inbreuk zou kun nen vormen op de Nederlandsche neutraliteit, is een vreemde ver onderstelling van de betrokken autoriteiten. De Sliedrecht getorpedeerd. Het Nederlandsche motortank schip „Sliedrecht" is op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland, dooi een Duitsche duikboot tot zinken gebracht Reeds op 16 November is dit geschied] doch eerst Vrijdagavond is hel bekend geworden. Vijf leden van de bemanning van de „Sliedrecht" zijn Vrijda morgen vroeg door een Britschtn treiler aan de Schotsche kust aan land gebracht, nadat de schip breukelingen dien dag in open zee waren opgepikt De Nederland sche zeelieden hadden zeven en een halve dag in de reddingboot rondgedobberd voordat zij opge merkt werden. Het waren de eerste stuurman Brons en de matrozen De Jong, Van der Knoop Driessen en Storm. Zij deelden mede, dat hun schip op 16 November door een Duit sche duikboot in den grond was geschoten. Hoewel de Nederlandsche ge zagvoerder, kapitein Boer, den Duitschen duikbootcommandant er op had gewezen, dat de „Slie drecht" een neutraal schip was met lading, bestemd voor een neutrale haven, had de comman dant van de duikboot verklaard niettemin het schip in den grond te moeten boren. Voorts had de Duitsche kapitein geweigerd de bemanning van het Nederlandsche schip aan boord te nemen, aangezien hij naar zijn verklaring, daartoe geen ruimte had, zelfs niet als men spoedig een apder schip zou ontmoeten, dat de Nederlandsche bemanning kon overnemen. Allen waren daarna in de open booten gegaan die elkaar spoedig uit het gezicht verloren. Omtrent het lot van de overige sloepen met 26 opva renden wisten de vijf geredden dan ook niets. De geredden van de „Simon Bolivar." Na de groote teleurstelling die de schipbreukelingen van de Simon Bolivar wegens het verbod van uitvaren ondervonden, zijn dan eindelijk 89 van hen Zater dagmiddag om drie uur te Vlis singen met de „Oranje Nassau" aangekomen. Ontroerende tafereelen speel den zich af op den aanlegsteiger. Hier klemmen twee menschen zich woordeloos aan elkander vast, daar staan anderen te snik ken. Hier staat een man die zijn vrouw en twee dochters verloren heeft, daar draagt men een baby, die plotsing wees is geworden.... Allen zijn slechts schamel ge kleed, de meesten dragen niet meer dan een kort jasje en een broek. Een ander heeft een overjas, maar verder niet veel anders. Neen, de meesten heb ben er werkelijk niet veel meer afgebracht dan „het veege lijf". Te Rotterdam arriveerden des avonds ruim 8 uur met de Bata vier IV nog een dertiental slacht offers van deze vreeselijke ramp; want hoewel zelf gespaard had den de meesten toch éën der hunnen te betreuren of waren door het gebeurde nog zoo ge schokt, dat van een blijde thuis komst geen sprake kan zijn. Periodieke verloven. De regeeringspersdienst meldt, dat bij ministerieele beschikking het volgende is vastgesteld In verband met 'het in het tijdvak tusschen 4 December 1939 en 2 Januari 1940 vallende St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag, moeten met betrekking tot het op deze feest dagen te verleenen periodiek verlof, de voor dit verlof in aan merking komende militairen wor den ingedeeld in zes ploegen. Het verlof op 1 en 2 Januari 1940 wordt gerekend te behooren tot de maand December 1939. De nog resteerende twee dagen periodiek verlof moeten worden ;enoten op data, te regelen dorr de Iroepencommandanten, met dien verstande, dat geen vervoer mag plaats vindena. van de onderdeden naar de haardsteden op 20, 21, 22, 23, 26, 28 en 29 December en 1 en 2 Januarib. van de haardsteden naar de onderdeden op 5, 22, 23, 24 25, 28. 30 en 31 December en 3 en 4 Januari. Veldmutsjes voor de Prinsesjes In een streek van Gelderland liggen militairen van de zooveelste compagnie van het zooveelste bataljon. De commandant van dat onderdeel is een kapitein, die bij de soldaten goedmoedig be kend is als „de kapitein met het bokkie". Want er is een bok bi zijn compagnie als kind aan huis. „Wanneer de troep uitrukt, in specteert ook Bokkie, of alles goed gaat. Dezer dagen bracht prins Bern- hard een bezoek aan het onder deel met den bok en Z.K H be zocht voornamelijk de keuken van de compagniede trots van den kapitein en al zijn manschap pen. Een wel aardig intermezzo was het, toen de menagemeester den prins een veldvlesch met inscrip tie en twee veldmutsen in zak formaat aanbood. „Ik zie wel, dat ze nog wat te groot zijn, maar daar groeien ze wel in," aldus sprak de prins, die wel tot driemaal toe bedankte voor deze leuke attentie. De prins deed dit op een wijze zooals hij dat gewoonlijk doet en waardoor hij opnieuw vele sol datenharten won. Prysverhooglng van benzine, petroleum en donkere oliën. Naar van de zijde van de pe troleummaatschappijen „Shell", „Standard", „Texaco" en „Sin- fina" wordt medegedeeld, is het met het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aan voer onmogelijk gebleken de be staande prijzen van benzine, oetroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de nompen is thans gebracht op 161/, cent per liter, terwijl de pi ijs van pe troleum met drie-kwart cent en die van gasolie en andere donkere obën met een halve cent per liter is verhoogd. AXEL, 28 November 1939. Eenige jaren zijn we in deze streek gevrijwaard gebleven voor abnormaal hooge waterstanden, doch de laatste weken is het water weer enorm gestegen in de kreken en polderleidingen. Hevige storm- en regenvlagen met een ongunstigen wind voor afvoer naar de Schelde zijn hiervan de oorzaak. Wel is veel ver beterd in den waterafvoer, doch de groote aanvoer van water uit de polders in deze streek kunnen de afvoerleidingen zoo maar niet in een paar dagen verwerken. Zoo zijn dan weer groote stukken weiland ondergeloopen en in een watervlakte herschapen, waar hier en daar nog koeien een droog plekje traentten te zoeken. Het water staat hier nu tot bij den watertoren en ook de toegang tot de Groote Plaat stond blank. We vernamen dat ook elders in Zeeuwsch-Vlaanderen het wa ter een zeer hoog peil heeft be reikt en vooral in het Land van Hulst moet men daar veel last van ondervinden. Voor „Het Groene Krols" Dat bij een zilveren jubileum een cadeaulje of geschenk ge offreerd wordt aan den jubilé of de jubelaresse is een veelvuldig voorkomend iets, maar een St. Nicolaassurprise bij een zoodanig 'ubileum als de vereeniging „He Groene Kruis" gisteravond kon worden aangeboden, is een groote zeldzaamheid. Lag het aanvankelijk in het voornemen in de maand October dit heugelijke feit metdenoodige uister zij het dan ook niet met uitbundige feestvreugde te herdenken, de internationale toestand en de voortdurend ern stige omstandigheden ook voor ons vaderland, onder een lucht die nog steeds niet vrij is van oorlogsdreiging, hebben van dit voornemen doen afzien. In overleg met het bestuur werd dan ook besloten de col lecte in een meer speciaal hiertoe belegde bijeenkomst af te dragen en zulks is dan gisteravond in de bestuurskamer van het wijk- gebouw geschied. Door den voorzitter der ver eeniging, den heer A. E. C. Kruysse, werd de op één na voltallige commissie ter bestuurs vergadering verwelkomd en werd aan den voorzitter dezer com missie de gelegenheid gegeven officieel het resultaat mede te deelen en de gelden aan den praeses over te dragen. Dit geschiedde op sobere wijze onder het memoreeren van het vele nuttige dat deze vereeniging ook inzonderheid hier te Axel heeft gewrocht in sociaal en philantropisch opzicht en in het belang van de burgerij in ale geledingen. „Het Groene Kruis" mag zich dan ook met recht beroemen op de eerste en eereplaats, die het onder de Axelsche vereeni- gingen inneemt. Met een eminente voorzitter, die eveneens een zilveren jubileum als zoo danig viert, als de heer Kruysse die naast zich in het bestuur nog een paar nestors heeft, die zich in dit jubileum mogen verheugen, n.l. de heeren J. de Kraker en A. de Visser, is de vereeniging waar lijk te complimenteeren. Ook omdat zij gesteund worden door nog een viertal even volijverige bestuursleden als verder nog deel van hetzelve uitmaken. Met de beste wenschen voor den ver deren groei en bloei van de vereeniging overhandigde de heer A. Th. 't Gilde daarop de en veloppe, inhouden, inhoudende een bruto-bedrag van f510,19, aan den voorzitter. De heer Kruysse maakte zich daarop ten tolk van het bestuur door de commissie hartelijk dank te zeggen voor de in dezen ver re ite werkzaamheden en het bereikte prachtige resultaat. Spr. bracht dank aan al degenen, die naar hun vermogen tot het wel slagen der collecte hadden bij gedragen en niet in het minst gold dit woord van dank ook de dames en heeren collectrices en collectanten en gaf de verzekering dat de vereeniging een zeer nut tige bestemming aan dit geld zal geven. Deze prachtige jubileum gift zal door het bestuur in volkomen overeenstemming met den wensch der leden en het doel van de vereeniging worden besteed. Daarna bleven bestuur en commissie nog een half uurtje bijeen en was deze sobere, maar niettemin heugelijke wijze van herdenking beëindigd. Eenige nieuwe leden werden mede als gevolg dezer collecte bij de ruim duizend geboekt. Vrijdagmorgen daalde in de omgeving van Sluiskil een klein model luchtballon vermoedelijk van Franschen oorsprong. De ballon, waaraan onderaan een .zinken bak was bevestigd, was niet bemander bevonden zich eenige instrumenten in, dus een zgn. proefballon. De ballon is door de militairen in beslag genomen. (D. v. Zeel.) Oad-Gereformoerde gemeente. Naar bekend is, werd door de Oud-Gereformeerde gemeente te Terneuzen, waarvoor sinds ge- ruimen tijd als voorganger in de bijeenkomsten optreedt de heer M. A. Mieras te Axel, besloten voor het hounen der Godsdienst oefeningen een eigen gebouw te stichten. Met den bouw daarvan s dezer dagen op een terrein gelegen achter het gebouw „Em manuel" aan de Nieuwediepstraat, waarin thans de diensten plaats vinden, aangevangen. (Tern. Crt.) In de gehouden zitting van den gemeenteraad te Terneuzen kwam in behandeling een verzoek van het gemeentebestuur van Axel om adhaesie te betuigen aan zijn tot den Minister van Waterstaat gericht adres betref fende den aanleg van een rijwielj

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2