h BRAND- wonden KLOOSTERBALSEM PU ROL in huis! Tot niets in staat Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Mijntaardt's Zenuwtabletten met de Britsche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November nu trachtten de leiders van dezen Britschen Geheimen Dienst voor Europa, de heeren Best en kapt. Stevens de Neder'ansche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij werden daarbij door de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en als gevangenen der Staatspolitie afgeleverd. De met elkander in strijd zijnde mededeelingen betreffende hun gevangenneming, of deze nog op Nederlandsch gebied, dan wel op Duitsch gebied geschied is, wor den onderzocht. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder: Er zijn thans van welinge lichte zijde bijzonderheden be kend gemaakt over de twee gear resteerde leden van den Britschen Intelligence Service. Het zijnRichard Henry Stevens, geboren 1893 in Athene, legde in Engeland het politie-examen af, begaf zich in 1913 naar Indië en kwam in 1930 naar Europa terug. Daarop begaf hij zich weer naar Indië en werkte voor den Engelschen berichtendienst. Na zijn terugkeer werd hij leider van den Intelligence Service voor Europa. De tweede gearresteerde is Sitismund Payne Best, geboren 1885 in Engeland. Best leidde tijdens den wereldoorlog de be- richtenafdeeling bij den Engel schen Generalen Staf. Htt D. N. B heeft gisteren een relaas gegeven van het grens incident. Wij vernemen daar omtrent het volgende Op den bewusten dag kwam op Duitsch gebied een Duitsche auto tot voor het Duitsche grens- kantoor gereden. Deze auto moest den Duitschen grensb^om pas- seeren om daarna voor dit grens- kantoor voor onderzoek te stop pen. Welke personen in dezen auto zaten is onbekend; Onge veer gelijktijdig kwam uit de richting Venlo een Nederlandsche auto. In dezen auto, zaten, behalve de chauffeur, twee Engelschen, die zich hadden gelegitimeerd als zijnde belast met besprekingen met Duitschers tot onderzoek van de mogelijkheid van eventueele vredesonderhandelingen, en een Nederlandsch officier, die de op dracht had, in het belang onzer onzijdigheid, daarbij toezicht te houden. Op het moment, dat de Neder landsche auto naderde, kwamen verscheidene Duitsche ambtena ren, in burgerkleeding en in uni form, allen gewapend, de Neder landsche grens over. Toen er geschoten werd, kwam de heer Backus, exploitant van een café in de nabijheid van de grens, naar buiten, om te kijken wat er gaande was. Verschillende per sonen, die zich op Nederlandsch gebied in de buurt bevonden, werden met geweld bedreigd dat zij zich moesten verwijderen. Toen is er in het wilde weg geschoten, waarbij één doode is gevallen, en wel een inzittende van den Nederlandschen wagen. Het heele geval speelde zich in enkele minuten ai. Het slacht offer werd door de Duitschers naar Duitsch grondgebied ge sleurd. Ook de andere personen werden over de Duitsche grens gebracht. Men mag aannemen, dat de aan wezigheid van den Nederland schen officier mede ten doel had, vast te stellen, dat de Duitschers met wie de Engelschen contact zouden hebben, evenzeer waren gelegitimeerd tot het voeren van vredesonderhandelingen en dat voorts de taak van den officier was als „kijk-in-den-pol" te fun geeren en vast te stellen, dat geen woord tusschen de onderhande laars zou worden gewisseld, dat met in overeenstemming zou zijn met onze neutraliteit. Vaart op Engeland stilgelegd. In verband met het mijnen gevaar is de vaart van ons land op Engeland voorlonpig gestaakt. Ten aanzien van de aangekon digde Britsche represaille-maat regelen tegen den Duitschen uit voer heerscht er o.a. in reeders- kringen in ons land en België groote ongerustheid. De regeering heeft den reeders geadviseerd niet uit te varen zonder nadere voorzorgen. Er wordt gezocht naar een veiliger route. Van Engelsche zijde wordt ver klaard, dat de neutrale scheep vaart zooveel mogelijk ontzien zal worden De Britsche admiraliteit heeft in het Kanaal een veiliger vaar geul aangegeven door lichtschepen en lichtboeien. Het wordt aan het oordeel van de reederijen overgelaten of zij al of niet hun schepen willen uitzenden. Het Belgische telegraaf-agent- schap verneemt, dat de regeering van België besloten heeft, even als de Nederlandsche regeering, te protesteeren tegen de nieuwe maatregelen, welke de regeering van Engeland en Frankrijk ten aanzien van de koopvaardij heb ben genomen. De Simon Bolivar. Bij de K. N. S. M. zijn de laatste dagen nog verschillende opgaven van geredden gemeld, zoodat thans nog 84 personen worden vermist. Aan de Engelsche kust zijn 3 lijken aangespoeld, nl. 2 vrouwen en een man. AXEL, 24 November 1939. Bij Koninklijk Besluit van 21 November is de Edelachtbare heer F. Blok herbenoemd als burgemeester onzer gemeente. Maandag j.l. vergaderde de Commissie voor georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken al hier, ter behandeling van een drietal onderwerpen. Naar aanleiding van een adres van den Algemeenen Nederland schen Politiebond, houdende ver zoek, om aan de gemeente-veld wachters een kindertoeslag over eenkomstig de rijksregeling toe te kennen, werd met algemeene stemmen besloten, aan het ge meentebestuur te adviseeren, te bevorderen, dat de in genoemd adres bedoelde toeslag worde toegekend, echter te beginnen met het derde kind. Tevens werd besloten, eveneens m. a. s., te ad viseeren, een zoodanige regeling vast te stellen, niet alleen voor de veldwachters, doch ook voor de overige gemeente-ambtenaren. Naar aanleiding van een adres van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst werd, in overeenstemming met het door de Gascommissie uit gebrachte advies, m. a. st. beslo ten, te adviseeren, een werkman en een hulpfitter aan de gemeen telijke gasfabriek, welke werkzaam zijn resp. als stoker en filter, een aanstelling te geven, welke met hun werkzaamheden overeen komt, waardoor dan automatisch hun loon zou worden bepaald op het voor de stokers en de fitters vastgestelde bedrag. Naar aanleiding van de circu laires van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland in verband met de aanschrijvingen van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, inzake vergoeding wegens over werk in verband met de bijzon dere militaire maatregelen werd m. a.st. geadviseerd, gevolg te geven aan het ter zake ingediende adres van den Ned. Bond v. Gem. Ambtenaren. Waar, ook afgezien van de bij zondere omstandigheden van thans, steeds is en wordt over gewerkt, vrijwillig en zonder dat ooit om vergoeding hiervoor is gevraagd, achtte de commissie het niet gewenscht, in het Amb tenarenreglement een bepaling op te nemen, waardoor de aanspra ken Ingeval van verplicht over* j werk worden beperkt, temeer wiar daardoor bovendien in de be doelde omstandigheden voor ge vallen, waarin door het gemeen tebestuur toch het geven van eenige vergoeding gewenscht zou worden geacht, de mogelijkheid hiertoe zou worden afgesneden. Gemeen eraad. De agenda voor de op a s. Dinsdag alhier te houden zitting van den gemeenteraad bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. 3. Voorstel tot aanstelling in vasten ditnst van J. van den Berge als Concierge van het Raadhuis, per 1 Januari 1940. 4. Voorstel tot vaststelling van net bedrag per leerling uitgegeven aan de O. L. School over 1937, ter zake van de kosten, bedoeld bij art. 55 order e t.m. h en o der L O. Wet 1920 en van de instandhoudirg. 5. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der vergoeding ex. arl. 101 der L.O. Wet 1920 aan de Bijz. Scholen voor 1937. 6. Voorstel tot vaststelling van de afrekening van de besturen der Bijz. Scholen en der vergoe ding, ingevolge art. 101 der L O. Wet 1920 over de jaren 1934 tot en met 1937. 7. Voorstel tot beschikbaar stelling van het benrag per leer ling, als bedoeld in art 55bis der L O. Wet 1920 voor 1940. 8. Voorstel tot vaststelling van de a. begrooting van de Gemeente voor het jaar 1940; b. idem van het Gem. Gasbe drijf; c. idem van het Vletschkeu ringsbedrijf d. idem van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel tot vaststelling van de verordening tot heffing van 75 opcenten op de G meen e fondsoeiasting voor het belasting jaar 1940-'41. UW KINDJE VERKOUDEN De Pror. Stoombootdlensten. Onder de tegenwoordige om standigheden hebben Gedepu teerde Staten het nogmaals noodig geoordeeld, zich er van te ver gewissen dat de Prov. Stoom bootdiensten op de Wester- en Ooster-Schelde op den bestaanden voet gehandhaafd kunnen blijven Blijkens van militair-deskun dige zijde verkregen inlichtingen levert het uitoefenen van de ver schillende diensten op de wijze als tot dusverre geschiedt, noch voor de passagiers, noch voor het personeel vooralsnog eenig gevaar op. Evenals vorige jaren biedt de fa. Ls. van Waesberghe Jans- sens te Hulst haar cliëntêle weder een practische maandkalenderaan. Een flinke ruimte is open gelaten voor aanteekeningen, zoodat deze kalender een goede hulp is voor kantoor en huiskamer. De uit voering is eenvoudig en degelijk. Bij K. B. is bepaald, dat gedurende een nader te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 bijzondere briefkaarten ver krijgbaar gesteld zullen worden. Deze briefkaarten zullen wor den uitgegeven in de frankeer- waarden van 2, 3 en 71/» cent per kaart boven de frankeer- waarde. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 NOV. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97i ore Leeskerlc Nam. 2 Ds. van Oaveren Geref. Kerk. Geea opgave ontvaagen. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 are Leeskerk Nam. t Vliegtuigongeluk. Woensdagmiddag is in een weiland nabij Hillegersberg een Nederlandsch militair vliegtuig brandend omlaag gestort. De klap, waarmede het vlieg tuig tegen den grond sloeg was zoo hevig, dat de wrakstukken lot op een afstand van 600 M. rondvlogen. Arbeiders zagen het toestel met groote snelheid op zeer geringe hoogte het weiland over vliegen. Kort daarop hoorden zij een slag. Op de plaats ge komen waar het vliegtuig was neergestort, vonden zij slechts de wrakstukken van het toestel De romp en staart hebben zich met groote kracht in den weeken veenbodem gedrongen, waardoor de cabine twee a drie meter onder den grond zat. Aangezien de mogelijkheid be stond, dat de bestuurder even voor het ongeluk met zijn para chute het toestel had veilaten cf uit de cabine was gesprongen, werd de omgeving door militai ren afgezocht. Men heeft hem echter niet kunnen vinden. Nader wordt gemeld, dat de omgekomen vlieger gevonden is. Het is de eenige zoon van den bekenden dichter-zanger Clinge Doorenbos. Het lijk van de vrouw van schipper De Roeck, die bij de ramp van de „Philegone" om het leven kwam, is te Wemeldin^e aangespoeld. Na te zijn gekist wordt het naar Steendorp overgebracht om aldaar t r aarde te worden besteld. De Woensdag te IJmuiden binnengekomen botter U K. 1 is bijna als eerste Nederlandsche visschersvaartuig het slachtoffer geworden van een mijnuntploffing. Terwijl het scheepje even bui; ten de lichtbrui boei voor IJmui den visschende was, ontplofte op ongeveer 40 M. achter het vaar tuig een mijn, die vermoedelijk In het net was geraakt. Eer. enorme waterzuil steeg omhoog, waardoor de better 3 M. uit htt water werd gelicht. Het neerploffen veroorzaakte ernstige lekkage, maar't scheepje kon behouden te IJmuiden bin nenkomen, waar het aan den grond is gezet. Het net en de lijnen gingen verloren. Niemand van de opvarenden werd gewond. Een in het begin van den oorlog bij vergissing op Belgisch grondgebied gedaalde Fransche vlieger, die daarop geïnterneerd werd, is er in geslaagd uit het Belgische interneeringskamp te ontvluchten en Frankrijk te be reiken. H. M. de Koningin heeft heden in gezelschap van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en van haar adjudant Jhr. de Jonge van Ellemett een bezoek gebracht aan de troepen in Zeeland. Prins Bernhard bracht in naam van H. M. de Koningin een be zoek aan de troepen in Overijsel. Bij Waardenburg is een onderofficier van de luchtmacht met zijn auto tegen een auto gebotst, die aan den kant van den weg stond. Hij werd op slag gedood. PARIJS. Het Fransche leger- bericht luidtGeen vermelders- waardige bijzonderheden van het front. Gisteren werden op Fransch gebied 8 Duitsche vliegtuigen omlaag geschoten. Vier door de Engelschen en vier door de Fran- schen. Eén onzer jachtvliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. BERLIJN. In het westen een grootere bedrijvigheid van pa trouilles en artillerievuur. AKKER'S Bij Verdun werd een Engelsch vliegtuig neergeschoten, eveneens één bij Saarbrücken. Bij Zwei- briicken werd een Fransch vlieg tuig neergehaald. LONDEN. De Britsche admi raliteit deelt mede, dat Duitsche vliegtuigen op 20 en 21 Novem ber op 5 plaatsen aan de Oost kust van Engeland mijnen heb ben neergelaten. Daar dit feit definitief is vastgesteld, zulle maatregelen worden getroffen ter beveiliging van de scheepvaart. door de voortdurende hinder van Uw zenuwen Kalmeer en sterk ze dan door Ze.uwsnllend Z nuwsierkcnd Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. F i 1 m n i e u w s. Het meisje uit het verre Westen is een filmwerk, vol romantiek, met stralenden zang van Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy. Bovendien biedt deze film zeer veel moois, spanning en andere aantrekkelijkheden. Wie zich dan ook een avond kostelijk wil amu seeren, mag deze rolprent zeker niet missen. Derde alarm. Dit is een film, die ook zeker bij ieder in den smaak zal vallen. Een reeks spannende en drama tische avonturen, met een slot, dat elkeen zal bevredigen. Beide filmwerken met een in teressant bijprogramma worden Zaterdag en Maandag in Het Centrum vertoond, waarvoor men ook de desbetrtffende advertentie in dit nummer raadplege. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de genen, die voor de distributie periode van 11 December 1939 t.m 7 Januari 1940 in aanmerking wenschen te komen voor voeder bonnen ter verkrijging van vee voeder, in de gelegenheid worden gesteld, om in de week van 27 November t.m 2 December 1939, de samenstelling van hun vee stapel op te geven bij den pl. secretaris in hun gemeente. Deze opgave dient te geschieden naar den toestand op 26 November 1939, 's nachts 12 uur. Degenen, die lo de hierboven aangegeven week van hun vee stapel geen aangifte hebben ge daan, komen voor een voeder- toewijzing voor de volgende dUtrtbutteperlode niet In aan merking, f-^-1 Wrijf dan keel. rug en borstje in met Cr V 's Dampo.Wonderlijk aooals dit helpt! \r* Pol 50 et. Tube 40 et. Doos 30 et. vereischen onmiddellijk goede verzor ging Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem en... wèg is de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tijdelijk de vernielde huid, zuivert en geneest en is door zijn weefsel-her stellende werking een ware balsem voor brandwonden en brandblaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bij schaafwonden, ontvel lingen, open huid, schrale huid, gesprongen handen, kloven, winter handen, wintervoeten, winterooren. Per pot van 25 Gr. f 0.62i/2, pot van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2