uasiiDiaf ABDIJSIROOP Nieuws- en A <i ver tent i eb] ad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 64. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939. 55e Jaarg. Buitenland. Firma J. C. VINK - Axel Die Hoest Kind! ut mao verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Van het Westfront. In zijn commentaar op den militairen toestand verzekerde Havas, dat de Duitsche lucht macht sedert het begin der vijan delijkheden in het Westen nog nimmer zoo actief is geweest als begin dezer week. Terzelfdertijd dat aanvallen werden gedaan op de Shetland-eilanden zijn ver scheidene verkennings-expedities over Noord- en Oost-Frankrijk ondernomen twee groepen ver kenners zijn zelfs tot boven Parijs doorgedrongen. De vliegtuigen zijn door het afweergeschut ver dreven en vlogen over Belgisch grondgebied terug. De oogst aan inlichtingen kan in verband met den mist niet groot zijn. Van het front tusschen Rijn en Moezel is nagenoeg niets te mel den. Er was activiteit van ver- kennings-patrouilles langs Saar en Blies voorzoover deze de de marcatielijn vormen tusschen de stellingen der beide tegenstanders. Overigens heeft men geen nieuwe beweging van Duitsche troepen aan de Nederlandsche en Belgische grens waargenomen. Een van de geheimzinnigheden bij de operaties nan het Westfront is, dat de Duitschers nog geen gebruik van tanks hebben gemaakt zelfs wanneer de omstandigheden er gunstig voor zijn. Tot nog toe heeft men slechts weinig van de Duitsche tankuitrusting gezien, ofschoon het te Parijs bekend is, dat Duitschland enkele jaren ge leden zich begon toe te leggen op de vervaardiging van snelle, vier A vijf ton wegende tanks. De proefnemingen met deze lichte tanks in Spanje zijn niet mee gevallen, daar zij gemakkelijk door anti tankkanonnen buiten ge veent gesteld konden worden. Het is mogelijk, dat de Duitschers ret-ds bezig zij aan dn uitvoering van een program tot uitbreiding van de reserves aan grootere tanks met zwaardere bewapening. FEUILLETON Berlijnsche Roman 2) Ach zool zei juffrouw Btu- me, en daarbij gleed een lachje over haar gelaat. Verzeil 1 Een roerend ge dicht, dat heel niet bij de ge legenheid past. Daarmee begint Aonie 1 Ja, m'n beste kapitein, ik heb 'n massa van znlke briefjes, die allemaal met een gedichtje beginnen. Ze hoort tot die men- Bohen, die heal graag hnn gemoed op dichterlijke wijze uiten, 't Staat zoo mooi 1 Nu, daarmee willen we ons niet van de wijs laten brengen De oude dame las verder. Ach ik wilde dat ik spoedig moest sterven, want leven zonder jon is de dood I Hoe heer lijk zou het zijn den dood gewijd te wezen dan zon iedereen aan ons denken en ons liefhebben I Ook mama zon je dan roepen en we zouden eikaar mogen lief hebben 1 Maar, helaas, 't is slechts asyn hart, dat gebroken is en •tyrlt en daarover bekommert Daitseha vliegers aan de Engelsche kasten. In verband met het Duitsche legerbericht van Dinsdag wijst de Duitsche pers erop, dat ondanks de aankondiging, van Cnurchill, ais zou den Duitschen vliegers het weder te slecht zijn, een vlucht is ondernomen naar de Shetland- eilanden. De vlucht is volgens het programma uitgevoerd, zegt de Berliner Lokal-Anzeiger, en onze vliegtuigen zijn alle behou den teruggekeerd. Churchill moet dus voortaan wat voorzichtiger met zijn voorspellingen zijn. De Berliner Börsenzeitung schrijftDoor dezen aanval zijn drie factoren aangetoond 1. Dat de God van het water als geallieerde van Engeland, even weinig betrouwbaar en onover winnelijk is als Polen. 2. Dat de actieradius der Duitsche gevechtsvliegtuigen met Scapa Flow nog lang niet zijn uiterste grens bereikt en dat de Britsche vloot in geen van haar binnenlandsche havens veilig is en 3. Dat het menschenmateriaal en de vliegtuigen der Duitsche luchtmacht .tegen elke taak zijn opgewassen. Reuter meldt over dezen aan val nog De vier Duitsche vliegtuigen, welke Maandag een aanval heb ben ondernomen op de Shetland- eilanden, hebben ten minste 12 zware bommen laten vallen, welke elk naar schatting 250 Kg. wogen. Een splinter met een gewicht van 3 Kg. trof een klein huis. Vier bommen vielen zonder schade aan te richten in zee, vier ande ren vielen dicht bij elkaar op het land, nog vier anderen kwamen neer op een heuveltop. De bommen, welke op het land terecht kwamen, waren ongeveer 400 meter van met kinderen be zette scholen af. Groote hoe veelheden aarde en steenen wer den wel 30 meter omhoog ge slingerd. De brokstukken ver spreidden zich over een aanzien lijke oppervlakte. Twee scholen zijn gesloten, de wereld zich niet. Ik moet en zal je verliezen 1 Zy wil 't, en ik moei me opofferen 1 Opofferen voor haar en voor myo zuster, jou, alles wat op aarde mijn ge luk uitmaakt opgeven, en een ouden, rijken man trouwen, die vandaag aanzoek om myn band gedaan heeft. Ach, mijn liefste Egmont we leven niet alleen voor onszelf, maar we moeten ook voor anderen leven en ons opofferen. En zoo moet ik me opofferen voor myu moeder en voor myn zuster. Trade is zie kelijk, ze kan dat vermoeiende lesgeven niet meer volbondeu. Mama is innerlijk ook al sedert lang ljjdend ze kan die vergulde ellende van ons leven, al die pijnigende zorgen met haar lief hebbend hart niet meer aanzien 1 Wanneer ze sterft, vervalt bet pensioen, dat toch al zoo klein is, en dan staan we doodarm op straat. Maar mama kan nog lang leven, wanneer ze in beteren doen komt, wanneer maar eerst deze zorgen en deze strjjd om het bestaan op houden Je weet,' hoe teer ze is, hoe ze in haar jeugd in haar voornaam ouderlijk buis verwend geworden is, evenals later door papa's liefde, die ze tegen den wil harer ouders huwde, hoewel hij UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ten einde schuilplaatsen te bou wen. De Duitsche toestellen vlogen laag als gevolg van den zwaren regen en het slechte zicht. Zij waren slechts korten tijd zicht baar, doch werden hevig door het luchtdoelgeschut beschoten. Een van de Duitsche vliegers, die heeft deelgenomen aan een verkenningsvlucht langs de En- gelsche kust heeft daarvan het Duitsche nieuwsbureau hel vol gende verslag gegeven Wij naderen de Engelsche ter ritoriale grenzen. Zes Britsche torpedobootjagers varen langs de kust. Op ongeveer 1000 meter probeeren wij ze den eersten keer te naderen. Plotseling komt er een eind aan de wolken onder ons en we zien de schepen dui delijk liggen. Zij hebben ons ontdekt en openen het vuur. De granaten springen onder ons uit elkander. Een beschermende wolk onttrekt ons aan het gezicht. Wij doen een nieuwen aanval. De torpedobootjagers varen zoo hard als zij kunnen en wit schuim- spoor ligt achter de schepen. Het vijfde schip ligt het gunstigst voor onzen aanval. Van deze hoogte nauwkeurig een bom te werpen is geen kleinigheid. Twee keer drukt de bomschutter op den knop. De eerste bom treft niet, de tweede suist vlak langs het schip in het water. Doch het schip gaat verder. Is het be schadigd, wij weten het niet. Wij durven echter niet langer te blijven en keeren terug. Thuis gekomen vertelt een andere vlie ger slechts vijf torpedobootjagers gezien te hebben. De zesde heeft vermoedelijk dus toch schade op- geloopen en is zoo spoedig mo gelijk naar een haven gegaan. De dood vaa generaal Pigeand. Met generaal Pigeaud is de eerste Fransche generaal in dezeu ooricg gesneuveld. Aan bei bootd van zyn divisie bad bij bet veel genoemde Boscb van Warndt genomen. Een maand lang stond bij in den stryd van geen penning bezat, evenals jy en evenals ik jonw zou huwen, voortdurend allen nood en ont bering met je zou dragen. Maar nu moet ik jonW en je liefde, en daarmee mezelt en mijn eigeD geluk opofferen. Wees jy ook sterk, myn eenig- ste geliefde Het is beter dat we elkaar niet weerzien Trouwens, bet zou geheel onmogelijk zyn, mama en Trude bespieden al mijn bewegingen. Ik beD de eenige, die ze kan redden nit dit ellen dige leven door te huwen met een rjjken man. En wanneer zoo iemand aanzoek doet om de band van een arm verwend offieiers- dochtertje, dan is dat een groot geluk voer haar en de geheele familie. Mijn hart breekt wan neer ik er aan denk dat jy daar na zit en op me wacht en dat ik niet kan, niet mag komen Het is alles, alles uit al mijn ver wachtingen. al mijn vurige wen- schen. Maar je zult inzien, dat ik niet anders kaD, dat ik me moet opofferen voor myn tamiiie. Ik smeek je, probeer niet me weer te zien, want wanneer ik je omarmde zou ik zeker zeer zwak werden heel zwak I Maar Egmont, één gedachte geeft me neg meed; niet voor altyd, ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. onophoudelijke overvallen, zon der om zoo te zeggen te slapen, noch de minste rust te nemen. Deze soldaat van over de zestig is aan uitputting tengevolge van die onvermoeide inspanning be zweken. De Intransigeant be schrijft hem als een man, die leefde voor zyn taak en zijn sol daten, een aanvoerder in den besten zin van het woord, die er op uit was het verlies tot een minimum te beperken, die hun moed en volharding tot het uiterste wist op te zweepen en daarbij op hun lichamelijke wel zijn bedacht bleef. Dezer dagen nog werden zijn verdiensten door een superieur erkend voor het front van den troeptot de grenzen van de menschelijke kracht heeft hij stand gehouden. Daarna is hy ingestort. Een week geleden werd hij in wan- hopigen toestand achter het krygsgebied vervoerd. Tot den dood toe legde hij dezelfde moed en wilskracht aan den dag die hem aan het bootd van zijn di visie deed blyven in de eerste linie bij het offensief, ofschoon hy zich in den greep van den dood wist. Hy behoorde tot de weinigen, die het nieuwe oor- logskruis kregenzijn uitvaart is overeenkomstig den protes- tantschen eeredienst gevierd. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de Duit sche stoomschepen Mecklenburg (8000 ton) en Parana (6000 ton) door Engelsche oorlogsschepen zyn opgevangen. De Duitschers gingen van boord, na hun sche pen ln zinkenden toestand te hebben gebracht. De schepen werden door kanonvuur geheel tot zinken gebracht, opdat zij Ue scheepvaart niet zouden hin deren. Het Britsche schip Onzano metende 1346 ton, dat naar En geland onderweg was, is tenge volge van een ontploffing buiten de Zuidkust gezonken. De drie passagiers en de geheele beman ning gingen in de booten en kwamen aan land. niet voor eeuwig behoef je me te verlaten.... De oude dame zweeg. Ze kon den zin niet voleindigen. Ze vouwde de dunne velletjes te zamen en schoof ze weer in het couvert. Egmont stood zwijgend op om heen te gaan. Hij vroeg niet naar het einde van den brief en stak hem ook niet by zich. Toen hij weg was bleef de oude juffrouw nog lang op de baDk op bet prieel, in diep na denken verzonken, zitten. In het oosten der groote stad zijn nog donkere, nauwe stegen, kleine sloppen met vuile, tochtige poortjes waarin slechts beschutte gaslampen flikkeren, wanneer de wind op zao'n Octoberavond door de stegen fluit. Het is een buurt waarin men slechts zelden garde-officieren ont moet, tenminste niet in uniform In burgerkleeding echter..,. Door zulk een donkere steeg, waar de regen door den wind veertgezweept werd, liep op dezen Octoberavond een laDge, slanke mannengestalte, met de stramme houding en veerkraebtigen tred van een officier in civiel Eg- ment ven Waadenee. Neem dan slechts 's lYerelds beste Hoestsiroop AKKER'S v&tstètJcte Reuter meldt uit Londen De admiraliteit deelt mee, dat een torpedobootjager verloren is gegaan door het loopen op een Duitsche mijn. Een opvarende is omgekomen, zes worden ver mist en drie officieren en twaalf man zyn gewond. Meer dan 70 opvarenden zyn gered door sleepboofen en treffers. Verder wordt nog gemeld, dat verscheidene overlevenden van bet ongeluk met den torpedo jager viijwtl zonder kleeding aan land kwamen. De meesten zaten onder de olie. Na de ont ploffing waren sleepbooten naar de plaats van het ongeluk ge sneld. Eén nam den torpedo jager op sleeptouw, doch het schip ging kort daarna onder. Een kranteuverkooper te Portsmouth, die zijn bladen vlug ger kwyt hoopte te geraken als Hier bevond zich de toegang tot het privaatkantoor van een ouden bekende van hem, den makelaar in vaste goederen Nickel- berg. Egmont klopte aan en ging, zonder op antwoord te wachten, naar binnen. Het was een klein laag vertrek. Een electrische lamp met groene kap wierp een hel licht op de groene schrijftafel, ter wijl de rest van het vertrek ic diepen schaduw gehuld bleef. Uit de duisternis doken alleen met senerpen glans de metalen wan den van een yzeren brandkast op en de wit-porseleiuen knoppen van de grootere, donkere sofa leken op de tanden in een gryn- zenden muil. Een moffe lucht, zooals kleine, slecht geventileerde kantoortjes die op regenachtige Octoberavonden plegen te hebben, sloeg den binnentredende te ge- moet. In den hellen lichtcirkel van de bnreaulamp draaide zich een grof gelaat met twee kleine oegen om. waaroit een onderzoekend»» bhk als twee scherpe pijlen Egmont vod Wandersee trol. Deg»sahe verhiel zich, maar liet zich terstond weer in zyn stoel neerzit ken (Wordt vervolgd). COURANT 9) Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele malen de he vigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdheden als 't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom ais Uw kind hoest geeft het dan even als veie anderen doen 'n lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekie men bezaaide slijm, s^iivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsor ganen. Terecht zegt men nu 'sWerelds béste Hoestsiroop: Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 80 ct.. f 1,50. f2.40. f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1