Binnenland. Wij dienen dezen oorlog te beschouwen, aldus Henderson, als een kruistocht, gebaseerd op de idealen van het Britsche ge- meenebest, ten einde de hoogste menschelijke beginselen te ver dedigen en er voor te zorgen, dat het brute geweld niet de uit eindelijke scheidsrechter is in in ternationale aangelegenheden. Er wordt veel gesproken over oor logsdoeleinden. Een oorlogsdoel einde moet zijn, dat aan beide zijden geen gevoel van haat over blijft. De secretaris van de Brit sche admiraliteit zegt tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat het oorlogsschip Northern Rover, een klein hulpvaartug, aanzienlijk over tijd is en als ver loren beschouwd moet worden. De naaste familieleden van de opvarenden zijn hiervan in kennis gesteld. De admiraliteit deelt mede, dal vier officieren en 23 manschappen van het schip vermist worden. Als gevolg van het vuur, dat de Fransche luchtafweer van Duinkerken Zaterdag op twee Duitsche vliegtuigen had geopend, zijn vier granaten van zeven en een halve c.M. in De Panne te rechtgekomen. Een granaat ging schuinsweg door een aan de markt staand huis heen om op straat terecht te komen, er volgde geen ontploffing. Een tweede is ge deeltelijk door een huis gegaan en kwam in een kelder terecht. De andere twee zijn in tuinen van de buitenwijken gevallen. De aanslag te MUnehen. De speciale commissie tot on derzoek naar den aanslag van 8 November heeft men Zaterdag driemaal zoo groot moeten maken teneinde de in groote getale bin nenkomende verklaringen en me- dedeelingen te kunnen bewerken. Op het oogenblik zijn deskundi gen ermede bezig uiierst nauw gezet de gevonden deelen van het voor het tot ontploffing bren gen van de lading springstof ge bruikte mechanische ontstekings apparaat na te gaan. Men kan reeds thans zeggen, dat in ieder geval ten aanzien van de legee ring van afzonderlijke metaal- deelen inderdaad bewezen kan worden, dat zij van buitenland- schen oorsprong zijn. Op het oogenblik wordt een onderzoek ondernomen, van ver schillende kanten teneinde een absoluut vaststaand resultaat te krijgen. Juist deze wijze van onderzoek is van beslissende be- teekenis, temeer daar de speciale commissie reeds een zeer be paalde richting volgt. Men kan verwachten, dat wellicht reeds in de eerstvolgende dagen nadere bijzonderheden bekend gemaakt kunnen worden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Bromberg, dat de vroe gere burgemeester van Bromberg, Leon Baroiszewski, Zaterdag is doodgeschoten, daar, aldus het D.N B., op ondubbelzinnige wijze is komen vast te staan, dat hij mede verantwoordelijk is voor den bloedigen Zondag van Brom berg en de berooving van het vermogen van de stad. Samenwerking ter zee. Het Britsche ministerie van voor lichting heeft een lofzang op de Fransche marine gepubliceerd, waarin wordt gewezen op de nauwe samenwerking tusschen de Britsche en Fransche vloot. Sedert het begin van de vijan delijkheden heeft Frankrijk zeven zware kruisers in dienst. Hierbij zijn twee snelle slagkruisers van 26,999 ton met dertien-duims- kanonnen, die ongeveer gelijk waardig zijn aan de Duitsche „vestzakslagschepen" en be schouwd moeten worden als het Fransche antwoord op deze schepen. Voorts zijn er nog zeven krui sers met kanonnen van acht duim en 11 met kanonnen van zes duim. Voorts nog twee uiterst snelle van 2500 ton met vier- duimskanonnen. Voorts 46 mo derne torpedobootjagers en 79 duikbooten, dus nog iets meer dan Duitschland er aan het begin van den oorlog bezat. Deze vloot die over een zeer groot aantal hulpvaartuigen beschikt, vormt eer. machtig wapen van de geallieer den. De Fransche en Britsche vloten hebben haar patrouilleerings- diensten sedert het begin van den oorlog in zeer doeltreffende sa menwerking kunnen uitvoeren. Ook wat betreft het opvangen van Duitsche schepen heeft de Fran sche vloot belangrijk werk ver richt. De inbeslagneming van een Duitsch schip op den Oceaan dat door een Fransche duikboot naar een Fransche haven gebracht is, vormt een gebeurtenis van unieke beteekenis. Ruslands bevolking- De op 17 Jan. 1939 gehouden volkstelling in de Sovjet-Unie heeft aangetoond, dat de be volking der Sovjet Unie ruim 170.467 000 zielen telt81 665 000 inwoners behooren tot het man nelijke en 88.802.000 tot het vrou welijke geslacht. Sedert de tel ling van 17 Dec. 1926 is de be volking met 23.4 milüoen z'ePn toegenomen. Door de inlijving van een deel van Polen zijn er nog ruim 12 millioen inwoners bijgekomen, zoodat de Sovjet- Unie thans binnen zijn grenzen ongeveer 182 millioen inwoners telt. Radio-rede van Minister- President De Geer. Nadat Vrijdag voor de militairen de periodieke verloven waren in getrokken en in de buitenlandsche pers en radio, met name de Fran sche en Engelsche, werd gewaagd over een te verwachten Duitschen inval in Nederland en België, heerschte het laatste weekend begrijpelijkerwijs in de beide neu trale landen een eenigszins ge drukte en nerveuze stemming. Ter geruststelling heeft gistermiddag Minister-President Jhr. Mr. D. J de Qeer over onze radiozenders een toespraak gehouden tot ons volk in Nederland en de Over- zeesche gebiedsdeelen. Het is aan de Regeering ge bleken, dat in de laatste dagen geruchten geloopen hebben over een accuut dreigend gevaar voor ons land en dat deze geruchten in breede kringen onrust hebben verwekt. Het kan daarom noodig zijn te verklaren, dat voor die onrust geen enkelen grond bestaat. De aanleiding tot die geruchten schijnt te liggen in door buiten landsche zenders verspreide radio berichten en berichten in buiien- landsche bladen en ook in enkele daden van onze Regeering. Wat de eerste aangaat, de bui tenlandsche radio- en persberich ten, wil spreker aanraden nooit te vergeten dat in oorlogvoerende landen steeds een neiging bestaat ongunstige gedachten te koesteren aangaande de voornemens en handelingen der tegenpartij en ter wille van hun eigen veiligheid de gevaren als reeds aanwezig voor te stellen, vandaar dat onder de oorlogvoerenden de vrees voor schending van ons grondgebied wordt geuit. Dat geloof en die vrees komt dan tot uitdrukking in de door hen verspreide berich ten. Niet genoeg kan worden gewaarschuwd geharnasd te zijn tegen deze berichtgeving en te weten, dat de neutralen ook in dit opzicht een eigen geestes gesteldheid dienen te hebben. Dat er van eenig gevaar sprake zou zijn, zou dan gebleken zijn uit enkele daden van onze re geering, welke echter verkeerdelijk uitgelegd zijn. Spreker wil er de aandacht op vestigen, dat in een lijd, als wij thans beleven, door neutrale staten voortdurend ge waakt moet worden, dat de maat regelen aanpassen aan de ontstane toestanden. Toen de oorlog in Polen geëindigd was, had zulks tot gevolg dat in het Westen een situatie onstond, die de kracht en intensiteit van de strijdkrachten aldaar deed toenemen en ook aan onze mobilisatie-maatregelen an dere eischen stelde. Eenige van die maatregelen zijn bekend, doch het zou een groote dwaling zijn hieruit op te maken, dat de be dreiging voor ons land grooter is geworden, Ook in den vorigen wereld oorlog kwamen er verschillende oogenblikken voor, dat bijzondere maatregelen door onze Regeering noodzakelijk geoordeeld werden, niet omdat toen het gevaar om in den oorlog te worden betrokken zooveel grooter werd geoordeeld, maar wel omdat de omstandig heden aan onze paraatheid groo- tere eischen stelden. Het is dan ook gebleken, dat elke vrees ten dien opzichte beschaamd werd. Bij de regeering bestaat er echter geen enkele reden om te twijfelen aan het door de belli- grenten gegeven woord betreffende de eerbiediging van de neutraliteit van ons land. Wat de daden van de eigen regeering betreft wees hij er op, dat de spanningen, die zich op internationaal gebied voordoen, hun weerslag moeten vinden in de mobilisatiemaatregelen en dat er thans evenmin als toen in Sep tember j.l de mobilisatie werd afgekondigd, hetgeen geen onrust verwekte, uit die genomen maat regelen af te leiden valt, dat er een dreigend gevaar bestaan zou Deze mobilisatie is geschied om op alle mogelijke gebeurlijkheden voorbereid zijn. De maatregelen dienen om onze neutraliteit des- noodig naar alle zijden te doen eerbiedigen. De mobilisatie moet blijk geven dat zij meer is dan een vorm, dat het ons met hand having dier neutraliteit inderdaad ernst is. Dat zijn wij verplicht tegenover de mogendheden die hun woord gaven, dat zij die onzijdigheid niet zoudenschenden. In dat licht moeten ook de thans genomen en nog te nemen maatregelen worden bezien. Spr. hoopt, dat deze woorden aan de velen, die van oneven wichtigheid blijk gaven, de ge moedsrust zal weergeven die wij in deze tijden zoo dringend noo dig hebben. De zorgen zijn wel licht groot en het is geheel over bodig zich daarbij nog denk beeldige bij te scheppen. Een mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden dat hij vreest, Doch dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen Dan Qod te dragen heeft. Het is die roeping welke onze geëerbiedigde Koningin en de Koning van België hebben geleid tot hun nobel aanbod aan de belligrenten. Indien deze poging ook thans mocht falen, zullen zij deze pogingen later wederom herhalen, want de neutrale landen zijn een schijnend licht in de duisternis van deze tijden. Een maas in het net waarin de oorlog voerende landen dreigen verstikt te worden. Wil er een dageraad zijn, dan zal die moeten komen van de neutrale landen, die er gelukkig nog vele zijn en hoe meer die er zullen komen, hoe grooter de kans bestaat dat dit werelddeel van haar ondergang gered zal worden. Ten slotte ligt alles wat de toekomst moge brengen in Gods hand. Welke beproeving ook moge komen, laat die nooit leiden tot een wanhoopsstemming. Laten wij de toekomst overlaten aan Hem, die niet vreest. Hoe hoog de gevaren zullen worden, wij weten dat het onze Vader is, die aan het roer staat. Spreker eindigde met het vers van Paul Gerhard uit Gezang 273 Beveel gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert, Der trouwe hoed' en zegen Van Hem, die 't al regeert Die wolken, licht en winden Wijst spoor en loop en baan, Zal ook wel wegen vinden Waarlangs uw voet kan gaan. Het aanbod van goede diensten Van alle regeeringeD, tot wie het telegram van Koningin Wil- helmina en Koning Leopold werd gericht, is thans antwoord in gekomen. Daar zoowel de Fransche als de Engelsche regeering slechts een vrede mogelijk achten, waarbij Oostenrijk, Tsjecho- Slowakye en Polen hun onafhan kelijkheid zenden herkrijgen, blijft de hoop op onderhandeling zeer gering. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard bet voor stel ernstig te bestudeeren. De Duitsche gezant te 's Gra- venhage beeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken aldaar. Naar de Maasbode verneemt, hield dit bezoek verband met bet vredes initiatief. 1 pond erwten op bon 8 De minister van economische zaken deelt mede. dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 11 Nov. tot en met Vrijdag 8 Dec. a.s. de met „3" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een halve kilogram groene erwten of spliterwten. Ontmoeting van ministers Spaak en Van Kbffens De regeeringspersdienst meldt; De ministers van Buitenland sche Zaken van België en van Nederland hebbeu elkander Zon dag te Breda ontmoet. Elk hunner was vergezeld van den secretaris generaal van zyn departement. De correspondent van ,De Courant" te Breda meldt Breda is Zondag geheel onver wacht bet centrum geweest van diplomatieke bedrijvigheid. Reeds van 's morgens vroeg ai was het opgevallen, dat bur gemeester van Slobbe zich ge regeld op het stadhuis bevond en van daar uit verschillende telefoongesprekken voerde, het geen tot tal van gissingen aan leiding gaf. Toen dan ook Zondagavond te ongeveer halfzeven de minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. Van Kleffins, per auto aan bet Bredascüe stadhuis arriveerde en daar op bet bordes door burge meester Van Slobbe werd ont vangen, ging het gerucht van zyn komst als een loopend vuurtje door Breda. Drie kwartier na de komst van minister Van Kleffans arriveerde de Belgische minister van Bui tenlandsche Zaken, de beer Spaak. Zijn auto werd vooraf gegaan door een auto van den kapitein der koninklijke mare chaussee en reed aan de ach terzijde van het stadhuis het Stadserf op. Minister Spaak, vergezeld van zijn secretaris, begat zich vrijwel onopgemerkt naar binnen. Het publiek bleef voor het stadhuis staan, om een glimp der beide ministers op te vangen. Zoo nu en dan zag men voor de gesloten rolgordijnen de scha duw van minister Van Klefifens, die blijkbaar tijdens de confe rentie met zijn Belgischen ambt genoot, heen en weer liep. Te kwart voor negen werd minister Van Kltffens opgemerkt in een naast de couferentiekamer gelegen wachtkamer, waarvan de gordijnen slechts half gesloten waren. Hij voerde uit dit vertrek een telefoongesprek dat ruim 10 minuten duurde. Te 9.15 uur reed de auto van minister Van Kit flens voor en traden beide ministers met hun secretarissen naar buiten om zich naar hotel De Kroon te begeven voor het gebruik van een lunch. Een aardig tafereeltje. De Hagenaars, die Vrijdagmor gen den Prinsessewal passeerden, zagen aan de achterzijde van den tuin van het Koninklijk Paleis plotseling een leuk kinderkopje boven den tuinmuur uitsteken. Men herkende prinses Beatrix, die zeer belangstellend rondkeek naar het drukke verkeer langs den Prinsessewal en de Prinse straat. Vele voorbijgangers bleven stilstaan om dit aardige tooneeltje gade te slaan, maar na enkele oogenblikken was de kleine prin ses weer verdwenen. Het bleek, dat haar verpleegster de prinses omhoog had gehouden om haar jeugdige nieuwsgierigheid even te bevredigen naar wat daar aan de andere zijde van dien muur gebeurde. De prinses maakte haar ochtend wandeling door den paleistuin, welke door een vrij hoogen muur van den Prinsessewal is geschei den. Het is te begrijpen, dat zij graag eens wilde weten, wat voor geheimzinnigs de muur verborgen hield Het witte mutsje en het blauwe manteltje trokken natuur lijk direct de aandacht. Op den arm van haar verpleeg ster verwijderde de prinses zich in de richting van het paleis, ge volgd door eenspeelgoed- olifant. St. Nicolaaspabbntten voor militairen. Sint Nicolaaspakketten aan onder de wapenen zijnde mili tairen beneden den rang van officier kunnen, mits aan het betrokken veldpostadres geadres seerd, tegen de helft van het normale tarief worden verzonden. Een pakketje van 1 kg. zal dus ƒ0,10 tot en met 2 kg. 0,121/, tot en met 3 kg. ƒ0,15 kosten. De ter postbezorging van deze St. Nicolaaspakketten moet in het tydvak van 27 tot en met 30 November a.s. goscnieden. Teneinde deze pakketten voor de post duideljjk kenbaar te maken, moeten over 't adres op het pakket en op de bijbehoo- rende adreskaart met inkt twee elkaar gchuin snydende lijnen worden aangebracht. De pakketten zullen omstreeks 5 December, zooveel mogelyk op dien dag zelf, worden uit gereikt. AXEL, 14 November 1930. Gisteren had alhier een be grafenis plaats, die meer dan gewone belangstelling trok. Het betrof de teraardebestelling op de R.K. begraafplaats van het stof felijk overschot van Oswald Del- laert, die na een korf doch hevig lijden jl Vrijdag in het R K. ziekenhuis te Sluiskil was over leden. Oswald was een der trouwste leden van de harmonie Concordia, zoodat in den boezem dezer ver- eeniging spontaan werd besloten door bestuur en muzikanten, om het overleden lid de laatste eer te bewijzen met toestemming der familie. Deze droeve plechtigheid nu had gisteren plaats. Achter de lijkkoets schreden twee der jongste leden van Concordia, die een groote krans droegen, en een bestuurslid van Concordia met het omfloerste vaandel, als laatste hulde aan hun vriend Oswald. Verder volgden de familieleden en tenslotte bestuur en leden van Concordia met uniformpet op. Na de plechtigheid in de R K. kerk werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen door 8 leden van Concordia. Bij de geopende groeve werd namens Concordia een laatste groet met het vaandel gebracht. Diep onder den indruk verlieten allen de R.K. begraaf plaats. De Zaterdag alhier ge houden bloempjesdag ten bate van het sanatorium voor T.B.C.- lijders „Sonnevanck" te Harder wijk heeft opgebracht f 100,95. Toen Zaterdagmiddag de 55jarige melkverkooper P. D. alhier zich als gewoonlijk op weg bevond om zijn melkvoorraad voor den avond op te doen, viel hij op het erf van den landbouwer den H plotseling neer. Toege snelde hulp mocht niet meer baten. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. De heer J. van Esbroeck van Stoppeldijk, candidaat ten kantore van notaris Fanoy alhier, is als zoodanig aangesteld ten kantore van notaris Van Dalsum te Hulst. Sluiskil. Gistermorgen vond, de offici- ëele ingebruikstelling der nieuw gebouwde openbare school plaats. Te ongeveer 10 ure hadden zich voor het nieuwe schoolgebouw verzameld het gemeentebestuur van Terneuzen, benevens de oudercommissie, het onderwijzend personeel en de schoolkinderen. Tusschen een haag van school kinderen schreden de genoodig- den op de school toe, waarop de Edelachtb. heer Tellegendoqr

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2