Harmonie „Concordia". Sjoelbakken J. G. MEIJER - Axel. ier Banketbakkerij DE JONGE. Croqnetten campagne CHRISTELIJKE NATIONALE SCHOOL - AXEL Algemeen Steuncomité 1939. Oproep Leerlingen Vlascursus Bloempjesdag „SONNEVANCX". Tractatie Schoolkinderen. Boekhandel J. C. VINK - Markt. speculaas en pain d'amande. FeestredenaarWelEd, Hooggel, Heer Prof. Dr. K. DIJK, te Zwolle COLLECTE Petroleum-distributie Voor de lange Winteravonden compleet met schijven VAN HILTEN. 14 Nov. des avonds om half 7 uur, Een paar gummipijpen. N. Bol- leman, Buitenweg 56. Een boodschaptasch. Em. Mis- seghers, Molenstraat. Een notitieboek. Q. M. v. d. Berge, Armendijk 30. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 12 NOV. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Ds. Stegenga, van Zuiüzande Qeref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cwd. De Ruiter Nam. 2 Dezelfde Oeref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 Rechtszaken. Rijden op Zondag. Inzake overtreding van bet rijverbod op Zondag stonden deze week te Middelburg niet minder dan 7 personen terecüt. De mo tieven voor dit rijden op Zondag waren zeer uiteeuloopend. De 44jarige E. J. v. D. landbouwer te Zaamslag, was op weg geweest naar zyu schoon moeder. De 61 jarige H. E M. v. A., landb. te Wesidorpe, voerde een steekhoudender argument aan. Zyu vrouw was n.l. gebrekkig en stond er op, eiken Zondag ter kerke te tijgeD. Speciaal voor dit doel had verd. een laag- guouuwde auio, gescnikt voor ziekeavervoer, gekocüt. Hij ver keerde in de veronderstelling dat deze amo onder de ziekenauto s viel, Du is ecnier alleen bei geval wanneer zij bet eigendom van een ziekenhuis zijn. De 20 jarige L. v. Ewater- beuwk. opz. te Neuzen, meende aat een motorfiats niet onder de motorrytuigeh viel. De 37 jarige R. P. P., garage houder ie Pmlippiue, bad even eens „by vergissing'' de ver keerde auto genomen, toen by naar Axel wilde ryaen om van daar klanten naar Pnilppine te brengen. Al deze personen werden ver oordeeld tot 10 of 5 dagen. (Mdb. Crt.) Gemengd Meuws. l)e smokkelarij van Nederlandscbo uniformen. Hei onderzoek naar de smok kelarij van Nederiandsche uni- tormen naar Duitscüiand wordt met de uiterste nauwkeurigbeid voortgezet. De Kern van deze zaak schynt wel in Amsterdam te liggen. Het onderzoek stond onder leiding van den rechter-com- missans te Almelo. De eerste huiszoeking werd gehouden in de garage van een zekeren J. E. K. Bescheiden en boeken werden in beBlag geno men, terwyl de nummers der auto's werden opgenomen. K die eerst niet thuis was, gat iater op den avond alle hem gevraagde inlichtingen. Aibrink was we derom uit Almelo naar Amster dam overgebracht. Hy was bij het onderzoek aanwezig en muest herhaaldelijk op vragen ant woorden. Voorts werd een bezoek ga- braent aan de woning van den anderen gearresteerde, van O. aan de Appollolaan, aan een woniug in net Tweede Wetering- plantsoen en aan een flat in de Vyzelsiraat. Het spreekt vanzelf, dat ook elders wordt gezocht naar mede plichtigen der aangenoudenen. De man, die by aen Amster damscue koopman Blom ue be wuste uuiiormen gekecüt beett, is evenwel nog niet gevonden. By de huiszoekingen zyn geen arrosiaues vernent. Wel neett ue recherche op verscüiilenUe plaatsen papieren en brieven in oesiag genomen. Dinsdagavond kwam bij een militairen kleermaker te Deven ter, uie tevens militaire uitrus tingsstukken verkoopt, een Vreeinueiiug binnen, uie Neder landsen opiak met een zwaar Dunscu accent. Hij vroeg uaar een inniiaire kepi Hy maakte «chter den indruk op hot gebied van militaire uitrustingsstukken absoluut niet ter zake kundig te zyn. Tenslotte vertrok hij met een onderofficierskepi. De militaire kleermaker, die argwaan had gekregen, liet den man volgen en men zag, dat by in een auto wegreed. De politie werd van het een en ander zoo spoedig mogelyk in kennis ge steld en tenslotte leidde het on derzoek er toe, dat in Hengelo vier vreemdelingen zijn aange houden. Zij bevonden zich in een auto, waarin ook de militaire kepi werd aangetroffen. Schuilloopgraven van stroo. De Nederiandsche Heidemaat schappij bouwt, Daar gemeld wordt, op het oogeDblik aan een nieuw soort schuilloopgraven, dat veel veiliger en belangrijker goedkooper moet zijn dan de tot dusver aangelegde loopgraven. Het eenige, maar groote verschil met de bekende schuilloopgraven zit in de toepassing van stroo, in plaats van hout, aldus de Telegraaf. De wanden van de schuil- loopgraat worden niet van bout, maar van z g. stroopakken ge maakt, die op elkaar gestapeld worden en het' voordeel bieden, dat by het indrukken der wan den door een in de nabijheid gevallen bom, geen verstikking kan optreden, ferwijl men even min verwondingen van versplin terd hout kan oploopen. Slechts het uitgraven van deze schuilgelegenheid vergt niets mer werk, omdat de stroopakken meer ruimte vergen dan hout. De bouw van deze loopgraven is ook mogelyk boven den grond, wat in drassige streken van be lang is. Tegen den wand van stroopakken moet dan zand wor den aangebracht met een talud van ODgaveer 1 op 10. Mocht by aanleg in ot boven den grond last van water ondervonden worden, dan is dat te verhelpen door een laagje grind van 20— 30 cm, eventueel nog te ver beteren door het leggen van drainbuizen naar een afvoersloot. Laatste Nieuws. 's Qravenhage, 10 November. De regeeriDgspersdienst meldt Daar de regeering het ge- wenscht achtde weermacht thans niet te zeer te verzwakken, zul len gedurende eenigen tijd geen periodieke verloven kunnen wor den verleend. Zij, die met verlof zyn, ook zy, die gisteren met verlof zijn ge gaan, zullen hedenavond bij hun onderdeelen moeten zyn terug gekeerd. De zaken verloven blijven ge handhaafd. Donderdagmiddag zijn bij de Nederlandsch Duitsche grens by Blerick, in L mburg, schoten ge vallen, waarby enkele in burger gekleeds personen betrokken zijn geweest. Naar het schijnt, is één persoon getroffen, terwijl de an deren over de grens gevoerd zouden zyn. De lezingen over wat is voor gevallen loopen zeer uiteen, zoo dat nog niet met juistheid kan worden medegedeeld, wat wer kelijk is geschied. Het onder zoek, dat is ingesteld, zal meer licht moeten verschaffen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, belast met de uitoefening van het militair ge zag in elk in staat van beleg verklaard gedeelte van het grond gebied des ryks heeft bevolen bet wegvoeren van de vaartuigen uit het in staat van beleg ver klaarde gebied, welker aanwezig heid naar zijn oordeel schadelijk kan zyn voor de belangen der landsverdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedragen aan den inspecteur- generaal voor de scheepvaart Het Duitsche legerbericht van heden meldt In het Moezelgebied meer be drijvigheid van verkennings tochten. Op eenige gedeelten van het trout,opleving van artillerievuur. Het op 8 November vermiste vliegtuig is door Fraosche jagers caby de grens neergeschoten, Het Fransche legerbericht 1 dtGedurende den nacht ontmoetingen tusschen de voor posten. In Luxemburg heeft men gisteravond tusschen half aght en tien uur hevig kanongebulder en het ontploffen van zware granaten waargenomen. De hui zen in de grensplaatsen rondom Perl stonden te dreunen, BRUSSEL. Heden zullen een tweetal ministers als gedelegeer den naar Berlijn vertrekken ter bespreking der economische on derhandelingen. Hun zal in Berlijn een banket worden aan geboden. BERLIJN Voor het aangaan van een huwelijk zal het voort aan niet meer vereischt worden dat militairen voor den ambte naar van den burgerlijken stand verschijnen. Het huwelyk kan bij volmacht te velde worden voltrokken. VATIC UNSTAD. De Paus heelt zyn gevoelens van vol doening over het ontsnappen aan den aanslag aan Hitier doen overbrengen. MOSKOU. Gisteren heeft in het Kremlin weer een onderhoud plaatsgehad tusschen de Finsche delegatie en den Russischen volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, Molotof. Stalin was by de bespreking tegen woordig. F i 1 m n i e u w s. Drie kameraden is het hoofdnummer, dat hier Zaterdag en Maandag in Het Centrum vertoond wordt. Het is een machtig en aangrijpend filmwerk, naar het beroemde boek van Erich Maria Remat que. Wie dit boek heeft gelezen en het mooi vond, zal zeker niet nalaten ook deze film te gaan zien, een boeiend liefdesdrama, dat met zorg werd gecompo neerd. Het is een drama, dat tot de machtigste enontroerendste werken behoort, die de heden- daagsche filmindustrie heeft voortgebracht. De spanning is van begin tot einde ondragelijk zwaar. Drie kameraden is een meesterwerk, dat men niet mag verzuimen om te gaan zien. De man die beslag legt is ook een actueel filmwerk, een der genoegelykste en een van die plezierige, voortriffeiyk ge speelde en bezette Amerikaan- sche films, waarin de dwaaste situaties elkaar opvolgen. Kortom een vroolyk verhaal van twaalt ambachten en één lieideeen dwaas geval van jonge menschen met lietde op het eerste gezicht en vanaf de eerste ruzie. Men zie ook de desbetreffende advertentie van Het Centrum in dit nummer. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. De Provinciale Voedselcom- missaris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden 1. In het in de bladen gepubli ceerde persbericht d.d. 19 October j.l. is medegedeeld, dat de kosten inzake de commissionnairs door de telers zullen moeten worden betaald. In verband hiermee zal van alle aan de Regeering gele verde granen en peulvruch ten, uitgezonderd tarwe, f 0.02 per 100 K.G. voor wat be treft Oost Z.-Vlaanderen en fO.Ol per 100 K.Q. voor wat betreft de overtge kringen worden ingehouden. Het ligt in de bedoeling, dat uit het aldus gevormde fonds aan de daarvoor in aanmerking ko mende commissionnairs een uitkeering zal worden gedaan. 2. Voorts zij erop gewezen, dat de teler niet verplicht is zak ken beschikbaar te stellen voor opslag in de pakhuizen of voor vervoer naar elders buiten de provincie. Bekendmakingen. De Plaatselijke Commissie te AXEL brengt bij de ingezetenen van deze Gemeente in herinne ring, dat in den loop van de volgende week een COLLECTE met gesloten' bussen langs de huizen zal worden gehouden. Z(j beveelt deze collecte ten zeerste aan. Tevens brengt men onder de aandacht, dat de opbrengst van deze collecte tweeërlei bestem ming heeft n.l. Byzondere stean aan gemo blliscerden, en byzondere steun aan indirecte slachtoffers van den oorlogstoestand. De Plaatselijke Commissie van het Algemeen Steuncomité 1939, BLOK, Voorzitter. Da Burgemeester van AXEL maakt bekend dat aanvraagfor mulieren voor het verkrijgen van petroleum voor Industrieele doel einden en byzondere gevallen verkrijgbaar zijn aan het distri butiekantoor, Gentsche Vaartstraat no. 9. Axel, 6 November 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij voldoende deel name 12 leerlingen), getracht zal worden te Axel een cursus in vlasbewerking te geven, om vattende het leeren braken, zwin gelen en opmaken van vlas. Personen, niet jonger dan 18 jaren, die deze cursus willen volgen, moeten zich daarvoor opgeven vóór 16 November a.s. op het Bureau Arbeidsbemidde ling, alwaar ook nadere inlich tingen zijn te bekomen. Axel, 1 November 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. Advertentiën. Zoo de Heere wil hopen onze geliefde Ouders A. IJzebaart A. IJzebaart-den Engelsman, op 14 Nov. a.s hun 50- jarfge Echtvereeniglng te herdenken. Hun dankbare kinderen. Axel. fg A. IJZEBAART. L CH. IJZEBAART— v. d. Berge. Axel. I A. S. IJZEBAART- jj Terneuzen. 1 M. IJZEBAART. C. IJZEBAART-Moes 0 en Zoon. Terneuzen. J. C. J. OLIJSLAGER. S. A. OLIJSLAGER— IJzebaart en Zoon. Axel, November 1939. Voor de nieuwe cursus in notenleer en instrumentale kennis kan men zich als adspirant-lid vóór 25 November a.s. opgeven bij den secretaris der vereniging, dhr. A. TH. 't GILDE, Wilhel- minastraat 21, alhier. In notenleer gevorderden zullen zo mogelijk in snel tempo worden opgeleid tot het bereiken van de nodige vaardigheid om als wer kend lid te kunnen optreden. HET BESTUUR. Morgen zal alhier een bloempjesdag worden ge houden voor het suppletiefonds van het sanatorium voor T B.C.- lijders „Sonnevanck" te Harder wijk. De geheele opbrengst komt ten goede aan on- en minver mogende T.B C.-lijders. Wij rekenen op Uw aller mede werking en steun. Het Feestcomité deelt mede, dat er gelegenheid bestaat om in te schrijven naar 1050 CHOCO LADELETTERS I (gewicnt 50 gram) Monsters met prijsopgaaf in te zenden vóór of op 15 No vember as. aan dhr. A. VAN MAALE, secretaris Feestcomité. r 1.10 en f 1.29. (15) Qoedkoope Winkel. aan rollen 30 en 50 c.M. breed. GROOTE KEUZE BIJ Ook zeer geschikt als ST. N1COLAAS-GESCHFNK Inkoop oud Goud - Reparatieinrichting Wenst U een smakelijke boter ham te eten, gebruik dan bij Uw brood DE JONGE'S Ook deze en onze reclame kotkj s 25 cent per half pond Tevens ruime sortering BOTER- en AMANDELKOEKJES. En a.s. Zaterdag weer onze a 10 cent per stuk. 1864 - 14 Nov. - 1939. Leerlingen, oud-leerlingen, ouders van schoolgaande kinderen en vrienden van het Chr. Onderwijs worden uitgenodigd tot het bijwonen van de samenkomst in de Geref Kerk te AXEL, op waar het 75-jarig bestaan onzer school zal worden herdacht. het BESTUUR' Ij;

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3