/umcn 0 AKKERTJES Binnenland. De lunch gebruik! hij vaak met eenige vertrouwde vrienden. In den namiddag worden de audiënties weer voortgezet. Hit- Ier verlaat de rijkskanselarij slechts zelden en uitsluitend om dringende redenen. Zijn wande lingen maakt hij in den tuin achter de rijkskanselarij. Nog steeds houdt hij veel van films; de avonden-zijn meestal aan filmvoorstellingen gewijd, waarbij in de luxueus ingerichte bioscoopzaal van de rijkskanse larij de laatste Duitsche en buiten- landsche films vertoond worden. Qemeld wordt dat een Fransch onderofficier, die te Ru- mes, bij Doornik, de grens had overschreden om een glaasje bier te gaan drinken in een cafe, gelegen op Belgisch grondgebied, door een Belgisch soldaat werd aangehouden en naar den dichtst bijgelegen gendarmeriepost is ge bracht. Hoewel de Fransche onderofficier beweerde dat hij en andere Fransche militairen ge regeld in het café kwamen, het welk trouwens maar enkele me ters over de grens ligt en boven dien tot dusver niemand daar tegen eenig bezwaar had gemaakt, werd hij toch, op bevel van de bevoegde autoriteiten, voor den duur van den oorlog geïnterneerd IAA van allerlei aard Een man, die op 21 October in de Manteufelstrasse te Berlijn, misbruik makende van de ver duistering, een alleenloopende dame haar handtaschje heeft ont rukt, is ter dood gebracht. Te Ottawa is een conferen tie geopend, waaraan Britsche, Australische, NieuwZeelandsche en Canadeesche gedelegeerden deelnemen, ter bespreking van vliegtuig-aangelegenheden. Vol gens in omloop zijnde berichten is Canada voornemens 1500 vlieg tuigen in de Vereenigde Staten te koopen. Wallstreet Journaal meldt, dat de Nort American Aviation Cor poration, waarbij Engeland reeds verscheidene honderden vliegtui gen gekocht heeft, op het punt staat een groote bestelling te ontvangen van de Britsche lucht vaartmissie, waarschijnlijk voor 1000 a 1600 toestellen. Bomaanslag te Miiochen. Nauwelijks is het vredelievan de woord van Koningin Wilhel- mina en Koning Leopold tot de wereld doorgedrongen, ot een gewelddaad komt alle kans op onderhandelingen verijdelen, al was dan de hoop op een gunstig onthaal by de oorlogvoerenden ook van den beginne af zeer gering. Zooals telkenjare heeft rijks kanselier Hiiler in de Bilrger- braeukeller te München het woord gevoerd tot de oude natio naal-socialistische garde. Hitier verliet de zaal eerder dan in de bedoeling lag. Kort na zijn vertrek heeft er in de zaal een aanslag plaats gehad, waarbij 7 dooden en 60 gewon den te betreuren zijn. Het D.N.B meldde hieromtrent het volgende De Führer was Woensdag ter gelegenheid van de herdenkings plechtigheid der oude strijders voor 'n kort bezoek in Müachen aangekomen. Inplaats van party genoot Hess hield de Führer zelf de toespraak. Aangezien de staatszaken den Führer dwongen nog in den nacht naar Berlijn terug te keeren, verliet by vroeger dan oorspron kelijk bepaald was den Bürger- braeukeller en begaf zich naar het station in den daar gereed- staanden trein. Kort na het vertrek van den Führer ontstond in den Bürger- braeukeller een ontploffing. Van de nog in de zaal aanwezige oude strijders der beweging war- den er 7 gedood en ruim 63 gewond, De aanslag, waarvan de sporen wyzen op buitenlandsche aan stichting, beeft in München on middellijk een fanatieke veront waardiging gewekt. Voor het ontdekken van d- n dader is een belooning van 500 000 Rijksmark uitgeschreven. Naar verluidt, vernam Hitier bet nieuws van de explosie toen de trein Nürnberg bad bereikt. Zijn eerste opmerking was G ück muss der Mensch haben. De Duitsche bladen blijven voortgaan hun felle woede te uiten over den aanslag De „Nacbtausgabe" schrijft „Wy kennen hen, die ons naar het leven staan, die hun misda dige bedoelingen verbergen ach ter den strijd tegen den Führer. Zij zitten in Londen. Zij hebben hun handlangers in den Brit- schen geheimen dienst, die nooit voor bloedige misdaden terug geschrikt is,- wanneer het er op aankwam het Britsche imperia lisme te dienen". De „Lokalanzeiger" zegt, dat de Voorzienigheid den man, dien zij zich tot werktuig voor haar wereldplan uitverkoren heeft, niet door een lagen aanslag uit zyn baan zal laten brengen Op 'toogenblik der ontploffing stortte een geweldige massa puin op de hoofden der aanwezigen neer, onder een oorverdoovend geschreeuw en gejammer van mannen en vrouwen. Op den kleinen lagen zolder boven de hall moet iemand zijn binnengekropen en de bom beb ben neergelegd, voor de bijeen komst begon. Telegrammen van staatshoofden H.M. de Koningin heeft een telegram aan Hitier gezonden, waarin zy dezen gelukwenscht met zijn ontsnapping aan den aanslag. Minister Van Kleftens heeft den Duitschen gezant te Den Haag bezocht om de voldoening onzer regeering over den mis lukten aanslag kenbaar te maken De Italiaansche koning en Mussolini zonden eveneens tele grammen met gelukwenschen De rede te München. Hoofdzakelijk was de rede ge richt tegen Eogeland. Van eventueele actieve hulp van Rus land werd met geen woord mel ding gemaakt, terwyl de asgenoot Italië niet werd genoemd. Hitier kondigde binnen afzien baren tijd een offensief in het Westen aan. Wanneer een Engelschman zegt: „onze grens ligt aon den Ryn" en de volgende zegt„onze grens ligt aan den Weichsel' kan ik slechts zeggen „let u er op, dat gij terug komt naar de Theems, anders zal ik u helpen uw grens te vinden", aldus Hitier. Duitschland zal nooit capitu- leerenook niet na vyf jaren oorlog. Duitsche troepen nan onze grens In de buitenlandsche pers wordt groote aandacht besteed aan concentraties van Duitsche troepen aan de Nederlandsche grens. Volgens Belga ziuden zich by deze troepen afdeelingen pantser en vechtwa>ens bevinden. De aanwezigtieii der troepen wordt volgens dit Belgische persbureau door de Duitschers uitgelegd, doordat het onmogelijk is ze. onder te brengen in de Siegfriedstelling. Reuter meldt uit Parijs Volgens gezaghebbende F<an sche militaire kring-n is het zeker, dat de Duitsche strijd krachten aan de Nederlandsche grens in de paar laatste dagen zijn uitgebreid Te Parijs is men van gevoelen, dat het mogelijk is, dat deze nieuwe bewegiugen eerder een soort van diplomatieke dreiging zouden kunnen vormeo om druk uit te oefenen op Nederland en België, dan dat zij voor militaire operaties bedoeld zijn. Miui8ier Chamberlain lydt aan een jichtaanval. Men ver wacht echter oen spoedig herstel. Het vrede-asnbod De koningen van Denemarken, Noorwegen en Zweden evenals de president van Finland hebben aan H. M de Koningin en aan Koning L opold telegrammen doen toekomen, waarin zij ad- haesie betuigen met hei initiatief. WashingtonHet aanbod is met groote sympathie begroet al staat men sceptisch tegenover de resultaten. Van vele instellingen en par ticulieren uit de V. S. werden betuigingen van instemming ont vangen. Koning Carol van Roemenië heeft besloten zich aan te sluiten by het Nederlandsch-Belgische vredesinitiatief en al het moge lijke te doen om het te doen slagen. Te Londen wijst men op de bekende oorlogsdoeleinden en eischt nogmaals ontruiming van Polen en Tsjecho Slowakye De pers te Parijs verwacht niets van het aanbod en rede neert overigens als de Britsche. Van otficiëale zijde zal men over leg plegen met Londen. wegen vooraf worden gemaakt. bekend Duitsche campagne tegen ons land en België gestaakt. United Press meldt uit Berlijn aan het „Alg. Hdbl." De scherpe uitvallen, die de Duiische pers dezer dagen tegen de kleine neutrale landen ten beste gaf, zijn plotseling gestaakt. Goed ingelichte kringen zyn van meening, dat de Duitsche regee ring van oordeel is, dat de uit latingen van de Duitsche pers, zooals die daarin zyn verschenen, voorloopig voldoende zyn en men verwacht nu slechts de reacties daarop in Nederlaud en België. Genoemde Duitsche kringen zeiden by het bespreken van de critiek der Duitsche pers op de kleine landen„Wij kunnen aannemen dat onze opmerkingen een zeker effect hebben gehad in de neutrale landen". Deze kringen herhalen dan ook hun verwachting dat de neutralen zich niet aan de Britsche blok kade zullen onderwerpen. Op de vraag wat de neutralen dan pre cies zouden moeten doen, ant woordde men: „Wy verwachten van de neutralen, dat zy nu niet precies glimlachen indien En geland ban op da teanan trapt", Inlijving dienstplichtigen. De regeeringspersdienst meldt Een dezer dagen is aan de pers een mededeeling verstrekt om trent de inlijving van ploegen dienstplichtigen 1939 en 1940, die binnenkort voor eerste oefe ning in werkelijken dienst wor den opgeroepen. Nader is be paald dat behalve de reeds be kend gemaakte ploegen, op 4 December 1939 ook worden in gelijfd de dienstplichtigen, be- hoorende tot de 2e ploeg pon tonniers en de lichting 1939 be stemd voor het korps pontonniers en torpedisten. Slagboomen bi] grenskantoren, die 's nachts niet meer geopend worden. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N W.B. en de Kon Ned. Auto mobielclub hebben van het Minis terie van Financiën bericht ont vangen, dat binnenkort, tot nader order, op verschillende wegen in het grensgebied aangebrachte en nóg aan te brengen slagboomen buiten de tijden van openstelling van de aan die wegen gelegen Nederlandsche grenskantoren niet meer geopend znllen worden. Tijdens deze sluiting van de slagboomen zal met afwijking var, de bestaande regelingen het bin nenkomen en uitgaan langs die wegen met alle goederen, gebe zigde vervoermiddelen hieronder begrepen, zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toegelaten met goederen en ver voermiddelen, die langs de ge sloten boomen kunnen passeeren, voorzoover daarvoor geen douane formaliteiten vervuld behoeven te worden. De datum van ingang van deze afsluitingen zal voorde hiervoor in aamerking komende Degenen, die gewend waren na sluiting de grens te passeeren bij kantoren, waar s agboomen zijn, of komen, mogen dus met het bovenstaande wel rekening hou den. De grenskantoren, weike dag en nacht geopend blijven, zije Eysden, Werrhout, B^kkerik, Gianeibrug, Ktulsche Barr e en Vaals. AXEL, 10 November 19£9 Gisteren wt-rd alhier op de bovenzaal van 's Lands Welvaren een vergadering gehouden, wiar- toe waren genoodigd alle bak kers- en slagerspatroons van Axel en omstreken, benevens alle ge zellen in deze bedrijver. Als spreker trad op de heer B. Holtrop, voorzitter van het hoofd bestuur van den N utralen bond van personeel in de voedings bedrijven, te 's Gnarenhage, met het onderwerp „Na de militaire-, de economische mcb lisatie". De opkomst was zeer gering, waarover de spreker, na ingeleid te zijn door dhr. Laurens te Ter- neuzen, zijn spijt uitdrukte. Spr. herinnerde aan de militaire mobilisatie, ter verdediging van de belangen en vrijheden van ons land en volk, toen allerlei gevaren dreigden. De vraag rijst nu, is na de militaire- nu ook niet economische mobilisatie nood zakelijk, want talrijke gevaren be dreigen ook het bedrijfsleven. Vrijwel alle oorlogen hebben ver arming tengevolge gehad na tij delijke oplevingen en voordeelen voor sommige groepen Daarom is het noodzakelijk ook tot mo bilisatie in het bedrijfsleven over te gaan. Harmonische samen werking is daartoe noodig tus- schen patroons en werknemers. Bedrijfsegoïsme is echter hierbij weieens teveel op den voorgrond getreden. Dit leidde tot misstan den, die talrijke bedrijven, spe ciaal de bakkers- en stagersbe- drijven, niet ten goede kwamen. Spr. behandelde uitvoerig de strijd in het bakkersbedrijf, die ten slotte leidde tot een overeen komst, welke echter geen al- gemeene bevrediging schonk. De Vestigingswet heeft wel eenige verbetering gebracht, daar in deze wet met het behoefte-element rekening gehouden wordt en ook gestreefd wordt naar de verheffing der bedrijven en meerdere vak> kennis. Ook de stichting van het bak- kersonderwijs heeft reeds gunstige resultaten opgeleverd en deze zullen in de naaste toekomst nog meer blijken- Er is thans ook een Staatscommissie waarvan ook spr. lid is die de toe standen in het bedrijfsleven zal onderzoeken. Terdege dient hier mede rekening te worden gehou den met de streektoestanden in ons land. Het is daarom nood zakelijk, dat ook een gebied als Z. Vlaanderen in de bedrijfs- gemeenschap wordt opgenomen en men ook van de toestanden in deze streek kennis neemt. Gaarne is spr. daarom hierheen gekomen om de noodige terreinkennis op te doen. Collectieve samenwer king is ook hier noodig, omdat dit de beste waarborg is om aan de moeilijkheden, die ons zeker nog te wachten staan, het hoofd te kunnen bieder. Zooals de militaire mobilisatie onder één opperbevelhebber werd geplaatst, zoo zal tenslotte ook de leiding der economische mobilisatie in één hand worden gelegd. Spr. zette hierna nog uiteen, hoe men tot betere toestanden kan komen in het bakkers- en slagersbedrijf door middel van organisalie. Hierbij dient met de calculatie in die bedtijven ook rekening te worden gehouden met de belangen en behoeften van het levende materiaal en niet slechts met het doode. Dit is een dure plicht, die men aan de gemeen schap verschuldigd is. Individueel is thans niets meer te bereiken, zoomin voor patroon als werk nemer; dit kan slechts leiden tot grootere verarming van beide groepen. Slechts door onderlinge samenwerking is het nog mogelijk tot gezondere toestanden te ge- raken en daarom spoorde spr. aan tot organisatie. Met meer gerustheid kan dan de toekomst tegemoet worden gezien. Spr. hoopt, dat ook in Axel de nood zakelijkheid van collectieve sa menwerking zal worden ingezien en dat het hier uitgestrooide ?aad een viuchtbaren bodem zal ge vonden hebben. Na deze rede werd nog gerui- men tijd van gedachten gewisseld, waarbij door een bakkerspatroon nogal bezwaren naar voren wer den gebracht, voor wat de toestand in deze streek betreft. Het feestcomité, ingesteld ter organiseering van feestelijk heden bij gelegenheid herdenking der blijde gebeurtenis, vergaderde Woensdagavond. Bestoten werd de tractatie der schoolkinderen te doen plaats hebben op Dinsdag 6 December a. s. Wintertijd in België. Naar alle waarschijnlijkheid zal in België de wintertijd worden ingevoerd in den nacht van 18 op 19 November a.s. Bij Kon. Besluit van 6 No vember 1939 is aan den heer A. C. van Waes, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1940, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Zuiddorpe. Te Zaamslag kwam de 16- jarige zoon van den landbouwer D. zoo ongelukkig van een wagen te vallen, dat een ribbe in de longen drong, zoodat hij denzelf den avond nog overleed. Woens dag werd het slachtoffer onder groote belangstelling en diep medeleven van de bevolking ter aarde besteld. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, wegens periodieke af treding voor de afdeeling groot bedrijf der heeren 1. van Melle, G. F. P. van der Peijl, J. A. van Rompu en R. V. H. Verschaffcl, werden candidaat gesteld de af tredende leden, benevens de heer C. Wind van Merkesteyn. Voor de afdeeling kleinbedrijf treden af de heeren E. P. Fassaert, J. M. Oggel, A. de Vrieze en A. J. Wijffels. Ook deze heeren werden candidaat gesteld, bene vens de heeren A. M. Moggré, A. J. Cambier en F. A. L. van Vroon Maarleveld. Op Dinsdag 14 November a.s. te 13 uur zal als tweede automatische telefooncentrale" in Zeeland die te Neuzen in dienst worden gesteld. Van genoemd tydstip at zal de telefonische verbinding met de aangeslotenen op het betrok ken net dien dag gedurende korten tyd niet steeds mogelyk zyn. Tegelijkertijd wordt hetOsbene opgeheven. De aangesloten op dit net worden overgebracht naar het net Neuzen. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver" melde adressen W verdrijft U snel en zeker m Koker \2 sfulrs 50 cf. Proefdoosle 2 ttuk» 10 ci zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed trans pireeren en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zeker ervan afl Door hun bijzondere sa menstelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwijderen tevens de stoffen, die de aan doening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat't Alcker-merk: Uw garantiel Let U daarop vooral en I laat U toch géén waarde- looze namaak of imitaties aanpraten die niet helpen. tegen pijnen,hoofdpijn, koorts,kou 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2