1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen. Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden No. «2. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel V R E D E Buitenland. J l! - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dit woord klinkt in onze dager, nu allen en alles op voet van oorlog is gebracht, bijna als een bespotting Er behoort moed toe, om in deze dreigende atmosfeer voor den vrede op de bres te staan. En toch, millioenen men- schen over de geheele aarde snakken naar vrede, doch alleen de neutralen kunnen hiertoe nog een poging doen, zonder iets van hun prestige prijs te geven. Onder de oorlogvoerende partijen bestaat als vanzelfsprekend een zoodanig wantrouwen, dat men dengene, die met een vredes voorstel voor den dag komt bij de tegenpartij, direct verdenkt van bangheid, hetzij uit krijgsmans oogpunt of wel ten opzichte van de binnenlandsche politiek. Over de geheele wereld gaat daarom ook een golf van sym pathie, met het nieuw „aanbod van goede diensten" van onze Koningin en Z. M. Koning Leo pold der Belgen. Diep door drongen van de ellende, die een oorlog met zich brengt, wil Ko ning Leopold geen middel on beproefd laten om den vrede te redden. Het onverwacht bezoek, dat Z. M. Maandag en Dinsdag aan Den Haag bracht, is hiervan een nieuw bewijs. Na de besprekingen, die Maan dagavond en ook Dinsdagmorgen tusschen de beide staatshoofden in tegenwoordigheid van de we- derzijdsche ministers van buiten- landsche zaken ten paleize Noord einde werden gevoerd, heeft de Belgische minister van buiten- landsche zaken, de heer Spaak, de lunch gebruikt ten huize van den minister van buitenlandsche zaken, Mr. E. N. var. Kleffens. Omstreeks twee uur keerden de ministers ten paleize terug. Om één uur werd de tijdelijke zaakgelastigde van België, baron Ruzette, ten paleize ontvangen. Baron Ruzette heeft ongeveer drie kwartier in het paleis vertoefd. Dinsdagmiddag om 2.15 uur is Koning Leopold vertrokken. FEUILLETON Berlijnsciik Roman (5 g) 7) Vacat den vroegen morgen zat Ejmont al aan zijn schrijftafel. Eurst zijn ontslagaanvrage. Dan een lange, ernstige, zakelyke brief, die niet veel sprak van gevoelens, maar wel uitsluitend vao streven, willen en kimnen, gericht aan Frau Von Egelstern. Hy schilderde haar zijne en An nie's liefde, hun wederzijds, on- omstootelyk besluit te trouwen, en sprak de bede uit, haar doch ter niet zonder haren zegen den door haar onherroepelijk uitver koren echtgenoot te laten volgen. Dezen brief wilde hjj eerst laten bezorgeu wanneer bij met Aonie onderweg was naar Engeland, om zich daar in den coot te laten verbinden. Hij was er zich wel van be wust, dat veel wat hij zich voor genomen had en wilde, met moeilijkheden gepaard zoh gaan. Uaar zijn liefde deed hem dit niet •1 te zwaar tillen. Een groote rnit, de rust die ever een man zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo verkoudheids balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 cent. Doos 30 ct. Dampo bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels bij neus-caitarh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg't Komt van Mijnhardt Tegen kwart over twee gingen de glazen deuren van het paleis open en waren de Koningin en de Koning in de hall zichtbaar. Met een handkus nam Koning Leopold afscheid van Hare Maje steit. Prins Bernhard geleidde den Koning, die de generaals-uniform droeg, naar zijn auto. Naast den Koning nam minister Spaak plaats Eenige honderden hadden zich voor het paleis verzameld en juichten den Koning hartelijk toe. Bijna onopgemerkt heeft de Koning zijn terugreis volbracht. Na het vertrek van Koning Leopold werd het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven De regeeringspersdienst meldt H.H M M. de Koningin der Nederlanden en de Koning der Belgen hebben een ontmoeting in Den Haag gehad op 6 en 7 Nov. De Souvereinen waren verge zeld door de heeren Van Kleffens en Spaak, Ministers van Buiten landsche Zaken. De Souvereinen hebben be sloten een telegram te richten tot de staatshoofden van Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië, ten einde eventueele onderhandelin gen te vergemakkelijken. Dit initiatief der Souvereinen is een nieuw blijk van gemeen schappelijk inzicht en de soli dariteit, welke tusschen Nederland en België bestaan. De tekst van het telegram luidt als volgt: In een uur van angstige span ning voor de wereld, voor de oorlog in West-Europa met vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging, dat het Onze plicht is, Onze stem opnieuw te ver heffen. De oorlogvoerende partijen heb ben reeds eenigen tijd geleden verklaard, dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondsla- komt die zijn hoogste goed in zekerheid gebracht heeft en op zijn kracht vertrouwt om het te verdedigen, was over Egmont von Wandersee gekomen. Als opeen rots stond de man, op zyn geloot aan de liefde en den moed van zijn meisje vertrouwend, en hij overzag rustig het strijdgewoel van het voor hem liggende leven. Teen hij Annie gisteren naar hnis gebracht had, hadden ze nog onderweg afgesproken, dat ze el kaar 's avonds by juffrouw BLume, A me's voormalige gouvernante, ..ouden ontmoeten, een onde, eer waardige dame die zielsveel van het meisje hield, die er een on uitsprekelijk genot in vond het liefdesgeluk, dat haar zelve ont zegd was, bij anderen vervuld te zien en die het altyd voor een welgevallig werk hield werkelijk beminnenden moederlijk te be schermen Zoo begaf hij zich met hoog gespannen verwachtingen op weg naar de onde gouvernante, die in 't zuiden van Berlyn woonde. Het leek alsof de zomer nog eenmaal voor het laatst wilde terngkeeren. De zon straalde warm op de bonte najaarspraeht yan asten, dahlia's en herfstrozen. Egmont ging door dm veertnia gen voor een billijken vrede. Het komt Ons voor dat, in de tegen woordige omstandigheden, het voor haar moeilijk is met elkander in verbinding te treden, teneinde haar standpunten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als Souvereinen van twee een zijdige staten, die goede betrek kingen onderhouden met al hunne naburen, zijn Wij bereid hun Onze goede diensten aan te bie den. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid hun, met aanwending van alle middelen die zij Ons in overweging zouden willen geven en waarover Wij beschikken, en in een geest van vriendschappelijk begrip, het vin den van factoren voor een te treffen accoord te vergemakke lijken. Dit schijnt ons de taak te zijn die Wij te vervullen hebben voor het welzijn Onzer volkeren en in het belang van de geheele wereld. Wij hopen, dat Ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus een eerste schrede zal worden gedaan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede. 's Gravenhage, 7 November '39. w.g. W1LHELM1NA LEOPOLD De telegrammen waren inmid dels aan de regeeringen van Duitschland, Engeland en Frank rijk verzonden. Met allen, die van goeden wille zijn, wenschen wij vurig, dat deze woorden weerklank mogen vin den in de harten van hen, die in staat zijn het oorlogsmonster te bedwingen. Hoe plotseling de reis van Koning Leopold der Belgen naar ons land is geweest, schrijft de N.R.Crt., moge blijken uit het feit, dat zij de Belgische legatie te en de donkere vestibule naar het kleine woonvertrek der oude dame, waarvan de breede open slaande ramen toegang gaven tot den tain achter het huis. Ia den boek van dien tuin stond een klein prieel, met goud-groenroode wijnranken begroeid, waarnit juffrouw Blume juist bezig was met een groote tuinschaar een handvol bladeren te knippen. Egmont kon zich in 't geheel niet voorstellen dat hij in Berlyn was, maar meende in een klein afgelegen dorpje te zyn. Her aleine ert het kleine huisje had slechts vier kamers, twee parterre en twee op de eerste verdieping behoorde juffrouw Blume, ze had bet van hare ouders en deze weer van bare grootouders geërfd, toen hierbui ten nog geen sprake was van groote huurkazernes. Het huisje bad reeds verscheidene malen ten offer kunnen vallen aan de specu latiezucht van bouwondernemers en reeds menig aardig sommetje was er voor geboden, maar ieder kon bet begrijpen, dat ze haar laatste levensjaren daar wilde sly- ten waar ze ook haar jengd had doorgebracht. Het kwam over Egmont als een iprookjo, teen by in dielaehende 's-Qravenhage, naar het schijnt, volkomen heeft verrast. Men hoor de daar de aankomst van Z.M. Dinsdagochtend om acht uur pas door de radio en was er, naar men zeide, te voren in het geheel niet van op de hoogte geweest. Dadelijk na zijn aankomst Maandagavond laat heeft de Ko ning verschillende besprekingen ten paleize gevoerd. Onze Mi nister van buitenlandsche zaken Mr. Van Kleffens, verbet Maan dagnacht om half twee het paleis. Het late uur, waarop de bespre kingen geëindigd, waren, heeft echter niet verhinderd, dat Koning Leopold Dinsdagochtend om half negen reeds voor de ramen van den rechterzijvleugel van het pa leis werd gezien. Toen hij zag, dat ook de fotografen reeds op hun post waren en hun lenzen op hem richtten, trok hij zich snel terug. Om negen uur verscheen mi nister Van Kleffens opnieuw ten paleize, om aanstonds door den Koning voor een onderhoud te worden ontvangen, in de voor kamer van den rechtervleugel van het paleis. Van de straat af waren zoowel de Koning als mr. Van Kleffens duidelijk zichtbaar. Hun besprekingen dütirden tot vijf minuten voor tien. Toen begaven de Koning en de minis ter zich naar een ander vertrek. Inmiddels had zich een tamelijk groote menigte tegenover het paleis verzameld, in de hoop een glimp van den Koning te kunnen opvangen. Hoewel zij daartoe geen kans kregen, werden zij eenigszins schadeloos gesteld door het feit, dat Prins Bernhard, vergezeld van jhr. Dedel, om ongeveer half tien van het paleis vertrok, om na ongeveer drie kwartier daar terug te keeren. Prinses Juliana was inmiddels bloemen-idylle kwam binnenge stapt, Was 'teen wonder, dat hem een plotseling opstijgend gevoel van gelnk, een voorgevoel, een zoete zekerheid als een vriende lijke belofte scheen toe te lachen nu wordt alles, alles goed Hier woont het geluk in eigen persoon en voert je in de armen der geliefde. En al dreigt de herist met ruwen adem den zoeten last te doen sterven en verkwijnen, toch klouk het oude teedere lenteliedje door zijn pas nog angstig kloppend hart. De zoete winden zijn ontwaakt Zj suizen en weven by nacht [en by dag, Zie, boe de bloemen ontluiken O, frisscbe geur en nieuw geluid 1 Nu, arme harten, wanhoopt niet, Nn wordt het alles anders. Snel trad hy naderbij en tilde de graeieuse gestalte der kleine oude dame van de bank op den grond. Za glimlachte en knikte wel gevallig. Verrast keek ze op Daar de hooge gestalte van den jongen officier, met zyn zuidelyk gelaats type en de edele vastberaden uitdrukking tjjner donkere oogea, langs de achterzijde vertrokken om zich naar de wekelijksche vergadering te begeven van het dagelijksch bestuur van het Natio nale Fonds voor bijzondere noo- den. Om vijf minuten over één reed onze minister van buitenlandsche zaken met zijn Belgischen ambt genoot weg. Kort daarop kwa men de Belgische zaakgelastigde, baron Ruzette, en de heer Baert, de tweede secretaris van het ge zantschap, op het paleis aan. Om 2 uur 15 keerden de twee ministers van buitenlandsche za ken daar terug, ditmaal vergezeld van den Nederlandschen minister president, jhr. De Qeer. Hitiers dagverdeeling Hoe Hitler in dezen oorlogstijd leeft, blijkt uit een beschrijving, die een United Press-versiaggever uit Berlijn daarvan geeft. Acnter de streng bewaakte deuren van de nieuwe rijkskanselarij bespretkt Hitler dag in dag uit met de militaire leiders zijn plannen en ondervraagt hij zijn medewerkers, die met de diplomatieke kwesties van dezen oorlog zijn belast. Aan den kapstok hangen zijn stalen helm en zijn veldtenue, gereed om te worden aangetrok ken, zoodra tot zijn bezoek aan het Westelijk front besloten wordt. In zijn levenswijze is weinig veranderd. Tegen tien uur begint hij zijn adviseurs te raadplegen. Tot degenen, die hem eiken dag komen bezoeken behoort maar schalk Qöring. Keitel en andere legeraanvoerders ziet men even eens vaak bij hem verschijnen. Dietrich, Hess, Von Ribbentrop en Hitiers persoonlijke mede werkers komen en gaan den ge- heelen dag. Het scheen wel alsot ze zieh den verlooide van haar kleine, levens lustige Annie anders had voor gesteld, want ze keek hem eerst een paar maal vragend aan, voor dat ze bjjna schuchter zeiU beut dus Annie's verloofde, kapi tein Egmont von Wandersee? Neem als 't u blieft plaats, 't Doet me genoegen kennis met u te maken en ik wil graag met u en myn kleine voormalige leerlinge overleggen, hoe ik 't beste uw jonge lictde te hulp komen en haar een nestje bouwen kan, be haaglijk, eenvoudig en net zooals myn nestje hier. Wat nut al de praal, waarin Annie's trotsche moeder het geluk van haar kind wil zoeken 1 Ach, m'n beste kapitein, welk een ellende taetlt reeds zoo menige ijdele en kort zichtige moeder over haar dochter gebracht, die geen oude trouwe vriendin had ooo haar daarvoor te bewaren Werkelijk, Annie heelt ook zoon beeije neiging voor pracht en praaleen groot geluk is voor 't baar, dat ze de holde van een ernstig man gewonnen heelt. Eq dus doel 't me zeer veel genoegen kennis met u te rnakeo, werkelyk zeer veel genoegen, m'n bonte kapitein. (Wordt vervolgd). AXELSCHE cou J

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1