UW ADRES voor DRUKKERIJ J. C. VINK AXEL Steeds de nieuwste soorten! Vraagt prijs! Buitenland. [nngA^ smakelijk elenj\ Daitschland werkt op volle kracht. Men meldt uit Berlyn aan de N. R. Crt. Toen Hitier den 30sten Janu ari in den Ryksdag uitriep „ex porteeren of sterven" was dit in wezen wel juist, maar leek het toch eenigszins pathetisch gefor muleerd. Intusschen is dit pathos harde werkelijkheid geworden. De voorloopige afspraken met de Sowjets, waarvan het nu wel vaststaat, dat zy binnen afzien- baren tyd den vorm eener over eenkomst zullen aannemen, ves tigen de aandacht op het grootste probleem, dat Duitschland ver moedelijk in dezen oorlog zal moeten overwinnen, want Duitschland zou reeds nu niets verstandigers kunnen doen, dan naar de vredesvoorwaarden te intormeeren, wanneer het er niet zeker van was zijn industrieels productie zoodanig te kunnen op bouwen, dat het jarenlang in staat zal zijn om zyn door het huidige conflict enorm gestegen behoeften aan grondstoffin en misschien ook aan levensmidde len te kunnen betalen met in dustrieels eindproducten. Ten aanzien van het levens- middelenvraagstuk meenen wij een voorbehoud te moeten maken. Het heet dat Duitschland zijn bevolking voor 85 pet. met voort brengselen van eigen bodem voeden kan. Doch al zyn die 85 pet. op zijn minst wel eenigs- zins aan den hoogen kant, zij zyn bovendien ook niet globaal, want terwijl het artikel aard appelen er by voorbeeld boven uit komt, liggen er de artikelen consumptie-oliën en vetten ver onder de Duitsche behoefte aan grondstoffen is onmetelyk veel grooter, dan die aan levens middelen, ook al omdat niet al leen de oorlog, maar ook de ge forceerde export onschatbare hoeveelheden grondstoffen ver slinden zal. De Duitsche handelsdelegaties die in de laatste maanden schier alle Europeesche landen berei zen, zagen hun pogingen met een eclatant succes bekroond Op den heelen Balkan toonde alleen Turkye zich onhandelbaar, ia het Donaubekken liep alles van een leien dakje en ook de Baltische staten kozen eieren voor hun geld. Met Polen hoeft men niet meer te onderhandelen. Het ministerie van landbouw zond er een uitgebreide staf van deskundigen heen die dit land in den kortst mogelyken tjjd op de hoogte hebben te brengen van zyn nieuwe taak in deDuiishe levensruimte. Nu zou de oorlog al heel wat langer moeten duren dan de programmatische drie jaar, al vorens bet gevaar ontstaat dat Rusland, de Balkan en de Rand staten overvoerd zouden raken met technische up to date ha vens, moderne spoorwegen, spoorwegmateriaal, afdoende te lefoonverbindingen, behoorlijke wegennetten, moderne indus try du en wat dies meer zij. Wat de afzetmogelijkheid der Duitsche industrie betreft is er werkelijk geen vuiltje aan de lucht. Maar de productie-capa citeit zal tenslotte den doorslag moeten geven. Sindi ruim twe* maanden voert Duitschland een oorlog, die zelfs de grootste optimist niet langer beschouwt als een Eugel- sche manoeuvre, doch waarvan het heele Duitsche volk nu weet, dat het een verbeten stryd zal worden om het zijn of het niet zjjn van Groot-Duitschland. Desondanks moet het eerste mo bilisatiebevel nog verschijnen. Dit neemt echter niet weg, dat ook Duitschland gemobiliseerd heeft. Het heeft zelfs twee mo bilisaties tegelijkertijd doorge voerd één van het leger en één van de werkkrachten achter het front. Een even geraffineerd als geperfectionneerd en naar thans openlijk wordt toegegeven in jaren voorbereid en uitge werkt systeem heeft voor eiken Duitscher individueel nauwkeurig vastgesteld waar men hem in den totalen oorlog het best gebruiken kan. Dat een vader en alle zoons de wapenrok moesten dragen, terwijl bij de buren niemand onder de wapenen geroepen werd, beteekende niets anders dan dat bet systeem had uitge maakt dat men de Miillers wél voor het front beschikbaar kon stellen, maar dat de Chulzes in de fabriek niet gemist konden worden. Toen de oorlog uitbrak stond niet alleen vast bjj welk regiment zich elke Duitsche soldaat te melden had, doch ook voor iederen arbeider was in de industrie een plaats aangewezen. In 1914, toen er een veel hooger percentage weerbare mannen opgeroepen was dan thans, steeg het aantal werkloozen niettemin van ruim 2 tot bijna 25 pet. der beschikbare krachten. Ditmaal hadden de arbeids- bureaux alleen maar eenige mil- lioenen overbodig geworden werkkrachten hun nieuwe plaats in het bedrijfsleven aan te wijzen. Eind October telde men in Duitschland geen volle 100 000 werkloozen tegen 180 000 een jaar geleden. De ervaring leert dat deze zgn. werkloozen in an dere landen grootendeels als invalieden beschouwd zouden worden. De arbeidsplicht van het Duit sche volk gaat zoover, dat men op groote schaal vrouwen uit de huishouding baalt en naar de fabriek Btuurt. Of de man voldoende verdient speelt geen rol. Kinderen voelt men ook niet als een bezwaar, daar men deels probeert de moeder te laten werken, terwijl de kinderen op school zijn en deels de vrouwe lijke jeugd in recordtempo op leidt om de kinderen van wer kende vrouwen in kinderbewaar plaatsen te verzorgen In be roepen, waar de man betrekke lijk gemakkelijk gemist kan worden, neemt de vrouw meer en meer zijn plaats in. Er worden echter tevens door alle industrieele vitale indus trieën cursussen gegeven om vrouwen op te leiden tot bank- werksters, draaisters en wat dies meer zij. Het bedrijfs leven vraagt zelf in den regel niet meer naar mannelijke, maar alleen nog naar vrouwelijke werkkrachten. Door middel v«a vragenlijsten die zelfs buitenlanders verplicht waren in te vullen, heeft de Duitsche staat zich precies op de hoogte gesteld van wat hij aan zijn menschen heeft. Men moeit invullen wolk berotp men uitoefent, welk ander beroep men al eens uitgeoefend had of eventueel geleerd bad. Men moest vertellen over welke bij zondere kennis van talen men beschikte en zoo mogelijk welke liefhebberij men er op nahield. Postzegelverzamelaars, dui- venfokkers en hondendresseurs kunnen bij de betreffende at- deelingen van het leger uit stekend gebruikt worden. In het algemeen heeft men de gegevens der vragenlijsten niet klakkeloos in cartotheeken ondergebracht, maar het arbeids front de opdracht gegeven ze te controleeren en van de noodige aanteekeningen te voorzien. Een oogenblik zag het er naar uit, dat heele industrieën als over bodig stilgelegd zouden worden. Thans wordt er harder gewerkt dan te voren. Men heeft de verbruiksvoor werpen die voor het Duitsche volk bestemd zijn tot het uiterste beperkt. Er is geen bonnetje voor een nieuw pak of een nieu wen mantel te krijgen, want de controleerende ambtenaren vin den letterlijk alles nog goed genoeg om gerepareerd te wor den. Niettemin wordt er in de confectie koortsachtig gewerkt en beschikt deze industrie over ko lossale voorraden van de mooiste stoffen. Alles echter is alleen en uit sluitend bestemd voor de export. De auto-industrie werkt even eens op volle capaciteit, niet alleen voor het leger, maar ook voor de export. Terwijl Frankrijk en Engeland op het oogenblik bereid zijn complete luchtvloten in Amerika te bestellen, exporteert Duitsch land vliegmachines of er niets aan de hand is Engeland denkt er niet aan onder de gegeven omstandigheden schepen, die het voor buitenlandsche rekening op stapel heeft staan, ook werkelijk te leveren. Duitschland neemt zelfs gaarne bestellingen aan. „Exporteeren of sterven" Élke ton erts, elke barrel pe troleum, die over de grenzen komt, moet in industrieele eind producten betaald worden en voor die eindproducten zijn er ook weder grondstoffen noodig Bovendien heeft men berekend, dat een soldaat aan het front slechts effectief kan optreden, wanneer twee volwaardige ar beidskrachten in het vaderland hem voeden en bewapenen. Het „fioancieele wonder" heeft zyn tijd gehad, het „industrieele won der" begint. De Hertog van Windsor aan het front. Een medewerker van de Jour nal heeft den hertog van Windsor als inspecteur-generaal van het Engelscbe leger bjj een bezoek aan het Franskhe front ontmoet. De hertog onderhield zich op zijn dagenlangen tocht met cbefi en soldaten en is uitstekend te spreken over het hooge moreel dat hij bij allen aantrof. Hy liet zich vleiend uit over de kameraadschap tusschen mili tairen en burgers en interes seerde zich vooral voor de pak ken wollen goederen en derge lijke, die de Fransche soldaten uit het eigen land, maar ook uit het Britscbe rijk krijgen. De hertogin van Windior geeft zich daar reel moaite roor, De hertog bracht o a. een be zoek aan Straatsburg, waar hij diep onder den indruk kwam van de verlatenheid, die er heerscht sinds de stad door de bewoners ontruimd werd. Hy bracht hulde aan den onberis- pelyken stand, waarin de reini gingsdienst de straten houdt, evenals aan de politie, om de bewaking, die zij ten aanzien van de huizen toepast, waarin de bevolkiDg alles liet zooals bet was, op het oogenblik dat zij naar een ander departement werd overgebracht. Wintergroenten voor den Zondag. Als we 't goed bekijken, blijft er van de zoo vaak naar voren gebrachte opvatting, dat de kens in groente 's winters zoo beperkt is, niet veel over. Zeker, de kool overheerscht, aiaar... lijkt bijv. roodekool ook maar eenigszins op boerenkool? Of doet laatstgenoemde sterk den ken aan witte of savoyekool om nog niet eens te spreken van de zuurkool, de Chineesche kool, de spruitjes en zelfs van de bloemkool, die in de eerste weken ook nog niet verdwenen zal zyn Bovendien hebben we wortelen, bieten, koolraap, knolselderij, sohor8eneereo, prei en uien tot onze beschikking, terwyl de blad groente oog maandenlang ver tegenwoordigd wordt door andyvie (ook krulandijvie) en verder door veldsla, door witlof en door winter- «pinazie. Te klagen over variatie hebben we dus niet. Maar, zoo merkt misschien de een of andere huisvrouw op, echt »fijne« groentegerechten scho teltjes, waarmee je op Zon- en leestdagen een goeden indruk kunt maken die zyn er toch 's winters eigenlijk niet, tenzy je je toevlucht neemt tot de gecon serveerde soorten de doperwtjes, de worteltjes, de snijboontjes, enz., enz. Abuis, mevrouw Er zyn wel degelijk groente verrassingen mo gelijk, waarop we huisgenooten en gasten kunnen tracteeren, ook zonder ons in dezen tyd aan blikgroenten te buiten te gaaD het komt maar aan op wat fan tasie en op wat handigheid. SchorseneereD byv. wel eens de asperge van het winterseizoen genoemd spruitjes, ook al zullen we dit jaar de anders graag er bij gebruikte kastanjes wei moeten missen witlof, dat tegen woordig niet meer uit België behoeft te komen, maar dat hier te lande metsucces wordt gekweekt het zijn alle voorbeelden van versche groenten, die er naast hun dagelyksche kleed ook een kleedij op na houden, die by den Zon- dagschen maaltijd past, zonder dat er met deze omwisseling groote kosten gemoeid zijn. E ;u paar voorbeelden Spruitjes met tomatensaus (4 personen) Anderhalve Kg. spruitjes, 1 kleinste soort blikje tomaten- paree, 21/, dL. kooknat van de spruitjes, 20 gram (2 af. gestreken eetlepels) bloem, 40 gram (2 afgestreken eet lepels) boter, wat peper en zout, wat Maggi's Aroma. Maak de spruitjes op de be kende wijze schoon en zet ze op met niet te veel water (zooveel, dat het juist voor de saus kan worden opgebruikt) en wat zout laat ze op een zacht vuur gaar worden (een klein half uur), breng ze over op een vergiet en vang het kooknat op. Verwarm roerende in de thans leege pan de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, verdun dit geleidelijk met het kooknat, dat, wanneer het noodig is, wordt aangevuld met water of melk, tot de vereischte 21/, dL. is verkregen. Laat het sausje even doorkoken, voeg er de tomatenpuree bij en schud er de uitgelekte spruitjes in. Laat alles samen nog even goed heet worden en maak het gerecht op smaak af met wat peper, zout en Maggi's Aroma. Als vleesch kiest men er liefst varkens- of kalfsvleeech bij, hetzij als een groot gebraden stuk, hetzij als lapjes, oesters of cotelettes. Schorseneeren met kaassaus (4 personen) 1 Kg. sehorseneeren, 3 dL. melk, 25 gram (21/, afgestre ken eetlepel) bloem, 30 gram (anderhalf afgestreken eet lepel) boter, 50 gram (een half ons) geraspte belegen of oude kaas, wat zout, peper en nootmuskaat, wat Maggi's Aroma. Schrap de schorseneeren bij kleine stukjes tegelyk en leg ze dadelijk om ze blank te bonden in water met een scheutje melk wasch ze en kook ze gaar en tegelyk droog in een bodempje kokend water (een klein half uur) Verwarm intusschen, voor de saus, de boter en de bloem op een zacht vuur tot een gelyk mengsel, voeg er geleidelyk de melk bij, laat de saus even door koken en roer er dan de geraspte kaas door. Giet de saus over de gaargekookte schorseneerstukjes en maak het gerecht op smaak af met peper, nootmuskaat, Maggi's Aroma en zout. Witlof met ham en kaassaus. 1 Kg. witlof (gelijke struik jes), 200 gram (2 ons) ge sneden ham, 3 dL. melk, 25 gram (2VS afgestreken eet lepel) bloem, 30 gram (ander half afgestreken eetlepel) boter, 50 gram geraspte oude kaas, wat Maggi's Aroma, wat zout. Maak de struikjes in hun geheel schoon, kook ze gaar (ongeveer een halt uur) in kokend water met wat zout en laat 3e daarna goed uitlekken omwikkel elk struikje met een plakje ham en tebik de rolletjes in een vuurvast schoteltje. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelyk mengsel, giet daarby geleidelyk de melk, laat de saus even dnor- koken, roer er dan de geraspte kaas door en voeg er naar smaak wat zout en wat Maggi's Aroma by. Giet de saus over de rolle tjes, strooi er wat met paneermeel gemengde geraspte kaas over, leg hier en daar een klontje boter eo zet hot schoteltje in den oven, tof ïish een korstje heeft govormd,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4