Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Laatste Nieuws. beperken tet groene erwten en spliterwten. Van bovengenoem- den datum af zal men in den winkel slechts erwten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wyzen bon der Rijksdistributiekaart. Het rant soen, dat men op dien bon, die geldig is van 11 November tot en met 8 December, kan ver krijgen, bedraagt een halve Kg. erwten. De bon is het geheele land door geldig. Men kan dus koopen in welke plaats en by welken winkelier men wil. Een goed verloop van de distributie kan eerst dan plaats ▼inden, wanneer men de zeker heid heeft, dat de winkels by den aanvang van de distributie over voldoenden voorraad be schikken. De eenige mogelijk heid om deze zekerheid te ver schaffen, is het invoeren van een verkoopverbod voor den winkelier gedurende enkele da gen voorafgaands aan de distri butie. Deze voor het publiek min of meer onaangename maatregel is destijds bij de suiker genomen moeten worden en is ook nu onvermijdelijk. De verkoop van erwten iB aan de winkeliers verboden van Zondag 5 November tot en met Vrijdag 10 November a s. Ten einde te voldoen aan vele ver langens, is er zorg voor gedragen dat de Zaterdag niet onder den spertijd" valt. Omtrent de distributie van boonen, capucijners, ens. zullen binnenkort nadere mededeelin- gen verstrekt worden. Vergoeding kostwinners. De Minister van Defensie heeft naar de „De Standaard" meldt, de nieuwe regeling inzake de kostwinnersvergoeding voor ge- mohiliseerden goedgekeurd. In de eerste plaats wordt het maximum vergoedingsbedrag verhoogd. Op dit oogenblik bedraagt het 21 per week, het zal nu 28 worden. In speciale gevallen kan men daar nog boven gaan. Bij de bepaling van het ver goedingsbedrag wordt rekening gehouden met het loon, dat de kostwinner vóór zijn opkomst onder de wapenen had en naar dit loonbedrag wordt, met inacht neming van 't hierboven ge noemde maximum, in den regel vier vijfde vergoed. Ook hier zijn weer uiizonderingen moge lijk, inzonderheid voor gezinnen waarin voorheen de looninkom- sten minder dan 15 zouden bedragen. Voor deze gezinnen is een gunstige uitzondering geschapen. In het vervolg zal voorts bij het bepalen der vergoeding aan kostwinners, die ten tijde van de mobilisatie in den steun of de werkverschaffing waren, ook rekening worden gehouden met het hoogere loon, dat ze in de daaraan vooraf gegane periode in het vrije bedrijf hebben ver diend, of b.v. voor seizoenwerk zaamheden zouden hebben ver diend, ware de mobilisatie niet ingetreden. VrQlating der Ned. en Belgische Rijnschepen. De correspondent der N. R Crt. te Berlijn telefoneerde: Hier wordt bevestigd, dat Duitschland zoowel alB Frank rijk op het verzoek van de Ne- derlandsche en Belgische regee ring tot vrijlating van de twaalf Nederlandsche en acht Belgische Rijnschepen welke in Straatsburg stilliggen, in beginsel toestem mend heefc beschikt. Belastingverhooging goedgekeurd. Het voorstel tot het heffen van opcenten op de Gemeentefonds- belasting is door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aangenomen. Nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland. Het Nationale Hoofdkwartier van het Leger des Heils schrijft Een van de eerste gewichtige beslissingen, welke de onlangs io fuDCtie getreden generaal van het Leger des Heils te nemen had, wh da benoeming van aan nieuwen territorialen leider voor Nederland. De keuze is daarbij gevallen op de markante per soonlijkheid van commandant Alfred J. BeDwell, een Engelsch- min met rijpe inter rationale ervaring AXEL, 7 November 1939. Mej. A. Minderhoud, onder wijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, is als zoodanig benoemd te Scherpenisse. Gisteren liep alhier het gerucht, dat in de weide van de landbouwster mej. de wed. de K. een bom was gevonden. Bij nadere informatie bleek dit gerucht echter overdreven. Wel werd een vreemd voorwerp aan getroffen, waaraan een ballon netje was verbonden. De politie werd van de vondst in kennis gesteld. Het voorwerp zal ter beveegder plaatse worden onder zocht. Het was van Fransche herkomst en staat waarschijnlijk in verband met de meteorologie. Toen Zaterdagavond de dochter van den landbouwer v. d. H. nabij Kijkuit per fiets huiswaarts keerde, kwam zy zoo ongelukkig te vallen, dat zij met een gebroken been en verwron gen polB moest worden opge nomen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelyk. Thans is definitief besloten dat op 29 November alhier een groote toondag zal worden ge houden van anderhalfjarige paar den, zulks in samenwerking met de panrdenvereeniging „Door Eendracht Sterk" te Hulst. Commissie van beroep voor hengsten. Bij Kon. besluit is benoemd tet voorzitter der commissie van beroep voor keuring van heng sten de heer A. Aernoudts te Sluis. Een merkwaardig legaat In de laatst gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen heeft, meldt ds Midd. Crt. de voorzitter, Jhr. Mr.J. W. Quarles van Ufford, voorgesteld als legaat te aanvaarden een groot en zwaar veizegdd pakket, bevattende d autobiografie in twee deelen van doctor Albert Willem van Renter- ghem, geboren 9 Juni 1845 te Goes en lid van het Genootschap. Deze autobiografie is bij testa mentaire beschikking van den overledene gelegateerd aan het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, onder beding even wel, dat zij tot 1 April 1975 in het archief van het genootschap verzegeld bewaard blijve nadien mag zij pas ter lezing worden vrijgegeven. Dr. Van Renterghem, geboren en getogen Zeeuw, vestigde zich later te Amsterdam en daarna te Rotterdam. Hij genoot ook bui ten den engeren vakkring bekend heid door zijn publicistischen ar beid, die zich tot een wijderen kring dan die der psychiaters alleen richttezoo is de uitste kende vertaling van Sigmund Freuds academische voorlezingen }eJ inleiding tot de psycho-ana lyse (verschenen bij de wereld bibliotheek) van zijn hand. Gevanden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie met inhoud M. Schieman, Julianastraat. Arrond. Rechtbank, Middelburg. De volgende vonnissen werden uitgesproken P. M. J. de B., 22 jaar, auto- genisch brander te Hoek, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel 1 mnd. gevangenisstraf voorw., proeftijd 2 jaar, en f25 of 20 d. h. A. M. H., 18 j., bakkersknecht te Goes, wegens ontucht met iemand beneden den leeftijd van 16 jaar: 3 maanden gevangenis straf voorw., proeftijd 2 jaar, met bijzondere voorwaarden. J. M. O., 65 jaar, grossier te Axel, verdacht van overtreding van een verbod der Prijsopdrij ving»- en Hamsterwetontslag van alle rechtsvervolging. De moord te Leidschendam. In de m o*d te Leidschendam begint eemg licht te komen. Door een gelukkig toeval heeft de politie den waarschynlyken dader gearresteerd. Te Rotterdam had de 29jarige koopman A. zich by het koopen van een overhemd en andere zaken zeer vreemd gedragen. Hy trok n.l. het nieuwe goed direct aan en liet de oude spullen achter. Hij betaalde met een biljet van 100 en bleek goed voorzien van bankpapier. Het vreemde gedrag van den kooper stemde de bediende tot nadenken en verleden week deed hy de politie er mededeling van en deze stelde een onderzoek in. By de achtergelaten kleediDg was een boord met een wasch- nummer en zoo kwam men ach ter den naam van dengene, aan wien .het boord had behoord en giDg men tot arrestatie over. Hy bleek nog in het bezit van t 2000 aan' bankpapier en hy kon de herkomst van het geld niet aantoonen. Aanvankelijk ontkende by iets met den moord uitstaande te hebben, doch later viel hy door de mand en verklaarde er bij betrokken te zijn geweest, maar ontkende den moord te hebben bedreven. Hij was de persoon in uniform geweest. De dader kende hy hij nietOok gat hy aan, waar de auto zich bevond. De politie nam de wagen, welke geheel met bloed was bevlekt, in beslag. By fouilleering en huiszoeking vond de politie f 3000. terwyl A 200 had besteed. Totaal dus 3200, als zijnde gebleken de grootte van het bedrag, dat Van der Horst op het moment van de berooving by zich zou hebben gehad. Onlformcnsmokkelarfy. Naar het „Alg. Hdbl." meldt, is de justitie overgegaan tot ar restatie v»n een Amsterdammer, die te Amsterdam Nederlandsche uniformen heett gekocht, welke zekere Albrink Jr. uit Denekamp getracht beeft over de Duitsche grens te smokkelen. De aangehoudene ontkende het doel voor den aankoop te kennen. Hoe langer boe meer blykt er grond te bestaan voor het ver moeden, dat A al weken aphter- een uniformen heeft gesmokkeld en men acht de kans niet uit gesloten, dat er nog medeplich tigen in deze zaak zullen worden gearresteerd. Cholera te Warschau. Als gevolg van een verschrik- kelyken toestand welke te War schau heerscht, zyn er volgens een juist vandaar teruggekeer den Deenschen reiziger gevallen van cholera voorgekomen. Herbert Morrison, de voor zitter van den Londenschen graatschapsraad, lid van de ar beiderspartij, heeft in het Lager huis by het debat over de civiele defensie de mogelijkheid ter sprake gebracht van ernstige luchtaanvallen. Hy zeide„Wanneer de aan vallen op voldoende groote schaal ondernomen worden, kan worden verwacht, dat bommen werpers door de afweerlinie heendringen en vry ernstige schade aanrichten". Hietaan voegde bij toe„Laat Hitier begrijpen, dat wanneer hy hiertoe overgaat, by een soortgelijke actie te voorschijn zal roepen, niet minder doeltreffend dan zyn eigen optreden Als hy hier komt, zal het heet voor hem toegaan". In de nieuwe Spaansche wet tot het tegengaan van hamsteren en van ongerechtvaardigde prijs stijgingen wordt hamsteren met bet doel het nationale bedrijfs leven te schaden, strafbaar ge» •leid met den dood. Finsche vrouwen breien. InFinland hebben op het oogenblik de vrouwen de plaats van de weerbare mannen in genomen, die naar de grens zyn getrokken om zoo noodig het vaderland te verdedigen. Overal, in de groote bosschen, op het platteland of in de steden ziet men vrouwen aan het werk, achter den ploeg, zoowel als op trams en vrachtauto's. De 120000 „Lotten" van de vrouwelijke landstormorganisatie zijn overal aanwezig, waar steden ontruimd moeten worden en menschen- massa's van voedsel moeten wor den voorzien. Maar ook de duizenden vrou wen en meisjes, die zich nog op kantoor ot thuis bevinden, helpen op haar manier aan het groote verdedigingswerk mee. De brei naalden hebben de schrijfmachi nes vervangen en waar men komt, in de winkels, bureau's of banken of zelfs in de groote warenhuizen, ziet men hoe einde- looze stapels kluwen grauwe wol door vlugge handen tot stevige sokken, wanten of halsdoeken worden verwerkt. Alles wat er in deze dagen gefabriceerd wordt, is op de een of andere manier voor den soldaat. De naderende winter geeft emplooi aan milli- oenen paren warme sokken en allen die de kunst van het sok- kenbreien nog niet verstaan, volgen de stoomcursussen, die alle liefdadigheidsvereenigingen inderhaast organiseeren of vol gen de uitvoerige beschryvin- gen, die de bladen dagelijks publiceeren. Reuter meldt uit Chicago In haar commentaar op de redevoering van Molotow, de wyzigingen in het Italiaansehe kabinet en de opheffiog van het embargo op wapens, schrijft de Chicago Daily News, dat het na pas twee maanden oorlog schijnt, dat het machtsevenwicht ten nadeele van Hitier langzaam aan T rbroken wordt. Het blad zegt, dat de rede van Molotow beteekent, dat Rusland niet bereid ia ten behoeve van Hitier eeD oorlog in te gaan. De wijzigingen in het Italiaansche kabinet zyn meer dan een aan wijzing voor het vaste voornemen van Italië neutraal te blijven Het Zwitsersch telegraaf- agentschap verneemt, dat op a s. Zaterdag te Rome in tegenwoor digheid van den Prins van Pie- mont en Mussolini een H. Mis zal worden opgedragen ter her denking van de overwinning in 1918. Gedurende de maand Oct. 1939. Axel. Huwelijks-aangiften. 5 Francois Hamelink, 23 jjm. en Levina de Bruijne, 21 jjd. Frangois Pieter Dieleman (van Hoek), 36 j., jm. en Catharina van de Wege, 40 j., jd. 6. Karei van Driel (van Zaamslag), 23 j., jm. en janna de Feijter, 18 j., jd. 20. Jan Johannes Kotvis, 24 j., jm. en Catharina Barbara van de Wege, 18 j-, jd. 31. Jacobus Dekker, 27 jjm. en Janna Verhulst, 27 jjd. Gehuwd. 5. Aloysius van Houdt, 29 jjm. en Josina Adri- ana van Doeselaar, 25 j., jd. 12. Cornells van de Velde (van Terneuzen), 23 j, jm. en Mag- dalena Verschelüng, 24 j., jd. 19. Karei van Driel (van Zaam slag), 23 jjm. en Janna de Feijter, 18 j., jd. Jacob Wolfert, 31 jjm. en Geertruij de Feijter, 25 j., jd. Francois Hamelink, 23 jjm. en Levina de Bruijne, 21 j., jd. Frarcois Pieter Diele man (van Hoek), 36 j., jm. en Catharina van de Wege, 40 j., jd. Geboren. 3. Jan, z. van Jan Overdulve en Anna van Taten- hove. 11. Cornells Anthonie, z. van Cornells Faas en Adriana Mechelina Oostdijk. Marinus Pieter, z. van Marinus de Fouw en Anna Maria Debora Kiel. 14. Johan Camiel, z. van Fduardus Franciscus van Esbroek en Ra chel Felicita Melanie Verstraeten. 16. Anton, z. van Alphonsus Camillus de Brouwer en Angelina van Acker. Irene Leonie Con stance) d. van Arte Johannes Petrus Geerinck en Julia Maria van Ecke. 22. Ebrina Barbara, d. van Izaak Scheele en Janneke Goossen. 25. Pieternella Su- zanna, d. van Adriaan Cornells Dobbelaar en Debora Catharina de Blaeij. 26 Janna, d. van Adriaan Johannes de Feijter en Neeltje de Jonge. Jacob Marti- nus, z. van Fra; gois Jacobus Jansen en Cornelia Geertruida Goossen. 29. Adriaan, z. van Johannes Florussen en Adriana Jacoba Hamelink. Janna Adriana, d. van Jacobus de Feijter en Maria Anthonetta van der Slikke. Overleden. 2. Johanna van Dixhoorn, 80 jwed. van Pieter van Hoeve. Gerrit Anthonij Jonk man, 84 j-, wedn. van Adriana Santina Herrebout. 5. Janna Maria de Putter, 83 j., wed. van Jan Naeije (overl. te Terneuzen). 8. Adriana van Langevelde, 68 jechtg. van Jan Goossen. 10. Maria Stijntje Hottinga, 79 j., echtg. van Cornelis Absalon van der Wiele, 16. Alphonsus Ernest de Coninck, 28 jz. van Petrus Josephus en Johanna Maria Jacobs (overl. te Amersfoort). 24 Ebrina Barbara Scheele, 1 d d. van Izaak en Janneke Goossen. Hoek Gehuwd. 5 Oct. Jan Kaijser (van Axel), 25 j. en Cor nelia de Kraker, 25 j. 19. Jacob Dronkers (van Axel), 27 j. en Maatje Jansen, 31 j. 30. Adri- anus de Bruijn (van Rotterdam), 26 j. en Elizabeth Riemens, 19 j. Geboren. 1. Santina, d. van Jan de Putter en Cornelia Brandes. 6. Catharina, d. van Adriaan Zegers en Ebrina Leijs. 17. Janna, d. van Pieter Donze en Jacoba van den Hout. 21. Wil lem, z. van Pieter Dieleman en Adriana Dieleman. 25. Geer truida, d. van Marinus Michielsen en Adriana Riemens. Overleden. 8. Jan Dieleman, 25 j-, z. van Aarnout en Jacomina Dees. 10. Susanna Geelhoedt, 71 j, echtg. van Frederik de Visser. 20. Johannis de Ruiitpr, 76 j, wedn van Janneke Hamelink. Sportnieuws. Axel IIHontenisse II 22. Er was hier Zondag weinig belangstelling voor dezen wed strijd, die voor de competitie van den Z.V.B. gespeeld werd. Da thuisblijvers hadden ditmaal geen ongelyk, want het spel had niet veel te beteekenen. Nadat Hontenisse de leiding genomen had, maakte Axel gelijk an met 11 ging de rust in. In de tweede helft maakten baida partijen nog een doelpunt, zoo dat het einde een gelijk spel (2—2) werd. Biervliet I—Axel I 2—1. Biervliet had Axel I op ba- zoek voor de competitie van den K.N.V.B. Hier was de uitslag 2—1 voor Biervliet. DEN HAAG. Z.M. Koning Leo pold van België is gisteravond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H.M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H.M de Koningin van ge dachten te wisselen over eenige aspecten van den internationalen toestand. De Belgische min. van buiten- landsche zaken, vergezelt den Koning. Ook onze minister van buitenlandsche zaken, Van Klef- fens, was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de Koning en zijn minister vandaag nog zullen vertrekken. Naar Belga meent te kunnen bevestigen, houdt het bezoek geen enkel verband met eventueele bemiddelingsvoorstellen. Hedenochtend kwart voor tien heeft minister Van Kltffens zich opnieuw naar het paleis Noord einde begeven. De regeeringspersdiensl meldt, dat geen invoering van broodkaarten op korten termijn te verwachten is. De gunstige po sitie, waarin de tarwevoorraad zich bevindt, tengevolge van de aangelegde voorraad vóór dei)

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2