J iram»©©sta Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Provinciale Begrooting 1940. No. fit. DINSDAG 7 NOVEMBER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Verschenen is ter behande ling in de a.s. winterzitting der Prov. Staten de provinciale begrooting voor 1940. Ged. Staten merken in hunne toelichting in de eerste plaats op dat zoo goed als geen rekening is gehouden met de gevolgen van bet uitgebroken gewapend con flict. Eenerzijds is dit niet ge schied wijl het ontwerp nagenoeg gereed was toen de oorlogstoe stand intrad, anderzijds zijn de gevolgen daarvan op het komende begrootingsjaar der provincie nog niet te overzien. De laatste jaren zijn op bescheiden wijze gelden beschikbaar gesteld voor zeer wenschelijke doeleinden, aan den anderen kant is gestreefd door een zoo efficient mogelijk aan wenden der gelden naar verlaging van den maximalen belastingdruk. De tijdsomstandigheden nopen thans te trachten om hetgeen in het verleden is tot stand gebracht zoo lang mogelijk in stand te houden. Daarom moet geheel afgezien worden van het bezwaren van het budget met nieuwe uit gaven. Wel zullen de wegen plannen, de bouw van een brug over de Zandkreek en van een nieuw schip voor den Wester- Schelde-dienst zoo mogelijk moe ten worden voltooid. Ged. Staten meenen, dat voorshands geen uit voering dient te worden gegeven aan het besluit tot het verleenen van bijdragen in de kosten her stel van monumenten van ge schiedenis en kunst. Aan thans onderhanden herstellingen dient te worden voortgewerkt, althans kan de Provincie reeds toege zegde bijdragen bezwaarlijk in trekken. Als de Staten zich met deze zienswijze vereenigen, dan mee nen Ged. Staten dat er geen be zwaar is te voldoen aan een twee tal verzoeken tot verhooging van bestaande subsidiën. Het betreft hier het verleenen van f 1500 per jaar aan het „aanvullingsverpleeg- fonds" der Prov. Zeeuwsche Ver. FEUILLETON Beelijnschb Roman s 6; Hy sloot de deur van zijn werkkamer, nadat ze binnenge komen waren, nam den kleinen hoed van haar hootd en leidde haar naar den sierlijken leun stoel naast de schrijftafel, waarin hy haar zacht neerdrukte, dan langzaam op de knieën voor haar neerzinkend. Mijn liefste, myn zoete bruid 1 zei hy zacht en ernstig, zijn voorhoofd tegen haar schou der drukkend. Ach, Egmont, wat zeg je daar? Je lietste ja..., maar... Maar Hy stond haastig op en zag met vragenden blik op de bekoorlijke gestalte neer, op het blozende mooie gelaat onder het goudblonde haar, in de byoa schuchter tot hem op ziende oogen. Wat is er dan nog voor een maar vroeg hij met toonlooze stem. Ze scheen hem niet te be- grypen. O, Egmont wan neer je hit wist! Nu, Je suit tot bestrijding der t.b.c.en het verhoogen met f500 van de jaar- lijksche subsidie aan de Com missie voor de hygiëne van het kind in Zeeland voor de consul- tatiebureaux. Ged. Staten stellen echter voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den Alg. Bond van Prov. personeel in Nederland om verhooging van de bezoldigingen van het personeel in dienst der Provincie en tot het scheppen van mogelijkheden van rangsver- hooging van het waterstaatsper- soneel. Daargelaten of dit anders wel het geval zou zijn, is thans zeker het verzoek niet vatbaar voor in williging. Het uitgetrokken onvoorzien ad f24 434 90 moge in normale om standigheden voldoende zijn, in tijden als nu zou een grooter be drag hoogst wenschelijk zijn. Weliswaar is in de afgeloopen jaren een algemeene reserve ge vormd van f205 856.19, maar dit bedrag zal bij een langdurig con flict hoogst noodig blijken voor het volvoeren van het uitgestip pelde beleid. Voor de naaste toekomst moet met verschillende ongunstige in vloeden rekening worden gehou den. Voor de exploitatie van een brug over de Zandkreek zal een Provinciale bijdrage worden ver leend van f 10.000 per jaar, door het bouwen van de haven aan den Perkpolder gaan de steiger rechten vervallen en de reeds genoemde brug geeft een ver mindering van f 4000. De bouw van een nieuwe veer boot zal het tekort op den dienst op de Westerschelde verhoogen, voor de provincie zal dit rond f6000 zijn. Tegenover dit alles staat dat in 1942 voor het laatst f 20.000 moet worden voldaan als bijdrage voor de verbetering van de haven te Vlissingen. Daar naast moet worden gerekend op een accres der uitgaven, waarvan het niet zeker is, dat het kan worden opgevangen door een gelijk accres der inkomsten. De bouw van een nieuw schip alles van me hooren Maar laat me nog een oogenblik met rust I Wat beb je 't hier beeldig mooi ingericht 1 Zijn deze tapijten echt en deze zilveren kannen En laat me die beelden beky- ken. Hoe mooi 1 riep ze in verrukking. Hy was aan zyn schryttaiel blyven staan en volgde met ernstigen blik en flauwen glim lach haar nieuwsgierig rond dwalen. Wanneer ik er aan denk hoe 't er bij ons uitzietzoo burgerlijk, zoo armoedig en nuch ter I Hier zou ik best willen wonen. Heb je nog meer ka mers Je zei eens dat in je eetkamer twaalf personen ge makkelijk plaats konden vinden. Egmont, ik geloof, 't is niet waar dat je werkelijk zoo arm bent als je beweert, zei ze, hem glimlachend aankijkend. Maar wat is er toch Wat heb je Ah, ja, je hebt volkomen gelyk. Je bent verbaasd dat ik by je gekomen ben. Nu, je kunt wel denken dat 't iets heel ernstigs was, wat me bierheen dreef. Ik wilde je ook eigenlyk alleen maar balen om ergens met je te praten. Maar hier is I 't naiuuriyk veel beur eu mooier is opgedragen aan de Kon. Mij. de Schelde en de raming der bouwkosten ad f 1.325000 zal behoudens zeer onvoorziene om standigheden, niet worden over schreden. Als de wet inzake de tolheffing in het staatsblad zal verschijnen, kan de eerste aanbesteding voor den bouw van een brug over de Zandkreek plaats vinden. Tot een onderzoek naar de vraag in hoeverre de bouwkosten als ge volg van de oorlogsomstandig heden zijn gestegen, hebben Ged. Staten een opdracht gegeven. Zoodra de uitslag van dit onder zoek bekend is, zijn zij voorne mens maatregelen te overwegen om het financieringsplan daarbij aan te passen. Wat de wegen verslinden. Van het secondaire wegenplan moesten nog tal van wegen en wegvakken worden verbeterd. Ten behoeve van in uitvoering zijnde verbeteringswerken zal nog f500 000 te betalen zijn en de kosten van verbetering der boven bedoelde wegen met een lengte van 66 km zal f 1.850.000 vor deren op basis van het huidige prijspeil. De Provincie zal van beide genoemde sommen 75 pet. moeten bedragen of f 1.762.500. Tot en met 1943 zal per jaar on geveer f450.000 beschikbaar zijn en zal de financiering hier wel geen bezwaren opleveren. De totale kosten van uitvoering van het tertiaire wegenplan dienen op basis van het huidige prijspeil en naar een zeer globale raming te worden gesteld op f4,8 milli- oen, waarbij geen rekening is ge houden met 50 km lengte van wegen, die reeds iets verbeterd zijn, doch later overeenkomstig de eischen van het tertiaire wegen plan dienen te worden verbeterd. Op 1 Oct. was 19.528 km in uit voering of uitgevoerd tot een be drag van f 250.000 en was op dracht gegeven tot het opmaken van ontwerpen voor 58 53 km die op f 750.000 zijn te ramen. Er blijft dan nog 319 km over met een globale kostenraming voor dan buiten in de kou en regen. Vooral daar geen sterveling er eenig vermoeden van heett. Mama en Trude denken dat ik by de Dernbergs uitgenoodigd ben en er met juffrouw Blume weet je, myn oude gouver nante heenga, want ze heb ben streng verboden dat ik ooit een poging zou doen om je weer te zien. Ze weteD nu dat je oam getrouwd is en dat je geen cent zult erven. Ze was weer in den leunstoel naast de schrijftafel gaan zitten en zag er zeer bedrukt en bleek uit. Egmont, ben je dan wer kelijk boos dat ik kwam? Ook by was gaan zitten, den blik van haar afgewend. Ben je daarom bier, om me dat te vertelleD Neen neen 1 Maar toe, doe toch niet zoo vreemd, zoo angstig Men zou bang voor je worden 1 Ik zei je immers, dat ik je iets te vertellen had. Vertel 't dan I Zooals hy daar zat, de slanke gestalte een weinig achterover gebogen, de vingers der rechter band in het donkere haar ge drukt, de linkerhand achteloos neerhangend, vertoonde bjj een verbetering ad f 3 800.000. Aan vankelijk is gedacht aan 'n totaal bedrag van f4.000.000, nu het f 800.000 meer is, zullen Ged. Staten zich nader over het finan cieringsplan moeten bezinnen. Ged. Staten hebben de vraag in overweging genomen of het ver keer en vervoer over de Wester schelde zoo sterk gedecentrali seerd dient te blijven als thans het geval is. Binnen afzienbaren tijd hopen zij in staat te zijn de resultaten daarvan voor te leggen, waarbij dan met name de vraag of de lijn Vlissingen—Neuzen al dan niet dient te worden gehand haafd aan de orde zal worden gesteld. De opbrengst van de opcenten op de grondbelasting steeg van 1928 tot 1938 van f308 042.39 tot f411 087 80 of met gemiddeld f 3500 per jaar. Bij voortzetting dezer stijging kan voor 1940 wor den geraamd f418 000 Niette genstaande daling van de waarde van effectenbezit, staat daartegen over stijging van de waarde van onroerende goederen, en daarom is een gelijke opbrengst aan op centen op de vermogensbelasting en wel f 135.000 geraamd. Die op de inkomstenbelasting zijn weer geraamd op f309.000, vol gens advies van de rijksbelasting administratie. De steigerrechten dalen zeer en de vraag zal onder het oog moeten worden gezien of deze scheepvaartrechten voor de nog in stand te houden stei gers dienen te worden gehand haafd. Ged. Staten hebben besloten het Provinciaal verslag niet meer te doen verschijnen met uitzon dering van de gegevens omtrent de polders en waterschappen. De post .extra bijdrage voor het Wegenonderhoudsfonds" moest voor .memorie" worden geraamd. De rente van kasgeld is zeer sterk gestegen, Per ultimo Augustus had de Provincie een kasgeld schuld van f 458 959.20, maar f 643 280.56 te vorderen en van het Wegenfonds f 40C.C00, de N V. „P.Z.E.M." f 182 032 25 en de N V. Waterleiding Maatschappij zoo volmaakt klassiek beeld, dat het meisje het bloed naar de wangen schoot. Egmont, ik geloof, je neemt 't me kwalijk dat ik by je kwam, dat ik geen anderen uitweg meer vond Kijk, liefste, fluisterde ze, meegesleept docr baar gevoelens, jij bent de eenige aan wie ik me altyd zonder angst, overal kan toevertrouwen Je liefde is toch mijn beste bescherming vergeet me dat ik kwam Ze was opgestaan, trok de eene hand van zyn voorhoofd, nam ook de andere en legde ze om hare schouders Zag me toch, Egmont, wat je meent. Ik wil immers alles wat jy wilt ik weet alleen maar niet hoe hoe ik 't zeggen zal, dat ik gauw, heel gauw je vrouw word. Dan zouden we uit allen nood en ellende zijn. In den sidderenden kreet van zyn bevrijd hart hoorde hy den zachten wanklank aan het slot niet. Annie, fluisterde hy, nu komt het er niet meer op aan wat je me nog meer wildet zeg gen, nu hoeven we alleen nog maar te overleggen, hoe we het Bnelst tot ons doel geraken. En in zijne kussen werd het voornemen verstikt, hem ta ver- „Midden-Zeeland" f61.248.31. Per saldo was het overschot aan vorderingen f 184 321.36. De in de vergadering van 21 Dec. 1938 overgenomen motie Van 't Hoff c.s. nopens een aan merkelijke verlaging van de stroomprijzen voor licht en klein kracht, gaf aanleiding zich tot den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." te wenden. Deze schreef d.d. 30 Juni j.l. dat niet meer dan een som van f 20.000 tot f 30.000 voor tariefsverlaging bestemd zal kunnen worden. Men besloot de kleinste verbrui kers ditmaal te helpen door ver laging van de meterhuren, die van f 4.80 en f 6 per jaar tot f 4 die van f 7.20 tot f 7 en van f 9.60 tot f9 en bovendien den K W U. prijs bij halfvastrechttarief te ver lagen van 12 tot 11 cent. Met deze ramingen is een bedrag van rond f24.000 'sjaars gemoeid en zij zijn ingegaan na de meterop neming over Mei-Juni. Voor ver laging van het kleinkrachttarief zag de Raad van Bestuur geen termen, omdat dit nog in Januari 1938 is verlaagd. De stroomprijs voor verlichtingen op nationale feestdagen is van 10 op 5 cent per K.W.U. gebracht. Tenslotte is de huur voor ondergrondsche garantieleidingen verlaagd, wat een totaal bedrag van f500 be- teekent. Tot zoover hetgeen wij aan het bij de aanbieding der begrooting gevoegd schrijven ontleenden. De inkomsten en uitgaven zijn in totaal f2 252.831 54 met een post onvoorzien ad f 24 434 90. De kapitaaldienst geeft een eindcijfer van f 505.727 37 en de evenwichtige dienst een van 16.810.852.25. Distributie van erwten. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat met in gang van 11 November as met de distributie van erwten een aanvang zal worden gemaakt. De distributie zal zich voorshands tellen, dat een andere, een rjjke man, aanzoek gedaan had, en dat baar familie er by haar op aandrong de verloving met Wandersee af te breken. Eindelyk richtte ze zich op. Ze war bang en bedrukt ge worden. Ze kreeg een gevoel van duizeling als stond ze plot seling op een onlzaglyke hoogte, boven een onpeilbare, onbekende diepte. Terstond liet by haar los. „Vergeet", zei by innig. H^t geluk, je nu voor aliyd te be zitten, je jawoord voor alles wat ik doen kan om onze verbintenis spoedig tot een onverbreekbare te maken, bad me overweldigd. Ea nu, kom, nu breng ik je naar huis. Eu reeds morgen, op zyn laatst overmorgen, hoor je alles wat er nog gedaan moe: worden. Vertrouw mij slechts. Ik zorg voor je. Hy nam sabel en pet, gaf haar zyn arm en geleidde haar de trap at. Langzaam, met fluisterend ge- ruisch, als werd met zachte stem een lang, eindeloos verhaal ver teld, drupte een fyne regen op 't zinken dak van Egmonts huis, (Wordt vervolgd), AXELSCHE® COURAliT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1