Yoor een leak Cadeautje ToouiMjiier Nieuw finlmoutuur aoodtg Warme Kalfscroquetten DE JONGE. 1939—1940. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Oproep Leerlingen Vlascursus Advertenti«nn. VAN HILTEN Boekhandel J. C. VINK Markt. Het perceel Bouwland Het perceel Bouwland Het perceel Bouw- en Weiland Boekh. J. C. VINK, Markt. VAN HILTEN. Zaterdag alweer onze fijne reclamekoekjes a 25 cent per half pond, Banketbakkerij Geen oorlogsbrood of distributie Tan brood. Naar hel „Alg. Hdbl." van ge woonlijk welingelichte zijde ver neemt, is er geen sprake van, dat de samenstelling van ons dagelijksch brood voorloopig zou veranderen, of dat men tot het z.g. „oorlogsbrood" zou overgaan. Evenmin wordt op het oogen- blik aan distributie van brood gedacht. Slechts indien het in de toekomst zou blijken, dat men brood als veevoeder zou gaan gebruiken, zou een distributie maatregel overwogen kunnen worden. Vliegende kinderen Het „Kindervliegtuig" van de K L M. is .Woensdagmorgen op fe vliegveld Tjil 1 ian aangeko men. Voor de aankomst besiond groote belangstellingvooral wa ren veel dames aanwezig. De heeren De Stoppelaar en Huisebos gewaagden van hun vlotte reis, die een ware pleizier- vlucht is geweest. De kinderen werden aan boord op allerlei manieren beziggehonden. AXki., 3 November j.939. Gisteravond trok de harmonie Concordia er op uit om een harer leden, die in het huwelijksbootje was gestapt, de gebruikelijke serenade te brengen. Het betrof de jonggehuwddn J. Kotvis-v. d. Wcge in de Oude Wijk. Nadat de voorzitter van Concordia, de heer J. Buma het jonge echtpaar had toegesproken en gelukge- wenscht, waarvoor de bruidegom dankte, volgde om beurt de trac- tatie, terwijl de overige leden er lustig op los bliezen. Zooals gewoonlijk bestond er voor deze serenade ook weer veel belang stelling. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Hontenisse de heer Mr. Dr. C. J. M. A. van Rooy, thans volontair ter gem. secretarie van Castricum. Sinds het afkondigen der mo bilisatie staat Mr. van Rooy als officier onder de wapenen. Door zijn benoeming tot bur gemeester eindigt echter zijn dienstplicht bij het leger. De heer J. Kroon, candidaat en hulpprediker te Eindhoven, heeft het beroep bij de Heiv. Gemeente te Hontenisse aange nomen. Staat ran beleg. Woensdag 1 November is ver schenen een staatsblad, inhouden de het besluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeen ten in de grensgebieden en water gebieden in ons land. Het Besluit is eergisteren in werking getreden. Volgens bovengenoemd besluit is de staat van beleg afgekondigd in de navolgende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen Biervliet, Breskens, Cadzand, Chnge, Graauw en Langendam, Groede, Hoek, Hoofdplaat, Hon tenisse, Terneuzen, Schoondijke, Vogelwaarde en Zaamslag. De staat van beleg is een ver dere uitbreiding van de macht der militaire autoriteiten. Uit de desbetreffende wetsarti kelen blijkt, dat het militair gezag nieuwe politieverordeningen kan maken, het verkeer binnen en den toegang tot de gebieden kan re gelen, vergaderingen en bijeen komsten kan verbieden, schouw- buigen, sociëteiten en caté's kan stuiten, wapenen en munitie kan Vorderen, personen, die niet ge- wenscnt zijn, kan verwijderen of insluiten, nuttigen personen kan verbieden hel grondgebied te ver laten het militair gezag is zelfs bevoegd elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende te betreden of te doen betreden. Tenslotte kunnen in deze ge bieden temporaire krijgsraden worden ingesteld. Het militair gezag kan speciale ambtenaren aanwijzen en beëe- digen, voor het opsporen van strafbare feiten. De A.V.R O-kalender 1940 la verschenen. Zonder overdrijving meenen wij te moj^en vaststellen, dat de uit voering van deze A.V.R.O.-kunst- kalender weer in alle opzichten geslaagd is. Twaalf Nederland- sche schilders, waarvan één helaas palet en penseel voor altijd heeft moeten neerleggen, hebben de schilderijen verschaft voor de reproducties, die de kalender tot een lust voor het oog maken. De A.VR.O.-kalender geeft voorts een 14-daagsch kalenda- rium, waarop origineele foto's voorkomen uit het veelomvattende A.V R.O.-bedrijf. Tusschen het kalendarium zal men een 12-tal beschrijvingen vinden over kamerplanten. De druktechnische verzorging van het geheel was toevertrouwd aan de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij te Leiden. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk. M. de Feijter, Buthdijk 18. Een glacé handschoen. Het Centrum. Een rijwielbelastingmerk. V. Brandt, Kanaalkade. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 5 NOV 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» are Dhr. De Jager, van Kau'le Nam. 2 Ds. Derksen, van Groede In beide diensten collecte voor de Inwendige zending. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. De Ruiter Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk ZATERDAG 4 NOV. 1939. 'sAv. 5 30 uur Dhr Dorr-stefln, s'n >nt te R#t erdim Te Noordwykerhout is van ochtend door een noodlottigen samenloop van omstandigheden het vier maanden oude zoontje van den heer Kokkelkoren om bet leven gekomen. De moeder, die de kleine met eeD electrischen kruik in het wiegje had gelegd, werd door andere kinderen afgeleid en vergat daardoor den stekker uit het stopcontact te halen. Toen het dienstmeisje drie kwartier later naar boven ging kwam de brandlucht haar tege moet Door oververhitting van de kruik was het beddegoed gaan smeulen en het kind gestikt. De moord in de aato. Bij het lijk van den veekoop man is een potlood gevonden, dat aanvankelijk door een be langstellenden toeschouwer uit Leidschendam is opgeraapt en mee naar huis genomen. Dit feit is later ter oore van de politie gekomen, die onmiddellijk het potlood by den bezitter heelt op gevorderd. Men veronderstelt, dat dit potlood aan den dader heett toebehoord. Bij navraag is gebleken, dat v. d. Horst nooit nieuwe potlooden bij zich droeg, doch altjjd kleine stompjes. Aan het einde van het potlood bevindt zich een bloedvlekje. Voorts is komen vast te staan, dat de dader op den grooten rijksweg nabij Zoetermeer met zijn auto tegen een hek is ge reden. De spoorwegarbeiders, die de auto hebben zien rijden, ver klaarden dat deze een vaart vaD ongeveer 100 km per uur moet hebben gehad. Het spreekt vaD- zelf, dat de auto van voren zware beschadigingen moet hebben gehad. Het is niet onmogelijk, dat de moordenaar zich te Roermond opgehouden heeft en verder naar het Zuiden van Limburg getrok ken is, aldus meldt de Telegraaf. Naar eerst thans bekend wordt, zou een vreemd persoon Maan dagmiddag per trein naar Roer mond gekomen zijn hjj was slordig gekleed en droeg geen hoed. In een sigarettenkoker had hij twee bundeltjes bankbiljetten van 100. Deze wilde bij in wisselen voor grootere coupures, waarbij vroeg baar biljetten van 200, 300, j 350 en 400, waaruit wel bleek, dat het niet iemand was, die de Nederland sche soorten bankbiljetten kende, want bankbiljetten van 350 en f 400 bestaan er niet. De kassier, had opdracht van den directeur om personen, die aan het loket kwamen en die hij niet kende, niet te helpen. Hij weigerde hem dan ook het geld te wisselen. Deze stopte toen de brieijes haastig weg en verdween. Mijnramp in de Borinage. De nieuwe mijnramp te La Bouverie in de Berinage heeft de rouwstemmiDg, welke ter ge legenheid van de traditioneele doodenherdenking op Allerhei ligen in geheel België heerschte, nog verhoogd, vooral in het ge teisterde mijogebied. Toen het tragische nieuws, dat eerst om streeks den middag bekend werd, zich onder de bevolking van de Borinage had verspreid, stroomde een ontzaglijke massa volk naar de mijn vande Grand-Trait, de zelfde waarin in October 1936 een gelijksoortige ramp gebeurde, waarbij toen 36 arbeiders om kwamen. Den heelen dag door bleef de menigte zich in de buurt van de mijn verdringen. Woensdagavond was het moge lijk den toestand geheel te over zien. De myngasontploffing heeft zich voorgedaan in een galerij op ongeveer 1100 meter diepte. Twintig arbeiders waren daar aan het werk. Een van hen, hoewel zwaar gewond, slaagde er in op handen en voeten weg te kruipen en de liftkooi te be reiken, waar hij het alarmsein gaf. De directeur van de mijn en een ingenieur, alsmede een reddingploeg daalden onmiddel lijk at en wisten vrij spoedig de slachtoffers te bereiken. Acht mijnwerkers konden levend naar de oppervlakte worden gebracht. Op een na waren allen slechts licht gewond. Van elt andere arbeiders, die zich op het oogen- blik van de ontploffing in de galerij bevonden, zijn in den loop van den dag de ljjken ge borgen. Een van hen was Za terdag gedemobiliseerd en Dins dagavond voor bet eerst neer in de mjjn gedaald. Hei blijkt, dat alle slachtoffers zijn gevon den en zich dus niemand meer in de schacht bevindt. Aan de gezinnen van de slacht offers is door de Roode Kruis- vereeniging steun in geld en levensmiddelen verstrekt. NEW VORK. Het Huis van afgevaardigden in de V.S. heeft de wet, waarbij het wapen embargo wordt opgeheven, goed gekeurd met 243 tegen 181 st. Van het Westelijk front. Kal me nacht en geringe bedrijvig heid. Gistermiddag hebben twee Britsche vliegtuigen een Duit- sche bommenwerper omlaag ge baald op Fransch gebied. Aan boord bevonden zich vier per sonen. De vlieger werd gedood, een officier werd in den rug gewond en de beide anderen bleven ongedeerd. Zy werden gevangen genomen. MOsKOU. De Finsche dele gatie is gisteren te Moskou aan gekomen. Er werden nog geen besprekingen gevoerd. LONDEN. Drie Duitsche zee lieden, die zes dagen in een open reddingsboot rondgezwalkt heb ben, zyn in de haven van de Firth ot Forth binnengekomen. Men gelooft dat bet leden van de bemanning zijn van een schip, dat aangehouden is voor onder zoek naar contrabande en die naar het vasteland wilden varen. Later is bekend geworden, dat de drie Duitscbers erin geslaagd zyn onder dekking der duisternis een reddingsboot uit te zetten ZeB dagen lang vochten zjj met den wind en de zware zeeën. Zy legden een grooten alstand at over de Noordzee, alvorens zij teruggedreven werden tot bij de Scbotsche kust, waar zij door een trailer werden opgepikt. BERLIJN. Binnenkort zullen ongeveer dertig Britsch Iudiërs naar de Nederlandsche grens worden gebracht. Duitschland ziet af van oorlogsmaatregelen tegen Britsch-Indiërs, omdat het de meening is toegedaan, dat zy slechts gedwongen vijandelijke onderdanen zyn. ANKARA. De Duitsche regee ring heett door haar vertegen woordigers den Duitscbers in Turkije dringend aangeraden zich gereed te maken om het land zoo spoedig mogelijk te verlaten, aldus meldt „United Press". Hedenochtend heeft H M. de Koningin op het paleis Noord- einde in audiëntie ontvangen de gezanten van Hongarije en Fin land. Te Hoorn is gisteravond de 21jarige motorrijder Bakker in botsing gekomen met een vracht auto, die achteruit den weg op kwam. De motorrijder was op slag dood. Gisteren werd gemeld, dat men van de „Nooit Volmaakt een vrachtboot, welke op we^ was naar Meppel, sinds 13 Oc tober niets meer had vernomen, zoodat men veronderstelde, dat de boot op hef IJsselmeer was vergaan. Wij vernemen thans, dat de „Nooit Volmaakt" in de Gouw zee voor anker ligt. Sportnieuws. Nederland—België. Naar het A N. P. meldt, staat het thans vast, dat de voetbal wedstrijd Nederland-Balgië door gaat. Deze zal op Zondag 10 December in het stadion van Feyenoord te Rotterdam worden gespeeld. F i 1 m n i e u w s. Het bioscoop-programma in Het Centrum bevat ditmaal een tweetal kluchtige Sims, die de volle aandacht verdienen en zeer zeker in den smaak zullen vallen. Ieder zal volop gelegenheid krygen om te lachen de inhoud dezer beide dims staat daarvoor borg. Ejn groot schandaal is het hoofdnummer. Een berooid markies en zyn vriend teven iu Parys van de hand in den tand en komen daarbij iQ kennis met een Amerikaansche filmster. Het verdere verloop is een boeiende en allerkluchtigste aaneenscha keling van gebeurtenissen, zooals die in dit soort films passen en deze zoo aantrekkelijk maken Het is hierby ook eind goed, ai goed. Wat leven we toch gelukkig is eveneens een filmwerk, waar bij men zal schudden van het lachen. Het is een oolyke ge schiedenis van een gezin, dat, laat ons zeggen, tot de aller- vermakelijkste behoort en waar- bjj dan ook een reeks vroolijke en koddige tatereelen de revue passeeren. Men bereide zich dus voor op een echte lacb-avond We verwijzen ook naar de desbetreffende advertentie van Het Centrum in dit nummer. -Ej Li. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij voldoende deel name 12 leerlingen), getracht zal worden te Axel een cursus in vlasbewerking te geven, om vattende het leeren braken, zwin gelen en opmaken van vlas. Personen, niet jonger dan 18 jaren, die deze cursus willen volgen, moeten zich daarvoor opgeven vóór 16 November a s. op het Bureau Arbeidsbemidde ling, alwaar ook nadere inlich tingen zijn te bekomen. Axel, 1 November 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. naar Stationsstr. 1 DAN SLAAGT U BESLIST! aan rollen 30 en 50 c.M. breed. Notaris FANOY te Axel, is voornemens ten verzoeke van de Erven P. J. RAES, krachtens verleend rech terlijk bevel, in het caté van dhr. Th. Misseghers te Koewacht, Dorp, op Donderdag 16 No vember 1939, des namiuüags 'i uur te verkoopen Koop 1. te Koewacht, Sint Andries, kadaster sectie C no. 1018, groot 38 A. 80 c.A. (261 roe). Koop 2. aldaar, kadaster sectie C nummers 128 en 129 ged., samen groot 56 A. 30 c.A. (1 gem. 79 roe). Koop 3. aldaar, kadaster sectie C nos. 127, 128 en 129 ged., samen groot 72 A. 40 c.A. (1 gem. 188 roe). Te aanvaarden in genot pacht bij de betaling. Betalen: Onkosten binnen 6 dagenkoopsommen utterli k 16 Dec. 1939. Prijs 60 cent. Dau naar UITGEBREIDE SORTEERING LAGE PRIJZEN Ook op recept! o a.PAIN d'AMANDE, ZAND KOEKJES, ARNHEMSCHE MEISJES en AXELIENTJES. Als extra reclame: a ÏO cent per stuk. MARKT TEL. 73. Kleine advertentiën. VANAF BEDEN 4 pond kalfs- vleesch voor t 1, per K.G. 52 ct. 3 pond rundvieesch voor f 1, zonder been f 1 per KG, per pond 52 ct., bij W. VERbTRATE, Julianastraat 47, Axel. WORDT GEVRAAGD wegens ziekte der tegenwoordige, een nette Dagdtenstüode, bij W M- ÜIELEMAN, Coegotspolden Nam. 2

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3