KLOOSTERBALSEM Bent U onrustig? BVingerkloven Mflnhardt's Zenuwtabletten Binnenland. ste verkenningsvluchten boven Hull en Grimsby waarschijnlijk, aldus de Engelsche majoor, dat deze zones en een zeker aantal andere havens zullen worden aangevallen. Verdeeling van land In de Oekraïne. Havas meldt uit Moskou, dat het verdeelen van de landerijen van de grootgrondbezitters in het gebied van Lemberg thans is geëindigd. Buiten de kleine stuk ken gronds, welke zij reeds be zaten, hebben 178 000 boeren, ot 78 procent van de boerenbevol king in deze streek 717.000 ha gekregen. Gemiddeld heeft elk gezin vier ha gekregen. Voor het eerst zijn 33 000 boerenarbeiders bezitters van een stukje grond geworden en 145.000 arme of weinig bezittende boerengezinnen zagen hun erf uitgebreid met een tot drie ha. Ook werden 17.700 paarden, 37.700 stuks hoornvee, 12 000 geiten en varkens verdeeld. Verder kregen 22 000 gezinnen elk eep koe. ROL 9enc«8t ze v,n9 Een Engelsch eenpersoons jachtvliegtuig is boven de Magi- not-linie in gevecht gekomen met een Duitsch verkenningsvliegtuig met twee motoren. Het gevecht duurde slechts enkele minuten. De Engelschman doorzeefde het Duitsche toestel met een laag van vierhonderd kogels. Het stortte op Fransch grondgebied neer, met de motoren nog in volle wer king en groef zich drie meter diep in den grond. De benzinetanks ontploften en het toestel vloog in brand. De bemanning is omge komen. Officieel wordt medegedeeld, dat Koningin Elisabeth op 11 November a s., wapenstilstands dag, een radiotoespraak zal hou den tot de vrouwen van het Brit- sche rijk. De koningin zal spreken des avonds om 9 uur (Britsche tijd) en haar toespraak zal ongeveer vijf minuten duren. De 28jarige William Roper is de eerste Britsche soldaat, die in Frankrijk gesneuveld is. De mededeeling daaromtrent is vervat in een brief, die zijn moeder van zijn commandant ontvangen heeft en waarin verder wordt mede gedeeld, dat hij op een niet ver der aangeduide plaats begraven is met volledige militaire eer. Hij is gesneuveld aldus het schrij ven - bij het vervullen van een taak, waarvoor hij zich vrijwillig had opgegeven. Op het verzoek van ds. Nie- möller, om als vrijwilliger bij de Duitsche marine te mogen dienen, is door admiraal Raeder zonder opgaaf van redenen afwijzend be schikt. Zondagmiddag zijn te Duin kerken de stoffelijke resten ter aarde besteld van een Duitschen officier en vijf Duitsche matrozen, wier lijken uit zee zijn opgehaald. Vertegenwoordigers van de Fran- sche en de Britsche admiraliteit, talrijke officieren en vele belang stellenden waren aanwezig. Fran- sche mariniers brachten de mili taire eerbewijzen. Op de zes lijkbaren lagen kransen van de Fransche en Britsche marine. De baren waren gedekt met zwart- wit-roode kleeden, versierd met het kruis van Malta. Terwijl de mariniers de wapenen presenteer den, werden de zes kisten in denzelfden grafkuil neergelaten. President Roosevelt heeft gisteren verklaard, dat de in ver band met den Europeeschen oor log getroffen noodmaatregelen, zooals de uitbreiding van 't leger, de uitbreiding van den anti- spionnagedienst en de oprichting van een neutraliteitspatrouille aan de kust, den Amerikaanschen be lastingbetalers voor het loopende belastingjaar een extra bedrag van 275 millioen dollar zullen kusten. De Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken, Frick, heeft Dinsdagavond te Danzig een redevoering uitgesproken. Hierin zeide hij o.m.Engeland heeft de vredeshand van Hitier afgewezen, maar laat niemand zich aan illu sies overgeven. Wat de anderen wilden hebben, zullen zij krijgen Hoe de anderen zullen strijden wee4 men niet, maar wanneer Duitschland den oorlog voert zal het hem voeren zooals den veld tocht in het Oosten. Hitler is bezield van den staalharden wil nooit te capituleeren. Het Duit sche volk is- geen offer te groot. Niemand kan het de overwinning ontrukken. Naar gemeld wordt, heeft een groot aantal Duitsche vlieg tuigen pamfletten uitgeworpen boven Fransch gebied en het Westfront. Duizenden van deze biljetten zijn neergekomen op Luxemburgsch gebied de inhoud was er op gericht Frankrijk er. Engeland van elkaar te vervreem den. De „kilt" zal in dezen oor log in onbruik raken, op het slagveld en in het algemeen aan het front wel te verstaan. De kilt s, naar m^n weet, het schilder ichtige korte rokje, dat de Schot- sche Hooglanders nog altijd dra gen en dat hoven de gemeenlijk stevige knieën, zware dijen en gespierde kuiten van deze sol daten een aardigen indruk maakt, zonder eenige vrouwelijkheid aan het uiterlijk te geven. Maar de Schotten zullen nu voortaan aan het front en in het gevecht, evenals de andere soldaten, een broek dragen van het normale model. Slechts hun .glengarry", het smalle mutsje, blijven zij dra gen, behalve in het eigenlijke gevechtdan zullen zij hun stalen helm op hebben. Het besluit om de kilt voorloopig te bannen, spruit o.m. voort uit de nood zakelijkheid om het den vijand niet mogelijk te maken aan de uniform van de Schotten te kun nen zien met welk troependeel hij te doen heeft. De betoogingen te Praag. Het Fransche persagentschap Havas meldt uit Londen Volgens inlichtingen uit offici- eele Tsjechische bron zijn min stens zestig personen gedood of verdwenen na de betoogingen te Praag van de vorige week. Ook wordt verklaard, dat politie en S. A. in Pilsen en Tabor zouden hebben geschoten op betoogers. Het aantal slachtoffers zou niet bekend zijn. Tenslotte wordt beweerd, dat Duitsche troepen, die uit Polen in Pilsen aangekomen zijn, zouden hebben gemuit. Vaclaw Klofac, leider der vroegere nationale en socialistische Tsjechische partij en minister van oorlog in de eerste Tsjechisch—Slowaaksche regeering van 1918 zou zijn over leden in een concentratiekamp. Het Britsche s.s. „Bronte", dat 4317 ton meet en te Liverpool thuishoorde, is op den Atlanti- schen Oceaan na een duikboot- aanval gezonken. De uit veertig leden bestaande bemanning en een passagier zijn door een ander schip gered. De noodseinen, die men aan de Amerikaansche kust heeft opge vangen, bleken afkomstig van een Engelsch schip. In het radio bericht kwamen de woorden „duiboot in zicht" voor. Na deze woorden zweeg het schip. Later werd gemeld, dat een Amerikaansch schip ter> plaatse geen schip of opvarenden had gevonden. De „Berlingske Tidende" meldt uit Oslo, dat daar het Noorsche s.s „Bardaland" na een drama tische reis is aangekomen. De bemanning vertelde, dat zij ter hoogte van Kaap Finisterre de 37 opvarenden van het Britsche s.s. „Clan Chisholm", dat door een Duitsche duikboot tot zinken was gebracht, had gered. Naar de Engelsche bemanning meedeelde, was de „Clan Chisholm" met 24 andere schepen op 14 October in konvooi van Gibraltar vertrokken. Plotseling waren de aanvallen der Duitsche duikbooten begonnen. Tenminste vijf schepen van het convool waren tot zinken ge bracht, Wlt-Rnssen. Het Russische volk kan ver deeld worden in drie groote hoofdgroepen, de Groot-Russen, die het grootste gedeelte van Europeesch Rusland bezitten, de Klein Russen in het Zuid-Westen van Rusland,, in het Noord-Oosten van de Karpathen, in Oost- Gallicië en in het Noord-Westen van de Bukawina (waar zij Roe- thenen worden genoemd) en uit eindelijk de Wit Russen, de klein ste groep van deze drie, die vooral woonachtig zijn aan den bovenloop van den Dn'jepr, de Njemen en de Dwina cn in de Pripet-moerassen. In het Tsaristische Rusland werden de Wit Russen, die een eigen taal hebben en eigen ge woonten, onderdrukt, maar in Sovjet-Rusland was Wit Rusland een eigen Republiek geworden met een zekere autonomie. De Wit-Russen zijn sterk gemengd met Polen en Joden, maar verder wordt weinig vreemd bloed bij hen aangetroffen. Zij zijn kleiner van gestalte dan de Groot-Russen, zwakker ge bouwd en hebben lichte haren, lichte oogkleur en blanke huid komen bij hen veel voor. De groep der Wit Russen telt ongeveer 7 millioen menschen, waarvan er anderhalf millioen in Polen woonachtig waren. Gevecht tnssehen koopvaarder en duikboot. Havas meldt uit Londen Leden van de bemanning van het koopvaardijschip, dat er in geslaagd is een Duitsche duikboot tot zinken te brenger, hebben bij hun aankomst in een Engelsche haven verteld, hoe het gevecht verloopen is. Het koopvaardij schip voer ongehinderd in een gevaarlijke zone. Plotseling ver scheen de duikboot aan stuur boordzijde, voor en bijna onder het voorschip. „Onze matrozen, die de wacht hielden, zoo vertelde een der off eieren, konden duide lijk zien, hoe manschappen uit de opening van den toren naar de kanonnen renden. Wij waren niet gewaarschuwd voor de aan wezigheid van de duikboot. Alles speelde zich zoo vlug af, dat het verschijnen van de duikboot een zekere onbehaaglijkheid veroor zaakte. De Duitschers vuurden acht granaten af, die door het tuig floten zonder ons te treffen. Wij richtten het kanon en begonnen bijna a bout portant te schieten. De strijd was levendig en snel. Onze kanonniers werkten als be zetenen en de rest der bemanning stond te trappelen, dat zij niet aan de kanonnen kon raken. Elke door ons afgevuurde granaat was raak. De projectielen ontploften zoo dicht bij de duikboot, dat de waterzuilen, die ontstonden, in een waterval op de brug neervielen. De kanonniers van de duikboot werden door het water over stroomd en werden gewond. Dat was te veel voor.de aanvallers die zich nooit zoo dicht bij ons gewaagd zouden hebben als zij hadden vermoed, dat wij gewa pend waren. Plotseling renden de mannen, die op de brug van de duikboot waren naar den toren. Het luik werd gesloten en de duikboot ging onder water. Wij hadden slechts enkele granaten afgevuurd, nauwelijks een vijfde deel van het door de Duitschers verschoten aantal. Wij waren allemaal in spanning of de duik boot opnieuw zou aanvallen. Inderdaad verscheen hij weer op circa 3 mijl afstand. Wij voeren op volle stoom, maar hij hervatte den strijd en wij beant woordden elk schot. De Duitsche granaten waren te ver weg of te dicht bij gericht. Geen enkele trof doel. De toestand van de duikboot werd ernstig. Vruchte loos was kostbaren tijd verloren. Voor zoover wij konden beoor- deelen, waren sommigen zijner mannen buiten gevecht gesteld. De onzen waren ongedeerd Onze granaten vielen om de duikboot neer. Na anderhalf uur ver spreide zich een groote plek wit schuim op de duikboot die in zee verdween," Geen offensief vóór hot voorjaar. Uit de legerberichten blijkt, dat de activiteit aan het westfront zich wederom beperkt heeft tot de verkennersafdeelingen. Het Fransche persagentschap Havas meldt uit Londen, dat de carresptndent van de „Daily Telegraph" te Kopenhagen geen Duitsch offensief verwacht vóór het voorjaar. Majoor Temperley schrijft in hetzelfde blad, dat het geheel in overeenstemming zou zijn met de methoden van Hitier, wanneer Engeland als hoofddoel werd uit gekozen. Hei is volgens hem na de jongste verkenningsvluchten boven het gebied van Huil en Grimsby waarschijnlijk, dat deze zones en een zeker aantal andere havens zullen worden aangevallen. Naar officieel wordt mede gedeeld, is einde Februari een blijde gebeurtenis te verwachten in het gezin van kroonprins Hum- bert van Italië. En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreker, Neem dan terstond Deze werken zenuwstillend, ze nuwsterkend. Buisje 75 cent Bij Apothekers en Drogisten. lnltyving dienstplichtigen, lichtingen 1939 en 1940 De regeeringspersdienst meldt Dezer dagen heeft een publi catie plaats gehad omtrent de inlijving van ploegen dienstplich tigen van de lichtingen 1939 en 1940. Aangezien nader is bepaald, dat binnenkort nog andere ploe gen van deze lichtingen worden ingelijfd, volgt hier een overzicht van ploegen, die, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op de daarachter vermelde data worden ingelijfd. Lichting 1939. Ie regiment genietroepen, 2e ploeg 5 Febr. 1940. 2e regiment genietroepen, 2e ploeg 20 Nov. 1939. Torpedisten, 2e ploeg 20 Nov. 1939. Regimenten veldartillerie, niet bestemd voor een treinafdeeling, le ploeg 18 Dec. 1939. Regimenten veldartillerie, be stemd voor een treinafdeeling, 2e ploeg 18 December 1939. Paardenverzorgers, remonte depot, 3e ploeg 20 Nov. 1939. Zeemacht, 2e ploeg 3 Januari 1940 Lichting 1940. Bataljon geneeskundige troepen, le ploeg 11 Dec. 1939. Bataljon geneeskundigetroepen, 2e ploeg 8 Jan. 1940. Korps motordienst, le en 2e ploeg 20 Nov. 1939. Compagnie intendancetroepen, le en 2e ploeg 20 Nov. 1939. Regimenten luchtdoelartillerie, le en 2e ploeg 8 Jan. 1940. Regimenten mntorartHlerie, le ploeg 18 Dec. 1939. Korps rijdende artillerie, le pioeg 18 Dec. 1939. Artilleriemeetafdeeling, le ploeg 8 jan. 1940. Regiment kustartillerie, le ploeg 18 Dec. 1939. Eskadrons pantserwagens, le en 2e ploeg 15 Jan. 1940. Onder de op te roepen dienst plichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiers opleiding; of voor opleiding tot onderofficier-administrateur. Dienstplichtigen van de hier voor vermelde ploegen, die vrij stelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in November geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden in gezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige wor den gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefe ning, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten AKKER'S aan den minister van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester Is de re den van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Lcenlngsplannen van het Rjjk Ingediend is een ontwerp van Wet tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. Ter toelichting zegt de minister van Financiën Aangezien de vlottende schuld lot een aanzienlijk bedrag is op- geloopen, terwijl een verdere stijging niet zal uitblijven, acht de minister het noodig te kunnen beschikken over een wettellijke machtiging tot het aangaan van een of meer geldleeningen, welke voldoende ruimte geeft om op gunstige tijdstippen aan de lee- ningsbehoefte van het Rijk te kunnen voldoen. Wel is van de machtiging, vervat in de Leenings- wet 1936 nog niet ten volle ge bruik gemaakt, doch de ingevolge die wet nog beschikbare mach tiging tot het opnemen van f 200 millioen biedt voor de naaste toekomst niet voldoenden armslag. Gevraagd wordt daarom een nieuwe machtiging tot een bedrag van f300 millioen, d.w.z. een be drag, overeenkomende met dat van de vorige Machtigingswet. De erwtensoep komt op tafel 1 De contractanten, die peul vruchten voor de regeering hebben opgeslagen en geschoond, zijn zoover gevorderd, dat voorraden over het geheele land kunnen worden verdeeld ter voorziening van de kruideniers met bruine en witte boonen, met grauwe en groene erwten. De bedoeling is, dat de verkoop aan den verbrui ker overal op het zelfde tijdstip zal beginnen. Onder het publiek heerschte reeds ongerustheid, omdat de kruideniers niet konden leveren. Het gebrek zal echier spoedig opgeheven zijn en de erwtensoep behoeft dan nergens meer te ont breken. Wat dit laatste artikel betreft, groene erwten worden in ons land altijd in grootere hoeveelheden geocgst dan ver bruikt. Op het oogenblik staat het nog niet vast, schrijft het Han delsblad, of er dit jaar zal wor den uitgevoerd. Vooreerst is het schoonen der erwten nog niet zoover gevorderd, dat er hoeveel heden voor het buitenland vrij komen. Binnenkort zal nu de voorziening van het binnenland beginnen en het zal dan wel blijken, of de vraag die van andere jaren overtreft. In gewone jaren is de afzet nogal wisselvallig; als regelmatig voedsel schijnen peulvruchten haar plaats op tafel meer en meer te verliezen. Dow 30, Tube 45 ct Gij Apoth. en Drogisten. Laat dadelijk 'n groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en laat U drie maal per dag flink daarmede wrij ven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar op lossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkin- gen, stramheid, kneuzingen, ischias. Ook onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaaf wonden, schrale huid, kloven, ge sprongen handen en wintervoeten. Pot van 25 Gr. 0.62i/2, pot van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2