Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Tevens voegt men er van ge noemde zijde aan toe dat onder zocht werd ot er bijaldien geen „buitenlandsche invloed" achter stak. Ter gelegenheid van denTsje- chischen nationalen feestdag heb ben te Parijs katholieken, prote stanten en joden godsdienstoefe ningen georganiseerd. De katho lieke plechtigheid werd gehouden onder leiding van oud-minister mgr. Sramek. De Lithausche troepen heb ben hun intocht in het gebied van Wilna voortgezet. Onder leiding van generaal Vitkauskas trokken zij onder klokgelui en toejuichingen der bevolking de stad binnen. De beroering over het op brengen van het Amerikaansche schip «City of Flint" duurt nog onverminderd voort. Van Ameri kaansche zijde wil men betoogen, dat de Duitschers geen recht hadden het schip op te brengen naar Moermansk, noch minder naar een Duitsche haven. Thans schijnt het wel vast te staan dat de «City of Flint" Moermansk heeft verlaten. Het Russische persagentschap „Tass" meldt tenminste, dat het schip is vertrokken, „nadat de machineschade is hersteld". Opheffing van het wapenembargo De Senaat der Vereenigde Sta ten heeft Vrijdag het wetsontwerp tot wijziging der neutraliteitswet aangenomen met 63 tegen 30 stemmen. Het voorstel tot opheffing van het wapenembargo werd aange nomen doordat een voorstel van den senator Nye om hetregeerings- ontwerp terzijde te stellen werd verworpen met 67 tegen 22 st. Een amendement, dat Ameri kaansche havens tot verboden gebied wilde verklaien voor ge wapende koopvaarders en duik- booten van oorlogvoerende staten, is verworpen. Door de opheffing van het huidige wapenembargo op wapen uitvoer is dus de uitvoer van wapenen uit de V. S. vrij. Reuter meldt uit Londen, dat Dinsdag twee Duitsche vlie gers aan de Oostkust van En geland aan land zijn gezet. Zij waren opgepikt door een Britsch oorlogsschip. Volgens hun ver klaring was hun toestel door een Britsch vliegtuig omlaag geschoten en zij hadden gedurende drie dagen in een rubberboot op zee rondgedreven. Bij zijn aankomst te New York heeft de Engelsche oud- minister Duff Cooper in een vraaggesprek met journalisten ge zegd, dat er aanwijzingen waren voor het uitbreken van een recht- sche revolutie in Duitschland. De redenen vooi deze verwachting kon Duff Cooper niet nader ont vouwen, maar hij verzocht aan zijn woorden te denken als het zoover gekomen zou zijn. Atomite, een nieitwe springstof Volgens C. V. R. Thompson, een verslaggever van de „Daily Express", die op het oogenblik te New York vertoeft, zou Ato- mite, een nieuwe ontplofbare stof, Duitschlands geheimzinnige „nieu we wapen" zijn. Thompson be weert, dat het gebruikt werd om de Royal Oak" te torpedeeren en om Duitschland in drie weken tijds een weg te banen naar Warschau. Hij zegt zulks op gezag van den heer Vanderslice, een fabrikant te San Francisco. Atomite, aldus Vanderslice, is vijf jaar geieden te Berkeley voor het eerst vervaardigd door de uitvinders Hask en McCloud. Het patent is twee jaar geleden ver kocht aan Duitschland en het eerst gebruikt in Spanje. Volgens den fabrikant is atomite 34 pet. krachtiger dan tri-nitro-tolnol en 40 pet. lichter dan dynamiet. Het kan vervaardigd worden tegen een derde van de kosten van T.N.T. Het recht om deze ontplofbare stof aan Engeland te leveren is verboden door de neutraliteitswet, maar niets belet volgens Thomp Son den verkoop van de formule Mocht het wapenembargo worden opgeheven, dan kan de stof zelf aan Engeland geleverd worden. Gevaarlijk wapen. Het gevaarlijkste wapen in den ïuidigen oorlog is de verduiste ring Zij heeft sedert het uit breken van den oorlog de meeste slachtoffers gemaakt. Het is zelfs in de lucht veiliger dan op den weg, want tot midden October uidde de Engelsche ongevallen- ijst als volgt Op de wegen 1.130 Bij de marine 586 Bij de R. A. F. 79 Generaal Misja veroordeeld. Het D.N.B. meldt uit Madrid, dat het gerechtshof voor de poli tieke verantwoordelijkheid te Me dia generaal Miaja heeft veroor deeld tot een maximumstraf van 15 jaren verbanning en het ver lies van zijn geheele vermogen. Zijn vrouw werd veroordeeld tot een geldboete van 1 millioen peseta. Suikerdistributie. De minisfer van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 Oct. tot en met Maandag 20 Nov. de met 2 genummerde bon van de Rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen 4tan 1 K.G. suiker. Naar wij vernemen, is besloten, dat aan bakkers en banketbakkers met het oog op het grooter sui- kerverbruik in verband met de St. Nicolaasdrukte, voor de 2de periode een rantsoen zal worden verstrekt, dat anderhalf maal de normale hoeveelheid bedraagt. Voor de derde periode welke daarop aansluit, zal een en een kwart maal de gewone hoeveel heid worden toegewezen. Men deelt ons verder mede, dat deze grootere rantsoenen als voor schotten zijn te beschouwen en dat het meer toegekende dan het normaal rantsoen bedraagt, in mindering wordt gebracht op de toe te wijzen hoeveelheden in de maanden Januari, Februari en Maart 1940. Yleesch in blik. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de minister van Economische Zaken de Ne- derlandsche Veehouderijcentrale gemachtigd, wederom over te gaan tot het uit de markt nemen van rundvee van dezelfde soort als den vorigen winter tot vleesch in blik werd verwerkt. Radiorede van minister Steenberghe. De minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, zal op Woensdag 1 Nov. a.s. te 20.10 u. over de drie Ncderiandsche zen ders een toespraak houden tot de Nederlandsche bevolking aan- gaanfle de distributie van levens middelen. De Kon. Marechanssee. Het wapen der Kon. Mare chaussee heeft Donderdag zijn 125 jarig bestaan herdacht, welke herdenking in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden een sober karakter droeg. Generaal-majoor jhr. W. C. M de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, bracht 's morgens ten bureele van den inspecteur van het wapen te 'sGravenhage de gelukwenschen van H. M. over. In den namiddag kwamen vele autoriteiten hun gelukwenschen aanbieden. In de eerste plaats de opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal I. H. Reyn- ders, die met enkele woorden de groote verdiensten van het korps schetste en zijn beste wenschen voor de toekomst uitte. De minister van Defensie heeft bepaald dat het overge schoten brood en ander voedse' niet meer door de onderscheiden onderdeelen der weermacht moet worden verkocht, doch in de eerste plaats voor uitgifte aan de behoeftige bevolking ter plaatse in aanmerking moet worden ge bracht. Verlofgangers en nleuw- opgeroepenen. De regeeringspersdienst meldt Onvoorziene omstandigheden voorbehouden ligt het in het voornemen om de dienstplichtige korporaals en soldaten, behoo- rende tot de hierna genoemde ichtingsploegen en de daarachter vermelde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen Lichting 1924, bereden artillerie, 1.5 November 1939. Lichting 1924, motorartillerie, 15 November 1939. Lichting 1924, kustartillerie, 15 November 1939. Lichting 1924, luchtdoelartills- rie, 5 Januari 1940. Voorts ligt het, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in het voornemen om de dienst plichtigen van de hierna genoem de lichtingsploegen op de daar achter vermelde data vooreerste oefening in werkelijken dienst te roepen Lichting 1939, bereden artillerie, op 18 December a.s. Lichting 1939 2, pioniers, 5 Februari 1940. Lichting 1939 2, verbindings troepen, 20 November 1939. Lichting 1939 2, torpedisten, 20 November 1939. Lichting 1940, motordienst, 20 November 1939. Lichting 1940 1, kustartillerie, 18 December 1939. Lichting 1940, motorartillerie, 18 December 1939. Lichting 1940, luchtdoelartille rie, 8 Januari 1940 Lichting 1940 artillerieme dienst 8 Januari 1940. Lichting 1940, eskadronspant serwagens, 15 Januari 1940. Naj aarshengsten keuringen. Vorige week zijn in de ver schillende keuringsplaatsen de najaarskeuringen gehouden van hengsten, type trekpaard. Te Hulst had deze keuring Woensdag plaats, met als uitslag Goed voor K: Clairon van de Eendracht, van Hon. Kerckhaert en H. de Maat te Stoppeldijk; Certain van Tienhoven, eig. als vorenFrans van de Lente, van Corn, de Feijter Johz. te Bosch- kapelle en H. Immink te Nieuw- Vennep-HaarlemmermeerChris- tiaan, van Com. de Feijter vnd. Remus, van A. L. Siallaert te Kruisdorp. Goed voor dekking: Dragon van Prinses, van S. van Hoeve Fzn. te Axel—KijkuitRomeo, van Abr. Haak Czn. te Zaamslag. Goedgekeurd Bruno, van Alph. Mangnus te BoschkapelleLeon van Eva, van Jos. F. de Waal te Zeedorp-OssenisseDonald, van M van Fraaijenhove Jzn. te Axel en Abr. Haak te Zaamslag Frits, van Jos. F. de Waal vrid.Byou van Frederikapolder, van wed. H. Bonte te Koewacht; Paulus van Hengstdijk, van wed. Ed. Ver- schuerenRosseel te Hengstdijk; Souvenir van Clairon, van R. O. Buysse te Graauw; Castro van Emiy, van Gebr. Serrarens te Ossenisse; Talbot, vanWed.Jac. de Feijter Czn- te Boschkapelle; IJ do, van Gebr. Serrarens vnd Avenir van Anthoniahoeve; van Hon. Kerckhaert en H. de Maat te Stoppeldijk Urbain van Frede- rica, van L den Exter te Sluiskil en Jac. Huijssen te Axel; Clairon van Herseur, van Gebr. Daelman Jzn. te Westdorpe; Saphir, van M van Fraaijenhove Jzn. te Axel en C. van Leerdam Pz, te Hoofd dorp. Uitgesteld: Jasper, van P. J v. d. Voorde te Walsoorden Max, van D. Ferket te Ossenisse Arius van Clairon, van wed. Jac. de Feijter Czn. te Boschkapelle Nelson, van Abr. Haak Czn. te ZaamslagClairon van Axel, van Wed. Jac. de Feijter Czn. vnd.; Jackson, van Honoré van Gassen te Ossenisse Teddy van Absdale, van G. C. de Deckere te Absdale Donald van Kruispolder, van R. A. Vereecken-Michielsen te Kruis polder Frans, van P. Dieleman Mz. te Hoek. Afgekeurd t Marnix, van M- A B. Puylaert te Zuiddorpe Jerry van GraauW| van Pr, Bruggeman te Graauw; Bismark, van Joannes Burm te Hengstdijk; Primera van 'rederica, van D. Ferket te Osse nisse Prins, van Alb. Ph. Buysse te Zuiddorpe; Cambrinus, van Abr. Haak Czn. te Zaamslag; Avenir van Zaamslag, van J. de ^egt— Dieleman te Zaamslag; Bara Clinge, van J. L. d'Haenste Clinge Vairqueur van Elza, van J. Vereecken—Pateer te Stop- aeldijkFlorus, van A. C. J. de 3eckere te Nieuw-NamenClai ron van Caline, van M. van raaijenhove Jzn. te Axel en A. Haak te Zaamslag Herseur, van H. J. de Waal—Michielsen te Graauw. Afwezig waren 19 hengsten. AXEL, 31 October 1939. Naar wij vernemen, zal alhier op 29 November a.s. wederom een najaarskeuring gehouden wor den van anderhalfjarige. paarden. Het ligt in de bedoeling hieraan ook een paardenmarkt te verbin den, zoodat degenen die paarden te veel hebben, hetzij merries of ruins van alle leeftijden, hieraan deel kunnen nemen en hun paar den te koop aanbieden. Dit kan, als allen medewerken, een mooie dag worden voor de paardenliefhebbers en ook voor degenen die handelspaarden te veel hebben. Afgifte van grensdocumenten voor motorrijtuigen. Bij den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. komen de laatste dagen talrijke vragen binnen, of het mogelijk is op het oogenblik grensdocumenten voor motorrijtui gen te verkrijgen voor het verkeer met België Het verkeer met België is vrij normaal. Daarin heeft de A N.W.B. aanleiding gevonden de afgifte van grensdocumenten voor België op de gebruikelijke wijze te her vatten. Een ieder, die zulks wenscht, kan dus de grensdocu menten op geheel normale wijze verkrijgen bij het hoofdkantoor van den A.N.W B., Parkstraat 18 te Den Haag, of een der bijkan toren te Breda, Veemarkt 8 en te Maastricht, Stationsstraat 3. Directe Belastingen. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichteD, dat begin November zullen worden vervolgd a. de aanslagen Personeele Belasting 1939 gedateerd in Mei, waarop nog niet vijf-zevende deel is betaald. b. de aanslagen Ink. en Verm. Belasting 1939—'40 gedateerd in Augustus, waarop nog niet één- vierde deel is betaald. Bij K. B. van 26 October 1939 is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Oosterblokker (gem Blokker) de heer J. Klaas- sen, candidaat-notaris te Hulst Te Amsterdam slaagde voor apothekersassistente, mej. F. E Neeteson te Kloosterzande. Te Kuitaart, gemeente Hon- tenisse, is een geval van varkens pest geconstateerd. Te Terneuzen vond Zaterdag de aanbesteding plaats door het bestuur der Ver. voor Ziekenhuis- verpleging in Zeeuwsch-Vlaande ren voor het bouwen van een kantoor met woning aan de Vloos- wijkstraat. Het werk is niet ge gund. Op het Vrijdag te Utrecht gehouden examen van den School raad voor de scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer A. N. de Wolf, onderwijzer te Terneuzen. De vorige week had de landbouwer B. te Sluis het on geluk 2 van zijn paarden in nog geen uur tijds te verliezen. Het waren beide stamboekpaarden die reeds verschillende prijzen ge wonnen hadden. Het eene paard, de moeder van het andere, was ongeveer 20 jaar oud en stond reeds enkele dagen ziek op stal. Toen de boerin, haar zoon die op het land werkzaam was ging waarschuwen dat het paard ge storven was kwam de zoon juist met het bericht dat het andere een 6-jarig paard waarmee hij pp het land werkte ook plotseling gestorven was. Beide paarden waren verzekerd. Protestantsclie vluchtelingen. Thans is definitief besloten dat vele protestantsche vluchtelingen uit Midden-Europa hun intrek zullen nemen in het St. Joseph- pensionaat, gelegen aan den weg Sluis—Draaibrug. Heden zouden de eerste vluch telingen reeds komen die alles moeten regelen voor de komst van de anderen. Een nieuwe veerboot. Ondanks de bezwarende tijds omstandigheden gaat de bouw van de nieuwe provinciale veer boot, voor den dienst op de Westerschelde, door. Met toestemming van de re geering is geen inschrijving ge houden, maar werd de bouw opgedragen aan „De Schelde" te Vlissingen, die de bouwplannen het vorig jaar ontwierp. De Vlissingsche werf is voor genoemden dienst zoo gunstig gelegen en „De Schelde" heeft reeds zooveel ervaring met de prov. veerbooten, dat er bezwaar lijk een geschikter adres te vinden zou zijn geweest. In de zomerzitting der Staten is voor dit nieuwe schip een bedrag van f 1.325 000 uitgetrok ken en voor deze som is de bouw gegund. Verkeersongeval De Brigadecommandant der Koninklijke Marechaussee te Ter neuzen, verzoekt beleefd, tot het geven van inlichtingen, het adres te mogen vernemen van den wielrijder, die door een toevalli- gen samenloop van omstandig heden, op Zaterdagmiddag 28 October 1939, tusschen half drie en drie uur, op het gehucht Koe dijk nabij Othene, in botsing is gekomen met een jongetje, waar bij dat jongetje zoo ongelukkig is komen te vallen, dat een been breuk is gevolgd. (Tem Crt.). Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar leeren handschoenen en een paar aardappelkistjes. J. de Visser, Doorndijk. Moord te Leidsehendam. Om kwart voor vier belde Vrijdagmiddag een als korporaal gekleede man aan de woning van den veehandelaar C. v. d. H., in Leidsehendam. De heer des huizes was niet thuis, maar de huishoudster, die opendeed, zeide dat hij om 4 uur thuis verwacht werd. V. d. H. was naar de Leidsche veemarkt gegaan en kwam in derdaad om 4 uur thuis. De korporaal wachtte hem in zyn woning. De huishoudster bad dit toegestaan en hem zelfs een kop thee gegeven. De korporaal zeide tot Van der H., dat zijn kapitein hem wilde spreken over een leve rantie van koeien voor het leger en hij verzocht Van der EL, met hem in zy a auto naar den ka pitein te rjjden. De veehande laar voldeed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart- of donkerblauw gelakte Ford ot Cüavrolet. Om halt v(jf vonden voorbij gangers tegen den berm van den Oostvlietweg 't lyk van v d. H. Zy waarschuwden de politie, die het lyk naar het gemeentebuis vervoerde. Onmiddellijk begon nen de ryks-en gemeente politie een uitgebreid onderzoek. De burgemeester van Leidschendam nam hiervan de leiding. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door den korporaal bestuurde auto is gereden via Wilsveen, Nootdorp naar den nieuwen weg 's-Gravenbag»- Gouda Een automobilist heeft dit gezien, maar heeft de auto op den nieuwen weg uit het oog verloren. H\j read dat» wagen na, omdat

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2