Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. De melkproductie verkeerde reeds lang op de grens van ren tabiliteit. Een jaar of drie mond en klauwzeer, lage vee-, melk en zuivelprijzen veroorzaakten dat. Daar komt nu een slechte hooioogst bij. Zeeland, dat nor maal 75 milltoen kg. hooi wint, won dit jaar wegens droogte 2/3 van de normale weihooioogst en wegens vorst 1/5 van de normale klaverhooioogst. Daar komt nu nog de groote schaarschte aan krachtvoer bij. Deze draagt het allermeest tot productiekosten verhooging bij. Zooals bekend wordt het krachtvoer gedistribu eerd en dekt de verstrekte hoe veelheid in veel gevallen de be hoefte lang niet. De consumptie melkproducent moet er b.v. voor zorgen dat er in herfst en voor- winter veel versch gekalfde koeien zijn. Anders is er in dezen tijd veel te weinig melk. Deze koeien behoeven veel krachtvoer. Ook vrijwel alle andere pro ductiekosten zijn reeds gestegen. Het staat dan ook voor des kundigen vast, dat een verhoo ging van den melkprijs van 10 op 12 cent volkomen gemotiveerd is en dat daardoor noch de boer, noch de slijter in een positie komen die zou uitgaan boven een zeer sobere belooning voor hun toegewijde en nuttige arbeid. Door den hevigen regenval zijn de groote watergangen in de Poel buiten haar oevers getreden, waardoor heele weilanden en stukken tuinland onder water staan. Bij enkele woningen op de Staak (Bstaat het water tot aan de achterdeur en werden door de bewoners reeds maat regelen getroffen, door aanbren gen van balken of zandzakjes, om binnenstroomen van water te voorkomen. Deze groote water val brengt vanzelfsprekend veel schade aan de nog in de tuinen staande groenten. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een boterhamtasch. Anth. de Pooier, Emmastraat 6. Een ri]wielbelastingmerk. J. Dieteman, Kanaalkade 69. In winkel laten staan een para- pluie. J. A. Qeensen, Noord- straat 30. Een wollen kindermuts. C. B A theums. Prins Hendrikstraat 58 Hrudi&Deurten te Axel, Ned. Herv. Kerk. Voerm. 91/! are Ds van Oeveren Bed. H. Av. Nam. 2 Dezelfde Qeref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. Hofland, van Oüstlcapelle Nam. 2 Dezelfde Qeref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Oct. 1939. J. J. H33 j., broodbakker, wonende te Graauw, bad zich op 22 Aug. 1.1. in die gemeente schuldig gemaakt aan mishande ling van J. Verdurmen. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. G. S., 27 j. en J. W.S.,26j., beiden van beroep veekoopman en wonende te Hoek, bevonden zich op 2 Sapt. 1.1. wederrechte lijk op het erf van den recht hebbende J. Kindt, op wiens meermalen gedane vordering zij dat ert niet wensehten te ver laten en zich alzoo schuldig maakten aan huisvredebreuk. UitBpraak ieder 25 boete ot 15 dagen hecht. E. v. d. K36 j., klompen maker te Clinge, heeft op 11 Sept. j 1. den rijksveldwachter F. v. d. Zande beleedigd. Eisch 15 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: Officier van Jus titie met entvankuiyk verklaard. Voor een ander in de gevangenis. Het zal niet dikwijls voorko men, dat iemand vrijwillig (zij het tegep vergoeding van 150 gulden) zijn intrek neemt in de gevangenis, toch was de zaak, die diende het tweede den offi cier van justitie Mr. Blok, be kende geval van vervanging. De verdachte, L. K., liet ver stek gaan. Hjj had een maand in de strafgevangenis te Scheve- ningen doorgebracht, waarbij hy zich uitgaf voor een zekeren W. uit Goes, die tot die maand was veroordeeld. Hy had de nameD, voornamen, geboortedata enz. van den verd. en diens ouders, kinderen en verder familieleden uit het hootd geleerd, een porte feuille met naamkaartjes, brieven en kwitanties van W. in den zak gestoken eu een met den naam van W. gegraveerde sigaretten koker als bewijsstuk in bruikleen gekregen. Aldus toegerust klopte hjj op de poorten van de straf gevangenis, waar hij volgens de regels werd opgenomen. Doch evenals in het eerste geval kwam ook hier, aldus Mr. Blok, het bedrog aan het licht. De officier van justitie wees er in zjjn re quisitoir op, dat zoo iets niet gemakkelijk gelukt. In dit geval heeft de verd. zich niet alleen gelegimiteerd met uit het hoofd geleerde gegevens, doch ook met de papieren, de portefeuille en de sigarettenkoker van den ver oordeelde. Bovendien vertoonen de veroordeelde en de verdachte eenige gelijkenis. Nu heeft de oorspronkelijk veroordeelde zjjn strat alsnog te ondergaan en hij is de 150 gulden, die hij aan K betaald heett, kwijt. K. heeft een maand in de gevangenis gezeten, zonder veroordeeld te zijn en staat nu terecht voor oplichtingimmers hy heelt voedingsmiddelen en arbeidsloon ent vangen, waarop hij geen recht bad. Daar K. reeds e»n uitge breid strafregister had, eischte de olicier zijn veroordeeling tot een gevang, van zes maanden Uitspraak 7 November. Liefde maakt blind. Een 32-jarige Duiische dienst bode, die te Amsterdam in be trekking is, had kennis gemaakt met een 28-jarigen gehuwden slagersknecot. Deze beloolde te zullen scheiden, om met haar te kunnen trouwen. In atwachling hiervan leende zij hem telkens geld, nu eens om een eigen zaak te kunnen beginnen, dan weer om zich opnieuw in de kleeren te kunnen steken, ot om een ge schenk te kunnen koopen. Voorts wist hij van haar enkele sieraden los te krijgen. Ten slotte was hij haar vierhonderd gulden schuldig en had hij haar ringen, haar gouden horloge en nog zoo net een en ander, maar van trou wen kwam niets. Toen is zij naar de politie gegaan, die een onderzoek heett ingesteld, met het resultaat, dat zjj baar vrijer en hij zjjn vrjjbeid kwjjt is. Ongeluk in dienst. In de Cnassee kazerne te Breda is Dinsdagmiddag een ongeluk gebeurd, waarbij de 19 jarige dienstplichtige H. A., afkomstig uit Vught, nauweijjks 24 uur na zjjn in dienst treden dusdanig werd gewond, dat hij in hope- loozen toestand naar een zieken huis moest worden overgebracht Het was in het vrjje kwartier dat eenige onder de wapenen gekomen recruten op het Chas- see- terrein elkaar in jeugdigen overmoed voorwerpen van ver schillenden aard toewierpen en opvingen. Plotseling wierp een der recruten een zware jjzeren staat hoog in de lucht. By het naar beneden komen, kwam deze staat juist tereeht in den nek van A., die bewusteloos ter aarde stortte. Zjju toestand werd ho peloos geacht. De consternatie onder de pas opgekomen recru ten was groot. Op den provincialen weg Botterdam—Gouda heett Dins dagavond een botsing plaats ge had tusschen een militairen vrachtwagen en een personen auto De chauffeur van den personenauto werd op slag ge dood een inzittende ia in levens gevaarlijken toestand naar het van Itersonziekenhuis te Gouda vervoerd. Drie militairen liepen verwondingen op. Beide auto's werden totaal vernield. Ben tienjarige dief. Vier jonge kinderen, drie broers en een zusje, uit Zwanen burg bij Halfweg hebben de laatste weken bij verschillende bewoners van dit dorp en bij zakenlieden op zeer listige wjjze diverse artikelen ontvreemd. De tienjarige I. B. maakte zich daar aan voornamelijk schuldig en hij is door de politie gearresteerd. Hij was bij een landbouwer op het erf gegaan toen de boer aan het werk was. In de keuken vond hy in een kast een porte- monnaie inhoudende 75 gulden Een deel van dit geld wierp hij in de Ringvaart en van de rest zou hjj lekker een uitstapje maken. Hij trok naar Amster dam, snoepte daar, en vond ver schillende vriendjes die hem hielpen het geld opmaken. Hjj gaf van dit geld ook een deel aan zijn 15 jarige zuster, zjjn 17- en 19 jarige broers en toen de buit op was, ging hjj maar weer een ander slachtoffer zoe ken, een winkelier uit Zwanen burg. Hier werd vijftig gulden buitgemaakt. Nu gooide hjj niet het grootste deel in het water, maar begroef het. Ook van enkele andere winkeliers wist hij groote en kleine bedragen te ontvreemden. Daarna wist hjj kruideniers waren en aardappelen te ont vreemden. Van de boeren mocht hij de op de velden achterge bleven aardappelen weghalen, maar al spoedig sleepte hij heele zakken weg die hjj op een bak fiets transporteerde wanneer de boeren het land tydely k ver laten hadden. Zijn moeder loog hjj voor, dat hij de aardappelen mocht hebben en dat hjj de kruidenierswaren verdiend bad met boodschappen doen. Deed hjj voor zjjn moeder boodschap pen, dan sloop hij stilletjes in een winkel, bediende zich zelf, stak het geld van zijn moeder in zijn zak en versnoepte het later. De winkelier waar hij geregeld snoepgoed kocht kreeg op den duur argwaan en waar schuwde de politie. De jongen werd aangehouden evenals zjjn broers en zjjn zusje en legde al spoedig een bekentenis af. De drie laatsten probeerden te si- muleeren alsof zjj van niets wisten, doch vielen spoedig door de mand. De politie heett nog een klein gedeelte van het geld kunnen terugvinden op aanwjj zingen van den kleinen boos wicht, die eenigen tyd werd vastgehouden, maar later op vrjje voeten is gesteld. Ook de drie anderen zijn losgelaten en ter beschikking van de moeder gesteld. Na een luchtaanval op de Duitsche vloot by Kiel werdep twee Engelsche luchtvaartoffi eieren, commandant Murray en luitenant Thompson, vermist. Men meende dat zjj in den strjjd gesneuveld waren, omdat men geen enkel bericht meer van hen had ontvangen. Toevallig bezocht een vlieger van het eskader, waartoe ook de twee vermisten bebooren, een filmvoorstelling in York. Onder de .actualiteiten" meende hjj in een Duitsch interneeringskamp zjjn twee kameraden te her kennen. Hjj kwam terug met een anderen kameraad, die de twee vermisten eveneens her kende. Zjj deelden hun bevin dingen mee aan den directeur van het bioscooptheater, die hun verlof gaf om een van de foto's uit de film te knippen en te ver- grooten. Da foto bracht groote vreugde teweeg bjj de echtgenoote van den eenen en de verloofde van den anderen vlieger. Hoog water in België Na de Dunne, een bjjrivier van de Schelde, in het Noorden van Oost-Vlaanderen is de Leie thans eveneens buiten haar oevers getreden. Nabjj bet stadje Ddnze staan landerjjen en wei den blank over afstanden van verscheidene kilometers. Bet vee moest in allerjjl naar hooger gelegen plaatsen worden ge bracht. Tien boerderijen zjjn alleen nog per boot te bereiken. Vele vlasvelden zjjn door het water zwaar beschadigd. De overstrooming strekt zich uit tot bij den rand van de Gentsche agglomeratie. Koning Leopold van België heeft in den afgëloopen nacht een via Londen naar de V.S. uitge zonden boodschap tot het Ameri kaansche volk gericht. De koning sprak in de Engelsche taal on geveer het volgende Door kostbare en trouwe her inneringen aldus de koning zijn mijn medeburgers, mijn fa milie en ikzelf aan de Vereenigde Staten gehecht. Het thema, dat mij werd voor gesteld .een oproep voor de verdediging van de beschaving", ik aanzie het als een hulde aan mijn land. Overtuigd als ik ben, dat mijn land de beschaving verdedigt door de aangenomen houding ten over staan van het conflict, dat in Europa is losgebroken, meen ik mij te mogen beperken bij de toelichting van deze houding de welke geheel en al strookt met den wil, den moed en de eer van mijn volk. In 1937 heeft België zijn on afhankelijkheidspositie afgekon digd en zijn drie machtige ge- buren hebben er acte van geno men. Zij zijn zelfs verder gegaan, toen zij ons spontaan de uitdruk kelijke verzekering gaven dat zij ons grondgebied zouden eerbie digen en de onafhankelijkheid van België zouden waarboigm. De neutraliteitsverklaring van de Belgische regeering, bij den aanvang van den oorlog afgelegd, was de logische uitkomst van deze politiek. De toestand van onzijdigheid trouwens stemt overeen met de overleveringen en de verzuchtin gen van het Belgische volk De onzijdigheid is bovendien een levenselement voor de be langen van mijn land. De vrede is voor het Belgische volk een voorwaarde van leven of dood. Wij doen geen de minste terri toriale aanspraken gelden. Moest België in het conflict meegesleurd zijn, zijn grondgebied zou in een slagveld herschapen worden, met het oog op zijn geringe uitge strektheid. Een dergelijk lot zou gelijk staan met een algeheele verwoesting, welke ook de uitslag van den oorlog moge zijn. Met Nederland vormt het een vredeseiland in het belang van alle volkeren. Op het kruispunt van de West- Europeesche landen vervult een onzijdig, loyaal en sterk België, zooals het heden is, een bij uit stek vredelievende zending. Daar door worde het slagveld en de rouw beperkt. Aldus sticht zij, onder de andere onzijdige staten, een vredesbrug en een element tevens van die verzoening welke alleen de beschaving redden kan van de ineenstorting, waartoe zij door een algemeenen oorlog on verwijld zou gedreven worden. Wij zijn bereid onze onafhan kelijkheid uit al onze macht te doen eerbiedigen. Het zal vandaag precies 25 jaar geleden zijn dat het Belgische leger, na een harden strijd, onder het bevel van koning Albert, mijn vader, den koers van een wreeden inval stuitte. En moesten wij aangevallen worden God beware ons voor een dergelijken ramp dan zouden wij zonder aarzelen strij den, maar met vertienvoudigde middelen en ditmaal ook zou het gansche land achter het leger staan. Maar wij kunnen niet geloovrn, dat onze neutraliteit door de oorlogvoerende mogendheden niet zal geëerbiedigd worden. Laat ik hopen dat de Ameri- kaansehe natie, waaraan wij zoo nauw verbonden ziin, ons helpe en ons steune in onze houding ten bate van den vrede in dienst van de beschaving. LONDEN. Op de Engelsche kuat is een Duitsche duikboot aangespoeld, waarin zich 50 a 60 lijken bevonden. NEW ÏORK. Oud-minister Van Zeeland heeft een bezoek gebracht aan president Roosevelt ter be spreking van het vraagstuk der politieke vluchtelingen. President Roosevelt heeft heden morgen een radiorede gehouden, waarin hij de pogingen van rede naars in en busten het congres om de mogelijkheid naar voren te brenger, dat Amerikaansche jongemannen in den oorlog zou den worden gezonden, .een der ergste verzinsels in de tegen woordige geschiedenis" noemde. Roosevelt zeide„Zooals ik reeds tevoren heb gezegd zijn de V.S. neutraal en hebben zij niet het voornemen in den oorlog verwikkeld te raken. Aan het Westelijk front wordt een groot offensief verwacht Achter de Siegfriedlinie heerscht een koortsachtige bedrijvigheid. In het Saargebied is het slecht weer. Het heeft gesneeuwd, doch niettemin duurt de activiteit der Fransche patrouilles voort. Over de verliezen der Duiische troepen op 16 en 17 October varteeren de schattingen tusschen de 2000 en 3000 man. HELSINKI Nu de geheele Finscne delegatie uit Moskou is teruggekeerd, bestudeert de re- geering de nieuwe Russische voor stellen. Het tijdstip voor den terugkeer der delegatie staat nog niet vast. De Finsche minister van bui- tenlandsche zaken, Erkko, heeft in een radiorede nogmaals ver klaard, dat Finland in geen geval zijn onafhankelijkheid zai prijs geven. Hij wees er op, dat Fin land niet bij het-Europeesch con flict betrokken wil worden. Met ingang van 1 November zullen in Duttschland distributie kaarten ingevoerd worden voor honden, katten en andere huis dieren, evenals voor paarden en varkens. De kaarten voor kippen zijn reeds verstrekt. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft een Duitsch militair vliegtuig bij Usquert in de prov. Groningen, tengevolge van motor- pech een noodlanding moeten maken. De uit drie personen bestaande bemanning is geïnter neerd. Sedert 23 Oct. zijn reeds eenige honderden zakenverloven verleend, meest landbouwver- ioven. Het stoomschip Johan de Wit is te middernacht in ljmuiden binnengekomen, nadat het Maan dag uit Lissabon was vertrokken. Sedert gisteren is het tele foonverkeer met Duitschland ver broken. Uit Berlijn wordt ge meld dat de censuur van kracht is geworden. In den avond kwamen spora disch eenige gesprekken door. Loop der bevolking. TERNEUZKN. Gevestigd J. G. de Leeuw, hulp in de huish., van Nieuwer Amstel. C. E. L. de Crook, dienstbode, van Biervliet. M. Cijvat, dienstbode, van Serooskerke. L. J. Dees, van Serooskerke. M. Verschelling, van Axel. J. R. de Rijk, dienstbode, van Vogelwaarde. C. E. Pieters, dienstbode, van Amsterdam. C. van Dam, van Antwerpen, Vertrokken M. Morres, dienstbode, naar Vogelwaarde. E C. van der Klooster, naar Sas van Gent. G. Visser, naar Amsterdam. H. A. M. Teunissen, pater, naar 's-Hertogenbosch. H. G. J. Boddeke, pater, naar Rotterdam. H. A. Caspers, pater, naar Zevenaar. J. P. Jongejan, vertegenwoor* dtger, naar Amsterdam. (Tem. Crt^ ZONDAG 29 OCT. 1939.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3