DE JONGE. Warme Kalfscroquetten ABDIJSIROOP Binnenland. Vingerkloven UR0LgeneestzcvlU9 Landbouw. Als extra reclame: Uct snlkerrnntsoen verhoogd. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat voor het tijdvak van Maandag 30 Oc tober a s. tot en met Maandag 20 November a-s. tegen afgifte van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart één kilo gram suiker beschikbaar wordt gest-ld Het ryvcrbod op Zondag. Het verbod om op Zondag gebruik te maken van motorrij tuigen geldt, zooals bekend is, alleen voor personenauto's. Het blijkt in de practijk echter niet zoo eenvoudig om nauwkeurig uit te maken wat onder een per sonenauto moet worden verstaan. Wagens, die er uitzien als luxe auto's worden wel degelijk in veel gevallen voor vrachtvervoer gebruikt. Is de lading echter ter bestemder plaatse afgeleverd en rijdt de wagen leeg terug, dan b.ijkt uit niets meer, dat de rit gemaakt is voor vrachtvervoer en komt de bestuurder dus in aan merking voor een bekeuring Omgekeerd is het voorgekomen, dat menschen, die louter voor hun plezier reden, wat goederen achter in hun auto legden om te trachten op die manier de con trolerende ambtenaren wijs te maken, dat zij „in vrachtvervoer" reden. Zoo doen zich tal van gevallen voor, die aanleiding geven tot min of meer ernstige moeilijkheden. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft de aandacht van den Minister van Economische Zaken op deze moeilijkheden ge vestigd, onder meer naar aanlei ding van het ook in de couranten vermelde geval van iemand, die in zijn functie van agent voor verschillende dagbladen, op Zon dagochtend couranten moet ver voeren en bezorgen, waarna hij noodwendig met een leegen wagen terug moet rijden. De Minister van Economische Zaken is bereid gebleken rekening te houden met de belangen van hen, die op deze wijze door het rijverbod worden gedupeerd en heeft den A N.W.B. bericht, dat hij aan den Minister van Justitie en aan de Burgemeesters als Hoofden der Politie heeft verzocht eenige soepelheid te betrachten met betrekking tot het rijverbod op Zondag, in het bijzonder wat betreft de motorrijtuigen die niet dienen en niet zijn ingericht voor het vervoer van personen. Prinses Juliana spreekt roor de geluidsfilm In verband met het feit, dat „Piufilti Nieuws" heden in zijn journaal belangstelling wijdt aan het N-d. Roode Kruis, heeft H K.H. Prinses Juliana de bereid willigheid gehad om voor de lens en den microfoon van Profilti een woord van opwekking voor het R >ode Kruis tot het Ned. volk te richten en tevens den toelichten den tekst, die de beelden ver- klaait, te spreken. Men ziet achtereenvolgens H K.H. Prinses Juliana, die het in leidend woord spreekt en daarna de verschillende opnamen, die gewondentransport, Roode Kruis oefeningen, magazijnen en help stercursussen in beeld brengen Bijzondere aandacht is besteec aan den bloedtransfusiedienst Hiervoor heeft men een werkelijke bloedtransfusie genomen, waaruit duidelijk de belangrijkheid van dezen dienst naar voren komt Ook de Roode Kruis-treinen zijn niet vergeten. Tot slot richt H.K.H. dan het woord tot het Nederlandsche volk. waarbij de nadruk gelegd wordt op de beteekenis van het werk van het Roode Kruis en ieder eraan herinnerd wordt, wat in het bijzonder in deze dagen door het Roode Kruis tot stand gebracht is Deze film zal in vele bioscoop theaters vertoond worden. Opschorting ontslag dienstplichtigen. Ingediend is een ontwerp van wet tot opschorting van ontslag aan dienstplichtigen. De Memo yie van toelichting luidt als volgt Krachtens de dienstplichtwet zou met ingang van 1 October 1939 ontslag uit den dienst plaats hebben van dienstplichtigen a. Voor zoover zij den rang van onderofficier of dien van officier niet bekleeden, indien zij in 1939 40 jaar worden. b. Voor zoover zij den rang van onderofficier of dien van officier bekleeden, indien zij in 1939 45 jaar worden. De buitengewone omstandig heden hebben het raadzaam ge maakt, de sterkte van de land en zeemacht voorshands niet be langrijk te verminderen. In ver band hiermede is gebruik gemaakt van de in de Dienstplichtwet neer gelegde bevoegdheid om het ontslaan van de hiervóór bedoelde dienstplichtigen tot nader order uit te stellen. met het kweeken van geoefende menschen, die de overige 3000 vrijwilligers bij den Landstorm Motordienst die nog op verlof zitten te wachten, zullen ver vangen. Zuurkool wordt dnurder. In verband met de sterk opge- loopen koolprijzen hebben de zuurkoolfabrikanten, naar zij be richten, na gepleegd overleg met de Nederlandsche groenten- en fruitcentralen, den prijs der zuur kool verhoogd met drie gulden per groot vat, hetgeen neerkomt op een verhooging van een cent per pond zuurkool. Ned. schepen vermist. Het te Gasselternijeveen thuis- behoorende motorzeeschip Tegri, kapitein Eeftingh, dat meer dan vier weken onderweg is van Gothenburg naar Amsterdam, moet als veiloren beschouwd worden. Het schip was om. geladen met ammunitie en is op 25 September uit Gothenburg vertrokken. Aan boord bevonden zich zeven personen. Er heerscht verder ongerustheid over het motorschip Safe, dat reeds veertien dagen onderweg is van Antwerpen naar Riga en waarvan sedert het vertrek niets meer is vernomen. De Safe was geladen met stukgoederen. De oud-president van de Ned. Handel-Maatschappij, dr. C. J, K. van Aalst, is Woensdag in den ouderdom van 73 jaar op zijn buitengoed te Hoevelaken overleden. Op een door de Geldersche Overijselsche Maatschappij van Landbouw gedaan verzoek is door den Minister van Defensie beslist dat eenmaal per week zoete ap pelen als groenten aan het ge heele leger zullen worden ver strekt. Vrijwillige Landstorm Motordienst. Voor eenige weken is gemeld, dat de Minister van Defensie hac bepaald, dat degenen, die, in de overtuiging, dat zij bij mobilisatie niet zouden worden opgeroepen, een vrijwillige verbintenis bij het leger hadden aangegaan op hun verzoek naar huis gezonden zou den kunnen worden. In verbanc met deze beschikking zouden binnen afzienbaren tijd 4000 van de 6000 opgeroepenen bij den Vrijwilligen Landstorm Motor dienst met verlof kunnen ver trekken. De uitvoering van de beschik king van den minister heeft nog al wat voeten in de aarde gehad. Degenen, die met verlof naar huis gezonden worden, moeten eerst vervangen worden door ge schikte motorrijders, die gerecru- teerd worden uit bij den troep aanwezige krachten. Die krach ten nu moeten eerst worden op gespoord, vervolgens moeten ze een proef afleggen om te bewijzen, dat ze voor hun nieuwe taak be rekend zijn en tenslotte hebben ze nog een speciale opleiding moeten volgen van enkele weken. Men is nu zoo ver, dat de eerste groep vervangers voldoende is afgericht. Zij zullen de plaatsen innemen van de eerste 1000 vrij willigers bij den Landstorm Mo tordienst, die thans binnen zeer korten tijd naar huis zullen wor den gezonden. Men zal regelmatig voortgaan Voor boeren en tuinders. Wij zijn in de laatste weken op rantsoen gesteld. Niet alleen voor ons zelf wat betrett suiker en petroleum (wat een combinatie doch ook voor ons vee. Eerst moesten de kip pen en eenden de honjer stillen met maar 80 percent van het geen ze Dormaal kregen, ter;z\j dan, dat de eigenaar opruiming hield om de rest normaal te kunnen voeden- Daarna is voor ons grootvee het rantsoen van maand tot maand vastgesteld, als waren het dieren, die op dieet moeten leven Het moet wel, want waar niet is en niet of met groote moeite en dan nog in heel beperkte mate aangevoerd ban wordeD, daar dreigt gebrek en moeten maatregelen getroffen worden om alles goed te doen loopen. Natuurlijk wordt er zooveel mogelijk op aangestuurd om zelf in de behoefte te voorzien. En nu is er wel een mogelijkheid om meer dan tot dusver bet ge val waB, voor krachtvoeder te zorgen. Dat kan o a. door gebruik te maken van het in de laatste jaren bekend geworden systeem van het grasdrogen. Dit wordt in Eagpland en de Scandinavi sche landen al vrij veel gedaan en ook in ons land zijn reeds enkele installaties in werking, die zooals we dezer dagen nog opmerkten, toon we ze bezochten, het heel druk hebben. Het is echter nog een vr(j kostbare zaak zoo'n installatie en daarom wordt het ccöperatief ot in combinaties gedaan. Men krjjgt door dit drogen een product, dat een veel hoogere voederwaarde heeft dan hooi De kosten zjjn van dien aard, dat men van een goedkoop krachtvoeder kan spreken. Volgens de publicaties van het Centraal Bureau voor Vee- voederonderzoek, aat verloden jaar nauwkeurig de resultaten naging, bedroegen de totale kos ten per 100 kg droog gras 4,50, terwijl de voederwaarde van het product, vergeleken met andere krachtvoeders, circa 6;50 zou bedragen. Daar zit wat in, want zoo kunnen wjj de winterrautsoenbn van ons vee uit producten van ons eigen bedrjjf samenstellen en worden we minder afhankelijk van anderen. Agricola (Nadruk verboden.) AXEL, 27 October 1939. Met ingang van 16 November a.s. is de kommies der Belastin gen, de heer P. Hummelen alhier verplaatst naar Kloosterhaar. Zaamslag. Door den raad der Geref. Kerk is gekocht het huis naast de kerk laatst bewoond geweest door wijlen de wed. Jac. Dielemen Ook de achterliggende tuingrond is gekocht. Het huis wordt be stemd voor pastorie en de tuin grond kan worden beHut voor een eventueel te stichten vereni gingsgebouw. (De Z Namens het ontslagen per soneel der Z.V.T.M. heeft de heer Van de Sande te Axel, thans te Oostburg, bij Ged. Staten een verzoek ingediend om een tege moetkoming uit de Prov, kas Inzake dit verzoek hebben Ged Staten advies der fusiecommissie ingeroepen. Deze commissie wijst er op, dat in de omstandigheden waaronder de Staten in Juli 1939 afwijzend beschikten geen wijzi gingen zijn gekomen en zij stelt dan ook voor weder afwijzend te beschikken, doch Jis gaarne be reid, wanneer de fusie tot stanc mocht komen, aan de belangen van het vroegere en tegenwoor dige personeel van de beide tram maatschappijen de grootst moge ijke aandacht te schenken. Voor iet doen van andere toezeggingen is naar de ineening der commis sie evenwel geen aanleiding. Ged. Siaten /.ijn het hiermede volkomen eens en stellen ook afwijzing van het verzoek voor. (D. v. Zeel.) Onttrekken vnn 'n weg aan het verkeer in de gem. Ternonzen In de Julivergadering staakten de stemmen over het voorst-I tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van den weg, genaamd 9e Oudland?chedijk in de ge meente Tcrneuzen. In zijn rapport over het nader ingesteld onderzoek, meldt de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, o.a. dat aan het einde van bedoelden weg zich aan de linkerzijde, in den hoek tusschen dezen weg en den weg naar Axel iet huis met erf van A. de Kraker, gep. O-I. onderofficier bevindt. Jit huis heeft tot nu toe uitweg naar bedoelden aan het openbaar vei keer te onttrekken weg. De eenvoudigste oplossing dezer aan gelegenheid schijnt den iagenieur gelet op de situatie, toe, dat het voorstel van Ged. Staten aan de Prov. Staten ongewijzigd blijft en dat de Provincie het gemiddeld 18 M. lange stukje aan het einde van den weg in kwestie aankoopt en dit vervolgens bij den weg St. Annapolder—Zaamslag voegt, waarmede dan de aanleg van een verhard pad van de woning tot tegen het rijwielpad gepaard kan gaan. Op deze wijze zal ter plaatse een ordelijke toestand ontstaan, zonder kosten van be teekenis voor de Provincie met zich te brengen. In de koopsom van f 1 zal door verandering van 10 vierk. M. en 30 vierk. M. dijk in 92 vierk. weg en 30 vierk. M. geen wijziging komen. Ged. St. vereenigen zich hiermede en steller, voor in dien geest te be sluiten. Weet U, wat Banketbakkerij [DE JONGE voor U maakt? Een fijn reclame-koekje, [dat een ieder smaakt Een koekje, voor een ieders mond, Pain d'amande, Zandkoekjes, Arnh. Meisjes en Axelllmtjes slechts voor 25 ct. per 7» pond 1 BANKETBAKKERIJ a 10 cent per stuk. Echtelijk drama te Schoondyke. Woensdagochtend is het lan delijke Schoondijke uit zijn rust opgeschrikt door een familiedrama dat twee menschen het ieven heeft gekost. In den Groeneweg tusschen Schoondijke en Oostburg ont dekten voorbijgangers ca. 6 uur in een ondiepe sloot langs den weg het lijk van een vrouw. De politie was spoedig ter plaatse De vrouw had verwondingen aan het hoofd en de handen en werd herkend als mej. A. P.—V., echl genoote van den vrachtrijder B. P. Sedert korten tijd leefde het echt paar gescheiden. De man woonde in Schoondijke, de vrouw in Oost burg. P. is even na 6 uur ge zien op den provincialen weg, komende uit de richting van de plek waar de vrouw gevonden werd. Het vermoeden lag voor de hand, dat hij de dader was. Men ging op onderzoek uit doch. aanvankelijk was de man niet te vinden. Weldra bleek, dat hij zich had begeven naar een schuur van den landbouwer J. M en dat hij zich daar door ophanging van het leven had beroofd. Hoe het drama zich precies heeft af gespeeld is niet met zekerheid te zeggen. Door verschillende aanwijzin gen, o.a. bloedsporen op den weg, kon de politie zich een voorstel ling van de feiten vormen. De vrouw werkte te Schoondijke bij het aardappelsorteeren. Per fiets naar het werk gaande is zij ver Thans versterkt door Codeïne AKKER'S fc-ÉU vetstèxAte moedelijk door P. opgewacht en met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Half versuft is zij toen waarschijnlijk nog voort gestrompeld en in de ondiepe sloot geraakt. Zij heeft nog kans gezien op het droge te komen, maar zij moet toen opnieuw zijn geslagen en weer in de sloot ge vallen zijn, waar zij met het ge zicht in de modder is blijven liggen. Het is nog niet vastge steld of zij is overleden aan de verwondingen of dat zij in de modder is gestikt. De twee lijken zijn door de politie in beslag genomen. (N. R. Crt.) De Rijkslandbouwconsulent in Zeeland schrijft ons o.m. Het besluit van onze Re geering om ongemotiveerde prijs opdrijving met de krachtigste middelen tegen te gaan, vertegen woordigt een volksbelang en wordt vrijwel algemeen toegejuicht. Dit mag echter niet tot een ander uiterste overslaan, in dien zin, dat men zou meenen dat voor alle goederen en levens behoeften het prijsniveau van den afgeloopen zomer zou zijn ie handhaven. Bij veranderde verhoudingen en gestegen productiekosten kan een prijsverhooging onvermijdbaar zijn. Ja, zelfs dringend nood zakelijk om de nu zoo waarde volle productie op peil te houden. Zulke gemotiveerde prijsverhoo- gingen verkrijgen de goedkeuring der Regeering. Nu is de consumptiemelk een product waarvan de verhoudingen en de productiekosten, sedert het begin van den oorlog, sterk ge wijzigd zijn. De prijs van de consumptie- melk stelt zich altijd in op die van de zuivel en dus op den zgn. industriemelkprijs. Nu is vanaf Juli tot de eerste helft van October de kaasprijs ongeveer l'/é maal zoo hoog geworden, terwij! die voor melkpoeder ver dubbelde en ook de condensprijs heel wat steeg. Het gevolg was b.v. dat in Friesland van Juli tot October de zuivelwaarde der melk steeg van nog geen 5 tot 8 ct per liter. Ook in Zeeland waar 1/3 der melk voor de consumptie dient (in dezen tijd van het jaar bijna de helft), steeg de waarde dezer melk zeer belangrijk door hoogere boterprijs, maar vooral doordat de ondermelk nu er te weinig krachtvoer is voor var kens en kalveren een zeer hooge waarde verkreeg. Een normale toestand was dat de consumptiemelkprijs ontstond uit zuivelwaarde der melk plus ongeveer 1 cent als vergoeding voor meerdere productie- en transportkosten plus de slijters vergoeding, die gewoonlijk in Zeeland om de 3 cent ligt. Zoo komt men tot 8 -f- 3 -f 1 cent 12 cent. We hebben dus een andere industriewaarde der melk gekre gen, die een verhooging der consumptiemelkprijs onveimijd' baar maakt. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een oud middel nieuwe stelling &0U^ROo De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoest- bedwingende codeïne", ma ken tezamen AKKER's Abdij siroop tot ,,'s-Werelds béste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsiroop zal ook Uw borst- benauwdheden kunnen ver lichten, ook voor U de vast zittende en prikkelende slijm losmaken, Uw afmattende hoestbuien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: „Neem bij 't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel helpt. SERPYLLI Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct., fl.50, f2.40, f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2