öfliciëek Reisgids Fa. J. C. VINK - Markt Nederlandsciie Spoorwegen Zeeawsche Reisgids. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Distributie van Petroleum. Advertentiën. Voorhanden: Arrond. Rechtbank, Middelburg. Viijuag w<.ra duor de rechtbank te Middclourg behandeld de aan- klactit tegen J. M. O., grossier te Axel, wegens ongeoorloofde prijs- opdrijving. Hij zou n.l. op 26 S^pi. 1.1. te Axel opzettelijk 2 gewone gele bollen (Edammer kaas), wegende tezamen ongeveer 3 5 kg, kwaliteit 40 plus, veikocht heODen aan R J. Staal, waardoor hij zich ten opzichte van die kaas opzettelijk heeft schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Genoemde Staal was op 26 September 1.1. bij genoemde firma gekomen, om 2 bollen kaas, en moest daarvoor betalen 76 cent per kg, terwijl hij voor dezelfde kaas op 5 Sept. 1.1. 50 cent en op 12 Sept. 1.1. 60 ct. per kg moest betalen. Verdachte was verschenen en erkende de feiten, n.l. dat hij 2 Edammer kaasjes heeft verkocht a 76 ct. per kg. Verdachte legt een prijscourant over die geda teerd is op 22 September, dus vóór de prijsopdrijving. Op een vraag van den Officier van Justitie zegt verdachte kaas in voorraad te hebben gehad. Ver dachte is van meening, dat het in dit geval gaat om de ver vangingswaarde. Hij moest zich op 26 September op den prijs waarop hij op 25 September kocht, baseeren. De prijs wordt geba seerd naar de markt. Gaat deze naar beneden, dan verlaagt ver dachte ook den prijs. Zoo is het ook wanneer de markt naar bo ven gaat. Volgens verdachte is de prijsstijging gelegen in het feit, dat de Regeering honderdduizen den kilo's kaas heeft gekocht en geëxporteerd naar België en Duitschland. Oude voorraad, oude prijzen laat zich bedrijfseconomisch niet verdedigen. De middenstand mag niet tot het hoofd van Jut gemaakt worden om de slagen op te vangen. Volgens verdachte heefi hij zich niet aan prijsopdrijving schuldig gemaakt, doch hij was genoodzaakt den prijs te verhoo- gen. Hij ontving van de N V. Calvé te Delft ook strookjes om die op de.i aanwezigen voorraad te plakken, waarop de verhooging stond aangegeven. Hij schreef daarover aan den Minister van Economische Zaken met de vraag of nij dat doen mocht, doch ont ving geen aniwoord. Gedachtig aan het spreekwooid Wie zwijgt stemt toe, ging hij van de ver onderstelling uit, dat hij dat doen mocht, maar nij liet het tot nog toe na, om geen kans te loopen opnieuw te worden verbaliseerd. Ais een ervaring uit den vorigen crisisiijd en ter staving van zijn opvatting, vertelde verdachte, dal hij in dien tijd bijv. aan suiker f 5000 verdiende, maar aan koffie en kunstmest f8000 verloor. De otfieier van Justitie was van oordeel, dat de vele argumenten, die verdachte aanvoerde, onjuist zijn. Hei gaat hier uitsluitend en alleen over de vervangingswaarde. De prijsbepaling behoort volgens het O.M. gebaseerd te zijn op vraag en aanbod. Ingaande op het verdere stand punt van verdachte zei het O M. dat volgens die theorie het in komen van zakenmenschen steeds op peil zou blijven en van dege nen, die van een vast inkomen moeten leven, zou dat vermin deren. Dat is volgens den Otfi cier een onsociale opvaiting. De gansche bevolking dient op dit punt gelijk te staan en op één lijn. De officier meende dan ook dat hier ontoelaatbaar prijsopdrijving heeft plaats gebad en vorderde op dien grond tegen verdachte 125 boete of 10 dagen hechtenis. De fraude te KrabbcndQke. De rechtbank veroordeelde Vrij dag wegens valschheid in ge schrifte de oud-Wethouder S. J. de K., die als penningmeester van de vereeniging tot het ver strekken van lager onderwijs op Gereformeerden grondslag knoeie rijen met kwitanties heeft gepleegd en den 43-jarigen C. van H., hoofd van genoemde school, die eveneens fraude heeft gepleegd, ieder tot 5 mnd. gevangenisstraf. De officier eischte onlangs te gen De K. 6 en tegen Van H. 9 maanden gevangenisstraf. Ongepaste grap Op 11 Augustus j.l. waren op de scheepswerf te Terneuzen eenige werklieden bezig met het verrichten van werkzaamheden aan een motorschip. Onder hen bevond zich zekere de Bwiens verrichtingen bestonden uit het doorbranden van ijzerwerk. Ter wijl hij daarmede bezig was, kwam bij hem staan de 15jarige ijzerwerker D. J. Elve. Op een gegeven moment hield de B. het brandende apparaat in de richting van Elve, die daarmede in aan raking kwam en tengevolge waar van diens linkerbovenarm, door de kleeding heen, werd verbrand. E. moest zich onder genees kundige behandeling stellen en was verhinderd gedurende een veertiental dagen zijn werk uit te oefenen. Als verdacht van het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, had zich te verantwoorden P. M. J. de B, 22 jaar, autogenisch brander, te Hoek. De officier, die in het voor gevallene een baldadigheid zag, gepleegd door jonge menschen, eischte een geldboete van f25 of 20 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Vrijdagavond is een militaire motorryder onder Nieuw- en St. Joosland tegen een hondenkar gebotst. De bestuurder, de 59- jange koperslager J. C. Outer mans uit Middelburg, werd zwaar gewond, 's Nachts is by in bet gasthuis te Middelburg aan de gevolget overleden. Vader en zoon verdronken. Zaterdagmiddag wilde de 44 jarige landbouwer F. Litjens met zyn roeiboot, waarin ook gezeten waren zyn 13 jarig zoontje en de 9-jarige fl. v. d. Broek, zich naar zyn aan den overkant van de Maas gelegen weiland begeven. Door den sterken stroom van de rivier dreef bet bootje naar de stuw van Sambeek. De boot sloeg met den stroom over een der openingen van de stuw, waar de Maas een verval heeft van 70 c.M. Het roeibootje sloeg om en de drie inzittenden geraakten te water. Van der Broek wist zich te redden, door zich aan de stuw werken vast te grijpen. Litjens en zijn zoontje verdwenen in de diepte. Een in de buurt aanwezige visscher wist ben vry spoeuig op net droge te brengen, doch bet was te laat. Ondanks toe passing vau kunstmatige adem- naling gedurende langen ryd ge lukte bet niet de levensgeesten op te wekken. Litjens laat een vrouw en elf nog jeugdige kin deren achter. Eigen suiker meenemen. Hut bestuur van Stad en Lande van Gooiland beeft de gewoonte op zyn vergaderingen den leden en persvertegenwoordigers twee kopjes koffie aan te bieden. Dit gebruik zal gehandbaatd worden, doch daar aan de suiker eerder een einde gekomen is dan aan de gastvrijheid, is aan de agenda voor de eerstvolgende bij eenkomst bet verzoek toegevoegd om eigen suiker mee te nemen. Op bet kantoor van de N. V. Electriscbe Kieiwarenfa- oriek voorbeen Gebr. Oppelaar te Koudekerk a. d. Ryn is een belangrijke verduistering aan bet licht gekomen, waaraan de 28- jarige ongehuwde boekhouder der firma, L. v. R wonende te Wou- brugge, zich zou hebben schuldig gemaakt. Hoewel de directie zich over den omvang van bet verduisterde bedrag met wonscb- te uit te laten, mag het wel worden aangenomen, dat dit in de duizenden loopt. De boeküouder heeft kans gezien in een betrek kelijk korten tjjd vermoedelijk slechts eenige maanden zich dit bedrag door geraffineerde ver» valscbing van cLèquea op bank instellingen, zoowel als bij de postefcèque en girodienst toe te eigenen. Voorloopige controle van de boeken heeft thans de verduistering aan het licht ge bracht en uit een verhoor van den boekhouder, die daarbij een volledige bekentenis heef! afge legd,- is tevens komen vast te staan, dat van de ontvreemde som niets meer te achterhalen zal zijn. Tezamen met een vrien din in Den Haag heeft de man, die het volle vertrouwen van de directie en de firma genoot, het geheele bedrag ia enkeie maan den tijds verbrast. Zondagnacht is het na af loop van een dansfeest tot een vechtpartij gekomen, waarbij een jongen werd doodgestoken en een ander slachtoffer ernstig ge wond. Twee jongens uit Beerta kregen in de danszaal ruzie om een meisje met een jongen uit Termunten. Deze ruzie werd later voort gezet en 'n vechtpariy ontstond, waarbij de messen werden ge trokken. De 17 jarige B K., een smidsknecht werd tydens de vechtparty zoo gestoken, dat hij spoedig overleed, terwijl zyn metgezel met een steek in de borst naar het academisch zie kenhuis is overgebracht. De dader, iemand uit Termunten, is in zyn woning gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Gisteren heeft een projec tiel met ontplofbare lading een gat van circa een vierkanten meter geslagen aan den zuide lijken rand van Amsterdam. Het vermoeden bestaat, dat men hier te maken heeft met een lichtkogel, die door nog niet opgehelderde oorzaak uit een militair toestel is gevallen. De oudste inwoner van Rotterdam, de by na 103-jarige Marten Hoff, is Vrijdagmorgen in het Tehuis voor Ouden van Dagen der Ned. Hervormde Ge meente aan de v. d. Sluysstraat overleden. Het Fransche legerbericht van heden meldt: In den loop van den nacht geen enkel vermeldens waardig bedrijf van activiteit. Het Duitsche legerbericht luidt Aan het front geen krijgsverrich tingen van beteekenis. MOSKOU. Eenige leden van de Fmsche delegatie zullen heden avond naar Helsinkie terugkeeren, teneinde ruggespraak te houden met hdn regeering over de gevor derde onderhandelingen. Betref fende deze onderhandelingen wordt van beide zijden het stil zwijgen bewaard. HELSINKI. Alhier verwacht men nieuwe voorstellen van de Sovjet-Unie, die echter geen aan leiding geeen tot ongerustheid. Op poststukken en telefoonge sprekken in zekere gedeelten van Finland wordt cencuur uitge oefend. De correspondent van de Times meldt uit Rome, dat door het Vaticaan een protest zal wor den gezonden aan de Duitsche regeering tegen de behandeling van onderdanen van de Kerk in het gedeelte van Polen, dat door Duitschland is bezet. In Bulgarije is een nieuwe regeering gevormd. Minister president en minister van buiten- landsche zaken is Kiosseiwanof. Een Fransch blad meldt, dat Rijkskanselier Hitier tegen het midden van de volgende week de Rijksdag zal bij elkaar roepen om een volledige oorlogsverklaring aan de geallieerden voor te lezen. Betrouwbare bronnen in Kaunas berichten, aldus de Times- correspondent te Riga, dat onder handelingen gaande zijn tusschen Litauen en Duitschland over den terugkeer van de geheele haven van Memel naar Litauen voor 55 jaar en dat de aankondiging van een overeenkomst elk oogenblik kan afkomen. De Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop spreekt hedenavond 20.55 Arnst. tijd te Danzig, De minister van Economi sche Zaken zal hedenavond om tien min. voor 8 per radio een persoonlijk woord richten tot de land- en tuinbouwers. Hedenmorgen is te Amster dam bij het werken aan een kustvaarder de 19jarige O. over boord geslagen en verdronken. Sportnieuws. Axel—Tern. Boys 6 3 Onze stadgenooten schynen doelpuntenhonger te hebben in de noodcompetitie. Zondag wer den er weer een 6 tal byeenge- sctaopt in den wedstryd tegen de Tern. Boys, die zich met de heltt van genoemd aantal tevreden moesten stellen. Met dit al dus 9 doelpunten, waaronder zeer fraaie, maar toch ook een paar, waar zooals men in voetbalter men uitdrukt, „een luchtje" aan zat. Gelukkig dat dit niet van invloed was op de einduitslag van dezen over het algemeen vlot gespeelden wedstrijd. De bezoekers begonnen met de lei ding te nemen, die ze ook wer kelijk verdienden, doch de Oranjemannen maakten gelyk en namen zelts de leiding uit een dubieuzen strafschop. Nog voor de rust werd deze voor sprong opgevoerd tot 3—1. In de tweede hellt bleef deze stand vrij lang gehandhaafd, tot de Boys er 32 van maakten. De doelpuntenmacbine kwam toen weer op gang bij Axelhet werd 4—2, 5—2, 6-2 en als klaD op de vuurpyl zetten de Boys ook nog een „kooltje", over welks geldigheid nogal verschil van meening bleek te bestaan, doch de scheidsrechter kende het punt toe, zoodat de officieele uitslag 63 werd. Zoo zyn onze stadgenooten dus nog steeds ongeslagen in deze noodcompetitie en we yermoeden zoo, dat ze dit ook wel zullen blijven, tenzij er by dit „nood geval" ook nog de bekende „kat in nood" komt, die rare sprongen kan maken BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden le. Geztns- en reeroedergebraib van eigen teelt. Alle telers, die granen en zaden van eigen teelt in voorraad heb ben, dienen zich in den loop van de week van 30 October t/m 4 November a s bij hun plaatse (JJfce secretaris te vervoegen om opnieuw op te geven a. of ze, ingeval eventueel brooddistributiekaarten moch ten worden uitgereikt, hier van gebruik wenschen te maken b. welke hoeveelheid zaaigoed ze voor eigen zaaidoeleinden wenschen te behouden c. of ze haver van eigen teelt aan hun paarden wenschen te vervoederen. Nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande verstrekt de plaat selijke secretaris. 2e Knnstmestdistrlbatle. Aan alle bij de L C O. georga niseerden is een aanvraagformu lier gezonden voor opgave van de benoodigde hoeveelheid kunst mest. Degene, die geen formulier mocht hebben ontvangen, kan zich hiervoor wenden tot den plaatselijken secretaris. Zij, die kunstmest wenschen te betrekken in de maanden October of November kunnen, mits ze hui formulier onmiddellijk mpevuld retourneeren, zich vanaf 23 Octo ber as. tol hun plaatselijke secre taris wenden voor het in ontvangst nemen van hun voorloopige toe wijzing met bijbehoorende bonnen. De Provinciale Voedseicommis- saris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden Herhaaldelijk komt het voor, dat een grootere of kleinere hoeveelheid landbouwproducten wordt vervoerd dan op het bij- behoorend geleidebiljet staat aan gegeven. Een dergelijke wijze van vervoer kan aanleiding geven tot fraude en is daarom niet toegestaan. Met nadruk zij er op gewezen, dat op het geleidebiljet uitsluitend de werkelijk vervoerde hoeveel heid dient te worden vermeld. Het bovenstaande geldt even eens voor het vervoer van land bouwproducten, welke door de telers aan de Regeering worden geleverd. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend Schema betreffende de ver strekking van petroleum-distri- butiekaarten aan gezinnen, welke tot dusver regelmatig petroleum verbruikten voor huishoudelijke doeleinden (verwarming, verlich ting en kookdoeleinden) (conform art 3 der Petroleumbeschikking 1939, No. 2) 1. Zij, die tol dusverre geen petroleum verbruikten krij gen geen kaart. 2 Huizen aangesloten op gas krijgen 1 kaart. 3. Huizen niet aangesloten op gas, maar wel op electri- citeit krijgen 3 kaarten en gezinnen van 5 personen of meer 4 kaarten. 4. Huizen niet aangesloten op gas en niet op electriciteit krijgen 4 kaarten en gezin nen van 5 of meer personen 5 kaarten. Voor industriëele doeleinden en in bijzondere gevallen kan een afzonderlijke vergunning tot het koopen van petroleum worden verleend. Aanvraagformulieren daarvoor zullen verkrijgbaar worden ge steld aan het distributiekantoor zoodra zij van het Rijksbureau zijn ontvangen, hetgeen nader gepubliceerd zal worden. Axel, 23 October 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. iSËË&sr* Evenals het vorige jaar zal bij genoegzame deelname vanwege den MHkbond, afd. Axel, wederom een cursus worden gehouden betreffende be handeling, samenstelling, voe dingswaarde, enz., voor leden, hun kinderen of personeel (mini mum leeftijd 15 jaar). De cursus bevat 12 lessen iedere week l les. Kosten f 1,50 per persoon, meer dere leden uit een gezin ten hoogste f2,50. Zich aan te melden tot 4 Ne- rember bij K. BOOY, Voorz., Prins Hendrikstr. 20 en P. D1ELEMAN, Secr., Kanaalkade 6. e n Kleine advertentiën. WOON- en WINKELHUIS met flinke GARAGE te koop, gunstig gelegen, voor alle doeleinden gi schikt Adres: Bur. v. d. Blad. NOG STEEDS 3 p. ruudvl, met been f 1 04, 2 p. rundvl. zond. been f 1.04, 4 pond kalfsvl. voor t 1 04, p p 30 cent, lamsvleesch 65 cent per K G., hoofdkaas en leverworst 20 cent per pond. Geslachte konijnen, Bel. aanbev., A. DE REGT, Ax^el, Markt, Tel. 83-

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3