wanaa.©®H« Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. No. 57. DINSDAG 24 OCTOBER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Van het Westelijk Iront. Tenzij Hitier besluit binnen de komende weken tot een offensief over te gaan, is het hoogst waar schijnlijk, dat het huidige stadium van een vestingoorlog den ge- heelen winter zal voortduren en dat een geweldig offensief, zooals men dat in den wereldoorlog heeft meegemaakt, zich niet vóór de komende lente herhalen zal. Dit is mijn zuiver persoonlijke meening, aldus een U.P.-verslag- gever .ergens aan het front der geallieerden in het Westen", maar deze meening is gebaseerd op mijn ervaring in den wereldoorlog en op mijn kennis van de ter reinen aam beide zijden van de grens, waar nu millioenen man nen tegenover elkander staan. Na den wereldoorlog immers heb ik zesmaal over uitgestrekte slagvel den gereisd. De massa concentratie van Hit- Iers troepen op drie zeer be langrijke punten tusschen België en Zwitserland maakt het Hitier mogelijk, indien hij tot het groote spel met honderdduizenden men- schenlevens besluiten zou, een breed opgezetten aanval te openen op de strijdkrachten van generaal Gamelin tusschen Moezel en Rijn of ook, over te gaan tot een poging de geallieerden in de flank aan te vallen door een omsingelende beweging via de neutrale landen. Volgens mijn meening is laatst genoemde poging gedurende de zen herfst of in den winter on waarschijnlijk. Het regent nu aan het front al drie dagen achtereen en de be wegingen van gemotoriseerde een heden en troepen worden uiterst moeilijk vanwege den doorweek ten grond. Overal zijn de rivie ren buiten de oevers getreden en het blijft maar regenen. Met het oog op hetgeen hier aan de Fransche zijde van de Duitsche troepenstelling en van den geografischen toestand in dit fctbied bekend is, is hei dan ook woaiscnij.iiijker, dat de Duitschers FEUILLETON Berlijnsche Roman Daar ginds, twee straten ver der, is een heel net cafeetje. Vuorin zit allerlei slag van volk, waar achterin hebben ze een kamer, waar slechts zelden iemand zit. Na veldoeteningen ben ik daar vaak geweest met kameraden, men kan er door een aehterdear binnen komen. Daar kannen we in de diepste stilte heel rustig eeD aartje zitten. Ik heb bovendien een kurkdroge keel. Bij zalke voorname diners weten de gast vrouwen nooit met »bierdorst« na tatel te rekenen. Als je maar durft, lieveling. In myu gezel- scQap loop je stellig geen gevaar. Je beut myu zuster! We komen van een partij Oeh, verspil toch niet zoo veel woorden, Egmont 1 Kom gauw 1 Ik ben niet bang, en mama en Trade zijn bij Exoellenz Baamgarten en dan komen ze nooit voer tien aar tbais I En in dit ealé zullen ze me wel niet •oaken. Meer je hebt me nog tot een aanval van kleineren aard zullen overgaan, ten einde te trachten de Franschen te ver drijven van het stuk grondgebied, dat zij nog in Duitschland bezet houden. Doch men dient altijd in het oog te houden, dat de Duilsche militaire operaties zijn ingesteld op de traditioneele groote aanvallen op de flanken of op groote omsingelende be wegingen, en generaal Keitel is een bekend voorstander van dit stelsel. Doch te oordeelen naar de vorderingen, die tot dusver in dezen oorlog gemaakt zijn en gelet op de richtlijnen van Hitiers diplomatie, is het volgens mijn meening zeer waarschijnlijk, dat de positie aan het Westfront in de komende maanden zal gelijken op die van schaakmat, en dat Hiller gedurende dien tijd zal blijven pogen de Britsche koopvaardij vloot met bommen en torpedo's van duikbooten te bestoken. Het valt overigens niet te be twijfelen, dat de Britsche en Fran sche troepen niets liever zouden zien dan dat de Duitschers tot een grootsch opgezetten aanval op de Maginotlinie zouden over gaan en dat is misschien wel een van de redenen waarom de Duit schers dit juist niet zullen pro- beeren. Militaire waarnemers toonen zeer veel belangstelling voor de tactiek van den Franschen gene ralissimus Gamelin. Zijn tactiek bestaat op het oogenblik in vin nige aanvallen, die zorgvuldig zijn voorbereid en ook zorgvuldig worden uitgevoerd, met een bui tengewoon gering verlies aan menschenlevens. Wanneer dan de Duitschers tot een tegenaanval overgaan, dan vinden zij in de voorste posten slechts een zeer klein aantal mannen bij een ma chinegeweernest, die hun zooveel mogelijk verliezen toebrengen en dan terugtrekken. De Duitsche aanvallers slaan op deze wijze slechts een gat in de lucht, ter wijl de Fransche artillerie hun nog verliezen toebrengt. Uit de officieele berichten en de semi- zeker iets onaangenaams te ver tellen, Eggi, daarom praat je maar door, alleen om maar niet tot de zaak te komen. O en nu begint 't weer te stortregenen. Eo ik heb geen paraplu 1 Mama beett haar meegenomen, want ik had gezegd dat ik hoofdpijn had en naar bed wilde. Ea jy hebt er nataarlijk ook geen 1 Natuurlek nietEen officier met een paraplu Hy lachte. Na, kom dan, vlug 1 Arm in arm liepen ze, dicht tegen elkaar aangedrukt, bijna in den pas, zoodat ze spoedig het kleine café, al uit de verte ken baar door de in den wind heen zwaaienden lantaarn, bereikten en diep ademend bij den ingang stonden. Doe je kraag dicht, 't glim men van je epauletten valt anders zoo op 1 zei ze. Kom mee naar den achter kant van het huis. Door het voor vertrek kunnen we niet gaan, zei hy, toen ze den deurknop al in de hand had. Hy bracht haar om het hnis heen, opende eeD kleine dear, en dadelijk stonden ze in een achterkamer, waar een neer- gedraaid gaspitje een karig licht verspreidde. Egmont liet die soheuering voarloepig neg zee officieele commentaren blijkf, dat Gamelin deze tactiek reeds meer malen met succes heeft toegepast. Duitsche vliegers in Schotland begraven. Onder belangstelling van dui zenden zijn Vrijdag de twee Duitsche vliegers ter aarde besteld, die bij den raid op de Firth of Forth, toen hun toestel door de Engelschen werd neergeschoten, zijn gewond en later aan hun verwondingen zijn overleden. Ge durende den nacht waren de kis ten, gedekt met de Duitsche vlag, opgebaard in de St. Philipskerk, die door de politie werd bewaakt. Bij de kransen was er een van de Britsche piloten, die aan den luchtslag hadden deelgenomen. Een Engelscbe geestelijke hield een korte toespraak, waarin hij o.a. zeide „De teraardebestelling, die wij thans verrichten is een hulde aan de trouwe plichtsver vulling van deze twee jonge Duitschers, die eerlijk hebben ge streden en moedig zijn gestorven. Zij is de uitdrukking van onze hoop als christenen, dat zij in een andere wereld den vrede zuilen vinden, die hun op aarde was ontzegd." De Britsche propaganda In Duitschland. De Daily Express vraagt of men wil ophouden met de vlieg tochten boven Duitschland, welke slechts ten doel hebben strooi biljetten neer te werpen, waarin een beroep wordt gedaan op de bevolking van Duitschland. De luchtpostoorlog, zegt het blad, moet ophouden. Het voort zetten van vluchten om strooi biljetten uit te werpen heeft wei nig nut. De militaire triomf van Hitler in Polen heeft meer uit werking bij het Duitsche publiek dan strooibiljetten, waarin wordt gezegd dat Duitschland zwak is in den oorlog. De tijd voor dit soort vluchten zal komen, wan neer Duitschland tegenslagen zal hebben ondervonden. Eerst zijn Duitsche nederlagen noodig, op dat het volk gedesiüusionneerd wordt over zijn leiders. blijven au klopte slechts aan de denr, die de kamer van het buffet scheidde. De waard, een kleine, grijze man, stak het hoofd naar binneD, monsterde eeD oogenblik verbaasd den olfieier, die hem den toestand, zooals ze dat van te voren hadden afgesproken, uit legde, scheen daarmee tevreden en zette de bestelde fhsch bier met twee glazen op hnn tafel, zonder zich verder om de vrou- wengestalte op den achtergrond te bekommeren, en verdween. Weet je, Annie, ik bewonder je, dat je den moed bad me bierheen te volgen of beter gezegd het vertrouwen. Na, eigenlijk ben jij nog meer te bewonderen dan ik, ant woordde ze glimlachend. By je bekende correctheid, in gala 'b avonds met een meisje zeik een cafeetje binnen te sluipen I Hij was aan het tateltja blyven staan, met de handen erop steu nend, de oogen neergeslagen, ter- wyl een vale bleekheid over zyn donkere trekken gleed. Je hebt maar al te zeer gelyk, zei hy dof, de pet van het donkere, lieht gekrulde hanr ne mend en den mantel afleggend, zoodat de dubbele ster op de epauletten van e'n wapenrok siehU Het pact met Turk\je. De „Osservatore Romano" te Rome schrijft in zijn commentaar op het tot stand komen van de onderteekening van het Fransch- Britsch-Turksche pact, dat dit diplomatiek instrument van het hoogste belang voor den Balkan en voor het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee is. Wanneer Turkije, zoo schrijft het blad, tot dit accoord is toe getreden, dan is dat, omdat het de noodzakelijkheid van deze toetreding gevoeld heeft, en dat nog des te sterker doordat Sa- radzjogloe tijdens zijn verblijf in Moskou van nabij in aanraking is gekomen met de imperialisti sche bedoelingen van Moskou ten aanzien van het Zuidoosten van Europa. Het blad vestigt er echter de aandacht op, dat de werkzaam heid van de afspraken betreffende wederzijdschen bijstand sterk be perkt wordt door de clausule, dat Turkije niet ten gunste van de geallieerden behoeft in te grijpen in geval van een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Immers, wie anders bedreigt den Balkan en de Dar- danellen dan juist de Sovjet Unie, zoo vraagt het blad van den Heiligen Stoel. Dat neemt niet weg, dat het blad de waarde van het accoord erkent. Ramp by de Daitsche marine Het Duitsche wachtschip „Esle 701" is Zaterdag bij het Deensche eiland Möen op drie mijnen ge- loopen en geheel vernield. Van de 76 opvatenden hebben, voor zoover bekend, slechts vier er het leven afgebracht. Het was ongeveer twaalf uur, toen de kustbewoners van het eiland Möen een geweldige ont ploffing hoorden en in de verte vlammen uit een schip zagen op stijgen, dat enkele minuten later de golven verdween. Onmiddellijk werden de auto riteiten gewaarschuwd en twee watervliegtuigen van de Deensche marine gingen op onderzoek uit Om 5 uur 's middags ontdekte baar werd en flonkerde in het matte licht. En ook dit hoort tot dat wat ik je te zeggen heb, mijn lieve braid, dat me deze uniform bijna onverschillig zon kannen worden 1 Myn hemel, Egmont, zoo plechtigEn je bruid ben ik die dan eigenlijk al wel Noch moeder, noch iemand aDders weten ervan, stamelde ze verschrikt. Ben je daarom niet mijn bruid, miju toekomstige vrouw, zei hij zacht, maar met nadruk, om dat alleen jij en ik ea de hemel van onze verloving weten Egmont Egmont! Er is iets gebeurd Je bent zoo andera dan gewoonlijk zeg 't toch gauw 1 Je heot niet bereikt wat je me als zoo vaat, zoo onomstoo telijk vast hebt voorgesteld en belootd Hij had zich op een stoel laten neervallen en had snel een glas van het jjskonde bier uitgedron ken, terwijl bet joDge meisje was blijven staan en hem met de groote goudbruine oogen onderzoekend aanzag, die blykbaar zijn hettige ontroering zocht te bedwingen. Ga zitten, Annie, aei hij nu, met bijna matte stem. Ga zitten, kind, es zeg me voor alles het eene vliegtuig een vlot met vijf personen. De piloot streek in de nabijheid neer en nam de vier mannen, alsmede het lijk van den vijfde over. Tot zijn groote teleurstelling moest hij echter bemerken dat zijn toestel te zwaar belast was en dat hij niet meer kon opstijgen. Hij be sloot toen over het water te taxiën en verzocht het tweede vliegtuig tegelijkertijd hulp in de haven van Stege te halen. Intusschen was echter een vis- scher per motorboot in de nabij heid gekomen. De motorboot nain de Duitschers over en bracht hen naar Stege. De geredden deelden mede, dat zich aan boord van hun schip 76 mannen bevonden hadden. Na de ontploffing waren zij er in geslaagd op een vlot te komen, dat zich aan boord van het schip bevond. Voor zoover zij hebben kunnen nagaan, waren alle an deren omgekomen. Hun makker had de ontberingen niet kunnen doorstaan en was gestorven. In de afgeloopen dagen waren in de omgeving van Mö-n tal rijke mijnen gezien, die door de herfststormen losgeslagen waren van de Duitsche mijnenvelden. In de Ulfsund, het vaarwater tus schen Seeland en Möen, waren reeds zes mijnen tot ontpluffi ig gebracht, andere mijnen waren geëxplodeerd, doordat zij tegen elkaar gebotst waren. Duitschers tersg naar hun Heimat Volgens berichten uit Berlijn, zou de Duitsche regeering van plan zijn om alle Duitsche min derheden in de verschillende lan den te laten repatrieeren, onver schillig waar zij wonen en hoe lang zij daar reeds gevestigd zijn. Men berekent, dat het hierbij in totaal 2,5 millioen personen zou betreffen. Het gaat alleen om de Duitschers, die in aangesloten groepen leven, die in vreemde landen kolonisaties gevormd heb ben en ondanks de andere levens omstandigheden en het wonen tus schen andere volken zijn blijven vasthoudenaar.hun „Deutschtum" het gewichtigste, voordat ik nog iets zeg: heb je ine werkelijk liet Wil je my behooren als mijn geliefde vrouw, de trouwe gezellin van mijn geheele leven, my overal volgen in woesteny en wildernis, in Egmont, Egmont houd opJe ijlt, je hebt koorts. Je maakt me bang I riep ze onwille keurig en ging een paar stappen van hem weg. Waarmee? vroeg hij, de hand uitstekend, haar met een eigenaardig meesterachtig gebaar by de polsen op een stool naast zich trekkend. Wat fantaseer je dan over wildernissen en woesteDyen, waar heen je me breDgen wilt Het slot Hoheewertstein of je regiment zijn toch Beide komen niet meer in aanmerking, viel hy haar in de rede. B dde komen niet meer in aai. marking? herhaalde ze sta melend. Nu, het s.ot van je oom misschien niet, hoewel het wel het natuurlijkste zou ijjn, wanneer hy, daar je toch aijn eemge bloedverwant en erfgenaam bent, ons in dat reuzenhuis, dat mj hooi alleen bewoont, liet tiekaea, (Wordt vervolgd). COURANT (O g) 2)

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1