Waarom naar Banketbakkerij DE JONGE?? r l) K U L ie?en m de Binnenland. Markt - Tel. 73. Landbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. in optocht van het stadhuis naar het koninklijk paleis, waar de muziek de volksliederen der Scan dinavische landen speelde en een hoera werd uitgebracht „op het Noorden". Allerlei veronderstellingen wor den gemaakt over het ter confe rentie besprokene. Aangenomen wordt, dat dit betreft de neutra liteit der betrokken landen, de positie van Finland en misschien ook de mogelijkheid, om een einde te maken aan den oorlog. Ia de Finsche hoofdstad Hel sinki heerscht optimisme over den afloop der besprekingen met Rus land, die vermoedelijk Maandag hervat zullen worden. Volgens Radio Roma wordt de terugkeer van Pasikivi, het hoofd van de Finsche missie, naar Mos kou dringend door de Russische regeering verzocht. Daarentegen meldt een telegram uit Helsinki in de Neue Zuercher Zeitung dat niemand er meer aan twijfelt, dat Rusland van Finland eischt een nauwen contractueelen band door een bijstandspact, het geen zou neerkomen op een los maken van Finland van de Scan dinavische landen. De Finsche regeering gaat voort met het nemen van defensiemaat regelen en met de verplichte eva cuatie van Helsinki. Tevens worden de ministeries verplaatst n sin ni Bie,en i-oo'en Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Roosevelt hoopt op een spoedigen vrede. De president der Ver. Staten Roosevelt heeft tijdens het dejeu ner, dat aan het intergouverne- menteele comité voor politieke vluchtelingen is aangeboden, ge vraagd de hulp aan de 300.000 dakloozen van voor dezen oorlog in Europa te activeeren, teneinde gereed te zijn om de nieuwe pro blemen onder oogen te zien, die wellicht zullen gesteld worden voor millioenen vluchtelingen. Er moeten nieuwe haardsteden gevonden worden in de vrije ruimten van Amerika, Afrika en Australië, terstond na het komen van den wereldvrede, dien Roo sevelt spoedig hoopt tot stand te zien komen. De president voegde hieraan toe, dat Engeland en Frankrijk verwikkeld zijn in een reusachtigen oorlog en geen an dere hulp voor de vluchtelingen kunnen bieden dan hun sympa thie en dat de taak uitsluitend rust op de neutrale landen. Fransche lichting naar huls. Ten einde geleidelijk en in een omvang, welke mogelijk is het economisch leven van het land zoo veel doenlijk normaal te doen zijn, heeft de Fransche minister president Daladier besloten de manschappen, die niet meer on ontbeerlijk zijn voor de landstrijd krachten, met ingang van 20 Oc tober naar huis te sturen. Be gonnen wordt met de onderoffi cieren en minderen van lichting 1909. Wanneer deze lichting zal zijn afgezwaaid, zal een begin worden gemaakt met de naar huis sturing van de onderofficieren en minde ren van lichting 1910. Huiszoekingen in België. Het parket te Brussel heeft op dracht gegeven tot het doen van een reeks huiszoekingen in com munistische kringen, in het bij zonder in de streek van Charleroi Mobilisatie van honden. Naar de Telegraaf vertelt gaat men thans in Duitschland over tot mobilisatie van honden. Reeds in den vorigen oorlog werd van honden gebruik ge maakt o.a. voor het overbrengen van berichten. De honden worden evenals de soldaten in militaire formaties ondergebracht en in hondenka zernes afgericht. Het dier leert het verschil ken nen tusschen vriend en vijand en wordt o.m. afgericht in sluipen dekkingzpeken, enz. Engeland en Rusland. In het Britsche lagerhuis zijn talrijke vragen gesteld over den handel tusschen Engeland en Rusland. De minister wees er op, dat de verzekering moet wor den verkregen, dat de goederen niet naai Duitschland zouden gaan. De handelsmogelijkheden tusschen Rusland en Engeland worden bestudeerd, aldus zei hij Voor de oorlogsslachtoffers Het Amerikaansche Roode Kiuis heeft volgens een mededeeling van zijn prestdent Norman Davis, een bedrag van een millioen dollar beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van den Europeeschen oorlog. Zoo noodig zal een al- gemeene collecte in de Ver. Sta ten gehouden worden. wordt de dienst der P.T.T. in geschakeld. Het ligt namelijk in het voor nemen om van a s. Maandag af aan de postkantoren de gelegen heid open te stellen tot het doen van bestellingen op gasmaskers. Ook bij- en hulpkantoren der posterijen staan hiervoor open. Naar keuze kan de burgerij gas maskers van f 3.50 of van f 5 50 aanschaffen, naar gelang van het gekozen merk. Het duurste merk wordt ook geleverd met draagzak en kost dan f6 25. De koopsom moet bij de bestelling dadelijk ten postkantore voldaan worden. Bij de bestelling moet een door of namens den burgemeester af gegeven verklaring overgelegd worden, waarop de maat van het benoodigde gasmasker aangege- en verkwikking Militairen met verlof „in burger" De Minister van Defensie heeft de bepalingen betreffende de tenue der militairen bij mobilisatie ge wijzigd. Onder meer is bepaald, dat de militairen van het verlofs- personeel tijdens hun verleend verlof burgerkleeding mogen dra gen, doch niet tijdens de reis van en naar het kantonnement. Dit dragen van burgerkleeding is echter niet toegestaan aan hen, die moeten worden geacht voor eerste oefening in werkelijken dienst te zijn. BrandstoffenbQslag voor werkloozen De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in het tijdvak van 29 October 1939 tot en met 13 April 1940 aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brand- stoffenbijslag mag worden ver strekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 29 October tot en met 25 November 1939 ten hoogste f 1 per week mogen bedragen, van 26 November 1939 tot en met 9 Maart 1940 maximaal f 1,30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks f 1 aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. Petroleum distributie. De Ned. bond van petroleum- bezorgers heeft in zijn algemeene vergadering een motie aangeno men, waarin word geprotesteerd tegen de beschikking van den Minister van Oeconomische Zaken waarbij 1 liter petroleum minimum en 5 liter maximum per weeken per gezin wordt toegewezen. De meeste gezinnen in de steden zijn aangesloten op gasleiding en elec- trisch net, 75 pet. van hen zal dus 1 liter per week toegewezen krijgen. Het gemiddelde gebruik per gezin is evenwel 8 liter per week. Bij dezen maatregel, aldus de petroleumbezorgers verder, is geen rekening gehouden met de gebruikers van petroleum voor verwarmingsdoeleindendeze zul len dan ook het zwaarst getroffen worden. Tevens zullen zeker 4000 van de 6000 petroleumbe zorgers in Nederland broodeloos worden. Distributie run gasmaskers via de P.T.T. De regeering zal er, naar de Tel. weet te berichten, toe over gaan op groote schaal gasmaskers beschikbaar te stellen voor de burgerij. Ter distributie daarvan ven staat. Zonder een dergelijk? verklaring kan de bestelling nut uitgevoerd worden. Nederlandsche vliegtuigen beschoten. In Oost Groningen veronder stelde men Dinsdag dat er een luchtaanval was gedaan op de Duitsche haven t id Emden aan den Dollard. Duidelijk hoorde men te Groningen het kanon gebulder, men zag de granaten in de lucht uiteenspatten en men bespeurde in den ochtendnevel ook snel voortschietende vlieg tuigen. Het blijkt thans, dat noch En- gelschen, noch Franschen aan dezen vermeenden aanval debet waren. De beschoten vliegtuigen waren Nederlandsche. Om ongeveer kwart over elf patrouilleerden deze Nederlandsche toestellen langs de grens toen ze uit de richting Emden door luchtdoel geschut werden beschoten. Dit geschiedde toen de vlieg tuigen zich bevonden hoven de plaatsen Weiwerd, Heveskes en Oterdum. De vliegtuigen werden niet getroffen. Enkele projectielen ontploften boven Nederlandsch grondgebied. Naar gemeld is te Berlijn door de Nederlandsche regeering ge protesteerd. Huweiyk en kostwinners vergoeding. De regeeringspersdienst meldt Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren dat, indien zij gaan trouwen, dit feit voldoende is om erop te mogen rekenen dat de echtgenoote kost winnersvergoeding zal ontvangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te komen, moet in ieder geval vaststaan, dat er door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat er voor het onderhoud van de echtgenoote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende inkomsten geniet. Al is het niet uitgesloten, dat de echtgenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan wor den gesteld, moet men niet aan nemen, dat dit onder alle om standigheden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen hiermede rekening te houden. Verder gaat het gerucht, dat voor dienstplichtigen, die na een bepaalden datum gaan trouwen geen kostwinnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al of niet ver goeding krijgt, zal niet afhangen van den datum waarop het hu welijk is gesloten. Dank zij den steun van de regeering en de gemeente Vlis- singen zal de Stoomvaart Mij. Zeeland zijn dienst van Vlissingen op Engeland kunnen handhaven. Het reeds ontslagen personeel wordt weer in dienst genomen. Ex keizer Wilhelm en de oorlog Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd is ex-keizer Wilhelm te Doorn een nauwlettend toeschou wer van de recente politieke en militaire gebeurtenissen. De ex- keizer heeft zelfs 'n vrij omvang rijke organisatie in 't leven ge roepen om zich voortdurend uit voerig op de hoogte te laten houden. Huize Doorn ontvangt niet alleen de voornaamste Duit sche en Engelsche kranten, doch luistert regelmatig naar de Duit- scheen Engelsche nieuwsbulletins voor de radio. Zoo de keizer verhinderd is aan zijn groote toestel te luisteren, verschaft een draagbaar toestel hem het contact met de studio's in de wereld steden. Kan hij zelf niet luisteren, dan rust op zijn huisgenooten de plicht notities te maken van de voornaamste mededeelingen. Op groote kaarten volgt de ex-keizer de krijgsverrichtingen en met vlaggetjes volgt hij de ver schuivingen van de fronten. Zijn meening over de krijgskansen of het huidige Duitsche regime houdt hij zorgvuldig voor zich. De mobilisatie is niet zonder invloed gebleven op zijn leven. De ex-keizer heeft als ieder ander zijn distributiekaart, waarop hij OmdatU daar Uw over heerlijk allerhande RECLAME KOEKJE kunt krijgen k 35 cent per half pond. (O.a. Zandkoekjes, pain d'amande, Arnhemsche meis jes, Axelientjes), enz,, enz. NB. Tevens verkrijgbaar onze fijne kalfscroquetten 2 voor 25 cent. thans suiker ontvangt en in den tuin is een schuilplaats gemaakt, die de geheele huishouding kan bergen. Twee Duitsche leden van de huishouding zijn gemobiliseerd en werkzaam gesteld op de Duit sche legatie te 's-Gravenhage, twee Nederlandsche bedienden (de tuinman en de chauffeur) wer den door het Nederlandsche op perbevel onder de wapenen ge roepen. De ex keizer heeft per soonlijk afscheid van hen geno men, hun zijn portret met har.d- teekening aangeboden en hun verscheiden maanden salaris uit betaald. De dood van zijn kleinzoon, prins Oscar (aan het Poolsche front) heeft diepen indruk op hem gemaakt en zijn belangstelling voor de krijgsverrichtingen spruit zeker niet het minst voort uit de omstandigheid, dat 22 van zijn kleinzonen onder Duitsche vlag strijden. De Nederlandsche soldaten, die rond Doorn gelegerd zijn, hebben verlof gekregen in den rozentuin van Huis Doorn te wandelen. (Tel). AXEL, 20 October 1939. Let op de tram Hoe gevaarlijk het is, wanneer zich voor de tuinhekjes in de Stationstraat bij het naderen van de tram een of ander voorwerp bevindt, is deze week weer eens duidelijk gebleken. Woensdag was het een rijwiel, dat deerlijk gehavend in handen van een reparateur moest worden gesteld, en Donderdag een groote hond, die het met den dood moest bekoopen beide tot schade en leedwezen van de respectieve lijke eigenaars. Werkloosheid in Z. VI. Het aantal ingeschreven werk zoekenden bij de organen der arbeidsbemiddelirg in Zeeuwsch- Vlaanderen op het einde der maand September bedroeg te Axel 12, Clinge 3, Graauw c a. 10, Hoek 4, Hoitenisse 3, Hulst 13, Oo~tburg 2, Philippine 23, Sas van Gent 62, St. Ja-steen 4, Sluis 3, Westdorpe 8. Zaamslag 3, Terneuzen 309. Totaal 470, waironder 4 land arbeiders. UW KIMDJE VERGOUDEN Noodlottig ongeval. Naar uit Rhenen wordt gemeld, is daar Maandagochtend een mi litair, D. K., uit Kesteren, die te Rhenen op bezoek was geweest, door een tram van den Neder- landschen buurtspoorweg gegre pen en met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis te Lich tenberg overgebracht, waar hij later is overleden. Nader zou gebleken zijn dat de bedoelde militair is de wacht meester bij de huzaren, A. E. de Koning, woonachtig op de Axel- sche vlekte alhier. De door dit ongeluk zwaar getroffen ouders zijn derwaarts vertrokken, voor het bijwonen der droeve plechtigheid der begrafe nis, die met militaire eer zou geschieden. Predikbeurten te &.xei. ZONDAG 22 OCT 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9Vt ure Leeskerk Nam. 2 Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Card De Ruiter Nam. 2 Dezetde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 Varkensziekte. Men schrijft uit Breskens aan de Midd. Crt. In Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht in eenige plaatsen ernstige ziekte onder de varkens. In Ritranchement zijn reeds 30 dieren gestorven. De kas voor uitkeering bij ziekte en overlijden van de plaatselijke vereeniging aldaar is uitgeput. Een vrouw vermoord. Eenige dagen geleden heett de 27 jarige mijnwerker B. A. uit Heerlen te Luik een vrouw dood gestoken. Hjj had de wjjk ge nomen naar Heerlen en is daar gearresteerd en naar Eindhoven overgebracht. Drukte in de Antwerpsche haven. Belga meldf: Vergeleken met de vorige dagen is de dag van Maandag druk geweest in de haven van Antwerpen, aange zien op dien eenen dag twintig zeeschepen de haven zjjn bir nengeloopen. Al deze schepen hadden een volledige lading. Het Fransche legerbericht meldt: Een kalme nacht. Slecht weer, activiteit van patrouilles. Het Duitsche legerbericht meld' de Tusschen de Saar en den weg Hornbach—Bitsche hebben onze troepen de nog op Dultschen bodem aanwezige vijandelijke achterhoeden na een korten hard- FA. TONNEMA C1E. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen *J' f "vS Wrijf dan keel, rug en borstje in met T f. f-\ VA/I .1. A U^lntl

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2