ar AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u vv s c li - Vlaanderen, Vo. 56. VRIJDAG 20 OCTOBER 1939. 55e Jaarg. Firma J. C. VINK Axel Buitenland. Qnrustige t ij den: Onrustig e gedachten Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De torprdeerins van de Royal Oak'' Omtrent de torpedeering van het Britsc'neslagschip „Royal Oak" worden nog een aantal bijzonder heden bekend. In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Chaifield medegedeeld, dat het slagschip tot zinken werd gebracht door een duikboot, ter wijl het voor anker lag bij Scapa Flow in Noord Schotland. Hij voegde hieraan toe, dat nog niet bekend is hoe de duikboot er in geslaagd is de verdedigings werken van de haven te passeeren. Het binnendringen van de duik boot moet worden beschouwd als een opmerkelijk staaltje van kunde en durf. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat volgens de laatste inlichtingen zich aan boord van de „Roal Oak" 81 officieren en 1153 minderen hebben bevonden. Het aantal overlevenden be draagt 57 officieren en 367 min deren. Omgekomen zijn 24 officieren en 786 minderen. Woensdag is de bemanning van de succesrijke Duitsche duikboot van Scapa Flow met commandant kapitein-luitenant ter zee Prien aangekomen op het vliegveld Tempelhof, om daarna onder luide toejuichingen der bevolking haar intocht te houden in de Rijkshoofdstad. Ter verwelkoming van de be manning, die op uitnoodiging van den Führer, in zijn eigen vlieg tuig, bestuurd door den vlieger van de Führer, naar Berlijn ge komen is, waren aanwezig de chef van de duikbootafdeeling van het opperbevel van de oor logsmarine met zijn staf, alsmede talrijke andere hooge officieren der oorlogsmarine, van het leger en van de luchtmacht. De chef van de duikbootafdee ling heette namens den opper bevelhebber der oorlogsmarine de mannen hartelijk welkom. Later zijn commandant Prien FEUILLETON Berlijnsche Roman, i) Over een regenachtigen October- dag daalde de schemering neer. De roode oegen der niet zeer talrijke lantaarns eener stille, af gelegen straat in het westen van Berlin, glommen in de klamme atmosfeer, die na meer nevelig dan vochtig leek. De sedert den vroegen morgen gestadig neer- draipenden motregen was tegen het vallen van den avond opge houden en het nog ongeplaveide trottoir had het vocht tamelijk vlag opgezogen. Het was stil, bijna onbehaaglijk stil in de verlaten straat. Het rijtuigverkeer, toch al niet zeer levendig in deze baart, was met het invallen van den herfstavond bjjna geheel opgehoadeD. Uit de verte kwam als een dof gebrom na en dan het geraas der stad aanwaaien, een locomotiefflait, een aatohoorn, de slagen van een torenklok. Een flauwe, donker roods glans lag over den somberen sterten loosen hemel de weey- zijn van nadeeligen invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk tabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ze door Mijnhardt's Zenuw- et. Bij Apoth. en Drogisten. met zijn mannen door Hitler in de rijkskanselarij ontvangen. Ver volgens matkten zij een tocht door Berlijn. De commandant van de duik boot heeft den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers zijn verhaal gedaan. Hij werd voor gesteld door rijksperschef dr. Dietrich. De commandant zeide o.a.„Ik heb in Scapa Flow een grooter vloot dan ooit tevoren voor mij gezien. De nacht was helder door een sterk noorderlicht. De „Repulse" was duidelijk te herkennen, aangezien het, behalve de .Renown", welke deel uitmaakt van een ander smaldeel van de Britsche vloot, het eenige schip van deze soort is, dat twee schoorsteenen heeft. Aangezien de „Royal Oak" voor de „Re pulse" lag, was van dit laatste schip slechts de voorsteven te zien. De ankerlantaarn, de beide voorste geschuttorens en de voor ste gevechtsmast waren duidelijk als silhouet te zien. De eerste torpedo trof de „Repulse" on geveer twee meter voor den eer sten toren. De treffer veroor zaakte een hooge waterzuil. De tweede treffer trof de „Royal Oak". Hetgeen volgde was moeilijk te beschrijven. Het was een reus achtige werveling van vuur en rook, waarin alle kleuren speel den. Toen dit verdwenen was, was ook de „Royal Oak" ver dwenen. Hierna zagen wij het bewijs, dat ook de „Repulse" getroffen was. Het voorschip, waar de torpedo getroffen had, lag diep in het water". Nu begon men onmiddellijk jacht te maken op de duikboot, doch deze slaagde erin onbemerkt weg te komen. Kapitein-luitenant Prien voegde hieraan toe, dat zijn doel was geweest een Britsch slagschip tot zinken te brengen, hoewel een dergelijk schip op volle zee niet te vinden is. Ik moest het der- schijn van de lichtzee der hoofd stad. Een vrouwengestalte liep met aarzelenden tred, at en toe stil staand, blijkbaar wachtend, door de stille, spaarzaam verlichte straten, onder de druipende hoo rnen en de droefgeestig flikkerende roode vlammen der lantaarns, over het smalle trottoir heen en weer, van tjjd tot tijd ongeduldig omkij kend. Na en dan bescheen het schijnsel van een lantaarn vluch tig de elegante gestalte der dame, gekleed in een nauwsluitend cos- tnum met een lange vederboa. Degeheele verschijning kenmerkte in elke lijn en bewegiDg iemand uit beteren stand. Klaarblijkelijk voelde ze zich in een on behaag lijken, ja pijnlijken toestand en toch wilde ze er zich niet nit bevrijden, want al richtte ze ook vaak haar schreden naar een zij straat alsof ze het plan had daarin te verdwijnen, toch keerde ze na een korte aarzeling, waarbij de groote donkere oogen schitterden in het licht der lantaarns, altijd terng en liep de straat weer in. Daar bij een hernieuwd om draaien om dea hoek en een onder zoekenden blik de boomenrij langs klenk een zucht van ver lichting. halve op zijn ankerplaats opzoe ken. „Ik heb thans daar, waar eens de Duitsche vloot om haar eer te redden tot zinken moest worden gebracht, een Britsch slagschip daarnaast gelegd en een ander onklaar voor den strijd gemaakt". De correspondent der N.R.Crt. telefoneerde Dinsdagavond In bevoegde marinekringen be stempelt men de tot dusver be reikte resultaten als boven ver wachting gunstig. Hoezeer men zich daarover ook moge verheu gen en hoe trotsch men op deze resultaten ook is, men moet toch erkennen, dat de Engelschen door nalatigheid den Duitschen zee- strijdkrachten het succes hebben vergemakkelijkt. De duikboot commandant Prien heeft zich twee dagen lang zonder te worden bemerkt voor Scapa Flow opge houden en hij had allen tijd uit de bewegingen der kleine Britsche vlooteenheden op te maken waar de vaargeulen tusschen de mijn- velden en de netten zich bevon den. Er waren er verscheidene, zoo dat Prien concludeerde, dat zoo wel binnendringen als ontsnappen zeer wel mogelijk was en hij maakte dan ook met beleid van deze gelegenheid gebruik. De maatregelen van voorzorg hadden in den oorlog van 1914 tot 1918 reeds een hoog peil bereikt, dat toenmaals als van zelf sprekend gold. Men kon redelijkerwijs verwachien dat zij thans op een hooger peil zouden staan, maar het tegendeel was het geval. Ironisch hoort men hier dan ook opmerken, dat de laksche geest of geest van achterlijkheid welke het Engelsche regeerings- beleid in de laatste jaren heeft gekenmerkt, zich ook meester schijnt te hebben gemaakt van de Een üink gebouwde mannen- gestalte in een donkeren maDtel verscheen aan het tegenovergestel de einde van de stille straat. Een oogen blik bekroop baar een gevoel van scbrik. Als 'teens een vreemde was 1 Hoe vreeselijk, na hier in deze verlaten bunrt iemand te ontmoeten die misschien opdringerig zou doen, want een jonge dame bjj dit weer heel alleen hierDaar lichtte een windvlaag den mantel bij zgn schouder op en in het lantaarn licht fonkelden duidelijk de gouden epauletten van een uniform. Hoe snel liepen ze na naar elkaar toe 1 Hoe gejaagd, bijna wild sloeg de man zjjn arm om de schouders van het meisje en drukte de slanke, voorname hand met den schitterenden diamant aan den pink, hartstochtelijk in het weelderige zwarte haar, het lieve gezichtje vast tegen zijn borst klemmend 1 Met van hartstocht verstikte stem stamelde de man afgebroken woorden en een lang, lang oogen- blik stonden ze hart aan bart, mond aan mond. Dan een tot zichzelf bomen, een diep ademen, een seconden lang bedrukt «wijgen. Heb je al laag gewacht, leiding der Engelsche vloot. Het Duitsche zelfvertrouwen is echter niet alleen door de ge slaagde duikbootonderneming op Scapa Flow aanmerkelijk geste gen, maar ook door het resultaat van den luchtaanval in de Firth of Forth, welke als de eerste van dien aard moet worden beschouwd De ervaringen in den strijd tusschen lucht- en zeestrijdkrach ten tot dusver opgedaan gelden, volgens de hier heerschende meening, voor de veronderstelling, dat het nauwelijks mogelijk is om op groote schaal met vliegtuigen oorlogsbodems te vernietigen, maar dat het daarentegen zeer wel mogelijk is met bombardeer vliegtuigen vijandelijke oorlogs schepen zoo aanzienlijk te be schadigen, dat zij voor geruimen tijd buiten gevecht worden ge steld, zoodat een staat die ter zee zwakker is dan een andere staat; nochtans zeer goed dezen staat de heerschappij over de zee kan betwisten, mits hij in de lucht de sterkste is. Men heeft er gelijk bekend, geen gras over laten groeien en in den loop van Dinsdag reeds de eerste sterke aanval uit de lucht op de Engel sche kust door twee nieuwe aan vallen ieder met circa honderd vliegtuigen laten volgen. Dat een van die aanvallen wederom tegen de Firth of Forth was gericht strookt geheel met den Duitschen stelregel, dat men den gehavenden tegenstander nimmer rust moest gunnen en geen tijd moet laten om weer op zijn verhaal te komen. De conferentie te Stockholm. Woensdag was de Zweedsche hoofdstad met vlaggen getooid ter gelegenheid van de komst van koning Haakon van Noorwegen, koning Christiaan van Denemarken en president Kallio van Finland, die op verzoek van den Zweed- schen koning Gustaaf voor een conferentie naar Stockholm zijn liefste vroeg de jonge officier, zich met geweld beheersoheBd. O, een eeuwigheid 1 Ik wist al geen raad meer 1 En ik dan 1 Ik kon maar niet wegbomeD. De overste was er. Voor ons, jongeren was 't on mogelijk voor hem op te breken. Dat begrijp ik wel, gaf ze toe. Ik nam nu natnnrl\jk niet den tijd om eerst naar huis te rijden en mijn civielbleeding aan te trekken, maar ik liet me door de eerste de beste automobiel die ik tegenkwam tot aan de Kaiser- allee brengen, want in deze dood- sche woesteny waar jullie woont neem me niet kwaly'k, liefste, maar 'tis werkelijk een buurt, waar eene Exeellenz Egelstern met haar mooie dochters nooit bad mogen gaan wonen kon ik mijn auto niet laten rijden. Het lawaai zou alles voor de rameu gebracht hebben. Ten slotte ook ja moeder of je zusters. Zoo doende bad ik nog een heel eind met den wind en dien laDgen mantel te kampen, voordat ik mijn lifefstu, mijn alles, mijn geluk bereiken kon 1 En dan te weten dat jij hier in nevel en regen en storm eenzaam en verlaten op mij wachtte, dat je je Hisiohieo eng* gekomen, zooals dat ook in den wereldoorlog het geval is geweest. Ter gelegenheid van de bijeen komst Is een godsdienstplechtig heid gehouden in de oude kerk Storkyrkan, in tegenwoordigheid van de staatshoofden, de leden van de koninklijke familie en de Zweedsche regeering, benevens een bewogen menigte. Na zijn preek bad de aartsbisschop God zijn zegen te geven aan de be raadslagingen. Vervolgens las hij een gebed voor den vrede voor. De geheele plechtigheid speelde zich af in een sfeer van diepe ontroering. Vervolgens hebben de staats hoofden twee uur geconfereerd op het koninklijk slot. De gasten van den koning zijn door de bevolking geestdriftig toegejuicht. Duizenden leden van verschillende vereenigingen trok ken met 500 vaandels en muziek ■tig maakte dat de een of andere vreemde kerel je zou kunnen las tig vallen het was verschrik kelijk voor myo dagenlang onder drukt verlangen 1 Acht heele dagen, kind, is 't geleden, een eeuwigheid voor een van liefde brandend hart, dat ik je niet gezien heb, dat ik niet bij je, dat ik ver van je ai was I Weer trok hy haar tot zioh en zocht hare lippen. Maar ze onttrok zich aan zyne omarming. E^mont je, je praat zooveel, zoo over by- zaken alsof je hang bent de hooidzaak aan te roeren I Hij richtte zich op. Den maDtel van dsn rechterschouder terug nemend, de pet van het voorhoofd terugschuivend, legde hij baar kleine band op zyn arm, en zoo gingen ze een paar schreden zwij gend naast elkaar. Hier in deze afschuwe lijke, kille duisternis, waar elk oogen blik iemand kan komen en ons met argwauende blikkeu na kijkt, kan ik ja dat dat alles met zoo goed zeggen. (Wordt vervolgd). s COU q) Waarom zoudt Ge nog langer hoofdpijn hebben, als Ge er in een kwartier geheel van af kunt zijn! Neem een AKKERTJE het nieuwe en merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw ge stel toch niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de ge lukkige vinding van Apo theker Dumont in den ge makkelijk in te nemen ronden cachet-vorm, zeer .veel nagemaakt en toch )nog nooit geëvenaard! Laat U niets aanpraten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, griep, koorts, kou. 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1