UW AORES voor: DRUKKERIJ J. C. VINK AXEL Steeds de nieuwste soorten! Vraagt prijs! Buitenland. Landbouw. Burgerlijke Stand. Allerlei. ABONNEERT AXELSCHE COURANT De torpedeering van de Royal Oak". Door de torpedeering van het slagschip „Royal Oak" door een Duitschen duikboot heeft de Brit- sche marine een gevoelig verlies geleden. Eenige honderden personen zijn daarbij om het leven gekomen, maar bovendien kan men aldus verklaarde de huidige Britsche minister van marine Churchill eens het verlies van een slag schip vergelijken met de vernie tiging van een divisie. Daarbij komt nog, dat werd aangenomen, dat een dergelijk slagschip feitelijk niet [getorpe- deerd kon worden. De tonnage van het schip be droeg 29.150 ton. Het schip was in 1914—1916 gebouwd, doch sedertdien gemoderniseerd. De hoofdbewapening bestond uit 8 stukken van 38.1 cm, ^stuk ken van 15.2 cm en vierluchtaf- weerkanonnen van 10.2 cm. De bouwkosten hebben onge veer twee en een half millioen pond sterling bedragen. Het had een bemanning van ongeveer 1200 man. De lengte was 580 voet op de waterlijn, de diepgang 28 6 voet en de breedte 102,5 voet. Vooral de bepantsering van het schip was zeer zwaar. De huid was voorzien van zgn. „blisters", dat zijn een soort van uitwassen buiten de scheepshuid, waartegen de torpedo's, alvorens de scheeps huid te treffen, tot ontploffing moesten komen. Dat het schip desondanks is getorpedeerd is voor de marine een groote teleurstelling, hetgeen trouwens onomwonden wordt toegegeven. Volgens de tot dusver gepu bliceerde officieele lijsten zijn van de 1200 opvarenden 414 personen gered, onder wie de commandant. De Duitsche pers uit haar groote voldoening over den on dergang van de „Royal Oak" in uitvoerige artikelen en noemt dit nieuwe succes van de Duitsche duikbooten een harde les voor Engeland en voor minister Chur chill. Opgemerkt moet worden dat in den wereldoorlog 1914 1918 nooit schepen van dergelijke afmetingen als de „Courageous" en „Rcyal Oak" door een torpedo zijn vernietigd. De roepstem van Zuid Afrika. Tusschen de vijftig en zestig duizend Zuid-Afrikaners zijn dezer dagen nabij Pretoria bijeenge komen om de „Hereeniging" te vieren, in tegenwoordigheid van Hertzog en Malcu. Geen enkele Unie-vlag was aanwezig, wel banieren met het opschrift: „Ons wil 'n repu bliek hè I" In eenige gehouden redevoe ringen kwam de wensch naar voren zich te onthouden van eiken steun aan de regeering- Smuts, voorzoover den oorlog betreft. Men eischte de republiek „met afschudding van het Brit sche juk". Duitsch Bnlgaarsche belangen. Te Sofia is de nieuwe Duitsch Bul gaarsche handelsovereenkomst be kend gemaakt. Officiéél wordt de overeenkomst genoemd een beveiliging der belangen van belde landen. De wat«rtentoonstolUng te Luik. Naar gemeld wordt, is in een te Luik, ten stadhuize, gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Coöperatieve Ver- eeniging „L'Exposition Internatio naal de l'Eau", mededeeling ge daan van de financiëele resultaten der tentoonstelling. Hoewel het aantal bezoekers de verwachtin gen overtrof heeft de vroegtijdige sluiting, waartoe ten gevolge van de internationale gebeurtenissen moest worden overgegaan, tot een rampspoedigen toestand aan leiding gegeven. Van het kapi taal der Coöperatieve Vereeniging, ten bedrage van 17 millioen frs., zal geen centiem aan de aandeel houders kunnen worden terug betaald. Geen levensmiddelenkaarten te Parijs. Te Parijs zijn kaarten voor rantsoeneering van levensmidde len niet noodig gebleken. In ver gelijking tot de dagen van vóór den oorlog zijn de prijzen zelfs gedaald. In otficiëele kringen koestert men geen bezorgdheid voor den naderenden winter. Men zegt, dat het vraagstuk derFran- sche voedselvoorziening opgelost is, aldus meldt het Fransche pers agentschap Havas. In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw werd in het bijzonder ge wezen op het zeer onbevredigend prijspeil voor vele producten en op de actie, die gevoerd wordt om hierin verbetering te brengen. Besproken werd verder de prijs verhouding tusschen zware var kens en zouters. Ook werd ge wezen op den toestand, waarin de veemarkt verkeert. Er werd besloten, nogmaals krachtig aan te dringen op het uit de markt nemen van overtollig vee Verder werd besloten op veimelding van de samenstelling van het thans gedistribueerd veevoer aan te dringen. Besproken werd het verzoek, ontvangen van de Centrale Land bouworganisaties, tot het verlee- nen van medewerking bij de hooi- vordering door de intendance. Besloten werd te bevorderen, dat de lasten, die uit dien hoofde op de veehouders wordt gelegd, zoo veel mogelijk gelijkmatig over allen verdeeld worden. Sportnieuws. Axel II—S. V. O. I 2-4. Voor de competitie van den Z.V.B speelde Axel II hier Zon dag tegen S.V.O, van Sas van Gen'. Ofschoon het krachtsver schil in het veld niet veel uit maakte, trokken onze atadgenoo- ten toch aan bet kortste eind en verloren met 2 4. Corn Boys—Axel I 3-4 Axel's eerste elftal was op be zoek by de Corn Boys te Sas van Gent en wist daar met de oneven goal (3—4) ta winnen. Terneuzen—Breskens 6 1. De 2e klasser Breskens, die echter in de noodcompetitie in de 3e klas uitkomt, kreeg van Terneuzen een gevoelige neder laag te slikken. Met niet min der dan 3—1 bleven da gast heren in da meerderheid. Ternenzen Geboren. 30 Sept. Jacoba d. van Cornells van der Pijl en Adriana van de Wege. Jan, z van Peter Wisse en He lena van Langevelde. Margo, d. van Willem Biiek en Maria Wagenaar. 1 Oc\ Marc, z. van Charles van de Bilt en Julma Verhelst. 2 Pieter, z. van Arie de Koeyer en Maa'je Verbage. 3 Theo, z. van Frits Gruisen en Eliza Neve. 6 Sophia, d. van Dingenu3 Corneliasen en Sisanna Hoogerwerf. Cornelia, d. van Nicolaas Haak en Geer- truida Millenaar. Overleden. 2 Oct. Adriana Wolfert, 69 j. 5. Jan de Kry- ger, 85 j wedn. van Debora van Dixboorn (won. te Zaamslag) JanDa de Putter, 83 j., wed. van Jan Naeye (won. te Axel). (Tem. Crt.) Soldaten- en matrozentroost. Laten wij nu nooit meer zeg gen, dat er in de huidige menscb- heid geen romantiek meer leeft, of dat de nucbtere zakelijkheid zich reeds heeft meester gemaakt van de liefde. Er zit heuscb geen notemuskaatraspje, ot zoo, in de ziel van onze jonge meisjes en onze jonge mannen hebben geen ijskegels aan bet hart han gen. Alles klopt nog krachtig in de Nederlandsche inwendig heden en er heerscben aldaar een aangename warmte en zacht zinnigheid. Sinds een groot deel onzer manlijke verlooiden gemobili seerd is en het kwartier mutsje scheef op de lokken de herfstige landelijkheid met allerlei wapentuig doorkruist en sinds dus de daarbjj passende meisjes eenzaam zijn achtergebleven en veel lieve vertroeteling ontberen, is er een industrie ontstaan, die op de edelste romantiek berust. De soldatenkaart deed haar intrede en we kunnen haar klinkklare snoezigheid voor een luttel bedrag koopen. Wanneer het ons persoonlek schort aan de gave om onze innigheid op papier te zetten, dan gaan we naar een winkel en koopen een, iB extase opblikkend meideke met het byschrift „Kon je mjjn gedachten lezen, Zou je heel gelukkig wezen". Zie, ik ben overtuigd, dat onze soldaten en matrozen met kennis aan een meisje puike gedachten- lezers zijn en dat uit dien hooide ons leger en onze vloot voor driekwart gelukkig zjjn. Kosten dezes 6 cent. Dat staat er na tuurlijk niet op. Neein de wolken dry ft slechts het beeld van een soldaat. Dezelfde is met denzelfden glimlach ook als ma troos verkrijgbaar, naar keuze. Meisje en militair zijn op de prentbriefkaart gescheiden door een blanke ruimte met eenige wolkigheid van sterk symbolische werking Het beeldt de betreurde scheiding uit op alleszins zinrijke wjjze. Wat in rustiger tijden gelis peld werd in stille laantjes, staat hier in edele poëzy gedrukt, zoodat de kaart voor het bagatel van ean anderhalve cents post zegel soelaas gaat verschaffen aan een geprangd mannenhart „ergens in Nederland". In Utrecht is er, naar mij van zeer bevoegde zijde wordt mee gedeeld, een oogenblik geweest, waarop deze kaanen, die tocb als 't ware de min in ons leger op peil houden, uitverkocht waren. Dat is ernstig. Daar is de geest van onze landsverdedi ging mee gemoeid. Zoo'n tekort aan zoeten soldatentroost is erger dan een schaarschte aan melis of bastaard voor de koffi\ Dit soldatenkaartentekort is ijlings aangevuld. Ze zijn er weer. Met verwarmende teksten. „Je kent mijn gedachten". En als je daarbij haar ange- liek-onbesmetten oogopslag ziet, ben je overtuigd, dat het heela- maal geen onaardige gedach ten zijn. Zie ook een welgekapt hoofd, nadenkend bijtend op een peune- bouder „De heele dag zou 'k willen [schrijven, Dat ik je altijd trouw zal [blijven". En dat schrijimachinistje dan, dat verneerlijkt opstaart naar „hem" in de wolken, nadat haar noiseless aan een matroos de kernachtige mededeeling heelt gedaan „Ik denk aan jou". Hoe schoon is ook de brief kaart die vier symbolen ver- eenigtEen bloadinetje in na denkende verzaliging, een wieg in de wolken, een radiotoestel, dat een SOS. kwijtraakt en een matroos, die van schrik een apoplexie nabij schijnt. By deze idylle is alle tekst natuurlijk profanatie. Ea omdat ook ik het iieideleyen in ons leger niet al te zeer met woorden wil ver storen, zal ik eindigen. Stroomt voort langs grens en kust en overal waar soldaten zijn, o, schoone soldatenkaarten, en brengt liefdestrouw voort in het hart des krjjgsmans, die een beroep beoefent, dat zoo gevaar lijk is voor dat hart. (N. R. Crt) „Lucht" bescherming. Wjj lezen in het Volksblad 't Is gebeurd écht gebeurd 1 in het Brabantsche dorpje ach nee, laat ik den naam maar niet noemen, 't is tè pijnlijk 1 Er zou een luchtbaschermings- oefening worden gehonden. Heel het dorp lag in het duister. Nooit was het zuiden zoo donker. De burgemeester bad de bur gerlijke ingezeteuen bevolen om in huis te blijven, maar aange zien de militaire autoriteiten niet gewaarschuwd waren, wandel den de soldaten door het ver duisterde dorp. Als hoofdnummer van het pro gramma werd verondersteld, dat een brandbom op een huis was terechtgekomen. De vrijwillige brandweer moest er snel heen om het vuur te blusschen. Eu zij kwamen. Met de gasmaskers op renden zij door het plaatsje, de kleine motorspuit achter zich aan. De blu8schers bereikten het „bran dende" huis, smeten de slangen van den wagen en wilden de pompbuis in den dichtsbjjzjjnden put deponeeren om zoo gauw mogelijk water te kunnen geven. Belangstellend keken de sol daten toe. 't Ging lang niet slecht. Nee je kon die kuapen om een boodschap sturen, Kijk, daar straalde het water al op het getraffen perceel Maar plotseling verdwenen de soldaten ijlings. Alsof een on zichtbare reuzehaDd hen had weggevaagd. De blusschers let ten er niet op. Die badden het te druk. En door een gasmasker in het duister ziet men een menscb niet zoo duidelijk boven dien. Een eind van de plek des on- heils stonden de militairen te krimpen van de lach Zy hiel den den zakdoek voor den neus en konden niet meer bijkomen. Wat was er gebeurd De luchtbeschermers hadden de pijp in een verkeerden put gezet. In het donker en nen loffelijken haast hadden zy in plaats van den waterput den beerput aangeboord. En zij spoten het onwelrie kende vocht met fiksche stralen over het huis, waar eeu brand bom terecht zou ziju gekomen. Doordat zij hun gasmasker zoo deskundig hadden bevestigd, roken de blusschers hun ver gissing niet De soldaten roken haar wel. De bewoners later ook. „Dat noemen ze nou „lucht bescherming schaterden de soldaten. Arme vogels. De dierenvrienden in België, en dat zijn er velen, zitten in zak en asch. Dat geldt wel in de eerste plaats voor hen, die exotische vogels in hun bezit hadden. Kanaries, papegaaien, parkieten zjjn lekkerbekken, die maar niet alles eten, wat de pot schaft. Hun voedsel moet in gevoerd worden en voor het oogenblik hebben de importeurs wei andere zorgen, dan te denken aan het voedsel der zingende en pratende gevederde vrienden. Het probleem, waarvoor deze vogelliefhebbers zich geplaatst zien, is, ot zy lijdzaam moeten toezien, dat hun vogels verhon geren, dan wel of zy hun de vrijheid moeten geven, opdat zy zelt in hun onderhoud voorzien. Er zyn Brusselaars, die aan het laatste de voorkeur gegeven hebben, maar voor de vogels waren de gevolgen rampzalig. Op verschillende plaatsen zyn kanaries, papegaaien en parkie ten gevonden, geheel verkleumd van de koude. Het klimaat van België is nu eenmaal voor deze vogels ongeschikt en zoo schijnt er voor hen niets anders dan den hongerdood over te blijven, Sedert het uitbreken van den oorlog zyn groote groepen wolven uit Polen over de grens van Letland gevlucht. Vele scha pen en zelis paarden zyn reeds door de dieren aangevallen en gedood. Men maakt ijverig jacht op de wolven, doch het is moeiljjk ze te verdrijven. op de

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4