Boekh. J. C. VINK Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Suikerdistributie. Petroleumkaarten. Uitreiking distributiestamkaarten voor de voedselvoorziening. DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN Advertentiën. les in Boekhouden. Ned. Ver. v. Luchtbescherming, Aanbieding Zandzakken. Antiquiteiten MARKT keurde luchtbeschermingsplan onzer gemeente. Tevens werden hun de reeds aanwezige materialen en hulpmiddelen getoond en een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden der verschillende diensten, waarbij thans ook de buitenwijken konden worden inge deeld. Ook aan de radio-centrale werd bij dit nieuwe plan een belangrijke functie gegeven. Daar het nog al eens blijkt dat verscheidene burgers nog niet op de hoogte zijn van de luchtbe scherming, werd de wenschelijk- heid uitgesproken om nogmaals de bevolking in te lichten. In verband daarmede kan nu worden gemeld, dat dhr. Q. J.A, de Jonge, eigenaar der radio- centralë alhier, bereid gevonden werd om zijn installatie, gedu rende een door den Ministervast te stellen lijd, ter beschikking te stellen van de plaatselijke lucht beschermingsdienst voor het hou den van een serie lezingen over deze zaak, speciaal betrekking hebbende op onze gemeente. Met het oog op den internationalen toestand zal hiermede zeer spoe dig (zoo mogelijk 1 Nov.) worden aangevangen. Nadere mededee- lingen zuilen hieromtrent nog worden gedaan. In aansluiting hierop wordt ons van officiëele zijde medegedeeld dat een algemeene oefening voor de geheele bevolking, met alge- heele verduistering, in voorbe reiding is en binnen zeer korten tijd gehouden zal worden. Men houde daar thans reeds rekening mede. De suikerdistrfbutie. Na de afkondiging van het ver bod van verkoop van suiker, wa ren alle Ncderlandsctie huisvrou wen in afwachting van de bekend making op welke wijze men weer in het bezit van dit onmisbare hurshoudeltjke artikel zou kunnen geraken. Daar dit besluit aan het eind van de week werd afgekondigd, leverde het voor hen, die striki de aanwijzing hadden opgevolgd „doe gewoon, koop gewoon" enz. wel wat moeilijkheden op. De algemeen gangbare regel om des Zaïerdags „de boodschappen" te haien öracnt voor diegenen, die geen voorraad hadden verzameld, het bezwaar, dat men nu met den Zondag zijn smakelijk kopje thee met suiker moest ontberen, als men tenminste niet bij een goede vriend een kleine hoeveelheid kon bemachtigen, om die dan na in levering van bon 1 in dank te retourneeren. Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek. Op 19 October a.s. zal het 40 jaren geleden zijn dat de akte van oprichting der Eerste Neder landsche Coöperatieve Beetwor teisuikerfabriek te Sas van Gent werd gepasseerd. Precies drie maanden later op 19Januari 1900, was de fundeering van het hoofd gebouw gereed en werd de „eerste steen" van deze groot-industie gelegd. Zij kon nog in hetzelfde jaar 1900 in bedrijf worden ge steld, zoodat zij op het oogenblik bezig is aan hare veertigste „Campagne." Voor den Nederlandschen land bouw is dit jubileum een gedenk waardig feit, want deze op zuiver coöperatieven grondslag geves tigde onderneming was de eerste van dien aard in ons land. Zij was na jarenlange en moeizame voorbereiding tot stand gekomen en daarna maakte tegenweiking van de „speculatieve" suikerfa brieken gepaard gaande met ongunstige omstandigheden op de suikermarkt in de eerste jaren taaie volharding noodig om haar in stand te houden. Er zouden dan ook nog tien jaren verloopen eer de tweede coöperatieve suiker fabriek in ons land werd opgericht, terwijl er thans zes zulke fabrie ken beslaan die gezamenlijk het grootste deel van de in Nederland geteelde suikerbieten verwerken. Het loon voor hare volharding is aan de thans jubileerende fa briek niet onthouden begonnen als een bescheiden bedrijf, waai in bieten tot ruwe suiker werden Verwerkt, heeft zij in den loop van haar bestaan steeds met haar tijd kunnen meegaan. Hare ver werkingscapaciteit is nu ruim viermaal zoo groot als bij de oprichting; haar suiker gaat, ge reed voor de consumptie, recht streeks naar de grossiers en win keliers, terwijl eene pulpdrogerij niet ontbreekt. De fabriek is voor de landbou wers in Zeeland en meer in het bijzonder voor die in Zeeuwsch- Vlaanderen maar bovendien ook voor de plaats harer vestigingen omgeving van groote beteekenis geweest. Moge dit in de toekomst zoo blijven 1 Naar wij vernemen zal aan de herdenking van dit feit in verband met de tijdsomstandigheden geen feestelijk karakter worden ge geven. Te Delft slaagde voor ci viel-ingenieur de heer D. Wolfert te Terneuzen. De Nederlandsehe Vereeniging roor Luchtbescherming en het distributie-vraagstuk. De stichting „LUBEMA" in het leven geroepen. Tot voor kort beschikte de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming niet over een speciale organisatie, die de dis tributie van luchtbeschermings artikelen ter hand kon nemen. De wenseheljjkheid van een der gelijke distributie bleek echter gedurende den laatsten tyd steeds meer en het is daarom, dat de stichting „Lubema" in helleven is geroepen, die onder leiding en controle van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbe scherming het distributie-vraag stuk ter baud zal nemen. Het kautoor der stichting is gevestigd te 's Gravenhage, Nassau Ouwer- kerkstraat 3, tel. 776446 De Lubema zal zorgdragen voor een snelle en rechtvaardige distributie, in de eerste plaats onder de leden der Vereenigiug. Hiertoe worden de Afdeelingen der Nederlandsche Vereeniging voor Lucntbescherming in het distributie systeem ingeschakeld. De Lubema wil echter meer. Zij zal bemiddelend optreden lusscüen verkooper en kooper van luchtbeschermingsartikelen en materialen, waar zulks ge- wensebt bljjkt. Onder de hui dige omstandigheden zal deze werkzaamheid er toe kunnen bijdragen, dat artikelen van Ne- derlaudsch fabrikaat hun weg in ons land zullen vinden. Niette min kan elk artikel dat, wat kwaliteit en prijs betreft, aan de eischen voldoet, door bemiddeling van de Lubema aan de leden der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, en eventueel ook aan niet-leden, worden aan geboden. Door deze regeling wordt be reikt, dat de materialen, waar over beschikt kan worden, op een billijke wijze worden ver spreid. Voorts kan de Lubema invloed uitoefenen op kwaliteit en prijs. Ongewenschte prijsop drijving en den verkoop van minderwaardige materialen zal zy dikwerf kunnen voorkomen. De voordeelen, die eventueel door de stichting zullen worden verkregen, zjjn bestemd voor het vormen van eenige fondsen, die dringend noodig zjjn Zjj zullen werken ten behoeve van het gratis verstrekken van ma terialen aan on- en minvermo genden en tot het ondersteunen van noodlijdende atdeelingen der Nederlandsche Vereeniging voor juchtbeschermiug. Bovendien kunnen de middelen, die ter be schikking komen, worden aan gewend voor algemeene doel einden ten bate van de lucht bescherming, voor zoover deze tot dusver door het ontbreken van flaancieöla middelen niet te verwerkelijken zijn geweest. Reeds nu is gebleken dat de lubema, die al op volle kracht werkt, in de bestaande behoefte voorziet. Van tal van zijden werd reeds medewerking ver kregen, waardoor de distributie van artikelen op de juiste wijze bevorderd kan worden. De leden kunnen zich om in lichtingen wenden tot de afdee» lingssecretariaten van hun woon plaats. Met de distributie van zandzakken is reeds een aanvang gemaakt. Prijzen en verdere condities vrage men aan het af- deelingssecretariaat. Storm. Door den storm, die Zaterdag middag boven ons gewest woed de, en op het land vooral de fietsers in ongelegenheid bracht, zijn ook vooral vele schepen in moeilijkheden geraakt. Ter hoogte van de Biezeling- sche Ham kreeg een sleep, be staande uit de schepen Edelweiss II en Rosalia het te kwaad met de elementen. De te Terneuzen liggende sleepboot En Avant 10 voer uit voor het verleenen van assistentie. Nabij de Edelweiss gekomen werden eerst de vrouw" en de kinderen van den schipper over genomen op de sleepboot. De Rosalie kwam toen ten anker, waarna de Edelweiss met behulp van de beide sleepbooten te Hansweert is binnengebracht Daarna werd de Rosalie in de zelfde haven binnengesleept. Ook op de Oosterschelde on dervond de scheepvaart de ge volgen van de ruwe weersom standigheden. In de bocht van Strien bij Tholen is Zaterdagmiddag het motorschip de Goede Hoop, be varen door schipper W. de Waard gezonken. Aan boord bevonden zich be halve sch'pper De Waard, diens vrouw en elf kinderen, waarvan het jongste slechts twee maanden oud was. Met levensgevaar wist de schipper hen allen met een roeiboot aan wal te brengen. Omstreeks half acht Zaterdag avond geraakte de van Hoede- kenskerke komende passagiers boot Luctor et Emergo, bij het binnenkomen van de haven te Terneuzen omhoog. Voor de zich aan boord be vindende reizigers, waaronder ver schillende met verlof gaande mi litairen, beteekende de stranding een groot ongerief, temeer daar bleek dat het schip muurvast zat en eerst bij opkomend water des nachts vlot zou kunnen komen. Later zijn de reizigers, alsmede de post en de nieuwsbladen aan den wal gebracht. Een ingesteld onderzoek wees uit. dat de Luctor et Emergo schade aan den steven had be komen, terwijl het voorroer ge heel vernield was. Tern. Crt. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur, was te Sluiskil aan boord van het sleepschip „Catharina", groot 769 ton, kapitein B. de Visser, zijn knecht D. C. v. d. Starre, afkomstig uit Rotterdam, aan het dek spoelen. Door tot nog toe onbekende oorzaak is v. d. Starre overboord gevallen en verdronken. Kapitein de Visser, die aan dek gekomen, zijn knecht miste en anderen zijn direct gaan dreggen. Na onge veer eeu uur dr ggen werd het lijk boven water gehaald. Het slachtoffer was 17 jaar oud. Gerondn. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een dames armbandhorloge. I. Meesen, Julianastraat 95. Een regenjas. P. Rouw, Wil- helminastraat 24. Het Fransche legerbericht meldde gisteren tegen het eind van den middag een tweede Duitsche aanval en groote be drijvigheid van de artillerie ten Oosten van de Saar over een front van 30 K.M. De vijand werd tot staan gebracht op een tevoren bepaalde linie. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de Fransche troepen zich van het reeds eerder bezette Duitsche gebied hebben teruggetrokken. De aanval op Engeland was een succes voor onze luchtmacht. LONDEN. Hedenochtendeven na elf uur werd in Hall en Bril- lington luchtalarm gegeven. Om twintig voor twaalf werd sein gegeven alles veilig. Er werden geen vliegtuigen waargenomen, Naar het achterwege blijven van luchtalarm bij den aanval van gisteren op de Schotsche kust wordt een onderzoek ingesteld. LONDEN. Waarschijnlijk zijn gisteren bij den luchtaanval 7 van de 12 Duitsche vliegtuigen die er aan deelnamen omlaag gestort. Aanvankelijk werd slechts ge meld van twee; doch daar meer dere vliegtuigen op verderen af stand zijn neergestort kan het juiste getal niet met zekerheid worden vastgesteld. Onder de Engelsche slachtoffers bevindt zich ook de commandant van de „Southampton". KOPENHAGEN Naar verluidt heeft Hitier alle hoop op den vrede laten varen. Hij heeft langdurige besprekingen gehou den met de bevelhebbers van land- en zeemacht. Belga meldt uit Berlijn, dat alle nog aldaar vertoevende Fransche onderdanen boven 15 jaar zich binnen 24 uur bij de politie moeten aanmelden. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat suiker kan gekocht worden onder inlevering van de met I (één) genummerde bons van de (groene) Rijksdistri butiekaarten, welke eenige weken geleden zijn uitgereikt. De B(Jksdl8trlbntiestamkaarten welke dezer dagen worden uitge reikt, zijn daarvoor nog niet geldig. Axel, 17 October 1939. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat tegelijk met de Rijksdistributiestamkaarten wor den uitgereikt de PETROLEUM- DISTRIBCT1EKAARTEN Later wordt bekend gemaakt, hoe hiermede moet worden ge handeld. Axel, 17 October 1939. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat met het oog op de voedselvoorziening uitgereikt zullen worden. Elk hoofd van een gezin en elk afzonderlijk levend persoon moet die kaarten zelf komen af halen of door een gemachtigde laten afhalen op de hieronder vermelde plaatsen, dagen en uren Distributiekantoor i Gentsche Vaartstraat 8. Dinsdag 17 October 1939, des voormiddags van 9—12 nar, de bewoners van de straten Armendijk, Buitenweg, Buthdijk, Byloqueplein, Byloquestraat, Drie Schouwen, Emmastraat, Gentsche Vaartstraat, Ds Jan Scharpsiraat, des namiddags van 1 30 5 30 nar: Julianastraat, Kaaiwal, Ka naalkade, Kerkdreef, Kerkstraat, Koestraat, Markt, Molenstraat, Nieuwendijk, Nieuwstraat. Woensdag 18 October 1939, des voormiddags van 9-12 uur: Noordstraat, Ousterstraat, Oran jestraat, Oudeweg, Oude Wijk, Pieter Paulusstraat, des namiddags van 1 30-5 30 uur: Prins Hendrikstraat, Prins Mauritsstraat, Singeiweg, Slijk straat, Stationstraat, Walstraat, Weststraat, Wdhelminastraat, Zee straat. Donderdag 19 October 1939, des voormiddags van 9 12 aar, de bewoners van de BUITEN WIJKEN: K, L en M, des namiddags van 130 —5 30 aar, BUITENWIJKEN: N, O, P en Er moet op gerekend worden, dat van een ieder, die zich aan meldt, gevraagd kan worden zich te legitimeeren. Een gemachtigde dient in het bezit te zijn van een schriftelijke machtiging, onder- teekend door den persoon namens wien hij zich aanmeldt. Axel, 10 October 1939. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het geven van Opleiding voor het Middenstands diploma. Bij voldoende deelname wordt een clubles gegeven tegen gereduceerde prijs. J. R. DE JONQE, leeraar Boekhouden, Stationstraat 7. Afd. AXEL. Maat: 60 X 30. Piijzen: van f11,25 tot f 18,30 per 100 stuks, franco huis. LeveringDirect. Aanvragen te richten tot den Secr. der Afd. Axel van de N.V.L., Prins Hendrikstraat 11, bij wien nadere irilientingen zijn te ver krijgen. TE KOOP: 12 LA l aFELS, KASTKLOKKEN en KLOK VAZEN, 1 paai UivLET- SCHE KOEIEN met melkers en B1JBEL8CHE TEGEL8 Wed. A 1. ANTHON1SSE, Halte Nieuwiandschemolen, Biervliet. Kleine advertentiën. UITNOOD1Q1NQ vergadering voor Arbeiders in voedings- en genotmiddelen voor Axel en om streken, Donderdag 19 October, 8 uur n.m. in het café s Lands Welvaren". Spreker LOUWERSE uit Terneuzen. Ondeiw.„Ge organiseerd en juist nu". Toegang vrij. WEDEROM 3 p. rundvleesch met been t 1.04, 2 p. lundvl. zond. been f 1.04, katf&vi. 4 pond voor f 1.04, p p 30 cent, lamsvleesch 2 pond voor 65 cent, hoofdkaas en leverworst 20 cent per pond. Geslachte konijnen. Bel. aanbev, A. DE REQT, Axel, Markt, Tei. 83.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3