Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 54. VRIJDAG 13 OCTOBER 1939. 55ft Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 12 October 1939. Aanwezig de heeren H. Sniies, B. Seghers, C. Tn. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, P. Goossen, C Schieman, C. Hame link, C van Bendegem en U. Sijtema. Afwezig de heer P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeesterSecretaris de heer J. L. J. Maris. Na de gebruikelijke opening met gebed stelt de Voorz. aan de orde de agenda 1. Notulen. De notulen van de vergaderin gen van 8 en 29 Aug. en 5 Sept. 1939 worden zonder op- of aan merkingen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a Ged. Staten zenden goed gekeurd terug een wijziging van de gemeentebegrooting van het dienstjaar 1938. b. Eenige berichten van aan neming van benoeming van func ties, die in de vergadering van 5 Sept. 1939 zijn aangevuld. Voor kennisgeving aangenomen. e. Bericht van den Minister van Waterstaat, naar aanleiding van het verzoek van den gemeenteraad van Axel d.d. 14 Maart 1939 om een vrijliggend rijwielpad aan te leggen, langs het wegvak Axel Sluiskil. Op grond van een en ander wordt medegedeeld, dat niet kan worden overgegaan tot aanleg van een vrijliggend rijwielpad op Rijks kosten langs den weg Axel- Sluiskil. De minister schrijft o m.„Aan gezien wel mag worden aange nomen, dat de verbinding Sluiskil- Axel-Kijkuit een belangrijke func tie in het wegennet van Zeeuwsch- Vlaanderen vervult, ware het wel licht gewenscht, dat de Provincie dezen weg overneemt, waarna hij op het provinciale wegenplan zou kunnen worden geplaatst en het mogelijk wordt dat indien het plan hoogerè goedkeuring ver werft voor dezen weg een bijdrage uit de voor de wegen, onder een bepaalde categorie in te deelen, beschikbaar gestelde uitkeering uit het Verkeersfonds wordt verkregen. Een daartoe strekkend verzoek zou door Uw college tot de provinciale autori teiten gericht kunnen worden". B. en W. stellen voor, over eenkomstig bovenstaanden wenk, zich tot de Prov. Staten van Zeeland te wenden met het be leefd verzoek dezen weg van het Rijk over te nemen en te bewerk stelligen, dat langs dezen weg een vrijliggend rijwielpad wordt aan gelegd. De destijds gevraagde gemeen ten opnieuw te verzoeken aan ons adres adhaesie te betuigen. Z. h. s. alzoo besloten. d. In een der vorige vergade ringen van den Raad zijn door den heer C. Hamelink nadere in lichtingen gevraagd naar de uit betaalde loonen in de werkver schaffing bij de N V. Waterl. Mij. Zeeuwsch Vlaanderen aan de ar beiders uit onze gemeente. Met verwijzing naar het in gekomen rapport deelen B. en W. mede, dat door hen geen verdere stappen kunnen worden gedaan. Dhr. HAMELINK heeft enkele opmerkingen naar aanleiding van dat ingekomen rapport en zegt dat het gemakkelijk gaat om op een bureau te zeggen dat de menschen niet genoeg gewerkt hebben. De opname van de ar beidsprestaties moet wel valsch gerapporteerd zijn. Hij acht een dergelijke behandeling niet in den haak, als de arbeiders nog eens aan bod komen. Spr. had ge dacht dat aan deze menschen, die nog niet aan 23 cent per uur komen, recht zou worden gedaan. En nu zeggen B. en W. slechts naar aanleiding van deze belee- digende brief van de Directie der waterleidingwe kunnen er ver der niets aan doen. Hiertegen neemt spr. stelling en gevoelt zich gedrongen heftig te protes teeren tegen de handelwijze van B. en W. in deze. Wanneer het b.v. notabele personen betrof, zou het college ongetwijfeld op z'n achterste beenen staan, doch nu het arbeiders betreft, maakt men er zich gemakkelijk van af. Spr. heeft hier al meermalen op ge wezen en zeker zal dit ook verder wel noodig blijken. Het zijn steeds de Axelsche arbeiders waarop de slagen neerkomen, net of die niets anders doen dan luieren. SpT. is er van overtuigd dat dit niet het geval is en dat de Axelsche arbeiders evenveel en even goed werk verrichten als die uit andere plaatsen. Hij zou dan ook gaarne zien dat het gemeentebestuur hiertegen maatregelen nam en de zaak grondig onderzoekt. Dat spelletje moet nu maar eens uit zijn. Er wordt door onze arbei ders niet geluierd en deze mogen niet getrapt worden in hun pres- tatie's. De VOORZ. zegt dat B. en W. alles hebben onderzocht en wat kunnen we er nu verder aan doen. Als dhr. Hamelink bewijzen heeft, moet hij die aan B. en W. over leggen. Spr. zegt dat de Inspec teur hierbij niet in het gedrang komt. Zouden de organisatie's een en ander niet kunnen onder zoeken. Met den Directeur is alles onderzocht en deze moet toch afgaan op de rapporten, die hem toekomen. Spr. gelooft, dat al het werk in meters opgenomen is en ais dhr. Hamelink er nu bewijzen van heeft, dat dit niet is geschied, dan zullen B. en W. verdere maatregelen nemen. We laten echter onze arbeiders niet trappen. Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt, dat hij het ook niet goed keurt van de Waterleiding Mij., maar als dhr. Hamelink nu be wijzen heeft, moet hij daarmee voor den dag komen. Spr. wil niet persoonlijk worden, maar toch acht hij niet alles wal ge daan wordt in het belang der arbeiders en licht dit nader toe. Hij zou het beter vinden dat het overgegeven werd aan de vak- vereeniging en niet slechts af willen gaan op een persoon om een en ander te onderzoeken. Dhr. DE RUIJTER zou ook niet op dit eenzijdige rapport af willen gaan en daarmede de zaak als afgedaan beschouwen. Spr. is er voor om te onderzoeken of den menschen onrecht is aangedaan, ja dan neen. Hoe het ook zij, hij zou in elk geval een weg willen zoeken om deze kwestie tot klaarheid te brengen, waarbij den betrokkenen werkelijk recht gedaan wordt, De VOORZ. zegt dat B. en W. geen andere gegevens hadden dan de ingekomen klachten. Als meer aan het licht gebracht wordt, dan kan een en ander nog nader onderzocht worden. Naar aanlei ding van den thans ontvangen brief kunnen we echter niet verder gaan. Dhr. HAMELINK gaat hiermede niet accoord en zegt dat B. en W. nu wel doen voorkomen alsof ze zich schrap hebben gezet, doch daarmede is z. i. de zaak niet afgedaan. U aldus spr. tot den Voorz. hebt den naam ontvangen van den arbeider die de klachten uitte, dus had de zaak door B. en W. grondig onderzocht moeten worden en spr. moet het B. en W. als een fout aanrekenen, nu ze dat nage laten hebben. Het college had deze zaak aan weerskanten moe ten onderzoeken, dus ook de betrokken arbeiders hooren. De VOORZ. antwoordt, dat hij een en ander onderzocht heeft en daarbij is komen vast te staan dat ook anderen te weinig ont vangen hebbenmaar het lag toch niet op mijn weg oin ook de arbeiders te hooren. Dhr. HAMELINK vindt het schreeuwend, dat arbeiders uit andere gemeenten 6 A 7 gulden per week meer thuis brengen dan de Axelsche en dat voor hetzelfde werk Hij heeft wel eens geïn formeerd bij arbeiders uit andere plaatsen, of de Axelsche dan zooveel minder presteeren en dan luidde het antwoordweineen, die doen net zooveel. Men mag dan ook niet enkel afgaan op de rapporten van de opzichters. Spr. richt zich ook tegen weth. Van Bendegem naar aanleiding van diens woorden en al zei deze ook niet persoonlijk te willen worden in deze zaak. Daarom had spr. gaarne wederzijdsche partijen ge hoord. Men moet maar eens af- leeren om onze arbeiders het hoofd van Jut te maken in de werkverschaffing. Spr. zou een commissie willen aanwijzen uit den Raad om alles nog eens nader te onderzoeken en de arbeiders recht te doen voor gelijke pres- tatie's. Het te weinig betaalde loon dient z. i. dan alsnog uit gekeerd te worden aan de be trokken arbeiders. De VOORZ. herhaalt, dat z.i. gedaan is wat in deze gedaan kon worden, doch wil gaarne nog een nader onderzoek instellen. Dhi. DE RUIJTER zegt dat we voor het feit staan dat het loon te laag is. De directeur zegt nu wel dat er te weinig arbeids prestatie is verricht, doch daar mogen we het niet bij laten. Spr. vindt het dan ook wenschelijk dat de zaak terug gaat naar het col lege van B. en W. of anders door een commissie nader wordt onder zocht. De VOORZ. wil dit aan de beslissing van den Raad over laten. Dhr. HAMELINK zegt dat het beter is om het te renvoyeeren naar B. en W., die dan later rapport aan den Raad kunnen uitbrengen. Dhr. SEGHERS kan zich met het doordhr. Hamelink gesprokene vereenigen en zou ook gaarne zien dat alles nader onderzocht wordt. Dhr. SCHIEMAN heeft alles met belangstelling aangehoord. Er heeft geen opmeting plaats gehad, zooals dhr. Hameünk ook zegt, en wat de vakvereeniging betreft, aan een onderzoek van deze, daar moet men ook niet te veel waarde aan hechten. Hij zou de zaak dan ook verder willen onderzoeken, zooals ook andere heeren dit willen. De VOORZ. zegt toe, dat dit dan nog nader zal geschieden. 3. Wijziging Algemeene Po litieverordening. B. en W. stellen voor de na volgende wijzigingen en aanvul lingen der Algemeene Politie verordening aan te brengen Na artikel 3 wordt ingevoegd Artikel 3a. Bestendiging van overtreding van eenige bepaling dezer ver ordening levert met elke ingegane week na de overtreding opnieuw een overtreding op, welke wordt gestraft met dezelfde straf als tegen de overtreding zelve be dreigd. Artikel 20 wordt gelezen als volgt „Ónder openbare weg worden in deze verordening verstaan, alle wegen, straten, pleinen, bruggen, wateren, trottoirs, stoepen, por tieken, paden, gangen, stegen, sloppen en bermen en in het algemeen alle die plaatsen, welke voor het publiek verkeer kunnen worden gebezigd en zij het ook met eenige beperking voor een ieder toegangelijk zijn". Artikel 21 wordt gelezen als volgt „De eigenaars van de in artikel 20 bedoelde wegen, straten, plei nen, bruggen wateren, trottoirs, stoepen, portieken, paden, gangen, stegen, sloppen, bermen en plaat sen voor zoover die niet aan de gemeente toebehooren, zijn ver plicht toe te laten dat op, in, over of onder die wegen, straten, pleinen, bruggen, wateren, trot toirs, stoepen, portieken, paden, gangen, stegen, sloppen, bermen en plaatsen, zoodanige werken of inrichtingen, ten behoeve van het openbaar verkeer of de openbare gezondheid worden aangebracht, als de Gemeenteraad of Burge meester en Wethouders zullen noodig oordeelen". In artikel 50 sub a achter „woonhuis" in te voegen „of op een trottoir". In artikel 50 sub b wordt ge lezen als volgt „Tegen ramen, deuren, ramen- of deurkozijnen, rolluiken of an dere voor alsluiting van ramen of deuren dienende voorwerpen of eenig ander deel van een gebouw of woonhuis te staan of daartegen te leunen, of in raam- of deur kozijnen of eenig ander deel van een gebouw of woonhuis te zitten". In artikel 50 wordt na sub e ingevoegd „F op het troittoir voor een raam of een deur van een winkel huis te staan of zich aldaar op te houden dan tot het bezichtigen van de in het winkelhuis uitge stalde goederen. „G te zitten op de leuningen en te staan, te liggen of te loopen op de zittingen der banken op of aan den openbaren weg, welke als zitplaats voor het publiek bestemd zijn. „H op of aan den openbaren weg op leuningen, hekken of dergelijke afscheidingen te zitten, te staan, er over of er op te klimmen". In de eerste regel van het tweede lid van artikel 50 het woord „en" te schrappen en te vervangen door een komma, waar na achter c wordt gelezen „en F". Artikel 52 wordt gelezen als volgt „Het is verboden op of aan den openbaren weg gelegenheid te geven tot of deel te nemen aan eenig spel met kaarten of dobbelsteenen of te spelen met of om geld of geldswaarden". Artikel 66 wordt gelezen als volgt „Het is verboden zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders binnen de kom der gemeente, eenig gebouw hoe ook genaamd, tot koe- of paardenstal te stichten of eenig gebouw als koe- of paardenstal te gebruiken". Na artikel 76b wordt ingevoegd Artikel 76c. „Het is verboden wilde dieren, wier aanwezigheid voor hun om geving gevaar kan opleveren, aan wezig te hebben, tenzij met ver gunning van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de daaraan te verbinden voorwaarden". Artikel 76d. „Het is verboden over een van den openbaren weg afgescheiden Gemeente-plantsoen te loopen of zich daarop te bevinden, behou dens tot het aldaar verrichten van werkzaamheden, waartoe men van gemeentewege is aangewezen". Dhr. VAN DE BILT heeft een opmerking omtrent art. 21 en vraagt of B. en W. dan zoo ver kunnen gaan als ze willen. De VOORZ. zegt, dat dit niet de bedoeling is en met een en ander ten opzichte van de be trokkenen rekening zal worden gehouden. Dhr. SIJTEMA meent dat wij ziging der politieverordening nogal eens wenschelijk wordt geacht en zou het daarom wel goed vinden om een commissie te benoemen, die op gezette tijden de verschil lende artikelen nagaat, die voor wijziging in aanmerking komen. Dergelijke commissies bestaan ook wel in andere gemeenten. De VOORZ. zegt dat dit in overweging zal worden genomen. Z.h-s. wordt hierna tot de voorgestelde wijzigingen in de verordening besloten. 4 Voorstel tot het aanvaarden van het aangeboden nieuwe contract van de Directie der n.v. P.Z.E.M. voor de straat verlichting in de buitenwijken Aangezien het nieuwe contract in den loop van den zomer is aangeboden en nadien een con ferentie daarover heeft plaats gehad, stellen B. en W. voor dit nieuwe contract, dat een voordeel van pl.m. f 50 per jaar oplevert, te aanvaarden. De Voorz. zegt dat de verlich ting ongeveer dezelfde blijft en het een voordeel van ongeveer f 50 oplevert. Z.h.s. wordt besloten tot aan vaarding van het nieuwe contract. (Slot volgt). Nog werd besloten tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. Deze regeling omvat het te hulp roepen van door brand getroffen gemeenten van de diensten der andere gemeenten en het oprich ten, inrichten en in stand houden van hulp-ziekenhuizen. De betrokken gemeenten zijn Axel, Clir.ge, Graauw en Langen- dam, Hoek, Hontenisse, Huist, Koewacht, Overslag, Pmlippine, Sas van Gent, St. Jansteeri, Ter- neuzen, Vogelwaaide, Wtsiuorpe, Zuiddorpe en Zaamslag. De Voorz. deelde nog mede, dat in verband met de distributie het gebouw Qentschevaartsuaat COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1