Landbouw. Buitenland. Vorstelijk voorbeeld. De burgerij der Residentie wordt sinds enkele dagen her haaldelijk verrast door het uit rijden van H M. de Koningin of Prinses Juliana in een opefl rijtuig, met een glanzend zwart dubbelspan en koetsier en palfre nier in gewone livrei. De ver schijning op de Haagsche straten van een Koninklijke calèche met leden van het Vorstenhuis, anders dan in een ofbcieelen rijtoer is, sedert het overlijden van Koningin Emma, die meer van een rijtuig dan van een auto gebruik maakte voor korte ritten in de stad en naaste omgeving, hooge uitzonde ring geworden. Voor het Koninklijk Huis zijn thans paaid en rijtuig ook voor dagelijksch gebruik weer in eere hersteld op uitdrukkelijk verlan gen van H. M. de Koningin, die hierin als hoogste in den lande een voorbeeld wil geven in be sparing van benzine. Ook op andere wijze geeft de Koninklijke Familie het voorbeeld meldt de Tel. Onlangs ging de geheele Koninklijke Familie te voet van het Koninklijk paleis in het Noordeinde ter kerke in de Parkstraat en zoowel de Koningin als Prinses Juliana en Prins Bern- hard heeft men op hun rijwiel een tochtje kunnen zien maken in de omgeving van den Waals- dorperweg. Dit voorbeeld heeft op de Ha genaars veel indruk gemaakt, zoodat men thans opmerkelijk veel hooggeplaatste personen in plaats van in hun auto in de tram of op de fiets ziet zitten. Zeenwsehe mosselen voor 't leger Men schrijft uit Ierseke De handel in mosselen gaat heel goed. Alleen Frankrijk neemt niets af. Dat is jammer, daar naar dit land anders ongeveer 40 a 45 procent der geheele mosselproductie ging. Natuurlijk worden pogingen in het werk gesteld om de grenzen open te krijgen. Naar we vernemen zal men binnenkort overgaan tot het een maal in de week verstrekken van prima le kwaliteit Zeeuwsche mosselen aan het leger. Mocht dit doorgaan, m.a.w. mocht dit voedsel aan onze soldaten in het algemeen voldoen, dan zal een goede afnemer worden gevonden. Nederlandsch schip gezonken. Het Nederl. schip „Binnendijk", dat van New York op weg was naar Rotterdam, is Zaterdagavond omstreeks 10 uur nabij het Sham bles lichtschip op 'n mijn geloo- pen en gezonken. Alle 41 op varenden konden worden gered. Zij zijn in de Engelsche marine haven Weymouth, aan de Zuidkust van Engeland, aan land gebracht en voorloopig opgenomen in het zeemanshuis, het hotel van het Leger des Heils en twee andere hotels. Het schip mat 6873 ton bruto. Twee leden der bemanning, een stoker en een 18jarige leer ling, zijn in een ziekenhuis op genomen met beenbreuken. Het schip was bijna volgeladen met graan en veevoeder, bestemd voor de Nederlandsche regeering. Kapitein Moree vertelde aan een correspondent van het A N P dat hij zich op de brug bevond, toen zich een vreeselijke ontplof fing voordeed. De machines en de draadlooze installatie raakten in het ongereede en konden geen dienst meer doen. Zeer langzaam begon het schip te zinken. Daar van de radio-installatie geen gebruik kon worden ge maakt, werden vuurpijlen afge schoten. Deze werden beantwoord en later kwam een der vaartuigen, die in dienst van de Britsche contrabande-controle staan, langs zij. Het vaartuig maakte vast en nam alle 41 opvarenden over. Onze reis van New York was tot dusverre door niets bijzonders gekenmerkt. Ook bij het naderen van de Engelsche kust'namen wij geen teekenen van den oorlog waar. Chr. Boeren- en Tulndersbond afd. Zeeland. Dinsdag vergaderde de afd. Zeeland van den C. B. T. B. te Middelburg, onder leiding van den voorz., dhr. C. de Putter te Axel Van het secretariaat van de drie Centrale Landbouw Organisaties is een uitvoerig schrijven ontvan gen, aangaande de uitvoering van de hooivordering. Uit een en ander blijkt, dat de provincie Zeeland in aanmerking komt voor levering van 1500 ton hooi; een gedeelte hiervan moet lucernehooi zijn. Voor de hooivorderingscommis- sie wordt aangewezen de heer J. Bosselaar te Aagtekerke. Voorts werd besproken het reeds in de pers vermelde schrij ven van den Min. v. Economische Zaken, aangaande het te stichten pachtbureau. Het bestuur verklaart zich be reid, op de aangegeven grondslag, samen met de andere organisaties, het spoedig tot stand komen van een pachtbureau te helpen be vorderen. De ingekomen voordrachten voor leden van de gewestelijke adviescommissies worden aan vaard. Ook een vertegenwoordiger na mens de afd. Zeeland van den C.B.T.B. wordt aangewezen. Aan het bondsbureau zal een schrijven gezonden worden, waar in waardeering wordt uitgespro ken over de voorgenomen werk wijze van de vlasstichting. Aangezien voor Zeeland de vlasteelt van groot belang is, zullen op enkele punten nog speciale aandacht gevraagd wor den. De beteekenis van de bodem- productenwet wordt van groot belang geacht voor de bedrijven. Op voorstel van het Dag. Bestuur neemt de voorzitter zitting in de hiervoor ingestelde provinciale commissie. Alle bestuursleden spreken hun diepe teleurstelling uit over de door den Min. van Economische zaken vastgestelde prijzen voor de producten van oogst 1939. In zeer sterke mate is dit het geval met den prijs van peul vruchten en fijne zaden. Voor alle producten wordt een prijs vastgesteld, welke het be stuur als minimumprijs verant woord acht. Dit prijslijstje zal aan het bondsbestuur met reden omkleed verzonden worden. Het bestuur verklaart zich ac- coord met een reeds door het dag. bestuur gezonden schrijven betreffende de richtprijzen. Met kracht moet getracht wor den de onrechtvaardige behande ling, den landbouw aangedaan, uit den weg te ruimen. Vooral moeten ook middelen aangewend worden om voor 1940 eenzelfde onheil voor het platte land af te wenden. Ook zal een en ander (speciaal Zeeuwsche toestanden, mondeling behandeld worden met de ver tegenwoordigers in de drie C.L.O. Tevens zullen pogingen worden aangewend om te bereiken dat veevoeder van eigen bedrijf zal mogen worden gebruikt, inplaats van eerst inleveren en later meng voeder terugkoopen. Verzocht zal worden het voor West Zeeuwsch Vlaanderen zoo belangrijke grenskantoor Eede open te stellen. De aandacht zal gevestigd wor den op de noodzaak van land- bouwverlof tijdens den herfst- zaaitijd. Er zal aangedrongen worden dat verkoop van zaaizaad van boer tot boer toegestaan wordt. Het bombardement van Warschau. Rijkskanselier Hitier heeft, al vorens van Warschau naar Berlijn terug te keeren, de volgende ver klaring voor de buitenlandsche journalisten afgelegd „Mijne heeren, gij ziet nu zelf, wat een misdadige dwaasheid het was, te trachten deze stad te verdedigen en hoe de defensie na twee dagen bombardement ineengestort is. Ik wenschte slechts, dat de mannen^jn andere landen, die geheel WesSt-Europa evenals Warschau in een slacht»- plaats willen veranderen, de ge legenheid zouden hebben, even als gij, te zien, wat een oorlog werkelijk beteekent." De verslaggever van United Press heeft des middags een tocht door de stad gemaakt, waarover hij het volgende mededeelt Geheel vernield is het centrum der stad bij het centraalstation, dat een van de voornaamste mik punten der Duitsche bommen werpers was, terwijl ook de voor naamste winkelstraten vernield zijn. In het midden der straten zijn groote diepe kuilen geslagen, waarboven in de grilligste vormen de tramrails hangen. Van som mige gebouwen zijn de zijkanten geheel vernield, elders is een bom dwars door het dak heengeslagen. Een Duitsche officier vei telde mij, vervolgt de verslaggever, dat de twee belangrijkste winkelstra ten onbarmhartig beschoten zijn, omdat zij als hoofdverbinding voor het Poolsche garnizoen dien den. Gedurende de twee dagen voorafgaande aan de overgave, was de toestand in de stad, die toen voortdurend gebombardeerd werd, vreeselijk. Er was geen water, gas en electriciteit meer, levensmiddelen waren niet te ver krijgen. Den geheelen nacht was de lucht hel verlicht door de vlammen der brandende huizen. Het bombardement was, vol gens de Duitsche officieren, ge rechtvaardigd, omdat de Polen de stad versterkt hadden. Zij betreurden de verwoesting, die zij zelf „tragisch" noemden, doch beschuldigden de Poolsche leger leiders er van, dat zij de stad versterkt hadden zonder met de verschillende omstandigheden re kening te houden. Overal waren de teekenen te zien van de wanhopige verdedi ging. In de buitenwijken en het centrum zagen wij diepe loop graven, tankvallen en zware bar ricades. Deze laatste bestonden dikwijls uit omvergeworpen tram wagens, zandzakken en steenen, die uit de straat gehaald waren. In de voorstad Mokotow zagen wij een diepe loopgraaf, waar Poolsche cadetten met hun ma chinegeweren de Duitsche troe pen lang hadden tegengehouden. In vele wijken hadden de Polen elk blok huizen in een vesting veranderd, zoodat de Duitschers het eene huis na het andere, de eene verdieping na de andere en zelfs elke kamer afzonderlijk moesten veroveren. Vele nieuwe villa's en nog onvoltooide flatge bouwen waren deerlijk gehavend door de granaten. Het dak van het ministerie van Buitenlandsche Zaken was door een granaat vernield, het nationale museum zeer zwaar beschadigd, slechts weinig schade was echter aangericht rond het Pilsoedski- plein. De bruggen over den Weichsel zijn nagenoeg onbe schadigd. Het D.N.B. voegt hieraan nog toe, dat de H. Kruiskerk, een van de mooiste bouwwerken van Warschau, bijna onbeschadigd is. Mevr. Pilsoedski, de we duwe van den Poolschen maar schalk, heeft in een interview ver klaard, dat zij getuige was van de verschrikkingen der Duitsche bombardementen. In het bijzonder wees zij op den heldenmoed, waarmede de vrouwen aan de verdediging der stad hebben deelgenomen. Zij protesteerde er tegen, dat de Duit schers het graf van haar man hadden geprofaneerd door militair eeibetoon en zeide, dat het kas teel „Belvedère", de woning van maarschalk Pilsoedski, en thans nationaal museum, systematisch verwoest is. Per specialen trein zijn 400 in België wonende Polen uit Brus sel naar Parijs vertrokken. Hun leeftijd varieert van 20 tot 40 jaar. In Frankrijk zullen zij zich melden bij het Poolsche leger, dat aan Fransche zijde zal strijden. Een groote menigte was bij het vertrek aanwezig. Het Poolsche volkslied werd gezongen, waarvan één regel luidt„Polen is nog niet verloren zoolang wij leven." Toen de trein wegreed, klonk er enthousiast gejuich. De Poolsche kolonie In België wordt op 50.000 mcnschen ge schat. Binnenkort zullen nog meer treinen met vrijwilligers ver trekken. Zij zullen ingedeeld worden in een speciaal regiment dat genoemd wordt Polen uit België. Do strfld ter zee. Reuter meldt uit Londen Een spannend verhaal hoe een Britsche duikboot aan den onder gang in vijandelijke wateren ont kwam is door een ooggetuige verteld. Twee dieptebommen ont ploften dichtbij de duikboot en de vijand zocht naar de boot met behulp van electrisch te ontsteken bommen, welke elkander met tusschenpoozen van twee minuten opvolgden. Plotseling voelde de bemanning een reeks stooten en daarna hoorde zij een ontploffing. Alle lichten gingen uit en het schip begon te lekken. Nadat het licht weer was hersteld en nadat de lekken waren gestopt, maakte de bemanning een lading gereed om het schip tot ontplof fing te brengen liever dan zich over te geven. De bemanning pompte de tanks leeg en het schip begon langzaam naar de oppervlakte te rijzen. Er was niets te zien van den vijand, doch wel bemerkte men dat de periscoop en de antenne verdwenen waren en dat de ma chinekamer ernstig geleden had. De duikboot was dus volslagen hulpeloos, doch nadat de radio hersteld was kon een SOS sein worden uitgezonden en spoedig kwamen schepen opdagen. Deze schepen werden door vijandelijke vliegtuigen aangevallen, doph het vuren van het afweergeschut op de kruisers verdreef de aanvallers. De duikboot is weer veilig op haar basis teruggekeerd. Een 19 jarige student, Ro nald Farell genaamd, die be hoorde tot de opvarenden van het door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachte Britsche s.s. „Blairlogie", heeft zich vol lof uitgelaten over de hoffelijkheid van een der officieren van de U- boot. Nadat het schip tot zinken was gebracht, aldus Farell, voer de duikboot rond de twee redding booten van het gezonken schip. Een officier, blijkbaar de eerste officier, vroeg of er gewonden of zieken in ons midden waren en of wij voldoende levensmiddelen hadden. Hij gaf ons twee fles- schen jenever en een groot pak sigaretten en wachtte terwijl wij het water uit een der booten hoosden. De officier, die goed Engelsch sprak, bleef een half uur praten en zeide o.m.„Het Duitsche volk wil geen oorlog. Ik wil hem zelf ook niet, doch vervul slechts mijn plicht". Ik merkte op, aldus besloot Farell, dat de bemanning der duik boot geheel uit jongemannen van ongeveer dertig jaar en jonger scheen te bestaan. De opvaren den van de „Blairlogie" zijn later opgepikt door het Amerikaansche s.s. American Shipper. De bolsjewlseering van Oost Polen. De Times meldt uit Moskou Terwijl het protocol als laatste aanvulling van het Russisch— Duitsch verdrag voor het benoe men van een grenscommissie in Polen werd onderteekend, heeft Khrushew, de secretaris van de Oekrainsche communistische par tij, een rede gehouden te Lemberg waarin werd verklaard dat het Poolsche gebied, door Russen bezet, meedoogenloos gebolsjewi- seerd zou worden. Het Roode leger zaaide de revolutie, toen het Polen binnenviel. De boeren werden aangemoedigd zich mees ter te maken van de groote land goederen en deze te verdeelen. Werklieden werden geplaatst in de zetels van fabrieksdirecteu ren, en de arbeidersbevolking kreeg de aanbeveling naar de politieambtenaren te gaan jagen, en hen, als zijnde de vertegen woordigers van de kapitalistische orde, uit te roeien. Krushew had aan dit alles de belofte doen voorafgaan, dat het volk van West-Oekraine zijn eigen regeeringssysteem zou mogen kie zen in een algemeene geheime stemming, Hij hield zich over» tuigd dat de meerderheid voor het Sowjet-stelsel zou stemmen. Rndio Luxemburg staakt haar uitzendingen Daar door buitenlandsche zend stations misbruik gemaakt is van de golflengte van radio Luxem burg, herft de directie van dezen omroep besloten met ingang van Donderdag de uitzendingen ge heel te staken, dit op verzoek van de regeering van Luxemburg en in het belang van de neutra liteit van het land, meldt de Tel. Sinds 1 September waren de uitzendingen door tusschenkoinst van de regeering, beperkt geble ven tot regeeringsmededeelingen en muziek. Identiteltskaartjes voor Belgische kinderen De Belgische regeering heeft besloten voor kinderen beneden de 15 jaar de verplichting in te voeren steeds een identiteits kaartje te dragen, liefst in een beursje of om den hals. Op dit kaartje dient, behalve hun ge boortedatum, ook hun adres ver meld te staan. Deze maatregel wordt genomen om in geval van gevaar, ontrui ming van steden of gemeenten, luchtbombardementen enz., het terugvinden van kinderen te ver gemakkelijken. Koning Leopold had trouwens reeds het voorbeeld gegeven, door een afbeelding der identiteitsplaatjes der Belgische prinsjes, in de pers te laten af drukken. AXEL, 10 October 1989. De agenda voor de a s. Don derdagmiddag alhier te houden vergadering van den gemeenteraad bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening dezer gemeente. 4. Voorstel tot het aanvaarden van het aangeboden nieuwe con tract van de N V. P Z.E.M. voor de straatverlichting in de buiten wijken. 5. Voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de bescherming der bevol king tegen luchtaanvallen. 6. Rondvraag. Op 61 jarigen leeftijd is na langdurige ongesteldheid te Zon- nemaire overleden Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Vele Axelaren zullen zich nog den dag herinneren van Zondag 4 Mei 1924, toen Ds Ruysch in de Hervormde Kerk alhier des morgens werd bevestigd door zijn broeder. Ds. J. A. Ruysch van Dugteren, en dien middag onder ademlooze stilte in het overvolle kerkgebouw zijn intree-rede hield. Daar vele ouderen Ds. Ruysch hier nog als schooljongen hadden gekend, toen wijlen zijn vader hier stond als predikant, en hij wederkeerig aan Axel nog veel oude en aangename herinneringen had behouden, was het niet te verwonderen, dat de nieuwe pre dikant hier buitengewoon gauw was ingeburgerd en al spoedig vele vrienden telde. Elke Zon dag weer mocht hij zich in een talrijk en aandachtig gehoor ver heugen. Voor velen was het dan ook een groote teleurstelling, toen bekend werd, dat Ds. Ruysch een beroep had aangenomen naar Zonnemaire. Op 31 Mei 1931 nam hij afscheid van de Her vormde gemeente alhier, om zich te wijden aan de geestelijke be langen van zijn nieuwe stand plaats, Zonnemaire, de gemeente, waar hij thans zijn laatste rust plaats heeft gevonden. Hij ruste in vrede. Zaterdagavond hield de varkensvereeniging Elk naar zijn krachten te Kijkuit in café Oppe aldaar haar 12e jaarvergadering, die matig bezocht was. Jaarverslag var, don secretaris, verslag van de financieele com missie en rekening en verant woording van den penningmeester werden allen goedgekeurd. Met groote meerderheid werden L. v. d. Velde, J. M. v. d. Velde en P. de Jonge in het bestuur herkozen.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2